event burgee venue burgee

Wednesday Spring 2019

NYC PHYC

Results are provisional as of 19:44 on May 18, 2019

Contents

1 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
PY 1 PARTISAN Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 931 1.0 3.0 1.0 1.0 (5.0 DNF) 11.0 6.0
PY 1 LOLA 707 7122 Jon Pearce PHYC 927 2.0 1.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 31.0 18.0
PY 1 FOURPLAY First Class 8 1067 Richard Ingleton NYC 916 (13.0 DNC) 7.0 3.0 3.0 5.0 DNF 31.0 18.0
PY 1 OFFBEAT w/s Hunter Impala 9520 Nathan White NYC 950 3.0 (6.0) 6.0 4.0 5.0 DNF 24.0 18.0
PY 1 MAELSTROM Contessa OOD 34 KH780 Doug McIntosh PHYC 935 (13.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 13.0 DNC 33.0 20.0
PY 1 ALLOAH MGRS 34 2468 John Nutting PHYC 907 (13.0 DNC) 5.0 13.0 DNC 5.0 5.0 DNF 41.0 28.0
PY 1 JIMINY CRICKET Hunter Impala 9507 John Williams NYC 955 (13.0 DNC) 4.0 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 48.0 35.0
PY 1 MAVRICK MGRS 34 5369 Rene Kooman PHYC 943 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 56.0 43.0
PY 1 TRISSIE Hunter Impala 9566 Bob Blacksall NYC 950 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 65.0 52.0
PY 1 OUTRAGEOUS Dehler 34 537 Dick Wooding NYC 979 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 65.0 52.0
PY 1 JIMMINY CRICKET Hunter Impala 9507 John Williams NYC 955 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 65.0 52.0

2 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
PY 2 EOLE Achillies 24 364 Keith Howells NYC 1059 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 6.0 4.0
PY 2 SEA OTTER Scamper 3425T Dave Goodman PHYC 1061 2.0 2.0 4.0 (16.0 DNC) 5.0 29.0 13.0
PY 2 GREY KNIGHT Westerly GK24 2459 Alex Kirk NYC 1039 4.0 3.0 5.0 (16.0 DNC) 3.0 31.0 15.0
PY 2 COOL BREEZ Pagasus   Jeff Powell NYC 1080 3.0 4.0 3.0 (16.0 DNC) 6.0 32.0 16.0
PY 2 SWANSONG MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1070 7.0 6.0 6.0 3.0 (11.0 DNF) 33.0 22.0
PY 2 MISTRAL Westerly GK24 5235Y Gethin Salter NYC 1053 6.0 7.0 8.0 2.0 (11.0 DNF) 34.0 23.0
PY 2 ACCERA Achillies 24 517   PHYC 1056 8.0 5.0 10.0 4.0 (16.0 DNC) 43.0 27.0
PY 2 CELTIC STORM WESTERLY STORM 33 2 Peter Lefeure NYC 1094 5.0 (16.0 DNC) 9.0 5.0 11.0 DNF 46.0 30.0
PY 2 GHENGIS KHAN Westerly GK24 7194 Phil Leggett NYC 1022 (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 4.0 53.0 37.0
PY 2 JIGSAW     Robbin Fleming PHYC 1039 (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.0 16.0 DNC 2.0 57.0 41.0
PY 2 GOLDILOCKS Achillies 840 29 John Thompson NYC 1032 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 71.0 55.0
PY 2 WATER MUSIC Achillies 24 triple 271 Robin Fleming PHYC 1117 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0
PY 2 JADE Sun 2000     NYC 1063 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0
PY 2 YoYo Hansiatic 19 202 John Thompson NYC 1154 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0

R1 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
PY 1 PARTISAN Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 931 64.38 1.09.25 1.0
PY 1 LOLA 707 7122 Jon Pearce PHYC 927 66.54 1.12.10 2.0
PY 1 OFFBEAT w/s Hunter Impala 9520 Nathan White NYC 950 73.35 1.17.27 3.0
PY 1 MAVRICK MGRS 34 5369 Rene Kooman PHYC 943 74.00 1.18.28 4.0

R2 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
PY 1 LOLA 707 7122 Jon Pearce PHYC 927 1.20.46 1.27.08 1.0
PY 1 MAELSTROM Contessa OOD 34 KH780 Doug McIntosh PHYC 935 1.22.32 1.28.16 2.0
PY 1 PARTISAN Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 931 1.22.23 1.28.29 3.0
PY 1 JIMINY CRICKET Hunter Impala 9507 John Williams NYC 955 1.24.50 1.28.50 4.0
PY 1 ALLOAH MGRS 34 2468 John Nutting PHYC 907 1.25.53 1.34.41 5.0
PY 1 OFFBEAT w/s Hunter Impala 9520 Nathan White NYC 950 1.33.13 1.38.07 6.0
PY 1 FOURPLAY First Class 8 1067 Richard Ingleton NYC 916 12349 3:44:41 7.0

R3 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
PY 1 PARTISAN Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 931 101.37 1.49.09 1.0
PY 1 LOLA 707 7122 Jon Pearce PHYC 927 101.46 1.49.47 2.0
PY 1 FOURPLAY First Class 8 1067 Richard Ingleton NYC 916 102.30 1.51.54 3.0
PY 1 MAELSTROM Contessa OOD 34 KH780 Doug McIntosh PHYC 935 104.38 1.51.54 3.0
PY 1 JIMINY CRICKET Hunter Impala 9507 John Williams NYC 955 107.24 1.52.28 5.0
PY 1 OFFBEAT w/s Hunter Impala 9520 Nathan White NYC 950 116.20 2.02.27 6.0

