event burgee

CRUISER FIRST WEDNESDAY SERIES 2024

Fowey

WEDNESDAY SERIES

Contents

1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Race 2
Wed 15/05/2024
Race 3
Wed 22/05/2024
Race 4
Wed 29/05/2024
Race 5
Wed 05/06/2024
Race 6
Weds 12/06/24
Race 7
Wed 19/06/2024
Total Nett
1st GBR9319 Jay Dreamer J109 Paul Toms 860 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd 349 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 961 2.0 2.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 26.0 8.0
3rd 4794 Morvoren WS Elan S3 Chris Ogg 916 3.0 (9.0 DNC) 4.0 6.0 DNF 3.0 (9.0 DNC) 34.0 16.0
4th 3562T Margaret Catchpole Forgus 36 Adam Luck 942 (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 41.0 23.0
5th 4533 Duellist Sigma 33 Allsop/McDonald/Fitzgerald 941 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 2.0 9.0 DNC 41.0 23.0
6th 1617 Tia Hanse 320 Adam Luck 889 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 9.0 DNC 4.0 9.0 DNC 43.0 25.0
7th 83 Sand Dollar Scan Yacht 391 Robert Skinner 883 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 49.0 31.0
8th 9994R Slipstream Sigma 35 Andrew Dellow 889 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 36.0

3 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Race 2
Wed 15/05/2024
Race 3
Wed 22/05/2024
Race 4
Wed 29/05/2024
Race 5
Wed 05/06/2024
Race 6
Weds 12/06/24
Race 7
Wed 19/06/2024
Total Nett
1st 1454 Dakota Sadler 25 Harry Houlding 1050 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (6.0 DNC) 12.0 4.0
2nd 3210 Alisma Sadler 25 Roger Pearce 1070 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 2.0 1.0 22.0 10.0
3rd 68 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1083 (6.0 DNC) 3.0 3.0 5.0 DNF 3.0 (6.0 DNC) 26.0 14.0
4th 1001 Two Sisters 2 (WS) Bay Cruiser 26 Simon Robins 1022 (6.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 28.0 16.0
5th 101 Inseinety (WS) Modern Gaffer Colin Gibbon 1023 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 33.0 21.0

Race 2 - 1 Fleet - Wed 15/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR9319 Jay Dreamer J109 Paul Toms 860 18.30 19.35.32 1.05.32 1.16.12 1.0
2 349 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 961 18:30 19.52.14 1:22:14 1:25:34 2.0
3 4794 Morvoren WS Elan S3 Chris Ogg 916 18.30 19.50.40 1.20.40 1.28.04 3.0

Race 3 - 1 Fleet - Wed 22/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR9319 Jay Dreamer J109 Paul Toms 860 18:30 19.39.02 1:09:02 1:20:16 1.0
2 349 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 961 18:30 19.57.03 1:27:03 1:30:35 2.0
3 3562T Margaret Catchpole Forgus 36 Adam Luck 942 18:30 20.00.08 1:30:08 1:35:41 3.0

Race 4 - 1 Fleet - Wed 29/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR9319 Jay Dreamer J109 Paul Toms 860 18:30 19.36.17 1:06:17 1:17:04 1.0
2 349 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 961 18:30 19.54.18 1:24:18 1:27:43 2.0
3 1617 Tia Hanse 320 Adam Luck 889 18:30 19.51.03 1:21:03 1:31:10 3.0
4 4794 Morvoren WS Elan S3 Chris Ogg 916 18:30 19.54.34 1:24:34 1:32:19 4.0

Race 5 - 1 Fleet - Wed 05/06/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR9319 Jay Dreamer J109 Paul Toms 860 18:30 20.03.05 1:33:05 1:48:14 1.0
2 349 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 961 18:30 20.20.35 1:50:35 1:55:04 2.0
3 4533 Duellist Sigma 33 Allsop/McDonald/Fitzgerald 941 18:30 20.22.41 1:52:41 1:59:45 3.0
4 83 Sand Dollar Scan Yacht 391 Robert Skinner 883 18:30 20.26.28 1:56:28 2:11:54 4.0
5 4794 Morvoren WS Elan S3 Chris Ogg 916     DNF   6.0

Race 6 - 1 Fleet - Weds 12/06/24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR9319 Jay Dreamer J109 Paul Toms 860 18:30 19.30.44 1:00:44 1:10:37 1.0
2 4533 Duellist Sigma 33 Allsop/McDonald/Fitzgerald 941 18:30 19.39.16 1:09:16 1:13:37 2.0
3 4794 Morvoren WS Elan S3 Chris Ogg 916 18:30 19.39.40 1:09:40 1:16:03 3.0
4 1617 Tia Hanse 320 Adam Luck 889 18:30 19.38.43 1:08:43 1:17:18 4.0

Race 7 - 1 Fleet - Wed 19/06/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR9319 Jay Dreamer J109 Paul Toms 860 18:30 18.59.06 0:29:06 0:33:50 1.0
2 3562T Margaret Catchpole Forgus 36 Adam Luck 942 18:30 19.31.34 1:01:34 1:05:21 2.0

Race 2 - 3 Fleet - Wed 15/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1454 Dakota Sadler 25 Harry Houlding 1050 18.30 19.31.52 1.01.52 0.58.55 1.0

Race 3 - 3 Fleet - Wed 22/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1454 Dakota Sadler 25 Harry Houlding 1050 18:30 19.32.14 1:02:14 0:59:16 1.0
2 1001 Two Sisters 2 (WS) Bay Cruiser 26 Simon Robins 1022 18:30 19.38.17 1:08:17 1:06:49 2.0
3 68 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1083 18:30 20.04.32 1:34:32 1:27:17 3.0

Race 4 - 3 Fleet - Wed 29/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1454 Dakota Sadler 25 Harry Houlding 1050 18:30 19.40.18 1:10:18 1:06:57 1.0
2 1001 Two Sisters 2 (WS) Bay Cruiser 26 Simon Robins 1022 18:30 19.49.19 1:19:19 1:17:37 2.0
3 68 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1083 18:30 20.32.12 2:02:12 1:52:50 3.0

Race 5 - 3 Fleet - Wed 05/06/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 3210 Alisma Sadler 25 Roger Pearce 1070 18:30 19.55.05 1:25:05 1:19:31 1.0
2 1454 Dakota Sadler 25 Harry Houlding 1050 18:30 19.54.09 1:24:09 1:20:09 2.0
3 101 Inseinety (WS) Modern Gaffer Colin Gibbon 1023 18:30 19.57.05 1:27:05 1:25:08 3.0
4 68 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1083     DNF   5.0

Race 6 - 3 Fleet - Weds 12/06/24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1454 Dakota Sadler 25 Harry Houlding 1050 18:30 19.26.43 0:56:43 0:54:01 1.0
2 3210 Alisma Sadler 25 Roger Pearce 1070 18:30 19.28.34 0:58:34 0:54:44 2.0
3 68 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1083 18:30 20.01.52 1:31:52 1:24:50 3.0

Race 7 - 3 Fleet - Wed 19/06/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 3210 Alisma Sadler 25 Roger Pearce 1070 18:30 19.20.13 0:50:13 0:46:56 1.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com