venue burgee

2022 RYA Regional Junior Championships
South & South West Regions - Dinghies

Weymouth & Portland National Sailing Academy
18th & 19th June

event burgee
Contents

ILCA 4 Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Region Class Nat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Tally
penalty
Total Nett
1   South West ILCA 4
GBR
212405 Tom Hakes   Parkstone Yacht Club 1.0 1.0 3.0 (8.0) 3.0 2.0 2.0   20.0 12.0
2   South ILCA 4
AUS
217000 Gretel Haines   SYC 4.0 3.0 5.0 2.0 (9.0) 1.0 1.0   25.0 16.0
3   South West ILCA 4
GBR
218043 Tom Rawlings   Lyme Regis Sailing Club 2.0 5.0 2.0 4.0 4.0 3.0 (11.0)   31.0 20.0
4   South ILCA 4
GBR
182266 Immi Rees   International Laser UK Class Association 12.0 2.0 4.0 (DNC[24.0]) 6.0 4.0 7.0   59.0 35.0
5   South ILCA 4
GBR
178440 Charlie Howard   Burghfield Sailing Club (UFD[24.0]) 4.0 7.0 5.0 15.0 5.0 3.0   63.0 39.0
6   South West ILCA 4
GBR
218865 Maia Delin   Weymouth & Portland National Sailing Aca 7.0 15.0 8.0 (DNC[24.0]) 1.0 8.0 6.0   69.0 45.0
7     ILCA 4
GBR
8 Amelie Hiscocks     3.0 13.0 (14.0) 10.0 2.0 7.0 10.0   59.0 45.0
8   South ILCA 4
GBR
214074 Samuel Osborne   Royal Victoria Yacht Club (UFD[24.0]) 6.0 1.0 1.0 BFD[24.0] 6.0 8.0   70.0 46.0
9   South West ILCA 4
GBR
218413 Erin Pank   Castle Cove Sailing Club (UFD[24.0]) 7.0 6.0 9.0 11.0 9.0 13.0   79.0 55.0
10   South West ILCA 4
GBR
203910 Issy Glazebrook   Andrew Simpson Watersports Centre 6.0 8.0 13.0 (16.0) 8.0 12.0 9.0   72.0 56.0
11   South ILCA 4
GBR
212943 Monty Desforges   Guernsey Yacht Club LBG 11.0 9.0 9.0 3.0 (16.0) 13.0 14.0   75.0 59.0
12   South ILCA 4
GBR
186842 Emily Shears   Reading Sailing Club 9.0 10.0 12.0 6.0 13.0 14.0 (17.0)   81.0 64.0
13   South West ILCA 4
GBR
201022 Eddie Dorsett   Parkstone Yacht Club 5.0 (UFD[24.0]) 10.0 14.0 5.0 20.0 15.0   93.0 69.0
14   South ILCA 4
GBR
199492 Jessica Watson   Guernsey Yacht Club LBG 10.0 12.0 (16.0) 13.0 7.0 11.0 16.0   85.0 69.0
15   South ILCA 4
GBR
195244 Josie Kelly   Felpham Sailing Club 8.0 17.0 11.0 11.0 18.0 (19.0) 5.0   89.0 70.0
16   South ILCA 4
GBR
203986 Abigail Boyle   Guernsey Yacht Club LBG 14.0 14.0 15.0 7.0 17.0 10.0 (18.0)   95.0 77.0
17   South ILCA 4
GBR
210099 Ben Anderson   Gurnard Sailing Club 13.0 11.0 22.0 (DNC[24.0]) 12.0 18.0 12.0   112.0 88.0
18   South West ILCA 4
GBR
198317 Oliver McCormick   Parkstone Yacht Club (DNC[24.0]) 16.0 21.0 DNC[24.0] 10.0 15.0 4.0   114.0 90.0
19   South West ILCA 4
GBR
184840 Lottie Eyre   Poole Yacht Club 15.0 (21.0) 17.0 12.0 21.0 21.0 21.0   128.0 107.0
20   South West ILCA 4
GBR
197689 Olly Mayo   Brading Haven Yacht Club 16.0 18.0 19.0 15.0 19.0 (22.0) 22.0   131.0 109.0
21   South ILCA 4
GBR
166439 Eleanor Whittaker   Guernsey Yacht Club LBG 17.0 20.0 18.0 (DNC[24.0]) 20.0 17.0 19.0   135.0 111.0
22   South West ILCA 4
GBR
210001 Aimee Bulkes Cardezo   Bowmoor Sailing Club (DNC[24.0]) 19.0 20.0 DNC[24.0] 14.0 16.0 20.0   137.0 113.0
23   South West ILCA 4
GBR
137276 William Barnes   Wimbleball Sailing Club 18.0 (DNC[24.0]) DNC[24.0] DNC[24.0] DNC[24.0] DNC[24.0] DNC[24.0]   162.0 138.0

