event burgee

Inshore Fleets 1st Series Wednesday

Fowey

FIRST SERIES WEDNESDAY 2024

Contents

F Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Total Nett
1st F 1360 Proteus RS200 Oliver Chambers 1046 0.0 0.0
1st F 53967 420 53967 420 William Esdaile 1105 0.0 0.0

FR Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating FSW1
Wed 08/05/2024
FSW2
Wed 15/05/2024
FSW3
Wed 22/05/2024
FSW4
Wed 29/05/2024
FSW5
Wed 05/06/2024
FSW6
Wed 12/6/24
Total Nett
1st FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (28.0 DNC) 1.0 34.0 4.0
2nd FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 (12.0 DNF) 2.0 2.0 2.0 (6.0) 3.0 27.0 9.0
3rd FR 72 Shearwater FOWEY RIVER Duncan McInerney 1250 3.0 (28.0 DNC) 3.0 5.0 1.0 (28.0 DNC) 68.0 12.0
4th FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 (28.0 DNC) 6.0 (28.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 72.0 16.0
5th FR 77 Oyster Catcher FOWEY RIVER James Kirby 1250 (28.0 DNC) 9.0 7.0 3.0 3.0 (28.0 DNC) 78.0 22.0
6th FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250 12.0 DNF (13.0 DNF) 5.0 7.0 9.0 (28.0 DNC) 74.0 33.0
7th FR 45 Bluebell FOWEY RIVER Kevan Thorley 1250 (12.0 DNF) 8.0 10.0 (28.0 DNC) 10.0 W 7.0 75.0 35.0
8th FR 58 Penguin FOWEY RIVER Colin & Claire Savage 1250 5.0 W (28.0 DNC) (28.0 DNC) 6.0 28.0 DNC 2.0 97.0 41.0
9th FR 73 Vamos FOWEY RIVER Gary & Kay Barr 1250 1.0 13.0 DNF (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 28.0 DNC 102.0 46.0
10th FR 51 Iota FOWEY RIVER Andrew & Mandi Dellow 1250 7.0 W 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 11.0 W 28.0 DNC 106.0 50.0
11th FR 52 L'Hirondelle FOWEY RIVER Chris & Jane Spencer 1250 4.0 (28.0 DNC) 9.0 10.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 107.0 51.0
12th FR 44 Tadpole FOWEY RIVER Lloyd Barnes 1250 (28.0 DNC) 7.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 13.0 DNF 6.0 110.0 54.0
13th FR 49 Saffron FOWEY RIVER Trevor Kennedy 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 5.0 5.0 122.0 66.0
14th FR 47 Hedgehog FOWEY RIVER Phil Russ 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 28.0 DNC 8.0 28.0 DNC 124.0 68.0
15th FR 46 Albatross FOWEY RIVER Kevin & Mandy Cocks 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 6.0 28.0 DNC 7.0 28.0 DNC 125.0 69.0
16th FR 56 Orinoco FOWEY RIVER John & Anne Coghlan 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 8.0 8.0 28.0 DNC 28.0 DNC 128.0 72.0
17th FR 74 Egret FOWEY RIVER Penny Tuck 1250 (28.0 DNC) 13.0 DNF (28.0 DNC) 9.0 28.0 DNC 28.0 DNC 134.0 78.0
18th FR 53 Kingfisher FOWEY RIVER Andy & Suzy Matthews 1250 (28.0 DNC) 3.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 143.0 87.0
19th FR 63 Kittiwake FOWEY RIVER Richard Simmons 1250 (28.0 DNC) 5.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 145.0 89.0
20th FR 27 Pippen FOWEY RIVER James Kirby 1250 6.0 W (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 146.0 90.0
21st FR 19 Gaviota FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 8.0 W (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 148.0 92.0
22nd FR 43 Toucan FOWEY RIVER Julian Allbut 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 112.0
22nd FR 3 Lapwing FOWEY RIVER Jenny Ringo 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 112.0
22nd FR 5 Sirocco FOWEY RIVER Erica Bishop & Paul Bloomfield 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 112.0
22nd FR 54 Four Brothers FOWEY RIVER Peter Hadley 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 112.0
22nd FR 67 Swift FOWEY RIVER Alan Hall 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 112.0
22nd FR 71 Craig-B FOWEY RIVER Cathy Baillie 1250 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 112.0

T Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating FSW1
Wed 08/05/2024
FSW2
Wed 15/05/2024
FSW3
Wed 22/05/2024
FSW4
Wed 29/05/2024
FSW5
Wed 05/06/2024
FSW6
Wed 12/6/24
Total Nett
1st T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 2.0 (4.0) 1.0 3.0 1.0 (6.0) 17.0 7.0
2nd T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 3.0 2.0 3.0 (6.0) (5.0) 2.0 21.0 10.0
3rd T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 (24.0 DNC) 1.0 4.0 5.0 (24.0 DNC) 1.0 59.0 11.0
4th T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 4.0 3.0 (5.0) 1.0 4.0 (5.0) 22.0 12.0
5th T 16 Aquamarine TROY Ian Madgwick 1065 1.0 7.0 9.0 (24.0 DNC) (10.0) 8.0 59.0 25.0
6th T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 5.0 10.0 8.0 (11.0) 6.0 (24.0 DNC) 64.0 29.0
7th T 7 Sapphire TROY Angus Alexander 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 7.0 8.0 7.0 77.0 29.0
8th T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 6.0 9.0 6.0 10.0 (11.0) (11.0 DNF) 53.0 31.0
9th T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 (24.0 DNC) 6.0 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 3.0 83.0 35.0
10th T 30 Alice TROY John Burford 1065 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 3.0 24.0 DNC 84.0 36.0
11th T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065 9.0 DNF 9.3 OOD (10.0) 9.0 (24.0 DNC) 9.0 70.3 36.3
12th T 20 Maid of Polruan TROY Jason Penprase 1065 (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) 8.0 2.0 24.0 DNC 90.0 42.0
13th T 11 Jade TROY Tim Stables 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 24.0 DNC 4.0 104.0 56.0
14th T 28 Red Beryl TROY R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 9.0 24.0 DNC 110.0 62.0
15th T 18 Zircon TROY David Barnett 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 7.0 24.0 DNC 127.0 79.0
16th T 13 Amber TROY Tom Owen 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 11.0 OOD 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 131.0 83.0
17th T 24 Iolite TROY Alan Harris, Dale Williams 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 96.0
17th T 21 Brilliant TROY Kim & Sal Erskine-Furniss 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 96.0
17th T 26 Moonstone TROY Allen Toms 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 96.0
17th T 19 Topaz TROY James Dowrick 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 96.0
17th T 10 Opal TROY Martyn Crowle 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 96.0
17th T 9 Maid of Foye TROY Allen Toms 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 96.0
17th T 3 Janet TROY Angus Crichton 1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 96.0

K Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating FSW1
Wed 08/05/2024
FSW2
Wed 15/05/2024
FSW3
Wed 22/05/2024
FSW4
Wed 29/05/2024
FSW5
Wed 05/06/2024
FSW6
Wed 12/6/24
Total Nett
1st K 3050 Tera 3050 RS TERA PRO Henry Richards 1364 (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) 1.0 2.0 29.0 5.0
2nd K 1889   RS TERA PRO Monty Manning 1364 1.0 (2.0) 2.0 (12.0 DNC) 2.0 1.0 20.0 6.0
3rd K 5047   RS FEVA Eddie Esdaile 1248 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 61.0 37.0
4th K 1531 WILL OW RS FEVA Will Olsen 1248 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 62.0 38.0
5th K 308 Senna Fusion William Esdaile 1300 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 48.0
5th K 100366 Laser 100366 Laser 4.7 Josiah de Grey-Warter 1210 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 48.0
5th K 45834 Dr Who Topper Will Olsen 1369 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 48.0
5th K 617 Qwennol Fusion Peggy Chambers 1300 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 48.0
5th K 2848 Tera Sport RS TERA SPORT Rory Armstrong 1445 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 48.0
5th K 2 Terrible Twosome RS FEVA Ellie McKay 1248 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 48.0
5th K 2   Topper Emily Nunn 1369 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 48.0

