Parkstone Cruiser Racing Spring Series 2021

Parkstone Yacht Club

Results as of 9:50 on June 9, 2021

Class 1/2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 18, Scoring system: Monday Night scoring system
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race 19 Apr
 
26 Apr
 
17 May
 
24 May
 
31 May
 
07 Jun
 
Total Nett
1st Class 1/2 Full 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 1.0 1.0 3.0 1.0 (4.0) 1.0 11.0 7.0
2nd Class 1/2 Full 1 Selina 158 Denis Brophy 0.852 2.0 6.0 4.0 2.0 3.0 (13.0 OCS) 30.0 17.0
3rd Class 1/2 Full 1 Itís Now or Never 509X Stephen Bailey 0.884 4.0 3.0 (5.0) 4.0 5.0 5.0 26.0 21.0
4th Class 1/2 Full 1 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 3.0 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 10.0 6.0 59.0 40.0
5th Class 1/2 Full 1 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 (19.0 DNC) 4.0 7.0 3.0 19.0 DNC 9.0 61.0 42.0
6th Class 1/2 Full 2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.816 (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 19.0 DNC 1.0 2.0 62.0 43.0
7th Class 1/2 Full 1 TomTit GBR 4150L Ed Wilton 0.948 5.0 13.0 DNF 8.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.0 72.0 53.0
8th Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 (19.0 DNC) 5.0 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 75.0 56.0
9th Class 1/2 Full 2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 (19.0 DNC) 10.0 9.0 19.0 DNC 11.0 12.0 80.0 61.0
10th Class 1/2 Full J24 Mr Mann 4241 Georgie Vickers 0.894 (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 83.0 64.0
11th Class 1/2 Full 2 Genesis K149T John Short 0.853 (19.0 DNC) 9.0 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 10.0 85.0 66.0
12th Class 1/2 Full 1 Binkie II GBR 3491 Colin Wetherall 0.867 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 3.0 86.0 67.0
13th Class 1/2 WSO 2 Pampero - Class 1/2 3393T Shane Wilkinson 0.829 (19.0 DNC) 8.0 10.0 19.0 DNC 12.0 19.0 DNC 87.0 68.0
14th Class 1/2 Full 3 Suzie - Class 1/2 3826 Sara Bricoe 0.793 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 4.0 88.0 69.0
15th Class 1/2 Full 1 Arlanamor GBR 8744T R Lawrance 1.000 (19.0 DNC) 13.0 DNF 12.0 19.0 DNC 19.0 DNC 11.0 93.0 74.0
16th Class 1/2 WSO 1 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.894 (19.0 DNC) 7.0 11.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 94.0 75.0
17th Class 1/2 Full 1 QT GBR 1972 Keith Lovett 0.836 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 19.0 DNC 97.0 78.0
18th Class 1/2 Full 1 Zorra 3 GBR 2114L Marc Carey 0.973 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 114.0 95.0

Class 3 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 2, Scoring system: Monday Night scoring system
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race 19 Apr
 
26 Apr
 
17 May
 
24 May
 
31 May
 
Total Nett
1st Class 3 WSO 3 Suzie 3826 Sara Bricoe 0.750 3.0 DNC 3.0 DNC 1.0 3.0 DNC 3.0 DNC 13.0 13.0
2nd Class 3 WSO 3 Pampero - Class 3 3393T Shane Wilkinson 0.871 1.0 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 13.0 13.0

19 Apr - Class 1/2 Fleet

Start: Class 1/2, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:45 19:30:20 0:45:20 0:36:43 1.0
2 Class 1/2 Full 1 Selina 158 Denis Brophy 0.852 18:45 19:31:10 0:46:10 0:39:20 2.0
3 Class 1/2 Full 1 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:45 19:34:00 0:49:00 0:41:30 3.0
4 Class 1/2 Full 1 Itís Now or Never 509X Stephen Bailey 0.884 18:45 19:35:21 0:50:21 0:44:31 4.0
5 Class 1/2 Full 1 TomTit GBR 4150L Ed Wilton 0.948 18:45 19:45:39 1:00:39 0:57:30 5.0

