event burgee

Inshore Fleets 1st Series Saturday

Fowey

FIRST SERIES SATURDAY 2024

Contents

F Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Total Nett
1st F 163515 Interstellar Laser Radial Joe Trevail 1150 0.0 0.0
1st F 2929 Bernie RS Aero 7 Elliot Toms 1063 0.0 0.0
1st F 1360 Proteus RS200 Oliver Chambers 1046 0.0 0.0
1st F 4588   SOLO Nick de Sarandy 1142 0.0 0.0
1st F 53967 420 53967 420 William Esdaile 1105 0.0 0.0

FR Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating FSS1
Sat 4/5/2024
FSS2
Sat 13/5/24
FSS3
Sat 18/5/24
FSS4
Sat 01/06/2024
FSS5
Sat 8/6/24
Total Nett
  FR 61 Puffling FOWEY RIVER Rob Willamson 1250         DNE    
1st FR 53 Kingfisher FOWEY RIVER Andy & Suzy Matthews 1250 (3.0) 2.0 3.0 1.0 2.0 11.0 8.0
2nd FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 2.0 1.0 5.0 3.0 (39.0 DNC) 50.0 11.0
3rd FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 (39.0 DNC) 4.0 4.0 2.0 4.0 53.0 14.0
4th FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 1.0 12.0 DNF 1.0 (39.0 DNC) 1.0 54.0 15.0
5th FR 58 Penguin FOWEY RIVER Colin & Claire Savage 1250 4.0 6.0 7.0 (39.0 DNC) 5.0 61.0 22.0
6th FR 71 Craig-B FOWEY RIVER Cathy Baillie 1250 6.0 (10.0) 10.0 9.0 10.0 45.0 35.0
7th FR 72 Shearwater FOWEY RIVER Duncan McInerey 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 2.0 4.0 3.0 87.0 48.0
8th FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250 8.0 3.0 6.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 95.0 56.0
9th FR 77 Oyster Catcher FOWEY RIVER James Kirby   (39.0 DNC) 39.0 DNC 9.0 7.0 8.0 102.0 63.0
10th FR 52 L'Hirondelle FOWEY RIVER Chris & Jane Spencer 1250 (39.0 DNC) 8.0 11.0 9.5 OOD 39.0 DNC 106.5 67.5
11th FR 74 Egret FOWEY RIVER Penny Tuck 1250 (39.0 DNC) 9.0 12.0 39.0 DNC 11.0 110.0 71.0
12th FR 49 Saffron FOWEY RIVER Trevor Kennedy 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 5.0 6.0 128.0 89.0
13th FR 73 Vamos FOWEY RIVER Gary & Kay Barr 1250 5.0 7.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 129.0 90.0
14th FR 44 Tadpole FOWEY RIVER Lloyd Barnes 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 10.0 W 7.0 134.0 95.0
15th FR 56 Orinoco FOWEY RIVER John Coghlan 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 8.0 39.0 DNC 9.0 134.0 95.0
16th FR 27 Pippen FOWEY RIVER James Kirby 1250 11.0 RET (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 13.0 DNE 141.0 102.0
17th FR 63 Kittiwake FOWEY RIVER Richard Simmons 1250 (39.0 DNC) 5.0 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 161.0 122.0
18th FR 46 Albatross FOWEY RIVER Kevin & Mandy Cocks 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 6.0 39.0 DNC 162.0 123.0
19th FR 19 Gaviota FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 7.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 163.0 124.0
20th FR 5 Sirocco FOWEY RIVER Erica Bishop & Paul Bloomfield 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 8.0 39.0 DNC 164.0 125.0
21st FR 51 Iota FOWEY RIVER Andrew Dellow 1250 9.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 165.0 126.0
22nd FR 45 Bluebell FOWEY RIVER Kevan Thorley 1250 (39.0 DNC) 12.0 OOD 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 168.0 129.0
23rd FR 3 Lapwing FOWEY RIVER Jenny Ringo 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 14.0 DNF 39.0 DNC 39.0 DNC 170.0 131.0
24th FR 69 Maggie FOWEY RIVER Paul Roper 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 26 La Mouette FOWEY RIVER Chris Palmer 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 28 Firebird FOWEY RIVER Graham and Wendy Pope 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 10 Marie FOWEY RIVER Robert Bird 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 57 Quetzal FOWEY RIVER Paul Chambers 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 62 Golden Eye FOWEY RIVER Peter Tindall 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 67 Swift FOWEY RIVER Alan Hall 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 36 Scarlet Venturer FOWEY RIVER Duncan McInerney 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 48 Cap'n Ellis FOWEY RIVER Daniel Mitchelmore 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 43 Toucan FOWEY RIVER Julian Allbut 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 39 Victory FOWEY RIVER David Gamble 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 54 Four Brothers FOWEY RIVER Peter Hadley 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 55 Wild Bird FOWEY RIVER Kate Arter 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 66 Peregrine FOWEY RIVER Patrick & Fiona Hughes 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0
24th FR 47 Hedgehog FOWEY RIVER Phil Russ 1250 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 156.0

T Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating FSS1
Sat 4/5/2024
FSS2
Sat 13/5/24
FSS3
Sat 18/5/24
FSS4
Sat 01/06/2024
FSS5
Sat 8/6/24
Total Nett
1st T 26 Moonstone TROY Allen Toms 1065 2.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 8.0 5.0
2nd T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 1.0 5.0 2.0 2.0 (24.0 DNC) 34.0 10.0
3rd T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 3.0 1.0 (7.0) 6.0 3.0 20.0 13.0
4th T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 (4.0) 4.0 4.0 4.0 2.0 18.0 14.0
5th T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 (24.0 DNC) 2.0 4.3 OOD 7.0 4.0 41.3 17.3
6th T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 5.0 6.0 (9.0) 3.0 6.0 29.0 20.0
7th T 28 Red Beryl TROY R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 6.0 (24.0 DNC) 3.0 10.0 5.0 48.0 24.0
8th T 30 Alice TROY John Burford 1065 11.0 RET (24.0 DNC) 5.0 5.0 8.0 53.0 29.0
9th T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 (11.0 RET) 10.0 10.0 8.0 7.0 46.0 35.0
10th T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 7.0 9.0 13.0 11.0 (24.0 DNC) 64.0 40.0
11th T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065 8.0 11.0 11.0 (24.0 DNC) 13.0 67.0 43.0
12th T 13 Amber TROY Tom Owen 1065 (24.0 DNC) 7.0 6.0 24.0 DNC 24.0 DNC 85.0 61.0
13th T 20 Maid of Polruan TROY Jason Penprase 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 8.0 24.0 DNC 9.0 89.0 65.0
14th T 16 Aquamarine TROY Ian Madgwick 1065 (24.0 DNC) 8.0 12.0 24.0 DNC 24.0 DNC 92.0 68.0
15th T 7 Sapphire TROY Angus Alexander 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 11.0 92.0 68.0
16th T 11 Jade TROY Tim Stables 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 10.0 106.0 82.0
17th T 18 Zircon TROY David Barnett 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 12.0 108.0 84.0
18th T 21 Brilliant TROY Kim & Sal Erskine-Furniss 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 120.0 96.0
18th T 10 Opal TROY Martyn Crowle 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 120.0 96.0
18th T 24 Iolite TROY Alan Harris, Dale Williams 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 120.0 96.0
18th T 19 Topaz TROY James Dowrick 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 120.0 96.0
18th T 3 Janet TROY Angus Crichton 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 120.0 96.0
18th T 9 Maid of Foye TROY Allen Toms 1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 120.0 96.0

K Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating FSS2
Sat 13/5/24
FSS3
Sat 18/5/24
FSS5
Sat 8/6/24
Total Nett
1st K 3050 Tera 3050 RS TERA PRO Henry Richards 1364 1.0 (10.0 DNC) 1.0 12.0 2.0
2nd K 1889   RS TERA PRO Monty Manning 1364 2.0 1.0 (10.0 DNC) 13.0 3.0
3rd K 100366 Laser 100366 Laser 4.7 Josiah de Grey-Warter 1210 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0
3rd K 45834 Dr Who Topper Will Olsen 1369 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0
3rd K 617 Qwennol Fusion Peggy Chambers 1300 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0
3rd K 308 Senna Fusion William Esdaile 1300 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0
3rd K 2   Topper Emily Nunn 1369 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0
3rd K 2848 Tera Sport RS TERA SPORT Rory Armstrong 1445 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0
3rd K 2 Terrible Twosome RS FEVA Ellie McKay 1248 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0

FSS1 - FR Fleet - Sat 4/5/2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 14.25 15.31.04 1.06.04 1.06.04 1.0
2 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 14.25 15.32.26 1.07.26 1.07.26 2.0
3 FR 53 Kingfisher FOWEY RIVER Andy & Suzy Matthews 1250 14.25 15.35.50 1.10.50 1.10.50 3.0
4 FR 58 Penguin FOWEY RIVER Colin & Claire Savage 1250 14.25 15.37.00 1.12.00 1.12.00 4.0
5 FR 73 Vamos FOWEY RIVER Gary & Kay Barr 1250 14.25 15.37.05 1.12.05 1.12.05 5.0
6 FR 71 Craig-B FOWEY RIVER Cathy Baillie 1250 14.25 15.40.07 1.15.07 1.15.07 6.0
7 FR 19 Gaviota FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 14.25 15.41.57 1.16.57 1.16.57 7.0
8 FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250 14.25 15.41.58 1.16.58 1.16.58 8.0
9 FR 51 Iota FOWEY RIVER Andrew Dellow 1250 14.25 15.42.40 1.17.40 1.17.40 9.0
10 FR 27 Pippen FOWEY RIVER James Kirby 1250     RET   11.0

FSS2 - FR Fleet - Sat 13/5/24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 14:25 16.23.14 1:58:14 1:58:14 1.0
2 FR 53 Kingfisher FOWEY RIVER Andy & Suzy Matthews 1250 14:25 16.27.05 2:02:05 2:02:05 2.0
3 FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250 14:25 16.31.29 2:06:29 2:06:29 3.0
4 FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 14:25 16.33.23 2:08:23 2:08:23 4.0
5 FR 63 Kittiwake FOWEY RIVER Richard Simmons 1250 14:25 16.33.44 2:08:44 2:08:44 5.0
6 FR 58 Penguin FOWEY RIVER Colin & Claire Savage 1250 14:25 16.36.26 2:11:26 2:11:26 6.0
7 FR 73 Vamos FOWEY RIVER Gary & Kay Barr 1250 14:25 16.36.27 2:11:27 2:11:27 7.0
8 FR 52 L'Hirondelle FOWEY RIVER Chris & Jane Spencer 1250 14:25 16.36.58 2:11:58 2:11:58 8.0
9 FR 74 Egret FOWEY RIVER Penny Tuck 1250 14:25 16.39.29 2:14:29 2:14:29 9.0
10 FR 71 Craig-B FOWEY RIVER Cathy Baillie 1250 14:25 16.41.16 2:16:16 2:16:16 10.0
11 FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250     DNF   12.0
11 FR 45 Bluebell FOWEY RIVER Kevan Thorley 1250     OOD   12.0