FSW1 - FR Fleet - Wed 08/05/2024

Start: John Cokell Cup, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 73 Vamos FOWEY RIVER Gary & Kay Barr 1250 18:25 19.28.55 1:03:55 1:03:55 1.0
2 FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 18:25 19.29.01 1:04:01 1:04:01 2.0
3 FR 72 Shearwater FOWEY RIVER Duncan McInerney 1250 18:25 19.42.05 1:17:05 1:17:05 3.0
4 FR 52 L'Hirondelle FOWEY RIVER Chris & Jane Spencer 1250 18:25 20.06.16 1:41:16 1:41:16 4.0
5 FR 58 Penguin FOWEY RIVER Colin & Claire Savage 1250     W   5.0
6 FR 27 Pippen FOWEY RIVER James Kirby 1250     W   6.0
7 FR 51 Iota FOWEY RIVER Andrew & Mandi Dellow 1250     W   7.0
8 FR 19 Gaviota FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250     W   8.0
9 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250     DNF   12.0
9 FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250     DNF   12.0
9 FR 45 Bluebell FOWEY RIVER Kevan Thorley 1250     DNF   12.0

FSW2 - FR Fleet - Wed 15/05/2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 18:25 19.18.03 0:53:03 0:53:03 1.0
2 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 18:25 19.20.05 0:55:05 0:55:05 2.0
3 FR 53 Kingfisher FOWEY RIVER Andy & Suzy Matthews 1250 18:25 19.20.27 0:55:27 0:55:27 3.0
4 FR 51 Iota FOWEY RIVER Andrew & Mandi Dellow 1250 18:25 19.20.57 0:55:57 0:55:57 4.0
5 FR 63 Kittiwake FOWEY RIVER Richard Simmons 1250 18:25 19.21.02 0:56:02 0:56:02 5.0
6 FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 18:25 19.27.45 1:02:45 1:02:45 6.0
7 FR 44 Tadpole FOWEY RIVER Lloyd Barnes 1250 18:25 19.27.57 1:02:57 1:02:57 7.0
8 FR 45 Bluebell FOWEY RIVER Kevan Thorley 1250 18:25 19.36.50 1:11:50 1:11:50 8.0
9 FR 77 Oyster Catcher FOWEY RIVER James Kirby 1250 18:25 19.40.35 1:15:35 1:15:35 9.0
10 FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250     DNF   13.0
10 FR 73 Vamos FOWEY RIVER Gary & Kay Barr 1250     DNF   13.0
10 FR 74 Egret FOWEY RIVER Penny Tuck 1250     DNF   13.0

FSW3 - FR Fleet - Wed 22/05/2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 18:25 19.24.11 0:59:11 0:59:11 1.0
2 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 18:25 19.26.08 1:01:08 1:01:08 2.0
3 FR 72 Shearwater FOWEY RIVER Duncan McInerney 1250 18:25 19.27.08 1:02:08 1:02:08 3.0
4 FR 47 Hedgehog FOWEY RIVER Phil Russ 1250 18:25 19.29.56 1:04:56 1:04:56 4.0
5 FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250 18:25 19.31.25 1:06:25 1:06:25 5.0
6 FR 46 Albatross FOWEY RIVER Kevin & Mandy Cocks 1250 18:25 19.31.47 1:06:47 1:06:47 6.0
7 FR 77 Oyster Catcher FOWEY RIVER James Kirby 1250 18:25 19.32.18 1:07:18 1:07:18 7.0
8 FR 56 Orinoco FOWEY RIVER John & Anne Coghlan 1250 18:25 19.34.15 1:09:15 1:09:15 8.0
9 FR 52 L'Hirondelle FOWEY RIVER Chris & Jane Spencer 1250 18:25 19.34.16 1:09:16 1:09:16 9.0
10 FR 45 Bluebell FOWEY RIVER Kevan Thorley 1250 18:25 19.41.24 1:16:24 1:16:24 10.0

