Royal Irish Regatta 2022

Dun Laoghaire Harbour

Royal Irish Regatta 2022

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 39, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Division Royal Irish Regatta
R9
Total Nett
1st Freddie 43 Bairbre Stewart Pam McKay Div 1B 1 1 1
2nd Swallow 40 Justin Geoghegan Alison Hackett Div 1A 2 2 2
3rd Pansy 3 Vincent Delany Emma Webb/Nickey Gray Div 1A 3 3 3
4th Mariposa 45 Cathy Mac Aleavey Con Murphy Div 1A 4 4 4
5th Mademoiselle 46 Doug Smith Adam Winklemann Div 1A 5 5 5
6th Tortoise 42 William Prentice Laura Prentice Div 1A 6 6 6
7th Peggy 47 David Corcoran Patricia Corcoran Div 1B 7 7 7
8th Swift 38 Guy Kilroy Jackie Kilroy Div 1A 8 8 8
9th Barbara 8 Ian Malcolm Judith Malcolm Div 1A 9 9 9
10th Moosmie 15 John O'Driscoll Stephen Tierney/Diana Kissane Div 1A 10 10 10
11th Jaqueline 21 Hugh Delap Geasper Warfield Div 1A 11 11 11
12th Sara 30 Paul Smith Ailbhe Smith Div 1B 12 12 12
13th Shindilla 19 Annalise Murphy/Benno McCormack Cian Bailey/Ger Crowley Div 1A 13 13 13
14th Hilda 49 Martin Byrne Triona Byrne - Amy Byrne Div 1A 14 14 14
15th Ethna 1 Sean Craig/Dave Sommerville Heather King Div 1A 15 15 15
16th Chloe 34 Kate O'Leary Amy O'Leary Div 2 16 16 16
17th Penelope 16 Fergus Cullen Alice Walsh Div 1B 17 17 17
18th Phyllis 14 Fraser Mitchell Laura Barker and family Div 2 18 18 18
19th Polly 31 Richard Mossop Henry Rooke Div 2 19 19 19
20th Dipper 48 David Williams Jeremy Crean/Oscar Williams Div 1B 20 20 20
21st Beatrice 25 Ben Ryan Megan Ryan Div 2 21 21 21
22nd Eva 33 David Kelly Emer Flanagan Div 2 22 22 22
23rd Siskin 50 Mandy Chambers Sue Westrup Div 1B 23 23 23
24th Gavotte 24 Anne- Marie Arthurs   Div 2 24 24 24
25th Alfa 12 Drewry Pearson Des Cummins Div 1B 25 25 25
26th Coquette 17 Seymour Cresswell Mary Apied Div 2 26 26 26
27th Eros 08 Gail Varian Gavin Johnston Div 2 27 27 27
28th Good Hope 18 Robert Dix   Div 1A 28 28 28
29th Sprite 10 Adrian Masterson Jeff Davies Div 2 29 29 29
30th Little Tern 36 Tim Pearson Marcus Pearson Div 1B 31 OCS 31 31
30th Mollie 41 Claudine Murphy Annalise Murphy Div 1A 31 OCS 31 31
30th Marie Louise 9 Sonya Boyce Stuart Creavin Div 2 31 RET 31 31
33rd Patricia 29 Harry Croxon Liz Croxon Div 1A 40 DNC 40 40
33rd Skee 32 Jonathan O'Rourke Carol O'Rourke Div 1B 40 DNC 40 40
33rd Anne 11 Vasileia Stratos Div 2 40 DNC 40 40
33rd Miss Scarlet 52 Jean-Pierre Cave Stratos Boumpoukis Div 2 40 DNC 40 40
33rd Mary Kate 6 Mike Magowan Ian Magowan Div 1B 40 DNC 40 40
33rd Scallywag 44 Dan O'Connor Dano O'Connor Div 1B 40 DNC 40 40
33rd Greta 51 Anne Bergin Eddie Tingle Div 1B 40 DNC 40 40

Royal Irish Regatta - R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Division Place Points
1 Freddie 43 Bairbre Stewart Pam McKay Div 1B 1 1
2 Swallow 40 Justin Geoghegan Alison Hackett Div 1A 2 2
3 Pansy 3 Vincent Delany Emma Webb/Nickey Gray Div 1A 3 3
4 Mariposa 45 Cathy Mac Aleavey Con Murphy Div 1A 4 4
5 Mademoiselle 46 Doug Smith Adam Winklemann Div 1A 5 5
6 Tortoise 42 William Prentice Laura Prentice Div 1A 6 6
7 Peggy 47 David Corcoran Patricia Corcoran Div 1B 7 7
8 Swift 38 Guy Kilroy Jackie Kilroy Div 1A 8 8
9 Barbara 8 Ian Malcolm Judith Malcolm Div 1A 9 9
10 Moosmie 15 John O'Driscoll Stephen Tierney/Diana Kissane Div 1A 10 10
11 Jaqueline 21 Hugh Delap Geasper Warfield Div 1A 11 11
12 Sara 30 Paul Smith Ailbhe Smith Div 1B 12 12
13 Shindilla 19 Annalise Murphy/Benno McCormack Cian Bailey/Ger Crowley Div 1A 13 13
14 Hilda 49 Martin Byrne Triona Byrne - Amy Byrne Div 1A 14 14
15 Ethna 1 Sean Craig/Dave Sommerville Heather King Div 1A 15 15
16 Chloe 34 Kate O'Leary Amy O'Leary Div 2 16 16
17 Penelope 16 Fergus Cullen Alice Walsh Div 1B 17 17
18 Phyllis 14 Fraser Mitchell Laura Barker and family Div 2 18 18
19 Polly 31 Richard Mossop Henry Rooke Div 2 19 19
20 Dipper 48 David Williams Jeremy Crean/Oscar Williams Div 1B 20 20
21 Beatrice 25 Ben Ryan Megan Ryan Div 2 21 21
22 Eva 33 David Kelly Emer Flanagan Div 2 22 22
23 Siskin 50 Mandy Chambers Sue Westrup Div 1B 23 23
24 Gavotte 24 Anne- Marie Arthurs   Div 2 24 24
25 Alfa 12 Drewry Pearson Des Cummins Div 1B 25 25
26 Coquette 17 Seymour Cresswell Mary Apied Div 2 26 26
27 Eros 08 Gail Varian Gavin Johnston Div 2 27 27
28 Good Hope 18 Robert Dix   Div 1A 28 28
29 Sprite 10 Adrian Masterson Jeff Davies Div 2 29 29
30 Little Tern 36 Tim Pearson Marcus Pearson Div 1B OCS 31
30 Mollie 41 Claudine Murphy Annalise Murphy Div 1A OCS 31
30 Marie Louise 9 Sonya Boyce Stuart Creavin Div 2 RET 31

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 40
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 31
RETRetired 31


www.waterwags.com
waterwagsweb@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com