event burgee

Asian Sailing Championships & Asian Continental Olympic Qualifier for 2024 Paris Olympics

ROYAL VARUNA YACHT CLUB

Results as of 17:13 on December 14, 2023

470 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat   R1 R2 R3 R4 Total Net
1st CHN171 Ming Xu
Yahan Tu
1.0 1.0 (2.0) 1.0 5.0 3.0
2nd CHN311 Zangjun Xu
Yani Xu
(3.0) 3.0 1.0 3.0 10.0 7.0
3rd MAS11 Muhammad Fauzi Bin Kaman Shah
Juni Karimah Binti Noor Jamali
2.0 5.0 3.0 (9.0) 19.0 10.0
4th CHN1 Wenju Dong
Jingsa Wang
(11.0) 2.0 4.0 4.0 21.0 10.0
5th KOR82 Ji Hoon Kim
Na Kyung Lee
(13.0) 7.0 9.0 2.0 31.0 18.0
6th KOR44 Jang Nam Kim
Ji Seon Moon
7.0 4.0 8.0 (13.0) 32.0 19.0
7th KOR1 Chang Ju Kim
Jihee Lee
(8.0) 6.0 5.0 8.0 27.0 19.0
8th THA117 Navee Thamsoontorn
Nichapa Waiwai
4.0 9.0 7.0 (12.0) 32.0 20.0
9th KOR711 Sang Min Lee
Eunhye Yoo
5.0 10.0 (11.0) 5.0 31.0 20.0
10th CHN7 Qian Fu
Chuanliang Wei
(9.0) 8.0 6.0 6.0 29.0 20.0
11th THA11 Chalisa Krittanai
Nut Butmarasri
6.0 12.0 (13.0) 7.0 38.0 25.0
12th IND14 Shraddha Verma
Ravindra Kumar Sharma
10.0 (11.0) 10.0 10.0 41.0 30.0
13th KOR11 Dajeong Kim
Haeseong Kim
(16.0) 13.0 12.0 11.0 52.0 36.0
14th THA18 Patteera Meeyousamsen
Anusorn Ngamrit
14.0 (15.0) 14.0 14.0 57.0 42.0
15th MAS5 Muhammad Aiman Adam Bin Mohd Firdaus
Nur Ku Zarith Binti Jaafar
12.0 (16.0) 16.0 16.0 60.0 44.0
16th MAS3 Mohamad Shahieran Bin Raiman
Angeline Pei Wright
(15.0) 14.0 15.0 15.0 59.0 44.0

49er Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat   R1 R2 R3 R4 R5 Total Net
1st 167 Mingliang Ding
Wenwei Zhang
8.0 1.0 7.0 (19.0) 3.0 38.0 19.0
2nd 33 Zaiding Wen
Tian Liu
1.0 (10.0) 1.0 8.0 10.0 30.0 20.0
3rd 55 Musab Al Hadi
Waleed Al-kindi
4.0 2.0 (16.0) 10.0 6.0 38.0 22.0
4th 279 Don Whitcraft
Dylan Whitcraft
(18.0) 7.0 14.0 1.0 1.0 41.0 23.0
5th 251 Wei Hong
Liuhan Wang
3.0 11.0 2.0 (15.0) 7.0 38.0 23.0
6th 616 Xin Wang
Tianyu Qi
5.0 3.0 6.0 (16.0) 9.0 39.0 23.0
7th 301 Prince Noble
Manu Francis
(13.0) 5.0 10.0 6.0 5.0 39.0 26.0
8th 847 Shingen Furuya
Akira Takayanagi
17.0 (20.0) 4.0 2.0 4.0 47.0 27.0
9th 80 Akira Luke Sakai
Russell Aylsworth
2.0 15.0 5.0 9.0 (19.0) 50.0 31.0
10th 81 K C Ganapathy
Varun Ashok
9.0 6.0 9.0 7.0 (18.0) 49.0 31.0
11th 202 Kyoungduk Kim
Sang Woo Bae
7.0 12.0 (15.0) 13.0 2.0 49.0 34.0
12th 200 Bong Jin Chae
Sang Min Shin
12.0 8.0 3.0 12.0 (16.0) 51.0 35.0
13th 780 Aanand Thakur
Satyam Rangad
(21.0) 4.0 18.0 11.0 8.0 62.0 41.0
14th 117 Keun Soo Kim
Sun Jin An
6.0 (19.0) 19.0 5.0 11.0 60.0 41.0
15th 177 Weirui Sun
Yifan Wang
15.0 (16.0) 12.0 4.0 12.0 59.0 43.0
16th 324 Won Bin Choi
Kang Taek Oh
10.0 (17.0) 8.0 14.0 17.0 66.0 49.0
17th 168 Dongyue Shang
Liye Zhai
(20.0) 14.0 17.0 3.0 20.0 74.0 54.0
18th 477 Joon Oh Jin
Min Gyu Jeong
11.0 18.0 13.0 (21.0) 15.0 78.0 57.0
19th 883 Jun Seong An
Ju Hyeon Park
14.0 (21.0) 11.0 20.0 14.0 80.0 59.0
20th 426 Suthon Yampinid
Kan Kachachuen
16.0 13.0 (20.0) 17.0 13.0 79.0 59.0
21st 173 Ahmed Al-hasani
Abdulrahman Al Maashari
19.0 9.0 (22.0 RET) 18.0 21.0 89.0 67.0

