2023 Manly Cup

Manly Yacht Club

Results are provisional as of 16:07 on December 3, 2023

ILCA 4 Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Tag No. Name Div. Boat Name: Sail Number Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
5 Breanne Wadley   La Vella Vita 457 Tinaroo SC (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 7.0
28 Isabella Lozevski   Finesse 285 Hunters Hill YC 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 (4.0) 21.0 14.0
24 Amelia THORNE   Blitza 877 Hunters Hill SC 3.0 3.0 (6.0) 3.0 (4.0) 3.0 4.0 3.0 3.0 32.0 22.0
54 Sophia Borner Harrison   Cold Fusion 984 Hunters Hill SC (4.0) 4.0 4.0 (6.0) 3.0 4.0 2.0 4.0 2.0 33.0 23.0
39 Lily Klijn   Hullabaloo 131 Manly YC (5.0) 5.0 3.0 4.0 5.0 (6.0) 5.0 5.0 5.0 43.0 32.0
11 Danielle Chapman   SQwall 665 Manly YC (6.0) (6.0) 5.0 5.0 6.0 5.0 6.0 6.0 6.0 51.0 39.0

ILCA 6 Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Tag No. Name Div. Boat Name: Sail Number Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
30 James Gosling   Sailfish 475 Hunters Hill SC 2.0 (6.0) 5.0 2.0 (9.0) 6.0 1.0 1.0 1.0 33.0 18.0
44 Mikko SUN   No name 985 Hunters Hill YC (8.0) 2.0 1.0 (5.0) 4.0 3.0 2.0 2.0 4.0 31.0 18.0
43 Matilda Rowles   Chuckles 852 Hunters Hill YC 1.0 3.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (9.0) 9.0 (12.0 DNF) 40.0 19.0
10 Charlotte Gosling   Mako 502 Hunters Hill SC 3.0 (9.0) 3.0 3.0 3.0 1.0 7.0 (8.0) 7.0 44.0 27.0
52 Seamus Smart   Fair Dinkum 882 Manly YC 7.0 7.0 4.0 4.0 (8.0) (11.0) 3.0 3.0 2.0 49.0 30.0
40 Lucia Harper Urgel   Sandpiper 960 Hunters Hill SC 4.0 1.0 8.0 (10.0) 7.0 (9.0) 5.0 6.0 5.0 55.0 36.0
15 Etta Vowles   Little Miss Persist 281 Hunters Hill SC 6.0 4.0 7.0 (8.0) 2.0 4.0 (8.0) 7.0 6.0 52.0 36.0
26 Isaac Armstrong   Raspberry Cruiser 170 Mannering Park ASC (9.0) 5.0 (11.0) 7.0 5.0 5.0 4.0 5.0 9.0 60.0 40.0
32 Jamie Gill   Skark Bait 422 Manly YC 5.0 8.0 (10.0) (11.0) 10.0 10.0 10.0 4.0 3.0 71.0 50.0
12 Drake Houghton   TBC 898 Port Macquarie SC (10.0) 10.0 6.0 6.0 6.0 8.0 6.0 (12.0 DNF) 8.0 72.0 50.0
57 William O'Sullivan   Fragile 435 Manly YC 11.0 (12.0 DNF) 9.0 9.0 11.0 7.0 11.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 94.0 70.0