FSW4 - FR Fleet - Wed 29/05/2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 18:25 19.43.09 1:18:09 1:18:09 1.0
2 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 18:25 19.44.20 1:19:20 1:19:20 2.0
3 FR 77 Oyster Catcher FOWEY RIVER James Kirby 1250 18:25 19.45.12 1:20:12 1:20:12 3.0
4 FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 18:25 19.46.55 1:21:55 1:21:55 4.0
5 FR 72 Shearwater FOWEY RIVER Duncan McInerney 1250 18:25 19.48.33 1:23:33 1:23:33 5.0
6 FR 58 Penguin FOWEY RIVER Colin & Claire Savage 1250 18:25 19.55.39 1:30:39 1:30:39 6.0
7 FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250 18:25 19.55.41 1:30:41 1:30:41 7.0
8 FR 56 Orinoco FOWEY RIVER John & Anne Coghlan 1250 18:25 20.05.29 1:40:29 1:40:29 8.0
9 FR 74 Egret FOWEY RIVER Penny Tuck 1250 18:25 20.15.39 1:50:39 1:50:39 9.0
10 FR 52 L'Hirondelle FOWEY RIVER Chris & Jane Spencer 1250 18:25 20.16.30 1:51:30 1:51:30 10.0

FSW5 - FR Fleet - Wed 05/06/2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 72 Shearwater FOWEY RIVER Duncan McInerney 1250 18:25 19.45.24 1:20:24 1:20:24 1.0
2 FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 18:25 19.45.30 1:20:30 1:20:30 2.0
3 FR 77 Oyster Catcher FOWEY RIVER James Kirby 1250 18:25 19.51.54 1:26:54 1:26:54 3.0
4 FR 73 Vamos FOWEY RIVER Gary & Kay Barr 1250 18:25 19.56.52 1:31:52 1:31:52 4.0
5 FR 49 Saffron FOWEY RIVER Trevor Kennedy 1250 18:25 19.57.12 1:32:12 1:32:12 5.0
6 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 18:25 20.06.32 1:41:32 1:41:32 6.0
7 FR 46 Albatross FOWEY RIVER Kevin & Mandy Cocks 1250 18:25 20.13.40 1:48:40 1:48:40 7.0
8 FR 47 Hedgehog FOWEY RIVER Phil Russ 1250 18:25 20.19.34 1:54:34 1:54:34 8.0
9 FR 59 Swallow FOWEY RIVER Alan Young 1250 18:25 20.23.40 1:58:40 1:58:40 9.0
10 FR 45 Bluebell FOWEY RIVER Kevan Thorley 1250     W   10.0
11 FR 51 Iota FOWEY RIVER Andrew & Mandi Dellow 1250 18:25 20.26.43 W 2:01:43 11.0
12 FR 44 Tadpole FOWEY RIVER Lloyd Barnes 1250     DNF   13.0

FSW6 - FR Fleet - Wed 12/6/24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FR 70 Teal FOWEY RIVER Sal Erskine-Furniss 1250 18:25 19.54.20 1:29:20 1:29:20 1.0
2 FR 58 Penguin FOWEY RIVER Colin & Claire Savage 1250 18:25 20.06.04 1:41:04 1:41:04 2.0
3 FR 68 Zethar FOWEY RIVER Philip & Sian Henson 1250 18:25 20.06.13 1:41:13 1:41:13 3.0
4 FR 76 Osprey FOWEY RIVER Nick de Sarandy 1250 18:25 20.06.24 1:41:24 1:41:24 4.0
5 FR 49 Saffron FOWEY RIVER Trevor Kennedy 1250 18:25 20.06.32 1:41:32 1:41:32 5.0
6 FR 44 Tadpole FOWEY RIVER Lloyd Barnes 1250 18:25 20.24.01 1:59:01 1:59:01 6.0
7 FR 45 Bluebell FOWEY RIVER Kevan Thorley 1250 18:25 20.27.14 2:02:14 2:02:14 7.0