49erFX Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat   R1 R2 R3 R4 R5 Total Net
1st 121 Xiaoyu Hu
Mengyuan Shan
1.0 2.0 (5.0) 1.0 1.0 10.0 5.0
2nd 27 Kimberly Lim
Cecilia Low
(9.0 BFD) 1.0 2.0 3.0 2.0 17.0 8.0
3rd 310 Yingqian Wang
Xiaoya Su
2.0 4.0 4.0 (7.0) 3.0 20.0 13.0
4th 586 Misaki Tanaka
Sera Nagamatsu
4.0 3.0 (7.0) 2.0 7.0 23.0 16.0
5th 808 Saki Matsunae
Eri Hatayama
3.0 6.0 (8.0) 4.0 4.0 25.0 17.0
6th 88 Wing Chi Sandy Choi
Maddalena Di Salvo
(9.0 BFD) 7.0 1.0 5.0 8.0 30.0 21.0
7th 37 Shasha Chen
Mengting Wang
(9.0 BFD) 5.0 3.0 8.0 6.0 31.0 22.0
8th 39 Anna Yamazaki
Sena Takano
5.0 (8.0) 6.0 6.0 5.0 30.0 22.0

ILCA 7 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat   R1 R2 R3 R4 Total Net
1st 171979 Nicholas Halliday
2.0 (5.0) 2.0 1.0 10.0 5.0
2nd 218191 Vishnu Saravanan
6.0 (16.0) 1.0 2.0 25.0 9.0
3rd 213137 Arthit Mikhail Romanyk
4.0 2.0 (5.0) 5.0 16.0 11.0
4th 216228 Kazumasa Segawa
5.0 1.0 (19.0) 6.0 31.0 12.0
5th 211313 Yulong Qiu
(9.0) 4.0 4.0 4.0 21.0 12.0
6th 214989 Khairulnizam Mohd Afendy
(19.0) 10.0 3.0 3.0 35.0 16.0
7th 211027 Chusitt Punjamala
1.0 8.0 8.0 (9.0) 26.0 17.0
8th 215068 Bowonnan Chanram
3.0 14.0 7.0 (16.0) 40.0 24.0
9th 218143 Sungbin Son
(25.0) 6.0 10.0 12.0 53.0 28.0
10th 212161 Mohit Saini
(16.0) 7.0 9.0 13.0 45.0 29.0
11th 223204 Bo Jeong
14.0 3.0 13.0 (19.0) 49.0 30.0
12th 212489 Abdulla Aqeel Janahi
7.0 9.0 (31.0) 15.0 62.0 31.0
13th 204996 Yoshihiro Suzuki
10.0 (13.0) 12.0 10.0 45.0 32.0
14th 211127 Zili Wang
8.0 (23.0) 17.0 8.0 56.0 33.0
15th 211513 Ning Zhao
12.0 17.0 6.0 (47.0 UFD) 82.0 35.0
16th 127127 Yinsheng Cui
(27.0) 20.0 11.0 7.0 65.0 38.0
17th 221231 Jindong Kong
13.0 (29.0) 15.0 11.0 68.0 39.0
18th 220005 Hyeon Su Yoon