FSS3 - FR Fleet - Sat 18/5/24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 14:25 16.02.10 1:37:10 1:37:10 1.0
2 FR 72 Shearwater FOWEY RIVER Duncan McInerey 1250 14:25 16.05.28 1:40:28 1:40:28 2.0
3 FR 53 Kingfisher FOWEY RIVER Andy & Suzy Matthews 1250 14:25 16.06.57 1:41:57 1:41:57 3.0
4 FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 14:25 16.09.33 1:44:33 1:44:33 4.0
5 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 14:25 16.09.56 1:44:56 1:44:56 5.0
6 FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250 14:25 16.10.57 1:45:57 1:45:57 6.0
7 FR 58 Penguin FOWEY RIVER Colin & Claire Savage 1250 14:25 16.12.04 1:47:04 1:47:04 7.0
8 FR 56 Orinoco FOWEY RIVER John Coghlan 1250 14:25 16.14.00 1:49:00 1:49:00 8.0
9 FR 77 Oyster Catcher FOWEY RIVER James Kirby   14:25 16.14.19 1:49:19 1:49:19 9.0
10 FR 71 Craig-B FOWEY RIVER Cathy Baillie 1250 14:25 16.16.32 1:51:32 1:51:32 10.0
11 FR 52 L'Hirondelle FOWEY RIVER Chris & Jane Spencer 1250 14:25 16.17.58 1:52:58 1:52:58 11.0
12 FR 74 Egret FOWEY RIVER Penny Tuck 1250 14:25 16.18.19 1:53:19 1:53:19 12.0
13 FR 3 Lapwing FOWEY RIVER Jenny Ringo 1250     DNF   14.0

FSS4 - FR Fleet - Sat 01/06/2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 53 Kingfisher FOWEY RIVER Andy & Suzy Matthews 1250 14:25 15.29.02 1:04:02 1:04:02 1.0
2 FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 14:25 15.31.34 1:06:34 1:06:34 2.0
3 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 14:25 15.31.35 1:06:35 1:06:35 3.0
4 FR 72 Shearwater FOWEY RIVER Duncan McInerey 1250 14:25 15.31.53 1:06:53 1:06:53 4.0
5 FR 49 Saffron FOWEY RIVER Trevor Kennedy 1250 14:25 15.32.40 1:07:40 1:07:40 5.0
6 FR 46 Albatross FOWEY RIVER Kevin & Mandy Cocks 1250 14:25 15.34.43 1:09:43 1:09:43 6.0
7 FR 77 Oyster Catcher FOWEY RIVER James Kirby   14:25 15.37.32 1:12:32 1:12:32 7.0
8 FR 5 Sirocco FOWEY RIVER Erica Bishop & Paul Bloomfield 1250 14:25 15.37.41 1:12:41 1:12:41 8.0
9 FR 71 Craig-B FOWEY RIVER Cathy Baillie 1250 14:25 15.38.28 1:13:28 1:13:28 9.0
10 FR 52 L'Hirondelle FOWEY RIVER Chris & Jane Spencer 1250     OOD   9.5
11 FR 44 Tadpole FOWEY RIVER Lloyd Barnes 1250     W   10.0

FSS5 - FR Fleet - Sat 8/6/24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
  FR 61 Puffling FOWEY RIVER Rob Willamson 1250 14:25 15.50.59 DNE    
1 FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 14:25 15.34.39 1:09:39 1:09:39 1.0
2 FR 53 Kingfisher FOWEY RIVER Andy & Suzy Matthews 1250 14:25 15.37.26 1:12:26 1:12:26 2.0
3 FR 72 Shearwater FOWEY RIVER Duncan McInerey 1250 14:25 15.39.15 1:14:15 1:14:15 3.0
4 FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 14:25 15.40.20 1:15:20 1:15:20 4.0
5 FR 58 Penguin FOWEY RIVER Colin & Claire Savage 1250 14:25 15.42.45 1:17:45 1:17:45 5.0
6 FR 49 Saffron FOWEY RIVER Trevor Kennedy 1250 14:25 15.45.47 1:20:47 1:20:47 6.0
7 FR 44 Tadpole FOWEY RIVER Lloyd Barnes 1250 14:25 15.47.45 1:22:45 1:22:45 7.0
8 FR 77 Oyster Catcher FOWEY RIVER James Kirby   14:25 15.50.10 1:25:10 1:25:10 8.0
9 FR 56 Orinoco FOWEY RIVER John Coghlan 1250 14:25 15.52.37 1:27:37 1:27:37 9.0
10 FR 71 Craig-B FOWEY RIVER Cathy Baillie 1250 14:25 15.53.03 1:28:03 1:28:03 10.0
11 FR 74 Egret FOWEY RIVER Penny Tuck 1250 14:25 15.55.53 1:30:53 1:30:53 11.0
12 FR 27 Pippen FOWEY RIVER James Kirby 1250 14:25 15.41.51 DNE   13.0