FSW1 - T Fleet - Wed 08/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 16 Aquamarine TROY Ian Madgwick 1065 18:20 19.40.28 1:20:28 1:20:28 1.0
2 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 18:20 19.43.31 1:23:31 1:23:31 2.0
3 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 18:20 19.53.40 1:33:40 1:33:40 3.0
4 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 18:20 20.01.03 1:41:03 1:41:03 4.0
5 T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 18:20 20.01.25 1:41:25 1:41:25 5.0
6 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 18:20 20.04.40 1:44:40 1:44:40 6.0
7 T 30 Alice TROY John Burford 1065 18:20 20.06.20 1:46:20 1:46:20 7.0
8 T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065     DNF   9.0

FSW2 - T Fleet - Wed 15/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 18:20 19.21.15 1:01:15 1:01:15 1.0
2 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 18:20 19.21.20 1:01:20 1:01:20 2.0
3 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 18:20 19.22.31 1:02:31 1:02:31 3.0
4 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 18:20 19.23.19 1:03:19 1:03:19 4.0
5 T 28 Red Beryl TROY R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 18:20 19.23.32 1:03:32 1:03:32 5.0
6 T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 18:20 19.23.40 1:03:40 1:03:40 6.0
7 T 16 Aquamarine TROY Ian Madgwick 1065 18:20 19.26.12 1:06:12 1:06:12 7.0
8 T 20 Maid of Polruan TROY Jason Penprase 1065 18:20 19.26.27 1:06:27 1:06:27 8.0
9 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 18:20 19.26.29 1:06:29 1:06:29 9.0
10 T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065     OOD   9.3
11 T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 18:20 19.28.57 1:08:57 1:08:57 10.0

FSW3 - T Fleet - Wed 22/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 18:20 19.41.23 1:21:23 1:21:23 1.0
2 T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 18:20 19.41.27 1:21:27 1:21:27 2.0
3 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 18:20 19.41.28 1:21:28 1:21:28 3.0
4 T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 18:20 19.42.41 1:22:41 1:22:41 4.0
5 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 18:20 19.43.40 1:23:40 1:23:40 5.0
6 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 18:20 19.44.14 1:24:14 1:24:14 6.0
7 T 7 Sapphire TROY Angus Alexander 1065 18:20 19.50.46 1:30:46 1:30:46 7.0
8 T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 18:20 19.52.18 1:32:18 1:32:18 8.0
9 T 16 Aquamarine TROY Ian Madgwick 1065 18:20 19.53.18 1:33:18 1:33:18 9.0
10 T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065 18:20 19.57.50 1:37:50 1:37:50 10.0
11 T 13 Amber TROY Tom Owen 1065 18:20   OOD   11.0

FSW4 - T Fleet - Wed 29/05/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 18:20 19.50.32 1:30:32 1:30:32 1.0
2 T 30 Alice TROY John Burford 1065 18:20 19.51.50 1:31:50 1:31:50 2.0
3 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 18:20 19.52.09 1:32:09 1:32:09 3.0
4 T 11 Jade TROY Tim Stables 1065 18:20 19.53.07 1:33:07 1:33:07 4.0
5 T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 18:20 19.53.48 1:33:48 1:33:48 5.0
6 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 18:20 19.54.02 1:34:02 1:34:02 6.0
7 T 7 Sapphire TROY Angus Alexander 1065 18:20 19.59.13 1:39:13 1:39:13 7.0
8 T 20 Maid of Polruan TROY Jason Penprase 1065 18:20 19.59.36 1:39:36 1:39:36 8.0
9 T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065 18:20 20.06.50 1:46:50 1:46:50 9.0
10 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 18:20 20.07.41 1:47:41 1:47:41 10.0
11 T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 18:20 20.09.49 1:49:49 1:49:49 11.0