R4 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
PY 1 PARTISAN Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 931 65.31 1.10.22 1.0
PY 1 MAELSTROM Contessa OOD 34 KH780 Doug McIntosh PHYC 935 67.35 1.12.17 2.0
PY 1 FOURPLAY First Class 8 1067 Richard Ingleton NYC 916 68.58 1.15.17 3.0
PY 1 OFFBEAT w/s Hunter Impala 9520 Nathan White NYC 950 73.05 1.16.56 4.0
PY 1 ALLOAH MGRS 34 2468 John Nutting PHYC 907 73.29 1.21.01 5.0

R5 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Place Points
PY 1 PARTISAN Sigma 33 5690 Dan Lewis NYC 931 DNF 5.0
PY 1 FOURPLAY First Class 8 1067 Richard Ingleton NYC 916 DNF 5.0
PY 1 OFFBEAT w/s Hunter Impala 9520 Nathan White NYC 950 DNF 5.0
PY 1 ALLOAH MGRS 34 2468 John Nutting PHYC 907 DNF 5.0

R1 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
PY 2 EOLE Achillies 24 364 Keith Howells NYC 1059 45.56 0.43.22 1.0
PY 2 SEA OTTER Scamper 3425T Dave Goodman PHYC 1061 49.05 0.46.16 2.0
PY 2 COOL BREEZ Pagasus   Jeff Powell NYC 1080 51.13 0.47.25 3.0
PY 2 GREY KNIGHT Westerly GK24 2459 Alex Kirk NYC 1039 52.47 0.50.48 4.0
PY 2 CELTIC STORM WESTERLY STORM 33 2 Peter Lefeure NYC 1094 59.57 0.54.48 5.0
PY 2 MISTRAL Westerly GK24 5235Y Gethin Salter NYC 1053 59.24 0.56.25 6.0
PY 2 SWANSONG MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1070 61.34 0.57.32 7.0
PY 2 ACCERA Achillies 24 517   PHYC 1056 61.05 0.57.51 8.0

R2 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
PY 2 EOLE Achillies 24 364 Keith Howells NYC 1059 49.54 0.47.07 1.0
PY 2 SEA OTTER Scamper 3425T Dave Goodman PHYC 1061 53.14 0.50.10 2.0
PY 2 GREY KNIGHT Westerly GK24 2459 Alex Kirk NYC 1039 52.12 0.50.14 3.0
PY 2 COOL BREEZ Pagasus   Jeff Powell NYC 1080 55.35 0.51.28 4.0
PY 2 ACCERA Achillies 24 517   PHYC 1056 59.25 0.56.16 5.0
PY 2 SWANSONG MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1070 62.40 0.58.34 6.0
PY 2 MISTRAL Westerly GK24 5235Y Gethin Salter NYC 1053 64.54 1.01.38 7.0

R3 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
PY 2 GHENGIS KHAN Westerly GK24 7194 Phil Leggett NYC 1022 76.48 1.15.09 1.0
PY 2 EOLE Achillies 24 364 Keith Howells NYC 1059 80.52 1.16.22 2.0
PY 2 COOL BREEZ Pagasus   Jeff Powell NYC 1080 83.59 1.17.46 3.0
PY 2 SEA OTTER Scamper 3425T Dave Goodman PHYC 1061 83.45 1.18.56 4.0
PY 2 GREY KNIGHT Westerly GK24 2459 Alex Kirk NYC 1039 83.36 1.20.28 5.0
PY 2 SWANSONG MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1070 89.54 1.24.01 6.0
PY 2 JIGSAW     Robbin Fleming PHYC 1039 89.38 1.26.16 7.0
PY 2 MISTRAL Westerly GK24 5235Y Gethin Salter NYC 1053 93.09 1.28.28 8.0
PY 2 CELTIC STORM WESTERLY STORM 33 2 Peter Lefeure NYC 1094 100.03 1.31.27 9.0
PY 2 ACCERA Achillies 24 517   PHYC 1056 100.21 1.35.02 10.0

R4 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
PY 2 EOLE Achillies 24 364 Keith Howells NYC 1059 61.43 0.58.17 1.0
PY 2 MISTRAL Westerly GK24 5235Y Gethin Salter NYC 1053 65.53 1.02.34 2.0
PY 2 SWANSONG MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1070 69.18 1.04.46 3.0
PY 2 ACCERA Achillies 24 517   PHYC 1056 69.25 1.05.44 4.0
PY 2 CELTIC STORM WESTERLY STORM 33 2 Peter Lefeure NYC 1094 72.00 1.05.49 5.0

R5 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
PY 2 EOLE Achillies 24 364 Keith Howells NYC 1059 60.17 0.56.55 1.0
PY 2 JIGSAW     Robbin Fleming PHYC 1039 60.48 0.58.31 2.0
PY 2 GREY KNIGHT Westerly GK24 2459 Alex Kirk NYC 1039 62.27 1.00.06 3.0
PY 2 GHENGIS KHAN Westerly GK24 7194 Phil Leggett NYC 1022 61.40 1.00.20 4.0
PY 2 SEA OTTER Scamper 3425T Dave Goodman PHYC 1061 65.33 1.01.47 5.0
PY 2 COOL BREEZ Pagasus   Jeff Powell NYC 1080 97.40 1.30.26 6.0
PY 2 GOLDILOCKS Achillies 840 29 John Thompson NYC 1032 94.04 1.31.09 7.0
PY 2 SWANSONG MG Spring 25 153 Andrew Scott PHYC 1070 DNF   11.0
PY 2 MISTRAL Westerly GK24 5235Y Gethin Salter NYC 1053 DNF   11.0
PY 2 CELTIC STORM WESTERLY STORM 33 2 Peter Lefeure NYC 1094 DNF   11.0

www.neylandyachtclub.org.uk

www.nycresults.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com