FSS1 - T Fleet - Sat 4/5/2024

Start: Sid Hunkin Cup (TO1), Finishes: Finish time, Time: 15.20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 14.20 15.28.26 1.08.26 1.08.26 1.0
2 T 26 Moonstone TROY Allen Toms 1065 14.20 15.28.54 1.08.54 1.08.54 2.0
3 T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 14.20 15.29.44 1.09.44 1.09.44 3.0
4 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 14.20 15.30.12 1.10.12 1.10.12 4.0
5 T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 14.20 15.30.27 1.10.27 1.10.27 5.0
6 T 28 Red Beryl TROY R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 14.20 15.31.22 1.11.22 1.11.22 6.0
7 T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 14.20 15.31.38 1.11.38 1.11.38 7.0
8 T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065 14.20 15.33.24 1.13.24 1.13.24 8.0
9 T 30 Alice TROY John Burford 1065     RET   11.0
9 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065     RET   11.0

FSS2 - T Fleet - Sat 13/5/24

Start: Albert Bunt 1, Finishes: Finish time, Time: 14:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 14:20 15.53.53 1:33:53 1:33:53 1.0
2 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 14:20 15.54.26 1:34:26 1:34:26 2.0
3 T 26 Moonstone TROY Allen Toms 1065 14:20 15.55.58 1:35:58 1:35:58 3.0
4 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 14:20 15.56.32 1:36:32 1:36:32 4.0
5 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 14:20 15.57.00 1:37:00 1:37:00 5.0
6 T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 14:20 15.57.16 1:37:16 1:37:16 6.0
7 T 13 Amber TROY Tom Owen 1065 14:20 15.58.03 1:38:03 1:38:03 7.0
8 T 16 Aquamarine TROY Ian Madgwick 1065 14:20 15.59.44 1:39:44 1:39:44 8.0
9 T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 14:20 16.01.28 1:41:28 1:41:28 9.0
10 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 14:20 16.02.42 1:42:42 1:42:42 10.0
11 T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065 14:20 16.05.22 1:45:22 1:45:22 11.0

FSS3 - T Fleet - Sat 18/5/24

Start: Albert Bunt 1, Finishes: Finish time, Time: 14:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 26 Moonstone TROY Allen Toms 1065 14:20 15.50.07 1:30:07 1:30:07 1.0
2 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 14:20 15.51.49 1:31:49 1:31:49 2.0
3 T 28 Red Beryl TROY R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 14:20 15.52.29 1:32:29 1:32:29 3.0
4 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 14:20 15.53.30 1:33:30 1:33:30 4.0
5 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065     OOD   4.3
6 T 30 Alice TROY John Burford 1065 14:20 15.54.14 1:34:14 1:34:14 5.0
7 T 13 Amber TROY Tom Owen 1065 14:20 15.55.46 1:35:46 1:35:46 6.0
8 T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 14:20 15.56.18 1:36:18 1:36:18 7.0
9 T 20 Maid of Polruan TROY Jason Penprase 1065 14:20 15.58.20 1:38:20 1:38:20 8.0
10 T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 14:20 16.00.31 1:40:31 1:40:31 9.0
11 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 14:20 16.01.40 1:41:40 1:41:40 10.0
12 T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065 14:20 16.02.23 1:42:23 1:42:23 11.0
13 T 16 Aquamarine TROY Ian Madgwick 1065 14:20 16.05.46 1:45:46 1:45:46 12.0
14 T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 14:20 16.05.58 1:45:58 1:45:58 13.0