FSW5 - T Fleet - Wed 05/06/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 18:20 19.42.34 1:22:34 1:22:34 1.0
2 T 20 Maid of Polruan TROY Jason Penprase 1065 18:20 19.54.24 1:34:24 1:34:24 2.0
3 T 30 Alice TROY John Burford 1065 18:20 19.55.16 1:35:16 1:35:16 3.0
4 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 18:20 19.55.34 1:35:34 1:35:34 4.0
5 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 18:20 19.56.34 1:36:34 1:36:34 5.0
6 T 14 Crystal TROY John Chambers/ Michele Richards 1065 18:20 20.00.09 1:40:09 1:40:09 6.0
7 T 18 Zircon TROY David Barnett 1065 18:20 20.02.23 1:42:23 1:42:23 7.0
8 T 7 Sapphire TROY Angus Alexander 1065 18:20 20.03.00 1:43:00 1:43:00 8.0
9 T 28 Red Beryl TROY R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 18:20 20.08.25 1:48:25 1:48:25 9.0
10 T 16 Aquamarine TROY Ian Madgwick 1065 18:20 20.09.32 1:49:32 1:49:32 10.0
11 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065 18:20 20.15.30 1:55:30 1:55:30 11.0

FSW6 - T Fleet - Wed 12/6/24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 T 23 Jet TROY Pat Cooke 1065 18:20 20.13.49 1:53:49 1:53:49 1.0
2 T 12 Barbara TROY Marcus Lewis 1065 18:20 20.17.00 1:57:00 1:57:00 2.0
3 T 25 Gem TROY Graham Cousins 1065 18:20 20.18.07 1:58:07 1:58:07 3.0
4 T 11 Jade TROY Tim Stables 1065 18:20 20.18.16 1:58:16 1:58:16 4.0
5 T 6 Ruby TROY Neil Cameron 1065 18:20 20.18.20 1:58:20 1:58:20 5.0
6 T 29 Lucy TROY Richard Kirkham 1065 18:20 20.18.27 1:58:27 1:58:27 6.0
7 T 7 Sapphire TROY Angus Alexander 1065 18:20 20.20.16 2:00:16 2:00:16 7.0
8 T 16 Aquamarine TROY Ian Madgwick 1065 18:20 20.23.14 2:03:14 2:03:14 8.0
9 T 5 Amethyst TROY Buz Barclay 1065 18:20 20.30.41 2:10:41 2:10:41 9.0
10 T 1 Jocelyn TROY John Eaton 1065     DNF   11.0

FSW1 - K Fleet - Wed 08/05/2024

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K 1889   RS TERA PRO Monty Manning 1364 18:30 19.28.01 0:58:01 0:42:32 1.0

FSW2 - K Fleet - Wed 15/05/2024

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K 3050 Tera 3050 RS TERA PRO Henry Richards 1364 18:30 19.22.17 0:52:17 0:38:20 1.0
2 K 1889   RS TERA PRO Monty Manning 1364 18:30 19.28.15 0:58:15 0:42:42 2.0

FSW3 - K Fleet - Wed 22/05/2024

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K 3050 Tera 3050 RS TERA PRO Henry Richards 1364 18:30 19.24.32 0:54:32 0:39:59 1.0
2 K 1889   RS TERA PRO Monty Manning 1364 18:30 19.28.03 0:58:03 0:42:34 2.0

FSW4 - K Fleet - Wed 29/05/2024

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K 5047   RS FEVA Eddie Esdaile 1248 18.30.00 19.36.30 1.06.30 0.53.17 1.0
2 K 1531 WILL OW RS FEVA Will Olsen 1248 18.30.00 19.49.02 1.19.02 1.03.20 2.0

FSW5 - K Fleet - Wed 05/06/2024

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K 3050 Tera 3050 RS TERA PRO Henry Richards 1364 18:30 19.46.00 1:16:00 0:55:43 1.0
2 K 1889   RS TERA PRO Monty Manning 1364 18:30 19.58.12 1:28:12 1:04:40 2.0

FSW6 - K Fleet - Wed 12/6/24

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet SailNo Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K 1889   RS TERA PRO Monty Manning 1364 18:30 19.29.44 0:59:44 0:43:48 1.0
2 K 3050 Tera 3050 RS TERA PRO Henry Richards 1364 18:30 19.40.19 1:10:19 0:51:33 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace officer duty points scored as RDGa
WFinished with W Flag



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com