Optimist Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 66, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Region Class Nat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Tally
penalty
Total Nett
1   South West Optimist
GBR
6620 Lila Edwards   Parkstone Yacht Club 2.0 2.0 (7.0) 1.0 1.0 1.0 2.0   16.0 9.0
2   South West Optimist
GBR
93 Archie Munro-Price   Castle Cove Sailing Club 1.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 3.0 1.0   13.0 10.0
3   South Optimist
GBR
6414 Luke Elliott   Guernsey Yacht Club LBG 3.0 1.0 2.0 3.0 4.0 2.0 (9.0)   24.0 15.0
4   South West Optimist
GBR
6583 Eliana Edwards   Parkstone Yacht Club 4.0 4.0 3.0 4.0 3.0 4.0 (6.0)   28.0 22.0
5   South West Optimist
GBR
6416 Harry Franklin   Parkstone Yacht Club 5.0 7.0 6.0 (26.0) 6.0 6.0 3.0   59.0 33.0
6   South Optimist
GBR
6517 Thomas Saunders   Warsash Sailing Club 14.0 5.0 4.0 6.0 5.0 17.0 (19.0)   70.0 51.0
7   South Optimist
GBR
6461 Adam Craig   Burghfield Sailing Club 7.0 9.0 5.0 13.0 8.0 10.0 (23.0)   75.0 52.0
8   South West Optimist
GBR
6505 Barney Bromilow   Parkstone Yacht Club 10.0 8.0 8.0 17.0 (20.0) 14.0 5.0   82.0 62.0
9   South Optimist
GBR
6586 Sebastian Bailey   Burghfield Sailing Club 8.0 13.0 9.0 12.0 (14.0) 8.0 12.0   76.0 62.0
10   South Optimist
GBR
4940 Rachel Elms   Hayling Island Sailing Club 9.0 16.0 (35.0) 8.0 10.0 12.0 8.0   98.0 63.0
11   South Optimist
GBR
6467 Alex Saunders   Warsash Sailing Club 16.0 6.0 (31.0) 11.0 7.0 13.0 20.0   104.0 73.0
12   South Optimist
GBR
6402 Isla Fletcher   Royal Southern Yacht Club 6.0 (UFD[67.0]) 14.0 7.0 18.0 11.0 18.0   141.0 74.0
13   South Optimist
GBR
6298 Thomas Knight   Chichester Yacht Club (28.0) 11.0 10.0 9.0 16.0 20.0 14.0   108.0 80.0
14   South Optimist
GBR
6439 Daisy Fuller   Hayling Island Sailing Club 11.0 12.0 18.0 15.0 (19.0) 15.0 16.0   106.0 87.0
15   South West Optimist
GBR
6323 Fraser Hakes   Parkstone Yacht Club 15.0 15.0 17.0 (25.0) 22.0 18.0 7.0   119.0 94.0
16   South Optimist
GBR
6410 Amelia Kent   Hayling Island Sailing Club 27.0 10.0 12.0 19.0 12.0 21.0 (30.0)   131.0 101.0
17   South Optimist
GBR
6430 Isla Hill   Hayling Island Sailing Club 12.0 14.0 13.0 18.0 (25.0) 23.0 25.0   130.0 105.0
18   South Optimist
AUS
6271 Will Haines   SYC (26.0) 25.0 20.0 10.0 21.0 22.0 13.0   137.0 111.0
19   South Optimist
GBR
6349 Felix Garlick   Burghfield Sailing Club 19.0 30.0 (DNC[67.0]) 40.0 13.0 7.0 15.0   191.0 124.0
20   South Optimist
GBR
6449 Harry Whelan   Royal Southern Yacht Club 18.0 21.0 21.0 23.0 (37.0) 19.0 27.0   166.0 129.0
21   South Optimist
GBR
6490 Pippa Knights   Burghfield Sailing Club 24.0 18.0 16.0 28.0 26.0 (31.0) 22.0   165.0 134.0
22   South West Optimist
GBR
6328 Harry Draper   Parkstone Yacht Club 17.0 (DNC[67.0]) DNC[67.0] 14.0 11.0 9.0 21.0   206.0 139.0
23   South Optimist
GBR
6320 Caedon Faulkner - Leask   Royal Southern Yacht Club 22.0 24.0 22.0 24.0 (33.0) 24.0 28.0   177.0 144.0
24   South Optimist
GBR
5813 Wilbur Palmer Ward   Hayling Island Sailing Club (34.0) 17.0 28.0 21.0 29.0 28.0 24.0   181.0 147.0