26 Apr - Class 1/2 Fleet

Start: Class 1/2, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:45 19:39:46 0:54:46 0:44:22 1.0
2 Class 1/2 Full 1 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:45 19:47:40 1:02:40 0:53:05 2.0
3 Class 1/2 Full 1 Itís Now or Never 509X Stephen Bailey 0.884 18:45 19:47:26 1:02:26 0:55:11 3.0
4 Class 1/2 Full 1 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 18:45 19:57:00 1:12:00 1:03:13 4.0
5 Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 18:45 20:02:02 1:17:02 1:04:01 5.0
6 Class 1/2 Full 1 Selina 158 Denis Brophy 0.852 18:45 20:03:37 1:18:37 1:06:59 6.0
7 Class 1/2 WSO 1 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.894 18:45 20:05:37 1:20:37 1:12:04 7.0
8 Class 1/2 WSO 2 Pampero - Class 1/2 3393T Shane Wilkinson 0.829 18:45 20:12:04 1:27:04 1:12:11 8.0
9 Class 1/2 Full 2 Genesis K149T John Short 0.853 18:45 20:12:16 1:27:16 1:14:26 9.0
10 Class 1/2 Full 2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 18:45 20:17:59 1:32:59 1:17:05 10.0
11 Class 1/2 Full 1 TomTit GBR 4150L Ed Wilton 0.948     DNF   13.0
11 Class 1/2 Full 1 Arlanamor GBR 8744T R Lawrance 1.000     DNF   13.0

17 May - Class 1/2 Fleet

Start: Class 1/2, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full J24 Mr Mann 4241 Georgie Vickers 0.894 18:45 19:29:43 0:44:43 0:39:59 1.0
2 Class 1/2 Full 2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.816 18:45 19:34:15 0:49:15 0:40:11 2.0
3 Class 1/2 Full 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:45 19:35:38 0:50:38 0:41:01 3.0
4 Class 1/2 Full 1 Selina 158 Denis Brophy 0.852 18:45 19:37:10 0:52:10 0:44:27 4.0
5 Class 1/2 Full 1 Itís Now or Never 509X Stephen Bailey 0.884 18:45 19:37:40 0:52:40 0:46:33 5.0
6 Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 18:45 19:47:22 1:02:22 0:51:50 6.0
7 Class 1/2 Full 1 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 18:45 19:44:59 0:59:59 0:52:40 7.0
8 Class 1/2 Full 1 TomTit GBR 4150L Ed Wilton 0.948 18:45 19:43:20 0:58:20 0:55:18 8.0
9 Class 1/2 Full 2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 18:45 19:51:45 1:06:45 0:55:20 9.0
10 Class 1/2 WSO 2 Pampero - Class 1/2 3393T Shane Wilkinson 0.829 18:45 19:52:35 1:07:35 0:56:02 10.0
11 Class 1/2 WSO 1 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.894 18:45 19:53:28 1:08:28 1:01:13 11.0
12 Class 1/2 Full 1 Arlanamor GBR 8744T R Lawrance 1.000 18:45 19:46:15 1:01:15 1:01:15 12.0

24 May - Class 1/2 Fleet

Start: Class 1/2, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.795 18:45 19:50:48 1:05:48 0:52:19 1.0
2 Class 1/2 Full 1 Selina 158 Denis Brophy 0.816 18:45 19:50:41 1:05:41 0:53:36 2.0
3 Class 1/2 Full 1 Trican 8876 Giles Vigar 0.844 18:45 19:48:51 1:03:51 0:53:53 3.0
4 Class 1/2 Full 1 Itís Now or Never 509X Stephen Bailey 0.859 18:45 19:50:04 1:05:04 0:55:54 4.0