FSS4 - T Fleet - Sat 01/06/2024

Start: Albert Bunt 1, Finishes: Finish time, Time: 14:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 26 Moonstone TROY Allen Toms 1065 14:20 15.35.16 1:15:16 1:15:16 1.0
2 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 14:20 15.35.30 1:15:30 1:15:30 2.0
3 T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 14:20 15.37.55 1:17:55 1:17:55 3.0
4 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 14:20 15.38.15 1:18:15 1:18:15 4.0
5 T 30 Alice TROY John Burford 1065 14:20 15.38.42 1:18:42 1:18:42 5.0
6 T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 14:20 15.39.40 1:19:40 1:19:40 6.0
7 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 14:20 15.40.28 1:20:28 1:20:28 7.0
8 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 14:20 15.40.38 1:20:38 1:20:38 8.0
9 T 7 Sapphire TROY Angus Alexander 1065 14:20 15.40.54 1:20:54 1:20:54 9.0
10 T 28 Red Beryl TROY R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 14:20 15.42.1 1:22:01 1:22:01 10.0
11 T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 14:20 15.42.30 1:22:30 1:22:30 11.0

FSS5 - T Fleet - Sat 8/6/24

Start: Troy Owners 2, Finishes: Finish time, Time: 14:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 26 Moonstone TROY Allen Toms 1065 14:20 15.47.41 1:27:41 1:27:41 1.0
2 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 14:20 15.49.37 1:29:37 1:29:37 2.0
3 T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 14:20 15.49.55 1:29:55 1:29:55 3.0
4 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 14:20 15.51.09 1:31:09 1:31:09 4.0
5 T 28 Red Beryl TROY R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 14:20 15.51.28 1:31:28 1:31:28 5.0
6 T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 14:20 15.52.18 1:32:18 1:32:18 6.0
7 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 14:20 15.52.21 1:32:21 1:32:21 7.0
8 T 30 Alice TROY John Burford 1065 14:20 15.52.38 1:32:38 1:32:38 8.0
9 T 20 Maid of Polruan TROY Jason Penprase 1065 14:20 15.52.39 1:32:39 1:32:39 9.0
10 T 11 Jade TROY Tim Stables 1065 14:20 15.52.49 1:32:49 1:32:49 10.0
11 T 7 Sapphire TROY Angus Alexander 1065 14:20 15.53.20 1:33:20 1:33:20 11.0
12 T 18 Zircon TROY David Barnett 1065 14:20 15.54.59 1:34:59 1:34:59 12.0
13 T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065 14:20 15.59.45 1:39:45 1:39:45 13.0

FSS2 - K Fleet - Sat 13/5/24

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K 3050 Tera 3050 RS TERA PRO Henry Richards 1364 14:30 15.45.25 1:15:25 0:55:17 1.0
2 K 1889   RS TERA PRO Monty Manning 1364 14:30 15.49.18 1:19:18 0:58:08 2.0

FSS3 - K Fleet - Sat 18/5/24

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K 1889   RS TERA PRO Monty Manning 1364 14:30 16.29.00 1:59:00 1:27:15 1.0

FSS5 - K Fleet - Sat 8/6/24

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K 3050 Tera 3050 RS TERA PRO Henry Richards 1364 14:30 15.25.42 0:55:42 0:40:50 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNEDisqualification (other then DGM) not excludable under rule 88.3(b) Varies
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired 11
WW flagged 10



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com