TROYS FIRST SERIES

Fowey

FIRST SERIES WEDNESDAY

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName Race 1
Weds 11/5/22
Race 2
Weds 18/5/22
Race 3
Weds 25/05/22
Race 4
Weds 01/06/22
Race 5
Weds 08/06/22
Race 6
Weds 15/06/22
Race 7
Weds 22/06/22
Race 8
Wed 29/6/22
Total Nett
1st 12 Barbara Marcus Lewis 2.0 1.0 (3.0) 2.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 16.0 9.0
2nd 23 Jet Pat Cooke 5.0 2.0 (6.0) 3.0 2.0 2.0 5.0 (8.0) 33.0 19.0
3rd 11 Jade Tim Stables 3.5 OOD (4.0) (16.0 DNC) 4.0 1.0 4.0 4.0 4.0 40.5 20.5
4th 6 Ruby Neil Cameron (16.0 DNC) 6.0 1.0 1.0 3.0 5.0 (16.0 DNC) 6.0 54.0 22.0
5th 20 Maid of Polruan Jason Penprase 4.0 3.0 2.0 (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) 8.0 3.0 57.0 25.0
6th 25 Gem Graham Cousins (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) 7.0 16.0 DNC 3.0 2.0 7.0 72.0 40.0
7th 5 Amethyst Buz Barclay (16.0 DNC) 7.0 5.0 6.0 7.0 7.0 9.0 (11.0) 68.0 41.0
8th 29 Lucy Richard Kirkham 1.0 (16.0 DNC) 4.0 3.7 OOD 6.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 78.7 46.7
9th 16 Aquamarine Ian Madgwick 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 8.0 16.0 DNC 6.0 7.0 9.0 81.0 49.0
10th 7 Sapphire Angus Alexander 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 16.0 DNC 8.0 6.0 10.0 83.0 51.0
11th 24 Iolite Alan Harris, Dale Williams (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 1.0 100.0 68.0
12th 14 Crystal John Chambers & Michele Richards 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 9.0 16.0 DNC 8.0 OOD 16.0 DNC 16.0 DNC 104.0 72.0
13th 28 Red Beryl R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 117.0 85.0
14th 18 Zircon David Barnett (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 10.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 122.0 90.0
15th 26 Moonstone Allen Toms (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 128.0 96.0

Race 1 - Weds 11/5/22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 29 Lucy Richard Kirkham 1.11.21 1.0
2 12 Barbara Marcus Lewis 1.11.47 2.0
3 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.15.03 3.0
4 11 Jade Tim Stables OOD 3.5
5 20 Maid of Polruan Jason Penprase 1.15.17 4.0
6 23 Jet Pat Cooke 1.15.41 5.0
7 7 Sapphire Angus Alexander 1.20.44 6.0
8 14 Crystal John Chambers & Michele Richards 1.22.18 7.0

Race 2 - Weds 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 12 Barbara Marcus Lewis 1.00.57 1.0
2 23 Jet Pat Cooke 1.01.16 2.0
3 20 Maid of Polruan Jason Penprase 1.01.49 3.0
4 11 Jade Tim Stables 1.02.05 4.0
5 25 Gem Graham Cousins 1.02.17 5.0
6 6 Ruby Neil Cameron 1.02.25 6.0
7 5 Amethyst Buz Barclay 1.11.31 7.0

Race 3 - Weds 25/05/22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 6 Ruby Neil Cameron 0.46.37 1.0
2 20 Maid of Polruan Jason Penprase 0.46.55 2.0
3 12 Barbara Marcus Lewis 0.47.09 3.0
4 29 Lucy Richard Kirkham 0.47.20 4.0
5 5 Amethyst Buz Barclay 0.47.37 5.0
6 23 Jet Pat Cooke 0.47.59 6.0

Race 4 - Weds 01/06/22

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Place Points
1 6 Ruby Neil Cameron 1 1.0
2 12 Barbara Marcus Lewis 2 2.0
3 23 Jet Pat Cooke 3 3.0
4 29 Lucy Richard Kirkham OOD 3.7
5 11 Jade Tim Stables 4 4.0
6 7 Sapphire Angus Alexander 5 5.0
7 5 Amethyst Buz Barclay 6 6.0
8 25 Gem Graham Cousins 7 7.0
9 16 Aquamarine Ian Madgwick 8 8.0
10 14 Crystal John Chambers & Michele Richards 9 9.0

Race 5 - Weds 08/06/22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 11 Jade Tim Stables 0.53.18 1.0
2 23 Jet Pat Cooke 0.54.29 2.0
3 6 Ruby Neil Cameron 0.54.45 3.0
4 12 Barbara Marcus Lewis 0.55.09 4.0
5 20 Maid of Polruan Jason Penprase 0.56.58 5.0
6 29 Lucy Richard Kirkham 0.57.36 6.0
7 5 Amethyst Buz Barclay 1.01.01 7.0

Race 6 - Weds 15/06/22

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Place Points
1 12 Barbara Marcus Lewis 1 1.0
2 23 Jet Pat Cooke 2 2.0
3 25 Gem Graham Cousins 3 3.0
4 11 Jade Tim Stables 4 4.0
5 6 Ruby Neil Cameron 5 5.0
6 16 Aquamarine Ian Madgwick 6 6.0
7 5 Amethyst Buz Barclay 7 7.0
8 7 Sapphire Angus Alexander 8 8.0
8 14 Crystal John Chambers & Michele Richards OOD 8.0
10 18 Zircon David Barnett DNF 10.0

Race 7 - Weds 22/06/22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 12 Barbara Marcus Lewis 1.00.54 1.0
2 25 Gem Graham Cousins 1.01.07 2.0
3 24 Iolite Alan Harris, Dale Williams 1.03.10 3.0
4 11 Jade Tim Stables 1.05.30 4.0
5 23 Jet Pat Cooke 1.07.47 5.0
6 7 Sapphire Angus Alexander 1.08.19 6.0
7 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.09.08 7.0
8 20 Maid of Polruan Jason Penprase 1.10.11 8.0
9 5 Amethyst Buz Barclay 1.11.50 9.0

Race 8 - Wed 29/6/22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 24 Iolite Alan Harris, Dale Williams 1.02.14 1.0
2 12 Barbara Marcus Lewis 1.02.38 2.0
3 20 Maid of Polruan Jason Penprase 1.03.30 3.0
4 11 Jade Tim Stables 1.04.30 4.0
5 28 Red Beryl R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1.05.19 5.0
6 6 Ruby Neil Cameron 1.05.24 6.0
7 25 Gem Graham Cousins 1.06.19 7.0
8 23 Jet Pat Cooke 1.06.36 8.0
9 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.06.57 9.0
10 7 Sapphire Angus Alexander 1.08.25 10.0
11 5 Amethyst Buz Barclay 1.12.11 11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 16
DNFStarted but did not finish 10
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com