11.0 15.0 14.0 (20.0) 60.0 40.0
19th 217704 Haruto Kuroda
(21.0) 18.0 16.0 14.0 69.0 48.0
20th 212286 Deepak Saini
22.0 12.0 (23.0) 17.0 74.0 51.0
21st 209889 Muhammad Faizal Bin Ahmad Asri
15.0 (25.0) 20.0 25.0 85.0 60.0
22nd 203013 Nikola Banjac
(24.0) 24.0 18.0 18.0 84.0 60.0
23rd 219717 Minje Lee
20.0 19.0 (22.0) 22.0 83.0 61.0
24th 221653 Lucas Collin
(35.0) 11.0 30.0 24.0 100.0 65.0
25th 221406 Kwang Yeon Lee
26.0 (35.0) 21.0 21.0 103.0 68.0
26th 218533 Christopher Marsh
17.0 (39.0) 26.0 26.0 108.0 69.0
27th 209964 Yang Huang
23.0 (32.0) 24.0 28.0 107.0 75.0
28th 211431 Dawood Abdulla Sadiq
18.0 (47.0 UFD) 29.0 31.0 125.0 78.0
29th 217058 Shusuke Takeuchi
(39.0) 26.0 35.0 23.0 123.0 84.0
30th 180000 Adil Khalid
29.0 (41.0) 27.0 29.0 126.0 85.0
31st 200153 Hamza Al Ali
(33.0) 22.0 32.0 32.0 119.0 86.0
32nd 209961 Hsiu Chu Huang
(36.0) 28.0 33.0 27.0 124.0 88.0
33rd 209888 Asyraaf Bin Mokhtar
31.0 31.0 28.0 (34.0) 124.0 90.0
34th 163105 Chia Che Chang
28.0 33.0 (40.0) 30.0 131.0 91.0
35th 221402 In Kwon Jeong
(37.0) 21.0 36.0 35.0 129.0 92.0
36th 217664 Wonjeong Lee
34.0 (37.0) 25.0 33.0 129.0 92.0
37th 213003 Vladimir Chshankin
30.0 36.0 37.0 (38.0) 141.0 103.0
38th 189512 Salem Qali
(43.0) 27.0 41.0 40.0 151.0 108.0
39th 220199 Hyeon Woo Jeon
(40.0) 40.0 34.0 36.0 150.0 110.0
40th 211727 Chan Nhov
38.0 34.0 (42.0) 39.0 153.0 111.0
41st 216733 Anton Gaas
32.0 (43.0) 39.0 41.0 155.0 112.0
42nd 216245 Bakdaulet Shakizada
(47.0 DNC) 38.0 38.0 37.0 160.0 113.0
43rd 213134 Vladimir Chevrychkin
41.0 30.0 (43.0) 43.0 157.0 114.0
44th 208807 Kethaka Weerasuriya
42.0 (47.0 RET) 44.0 42.0 175.0 128.0
45th 222225 Teetos Taksinapan
(45.0) 42.0 45.0 44.0 176.0 131.0
46th 220122 Ivan Gorbatov
44.0 44.0 (46.0) 45.0 179.0 133.0