25   South Optimist
GBR
6549 Hector Davies   Royal Lymington Yacht Club 20.0 29.0 27.0 (44.0) 23.0 40.0 11.0   194.0 150.0
26   South Optimist
GBR
6515 Rupert Garlick   Burghfield Sailing Club 25.0 22.0 23.0 (33.0) 24.0 30.0 26.0   183.0 150.0
27   South Optimist
GBR
6249 Frankie Marangio   Burghfield Sailing Club 21.0 32.0 19.0 27.0 (43.0) 27.0 29.0   198.0 155.0
28   South Optimist
GBR
6610 Nia Byrne   Royal Southern Yacht Club (NSC[67.0]) 20.0 15.0 36.0 27.0 34.0 31.0   230.0 163.0
29   South Optimist
GBR
6316 Patrick Di Salle   Gurnard Sailing Club 32.0 (RET[67.0]) DNC[67.0] 20.0 15.0 16.0 17.0   234.0 167.0
30   South Optimist
GBR
6574 William McEwen   Royal Lymington Yacht Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 16.0 9.0 5.0 4.0   235.0 168.0
31   South Optimist
GBR
6190 Felix Gladman   Bosham Sailing Club (NSC[67.0]) 23.0 24.0 32.0 30.0 36.0 36.0   248.0 181.0
32   South West Optimist
GBR
6484 Isabella Deas   Parkstone Yacht Club 31.0 28.0 29.0 (49.0) 35.0 32.0 32.0   236.0 187.0
33   South Optimist
GBR
6611 Jonathan Rogers   Royal Lymington Yacht Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 5.0 17.0 25.0 10.0   258.0 191.0
34   South Optimist
GBR
6432 Elsie Upton-Brown   Bosham Sailing Club 35.0 38.0 32.0 34.0 31.0 (41.0) 40.0   251.0 210.0
35   South West Optimist
GBR
6400 Tom Keegan   Parkstone Yacht Club 33.0 34.0 30.0 43.0 36.0 (46.0) 35.0   257.0 211.0
36   South Optimist
GBR
4714 Benjy Gardner   Bosham Sailing Club 37.0 35.0 (DNC[67.0]) 30.0 32.0 33.0 45.0   279.0 212.0
37   South Optimist
GBR
6368 Merryn Wealthy   Warsash Sailing Club (DNF[67.0]) 26.0 26.0 35.0 42.0 53.0 42.0   291.0 224.0
38   South Optimist
GBR
5940 Jack Gardner   Bosham Sailing Club 36.0 40.0 (DNC[67.0]) 47.0 38.0 26.0 39.0   293.0 226.0
39   South West Optimist
GBR
6352 Chloe Davis   Parkstone Yacht Club 23.0 39.0 25.0 46.0 (52.0) 52.0 49.0   286.0 234.0
40   South Optimist
GBR
6446 Samuel Machell   Hayling Island Sailing Club 30.0 33.0 (DNC[67.0]) 42.0 48.0 38.0 48.0   306.0 239.0
41   South West Optimist
GBR
6299 Freddie Pank   Castle Cove Sailing Club (UFD[67.0]) 27.0 DNC[67.0] 29.0 39.0 44.0 34.0   307.0 240.0
42   South Optimist
GBR
6292 Hugo Fletcher   Royal Southern Yacht Club 13.0 19.0 11.0 (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0]   311.0 244.0
43   South Optimist
GBR
5527 Kate Charlesworth   Hayling Island Sailing Club (NSC[67.0]) 31.0 RET[67.0] 22.0 50.0 37.0 41.0   315.0 248.0
44   South Optimist
GBR
6450 Rory Armstrong   Royal Southern Yacht Club 29.0 42.0 (RET[67.0]) 37.0 53.0 43.0 53.0   324.0 257.0
45   South West Optimist
GBR
6302 Finnian Keegan   Parkstone Yacht Club 42.0 36.0 33.0 50.0 (54.0) 54.0 52.0   321.0 267.0
46   South Optimist
GBR
6529 Henry Cruse   Burghfield Sailing Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 31.0 34.0 39.0 37.0   342.0 275.0
47   South Optimist
GBR
6582 Ben McEwen   Royal Lymington Yacht Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 54.0 28.0 29.0 38.0   350.0 283.0
48   South West Optimist
GBR
