RYA ISAF Youth Selection Trials

Hayling Island SC

Results are PROVISIONAL as of 15:18 on August 31, 2015

Contents

Female Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club Penalties Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9
1st Female 420 54379 Jenny CROPLEY Emma BAKER Royal Lymington YC/Weir Wood SC   26.0 14.0 2.0 2.0 1.0 3.0 2.0 1.0 (5.0) (7.0) 3.0
2nd Female 420 54848 Isabel DAVIES Gemma KEERS Itchenor SC   35.0 18.0 1.0 1.0 4.0 2.0 DPI0% 1.0 (8.0) 4.0 (9.0 UFD) 5.0
3rd Female 420 55244 Katie DAVIES Grace SUMMERS Itchenor SC/Emsworth   34.0 19.0 4.0 (9.0 UFD) 2.0 1.0 DPI0% 4.0 4.0 (6.0) 3.0 1.0
4th Female 420 55375 Fenella BENNETT Emily GENT Royal Lymington YC   37.0 23.0 6.0 3.0 (7.0) (7.0 DPI0%) 3.0 6.0 1.0 2.0 2.0
5th Female 420 54853 Milly PUGH Amy SPARKS Poole YC   33.0 23.0 3.0 (5.0) (5.0) 4.0 5.0 3.0 3.0 1.0 4.0
6th Female 420 54582 Hatty MORSLEY Pippa CROPLEY Port Dinorwic SC/Royal Lymington YC   39.0 25.0 5.0 4.0 3.0 5.0 (8.0) 2.0 2.0 4.0 (6.0)
7th Female 420 55398 Willow BLAND Lucie OFFORD Alton Water SC   57.0 42.0 (7.0) 7.0 6.0 6.0 6.0 5.0 7.0 5.0 (8.0)
8th Female 420 54997 Lainey TERKELSEN Martha JONES     66.0 49.0 (8.0) 6.0 (9.0 UFD) 8.0 7.0 7.0 8.0 6.0 7.0

Male Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club Penalties Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9
1st Male 420 55242 Max CLAPP Ross BANHAM Royal Southern YC/Bewl Valley SC   17.0 11.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 (3.0)
2nd Male 420 52627 Dan ATHERTON Matthew VINEY Gurnard SC/Cardiff Bay YC   27.0 14.0 3.0 3.0 1.0 3.0 (4.0) (9.0 UFD) 1.0 2.0 1.0
3rd Male 420 52480 Alex SMALLWOOD James SCOTT Datchet Water SC   29.0 16.0 2.0 2.0 3.0 1.0 (6.0) 2.0 3.0 3.0 (7.0)
4th Male 420 55400 Alex PLATT Ryan ORR Restronguet SC & Royal Cornwall YC/Royal   40.0 26.0 (5.0) 4.0 4.0 (9.0 DSQ) 3.0 4.0 4.0 5.0 2.0
5th Male 420 55634 Robbie KING Alex KING Warsash SC   42.0 28.0 (7.0) 5.0 (7.0) 6.0 1.0 1.0 5.0 4.0 6.0
6th Male 420 53983 Alexander HUGHES Tom SMITH Sutton SC/Notts SC   52.0 36.0 4.0 6.0 5.0 (7.0) 5.0 (9.0 UFD) 6.0 6.0 4.0
7th Male 420 54464 Ross THOMPSON Ben SHORROCK Frensham Pond SC   60.0 44.0 6.0 7.0 6.0 4.0 7.0 6.0 (8.0) (8.0) 8.0
8th Male 420 53974 Tom WALLWORK Sam PLATT Redesmere SC/Bolton SC   61.0 45.0 (8.0) (8.0) 8.0 5.0 8.0 5.0 7.0 7.0 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DPI0%0% point discretionary penalty Varies
DSQDisqualification 9
UFDU Flag disqualification under SI 13.4 9



Sailwave Scoring Software 2.19.10
www.sailwave.com