Regatta Bowl 2018

Results are final as of 13:54 on May 23, 2019

Junior Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Junior   Laser 137358   B Collins   1098 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

Main Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Main   Solo 5658   M Honnor   1143 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Main   RS Aero 7 2106   Roscoe Martin   1068 3.0 2.0 2.0 (3.5) 10.5 7.0
3rd Main   Albacore 8135   S. Law Joy Mapp 1038 1.0 (5.0) 4.0 5.0 15.0 10.0
4th Main   Enterprise 22418   Andrew Gomm Hedley-Fenn 1116 (6.0) 4.0 5.0 3.5 18.5 12.5
5th Main   Enterprise 19007   Mike Heap Sarah Rumball 1116 8.0 (17.0 DNF) 3.0 2.0 30.0 13.0
6th Main   Laser 198880   A Hague   1098 4.0 6.0 6.0 (7.0) 23.0 16.0
7th Main   Lightning 368 331   David Tiney   1170 7.0 3.0 8.0 (9.0) 27.0 18.0
8th Main   K1 137   D Spencer   1070 5.0 7.0 (9.0) 6.0 27.0 18.0
9th Main   Laser 167772   R Daniels   1098 (9.0) 8.0 7.0 8.0 32.0 23.0
10th Main   Laser 134447   B Howard   1098 10.0 9.0 (11.0) 11.0 41.0 30.0
11th Main   Laser 149   E Green   1098 (17.0 DNF) 10.0 10.0 10.0 47.0 30.0
12th Main   Laser 118303   Rob Hunter   1098 11.0 11.0 (17.0 RAF) 12.0 51.0 34.0
13th Main   Laser 144272   Stuart Gascoigne   1098 12.0 12.0 12.0 (13.0) 49.0 36.0
14th Main   Albacore 6698   S Hunt Bob Cable 1038 13.0 14.0 13.0 (15.0) 55.0 40.0
15th Main   Contender 503   J. P. Daniels   969 14.0 13.0 14.0 (16.0) 57.0 41.0
16th Main   Solo 3628   B Buckley   1143 (15.0) 15.0 15.0 14.0 59.0 44.0

R1 - Junior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Junior   Laser 137358   B Collins   1098 31:38 0:28:49 1.0

R2 - Junior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Junior   Laser 137358   B Collins   1098 57:47 0:52:38 1.0

R3 - Junior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Junior   Laser 137358   B Collins   1098 57.53 0.52.43 1.0

R4 - Junior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Junior   Laser 137358   B Collins   1098 52.32 0.47.51 1.0

R1 - Main Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Main   Albacore 8135   S. Law Joy Mapp 1038 44:37 0:42:59 1.0
2 Main   Solo 5658   M Honnor   1143 49:21 0:43:11 2.0
3 Main   RS Aero 7 2106   Roscoe Martin   1068 47:19 0:44:18 3.0
4 Main   Laser 198880   A Hague   1098 48:58 0:44:36 4.0
5 Main   K1 137   D Spencer   1070 48:46 0:45:35 5.0
6 Main   Enterprise 22418   Andrew Gomm Hedley-Fenn 1116 50:55 0:45:37 6.0
7 Main   Lightning 368 331   David Tiney   1170 54:14 0:46:21 7.0
8 Main   Enterprise 19007   Mike Heap Sarah Rumball 1116 51:48 0:46:25 8.0
9 Main   Laser 167772   R Daniels   1098 52:18 0:47:38 9.0
10 Main   Laser 134447   B Howard   1098 53:38 0:48:51 10.0
11 Main   Laser 118303   Rob Hunter   1098 54:19 0:49:28 11.0
12 Main   Laser 144272   Stuart Gascoigne   1098 55:35 0:50:37 12.0
13 Main   Albacore 6698   S Hunt Bob Cable 1038 53:11 0:51:14 13.0
14 Main   Contender 503   J. P. Daniels   969 52.48 0.54.29 14.0
15 Main   Solo 3628   B Buckley   1143 50:15 1:05:57 15.0
16 Main   Laser 149   E Green   1098 DNF   17.0