6042 George McCormick   Parkstone Yacht Club 41.0 37.0 34.0 (57.0) 57.0 57.0 57.0   340.0 283.0
49   South Optimist
GBR
6363 Sophie Le Grice   Warsash Sailing Club 39.0 43.0 (DNC[67.0]) 53.0 55.0 56.0 43.0   356.0 289.0
50   South Optimist
GBR
5870 Will Fuller   Hayling Island Sailing Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 39.0 41.0 42.0 46.0   369.0 302.0
51   South West Optimist
GBR
6167 Josh Pickard   Bowmoor Sailing Club (RET[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 41.0 40.0 51.0 44.0   377.0 310.0
52   South Optimist
GBR
6569 Charlie Knights   Burghfield Sailing Club (RET[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 55.0 46.0 48.0 33.0   383.0 316.0
53   South West Optimist
GBR
6428 Oscar Dempsey   Parkstone Yacht Club 38.0 (DNC[67.0]) DNC[67.0] 58.0 44.0 55.0 54.0   383.0 316.0
54   South Optimist
GBR
6502 Troy Buttimer   Burghfield Sailing Club (RET[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 38.0 51.0 47.0 50.0   387.0 320.0
55   South West Optimist
GBR
5238 Eliza Holley   St Ives Sailing Club (DNS[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 45.0 45.0 50.0 47.0   388.0 321.0
56   South Optimist
GBR
6424 Beth Llewellyn   Hayling Island Sailing Club (DNS[67.0]) RET[67.0] DNC[67.0] 52.0 47.0 35.0 56.0   391.0 324.0
57   South West Optimist
GBR
6565 Eloise McCarthy   Parkstone Yacht Club 40.0 41.0 (DNS[67.0]) 48.0 DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0]   397.0 330.0
58   South Optimist
GBR
6561 Darcy ODonnell   Royal Southern Yacht Club (RET[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 51.0 49.0 45.0 55.0   401.0 334.0
59   South West Optimist
GBR
6394 Josie Clark   Parkstone Yacht Club (NSC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] 56.0 56.0 49.0 51.0   413.0 346.0
60   South Optimist
GBR
6084 Rafe Bradley   Gurnard Sailing Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0]   469.0 402.0
60   South Optimist
GBR
5844 Lizzie Hudson   Royal Lymington Yacht Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0]   469.0 402.0
60   South Optimist
GBR
6605 Guglielmo Ceccatelli   Hamble River Sailing Club (RET[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0]   469.0 402.0
60   South Optimist
GBR
5915 Ruby Coster   Royal Lymington Yacht Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0]   469.0 402.0
60   South West Optimist
GBR
6452 Ella Delin   Weymouth & Portland National Sailing Aca (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0]   469.0 402.0
60   South Optimist
GBR
6621 Tabitha Davies   Royal Lymington Yacht Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0]   469.0 402.0
60   South West Optimist
GBR
5525 Emily Franklin   Parkstone Yacht Club (DNC[67.0]) DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0] DNC[67.0]   469.0 402.0

RS Feva XL Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Region Class Nat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Tally
penalty
Total Nett
1   South RS Feva XL
GBR
7530 Freddie Callaghan Thomas Roy Hayling Island Sailing Club 1.0 (RET[22.0]) 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0   30.0 8.0