31 May - Class 1/2 Fleet

Start: Class 1/2, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.816 18:45 19:39:15 0:54:15 0:44:16 1.0
2 Class 1/2 Full 1 QT GBR 1972 Keith Lovett 0.836 18:45 19:40:05 0:55:05 0:46:03 2.0
3 Class 1/2 Full 1 Selina 158 Denis Brophy 0.852 18:45 19:39:35 0:54:35 0:46:30 3.0
4 Class 1/2 Full 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:45 19:43:20 0:58:20 0:47:15 4.0
5 Class 1/2 Full 1 Itís Now or Never 509X Stephen Bailey 0.884 18:45 19:39:06 0:54:06 0:47:49 5.0
6 Class 1/2 Full J24 Mr Mann 4241 Georgie Vickers 0.894 18:45 19:38:33 0:53:33 0:47:52 6.0
7 Class 1/2 Full 1 Binkie II GBR 3491 Colin Wetherall 0.867 18:45 19:40:40 0:55:40 0:48:16 7.0
8 Class 1/2 Full 3 Suzie - Class 1/2 3826 Sara Bricoe 0.793 18:45 19:47:50 1:02:50 0:49:50 8.0
9 Class 1/2 Full 2 Genesis K149T John Short 0.853 18:45 19:43:45 0:58:45 0:50:07 9.0
10 Class 1/2 Full 1 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:45 19:45:47 1:00:47 0:51:29 10.0
11 Class 1/2 Full 2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 18:45 19:49:14 1:04:14 0:53:15 11.0
12 Class 1/2 WSO 2 Pampero - Class 1/2 3393T Shane Wilkinson 0.871 18:45 19:48:00 1:03:00 0:54:52 12.0

07 Jun - Class 1/2 Fleet

Start: Class 1/2, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:45 20:07:12 1:22:12 1:06:35 1.0
2 Class 1/2 Full 2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.816 18:45 20:06:37 1:21:37 1:06:36 2.0
3 Class 1/2 Full 1 Binkie II GBR 3491 Colin Wetherall 0.867 18:45 20:09:44 1:24:44 1:13:28 3.0
4 Class 1/2 Full 3 Suzie - Class 1/2 3826 Sara Bricoe 0.793 18:45 20:18:35 1:33:35 1:14:13 4.0
5 Class 1/2 Full 1 Itís Now or Never 509X Stephen Bailey 0.884 18:45 20:09:33 1:24:33 1:14:45 5.0
6 Class 1/2 Full 1 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:45 20:13:19 1:28:19 1:14:48 6.0
7 Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 18:45 20:17:32 1:32:32 1:16:54 7.0
8 Class 1/2 Full 1 TomTit GBR 4150L Ed Wilton 0.948 18:45 20:06:43 1:21:43 1:17:28 8.0
9 Class 1/2 Full 1 Trican 8876 Giles Vigar 0.844 18:45 20:17:27 1:32:27 1:18:02 9.0
10 Class 1/2 Full 2 Genesis K149T John Short 0.853 18:45 20:16:49 1:31:49 1:18:19 10.0
11 Class 1/2 Full 1 Arlanamor GBR 8744T R Lawrance 1.000 18:45 20:13:40 1:28:40 1:28:40 11.0
12 Class 1/2 Full 2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 18:45 20:34:17 1:49:17 1:30:36 12.0
13 Class 1/2 Full 1 Selina 158 Denis Brophy 0.852     OCS   13.0

19 Apr - Class 3 Fleet

Start: Class 3, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 3 WSO 3 Pampero - Class 3 3393T Shane Wilkinson 0.871 18:25 19:38:00 1:13:00 1:03:35 1.0

17 May - Class 3 Fleet

Start: Class 3, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 3 WSO 3 Suzie 3826 Sara Bricoe 0.750 18:25 19:13:45 0:48:45 0:36:34 1.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com