O'pen Skiff (Gold Fleet) Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Tag No. Name Div. Boat Name: Sail Number Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
2 Atlas Miller U15 Gold Van Demon 12704 Kingston Beach SC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) (2.0) 1.0 1.0 13.0 7.0
56 Tom Hughes U17 Gold GT 12542 Illawarra YC 4.0 2.0 4.0 (7.0) 6.0 1.0 3.0 2.0 (7.0) 36.0 22.0
21 Hamish Skelton U12 Gold Synergy 12800 Belmont 16SC 6.0 8.0 2.0 3.0 3.0 2.0 5.0 (11.0) (16.0) 56.0 29.0
55 Toby McKavanagh U15 Gold BICtory 10088 Manly YC 2.0 5.0 6.0 8.0 (17.0) (9.0) 1.0 4.0 6.0 58.0 32.0
16 Finn Stewart U15 Gold Mister Durbin 6205 Manly YC 3.0 4.0 8.0 9.0 2.0 (13.0) (12.0) 6.0 4.0 61.0 36.0
14 Emma Webb U15 Gold Biccie 12629 Belmont 16SC 10.0 11.0 (14.0) 2.0 4.0 6.0 (13.0) 7.0 3.0 70.0 43.0
51 Samuel Dalton U15 Gold Sam I am 12507 Mannering Park ASC 9.0 (13.0) 7.0 4.0 (10.0) 10.0 6.0 8.0 2.0 69.0 46.0
13 Emma Tallis U15 Gold Bobby the Biccie 12727 Manly YC (20.0 DNC) (20.0 DNC) 10.0 6.0 5.0 5.0 8.0 5.0 12.0 91.0 51.0
46 Nicholas Drummond U12 Gold Element 11946 Belmont 16SC 8.0 6.0 3.0 11.0 7.0 11.0 (15.0) 10.0 (13.0) 84.0 56.0
37 Leon-Wei PETIT U15 Gold WeiWei 12856 Noosa YRC 5.0 3.0 11.0 10.0 12.0 8.0 10.0 (20.0 OCS) (15.0) 94.0 59.0
29 Jack Powning U17 Gold Jackís Boat 11441 Manly YC 14.0 (15.0) 13.0 5.0 14.0 (15.0) 9.0 3.0 11.0 99.0 69.0
45 Molly Brown U17 Gold Agnes 12614 Mannering Park ASC 7.0 12.0 9.0 13.0 11.0 3.0 14.0 (17.0) (20.0 DNC) 106.0 69.0
20 Frederik Attrill U12 Gold Rigby 12844 Manly YC 12.0 9.0 5.0 14.0 13.0 (17.0) (16.0) 13.0 8.0 107.0 74.0
25 Henry Reed U15 Gold HMAS Bictory 7046 Manly YC 13.0 16.0 (19.0) (19.0) 15.0 14.0 4.0 9.0 5.0 114.0 76.0
18 Francesca Del Favero U15 Gold KAMIKAZE 12778 Tinaroo SC 15.0 17.0 (18.0) 12.0 (19.0) 7.0 7.0 15.0 10.0 120.0 83.0
47 Nora Leon Frades U15 Gold The best charter ever 12834 Keppel Bay SC (17.0) 7.0 16.0 17.0 8.0 12.0 (18.0) 14.0 14.0 123.0 88.0
19 Fred Voorderhake U15 Gold Rapscallion 9448 Manly YC 11.0 14.0 17.0 16.0 (18.0) (18.0) 17.0 12.0 9.0 132.0 96.0
27 Isabella Del Favero U12 Gold HYDROPHOBIC 12711 Tinaroo SC 18.0 10.0 12.0 15.0 9.0 (19.0) 19.0 18.0 (20.0 DNC) 140.0 101.0
60 Zoe Webb U17 Gold Little Bic Psycho 12593 Belmont 16SC 16.0 (18.0) 15.0 18.0 16.0 16.0 11.0 16.0 (20.0 DNC) 146.0 108.0

O'pen Skiff (Silver Fleet) Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Tag No. Name Div. Boat Name: Sail Number Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1 Archie Knight U12 Silver Shining Armour 10415 Bayview YRA 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 4.0 (6.0) (5.0) 24.0 13.0
9 Charlie Wait U12 Silver Chocolate Factory 12763 Yarra Bay 16SC 1.0 (4.0) 2.0 2.0 (4.0) 1.0 2.0 4.0 4.0 24.0 16.0
6 Callum Mapson U15 Silver Callum's Boat 11945 Manly YC (11.0) (7.0) 7.0 6.0 6.0 3.0 1.0 1.0 1.0 43.0 25.0
7 Charlie Hughes U12 Silver GT2 10661 Illawarra YC 3.0 (9.0) 6.0 7.0 2.0 (8.0) 3.0 3.0 3.0 44.0 27.0
38 Liam Ware U12 Silver Canít Stop 12801 Mannering Park ASC 4.0 1.0 3.0 8.0 7.0 4.0 (10.0) 2.0 (12.0 DNF) 51.0 29.0
8 Charlie Quinn U12 Silver Scarborough 7261 Avalon SC 7.0 (10.0) 4.0 3.0 5.0 7.0 (8.0) 8.0 7.0 59.0 41.0
36 Kaleb Cullis U15 Silver Big boy 12625 Avalon SC (9.0) (11.0) 9.0 4.0 3.0 5.0 6.0 9.0 6.0 62.0 42.0
22 Harriet Houghton U12 Silver   12701 Port Macquarie SC 5.0 3.0 (11.0) 10.0 10.0 6.0 7.0 5.0 (12.0 DNF) 69.0 46.0
42 Marcus Cockle U15 Silver One Bic to rule them all 8752 Avalon SC (10.0) 8.0 (10.0) 9.0 8.0 9.0 5.0 7.0 2.0 68.0 48.0
35 Joshua Merritt U12 Silver Walk on Water 12059 Manly YC 6.0 6.0 5.0 5.0 9.0 (12.0 DNF) 9.0 (12.0 DNS) 12.0 DNC 76.0 52.0
48 Oliver Leech U12 Silver Bic 8107 Avalon SC 8.0 5.0 8.0 11.0 11.0 10.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 89.0 65.0

www.myc.org.au
juniors@myc.org.au

www.myc.org.au
juniors@myc.org.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com