2   South RS Feva XL
GBR
5454 Samuel Tonks Ollie Laker Laker Hayling Island Sailing Club 2.0 3.0 (UFD[22.0]) 2.0 5.0 4.0 2.0   40.0 18.0
3   South West RS Feva XL
GBR
5763 Louis Hiscocks Nicola Richards Weymouth & Portland National Sailing Aca 7.0 2.0 4.0 4.0 (10.0) 5.0 4.0   36.0 26.0
4   South RS Feva XL
GBR
7052 Ella Jones Jones Florence Ingram Hayling Island Sailing Club (13.0) 4.0 2.0 3.0 6.0 8.0 6.0   42.0 29.0
5   South RS Feva XL
GBR
3100 Samuel Leather Tom Yates Gurnard Sailing Club 3.0 (7.0) 5.0 7.0 7.0 2.0 7.0   38.0 31.0
6   South RS Feva XL
GBR
5174 Emilia Ripley Anna Elms Hayling Island Sailing Club 4.0 1.0 3.0 10.0 (13.0) 6.0 11.0   48.0 35.0
7   South RS Feva XL
GBR
6157 Alec Stanley Ethan Hill Hayling Island Sailing Club 5.0 (DNC[22.0]) 6.0 9.0 1.0 9.0 5.0   57.0 35.0
8   South RS Feva XL
GBR
7806 Ed Upton-Brown Scarlet (ka Scally) Gladman Bosham Sailing Club 10.0 6.0 8.0 6.0 2.0 (13.0) 3.0   48.0 35.0
9   South RS Feva XL
GBR
8276 Henry Jones Lucy Pitman Itchenor Sailing Club 8.0 5.0 7.0 (DNC[22.0]) 4.0 3.0 10.0   59.0 37.0
10   South RS Feva XL
GBR
7394 Allegra Massey Thomas Dempsey Itchenor Sailing Club 6.0 (12.0) 9.0 5.0 8.0 12.0 9.0   61.0 49.0
11   South West RS Feva XL
GBR
7070 Ed Stubbs Bruno Greenfield Lyme Regis Sailing Club 11.0 8.0 10.0 (DNC[22.0]) 9.0 7.0 8.0   75.0 53.0
12   South RS Feva XL
GBR
8423 Barney Watson Rex Hay Guernsey Yacht Club LBG 9.0 10.0 11.0 8.0 12.0 (15.0) 13.0   78.0 63.0
13   South RS Feva XL
GBR
6871 George Massey George Bullock Itchenor Sailing Club 14.0 9.0 12.0 (DNC[22.0]) 11.0 11.0 12.0   91.0 69.0
14   South West RS Feva XL
GBR
3358 Darcy Burden Hattie Asquith Parkstone Yacht Club 12.0 11.0 13.0 11.0 14.0 14.0 (16.0)   91.0 75.0
15   South West RS Feva XL
GBR
5675 Rosalila Gibbons Eliza Pritchard Exe Sailing Club 16.0 (DNC[22.0]) DNC[22.0] DNC[22.0] 15.0 17.0 18.0   132.0 110.0
16   South RS Feva XL
GBR
4194 Alex Breese Sienna Mordaunt Royal Lymington Yacht Club (DNC[22.0]) DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] UFD[22.0] 10.0 14.0   134.0 112.0
17   South RS Feva XL
GBR
4993 Daniel Llewellyn Will Scott Hayling Island Sailing Club (DNC[22.0]) DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] 16.0 15.0   141.0 119.0
18   South RS Feva XL
GBR
6550 Rupert Dorey Carrie Boyde Guernsey Yacht Club LBG 15.0 (DNC[22.0]) DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0]   147.0 125.0
19   South RS Feva XL
GBR
6037 Isabelle Tonks Emilia Laker Hayling Island Sailing Club (DNC[22.0]) DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] 17.0   149.0 127.0
20   South RS Feva XL
GBR
6543 Olivia Dorey Edith Gonder Guernsey Yacht Club LBG (DNC[22.0]) DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0]   154.0 132.0
20   South RS Feva XL
GBR
6364 Rory Kennedy Oliver Morgan Keyhaven Yacht Club Ltd (DNC[22.0]) DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0] DNC[22.0]   154.0 132.0

RS Tera (Sport Rig Only) Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Region Class Nat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Tally