ILCA 6 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat   R1 R2 R3 R4 Total Net
1st 201213 Dongshuang Zhang
5.0 1.0 1.0 (11.0) 18.0 7.0
2nd 211471 Min Gu
(6.0) 3.0 5.0 1.0 15.0 9.0
3rd 210250 Sophia Montgomery
1.0 6.0 3.0 (14.0) 24.0 10.0
4th 211239 Hui Li
7.0 2.0 (8.0) 2.0 19.0 11.0
5th 191713 Stephanie Norton
(15.0) 5.0 6.0 3.0 29.0 14.0
6th 222138 Nethra Kumanan
3.0 7.0 7.0 (8.0) 25.0 17.0
7th 220236 Thorfun Boonnak
2.0 13.0 4.0 (21.0) 40.0 19.0
8th 222660 Marion Grace Montgomery
(11.0) 11.0 2.0 7.0 31.0 20.0
9th 211717 Nancy Highfield
(21.0) 9.0 10.0 4.0 44.0 23.0
10th 202611 Yumiko Tombe
10.0 8.0 (17.0) 6.0 41.0 24.0
11th 212237 Weiyi Lu
13.0 (15.0) 9.0 5.0 42.0 27.0
12th 222727 Jania Ang
9.0 10.0 13.0 (15.0) 47.0 32.0
13th 224011 Nur Shazrin Mohamad Latif
(14.0) 12.0 11.0 9.0 46.0 32.0
14th 182111 Cristina Castellanos
4.0 (20.0) 12.0 18.0 54.0 34.0
15th 201722 Yixin Li
(20.0) 14.0 14.0 10.0 58.0 38.0
16th 211211 Tong Zhu
19.0 4.0 (21.0) 17.0 61.0 40.0
17th 220240 Noppassorn Khunboonjan
12.0 (22.0) 18.0 13.0 65.0 43.0
18th 209878 Nur Alia Amera Mohamad Latif
(24.0) 16.0 15.0 16.0 71.0 47.0
19th 204489 Yuri Yamamoto
(23.0) 18.0 16.0 22.0 79.0 56.0
20th 196480 Honoka Miura
(31.0) 21.0 26.0 12.0 90.0 59.0
21st 222960 Hyewon Jung
18.0 (29.0) 22.0 19.0 88.0 59.0
22nd 188560 Ameena Shah
8.0 (31.0) 25.0 28.0 92.0 61.0
23rd 209879 Nur Adlina Nasreen Mohd Nasri
(28.0) 17.0 23.0 23.0 91.0 63.0
24th 215618 Seung Hyeon Kang
25.0 19.0 (32.0) 20.0 96.0 64.0
25th 221066 Mai Kakimoto
16.0 24.0 (27.0) 27.0 94.0 67.0
26th 204628 Nurul Rahma Iedha
17.0 26.0 (28.0) 24.0 95.0 67.0
27th 217445 Puttaraksa Imraksa
26.0 23.0 19.0 (30.0) 98.0 68.0
28th 211718 He Hsi Huang
22.0 27.0 20.0 (29.0) 98.0 69.0
29th 220510 Karina Jangazova
(27.0) 25.0 24.0 25.0 101.0 74.0
30th 219617 Yana Belozerova
(32.0) 28.0 29.0 26.0 115.0 83.0
31st 219690 Milana Mamedova
30.0 (33.0) 30.0 32.0 125.0 92.0
32nd 206912 Jae Hyeon Seol
(33.0) 30.0 31.0 31.0 125.0 92.0
33rd 201811 Dhuha Albeshr
29.0 32.0 (33.0) 33.0 127.0 94.0

Nacra 17 Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Team Nat   R1 R2 R3 R4 R5 Total Net
1st 17 Huancheng Zhao
Ting Yu
1.0 2.0 (5.0) 1.0 1.0 10.0 5.0
2nd 661 Huicong Mai
Linlin Chen
3.0 1.0 (6.0) 2.0 2.0 14.0 8.0
3rd 46 Xuezhe Yang
Xiaoxiao Hu
2.0 (5.0) 3.0 4.0 5.0 19.0 14.0
4th 52 Justin Liu
Denise Lim
(7.0) 4.0 4.0 3.0 4.0 22.0 15.0
5th 611 Changhang Fan
Huamei Xu
4.0 (13.0 DSQ) 1.0 5.0 6.0 29.0 16.0
6th 127 Mingcheng Ding
Qianqian Zhou
(10.0) 3.0 7.0 6.0 3.0 29.0 19.0
7th 372 Jinhuan Yu
Jialu Xu
6.0 8.0 2.0 (9.0) 7.0 32.0 23.0
8th 11 Lutong Zhang
Jinjin Huang
5.0 6.0 9.0 (11.0) 11.0 42.0 31.0
9th 551 Yu Chen
Su Sha
(11.0) 7.0 10.0 7.0 8.0 43.0 32.0
10th 587 Jingcheng Lan
Saibo Wang
(9.0) 9.0 8.0 8.0 9.0 43.0 34.0
11th 533 Diophode Siddeshwar
Ramya Saravanan
8.0 10.0 (11.0) 10.0 10.0 49.0 38.0
12th 579 Aman Mohan Vyas
Aastha Senapati
(12.0) 11.0 12.0 12.0 12.0 59.0 47.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 9
DNCDid not come to the starting area 47
DSQDisqualification 13
RETRetired Varies
UFDU flag disqualification under rule 30.3 47

www.varuna.org
events@varuna.org

www.pattaya-olympic-qualifier.com
admin@pattaya-olympic-qualifier.com

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com