R2 - Main Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Main   Solo 5658   M Honnor   1143 47:42 0:41:44 1.0
2 Main   RS Aero 7 2106   Roscoe Martin   1068 45:09 0:42:17 2.0
3 Main   Lightning 368 331   David Tiney   1170 51:08 0:43:42 3.0
4 Main   Enterprise 22418   Andrew Gomm Hedley-Fenn 1116 49:28 0:44:19 4.0
5 Main   Albacore 8135   S. Law Joy Mapp 1038 46:01 0:44:20 5.0
6 Main   Laser 198880   A Hague   1098 49:09 0:44:46 6.0
7 Main   K1 137   D Spencer   1070 48:11 0:45:02 7.0
8 Main   Laser 167772   R Daniels   1098 49:28 0:45:03 8.0
9 Main   Laser 134447   B Howard   1098 50:22 0:45:52 9.0
10 Main   Laser 149   E Green   1098 51:55 0:47:17 10.0
11 Main   Laser 118303   Rob Hunter   1098 52:25 0:47:44 11.0
12 Main   Laser 144272   Stuart Gascoigne   1098 52:32 0:47:51 12.0
13 Main   Contender 503   J. P. Daniels   969 48:41 0:50:14 13.0
14 Main   Albacore 6698   S Hunt Bob Cable 1038 53:24 0:51:27 14.0
15 Main   Solo 3628   B Buckley   1143 44:11 0:57:59 15.0
16 Main   Enterprise 19007   Mike Heap Sarah Rumball 1116 DNF   17.0

R3 - Main Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Main   Solo 5658   M Honnor   1143 48.51 0.42.44 1.0
2 Main   RS Aero 7 2106   Roscoe Martin   1068 46.24 0.43.27 2.0
3 Main   Enterprise 19007   Mike Heap Sarah Rumball 1116 50.27 0.45.12 3.0
4 Main   Albacore 8135   S. Law Joy Mapp 1038 47.51 0.46.06 4.0
5 Main   Enterprise 22418   Andrew Gomm Hedley-Fenn 1116 51.28 0.46.07 5.0
6 Main   Laser 198880   A Hague   1098 51.04 0.46.31 6.0
7 Main   Laser 167772   R Daniels   1098 51.12 0.46.38 7.0
8 Main   Lightning 368 331   David Tiney   1170 54.37 0.46.41 8.0
9 Main   K1 137   D Spencer   1070 51.20 0.47.59 9.0
10 Main   Laser 149   E Green   1098 52.49 0.48.06 10.0
11 Main   Laser 134447   B Howard   1098 52.56 0.48.13 11.0
12 Main   Laser 144272   Stuart Gascoigne   1098 55.36 0.50.38 12.0
13 Main   Albacore 6698   S Hunt Bob Cable 1038 53.17 0.51.20 13.0
14 Main   Contender 503   J. P. Daniels   969 52.10 0.53.50 14.0
15 Main   Solo 3628   B Buckley   1143 44.31 0.58.25 15.0
16 Main   Laser 118303   Rob Hunter   1098 RAF   17.0

R4 - Main Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Main   Solo 5658   M Honnor   1143 44.25 0.38.52 1.0
2 Main   Enterprise 19007   Mike Heap Sarah Rumball 1116 44.50 0.40.10 2.0
3 Main   RS Aero 7 2106   Roscoe Martin   1068 42.55 0.40.11 3.5
3 Main   Enterprise 22418   Andrew Gomm Hedley-Fenn 1116 44.51 0.40.11 3.5
5 Main   Albacore 8135   S. Law Joy Mapp 1038 42.43 0.41.09 5.0
6 Main   K1 137   D Spencer   1070 44.17 0.41.23 6.0
7 Main   Laser 198880   A Hague   1098 45.27 0.41.24 7.0
8 Main   Laser 167772   R Daniels   1098 45.48 0.41.43 8.0
9 Main   Lightning 368 331   David Tiney   1170 50.57 0.43.33 9.0
10 Main   Laser 149   E Green   1098 48.51 0.44.29 10.0
11 Main   Laser 134447   B Howard   1098 50.10 0.45.41 11.0
12 Main   Laser 118303   Rob Hunter   1098 50.35 0.46.04 12.0
13 Main   Laser 144272   Stuart Gascoigne   1098 51.35 0.46.59 13.0
14 Main   Solo 3628   B Buckley   1143 38.07 0.50.01 14.0
15 Main   Albacore 6698   S Hunt Bob Cable 1038 52.20 0.50.25 15.0
16 Main   Contender 503   J. P. Daniels   969 48.53 0.50.27 16.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com