penalty
Total Nett
1   South RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
3608 Will Bradley   Gurnard Sailing Club 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0   8.0 6.0
2   South RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
3580 Tristan Harding   Frensham Pond Sailing Club 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 (4.0)   17.0 13.0
3   South West RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
2511 Henry Reed   Starcross Yacht Club (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 2.0   21.0 17.0
4   South West RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
3423 Jack Solly   Starcross Yacht Club 3.0 6.0 4.0 5.0 5.0 (7.0) 3.0   33.0 26.0
5   South West RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
1556 Kirsty Scott   Starcross Yacht Club 5.0 (7.0) 5.0 7.0 3.0 5.0 6.0   38.0 31.0
6   South RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
2478 Jasmine Pillon - SImpson   Hayling Island Sailing Club (RET[14.0]) 3.0 RET[14.0] 4.0 6.0 4.0 8.0   53.0 39.0
7   South West RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
2121 Polly Scott   Starcross Yacht Club 6.0 5.0 6.0 (10.0) 10.0 9.0 9.0   55.0 45.0
8   South RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
112 Cassius Day   Gurnard Sailing Club (RET[14.0]) DNC[14.0] DNC[14.0] 6.0 7.0 8.0 5.0   68.0 54.0
9   South West RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
2352 Alex Davies   Bowmoor Sailing Club (RET[14.0]) DNC[14.0] DNC[14.0] 8.0 8.0 6.0 7.0   71.0 57.0
10   South RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
3815 Charlie Hooker   Warsash Sailing Club 8.0 (RET[14.0]) DNC[14.0] 11.0 9.0 10.0 DNC[14.0]   80.0 66.0
11   South West RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
2224 James Bulkes Cardezo   Bowmoor Sailing Club 7.0 (RET[14.0]) DNC[14.0] 13.0 11.0 12.0 11.0   82.0 68.0
12   South RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
1 Noah Chisnall   Emsworth Sailing Club (DNC[14.0]) DNC[14.0] DNC[14.0] 12.0 13.0 13.0 10.0   90.0 76.0
13   South RS Tera (Sport Rig Only)
GBR
1444 George Hyde   Hill Head Sailing Club (RET[14.0]) DNC[14.0] DNC[14.0] 9.0 12.0 11.0 UFD[14.0] 5.0 93.0 79.0

Topper Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 61, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Region Class Nat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Tally
penalty
Total Nett
1 Topper 5.3 South Topper
GBR
47685 Jake Rawes   Oxford Sailing Club 1.0 (8.0) 2.0 1.0 1.0 7.0 1.0   21.0 13.0
2 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47085 Huw Beare   Starcross Yacht Club 4.0 (31.0) 7.0 25.0 3.0 11.0 4.0   85.0 54.0
3 Topper 5.3   Topper
GBR
48743 Tate Kump     6.0 (20.0) 11.0 7.0 14.0 12.0 5.0   75.0 55.0
4 Topper 5.3 South Topper
GBR
45768 Torquil Morrison   Emsworth Slipper Sailing Club 12.0 6.0 6.0 14.0 (31.0) 3.0 15.0   87.0 56.0
5 Topper 5.3 South West Topper
GBR
48149 Oscar Filtness   Andrew Simpson Watersports Centre 17.0 7.0 12.0 (DNC[62.0]) 6.0 2.0 17.0   123.0 61.0
6 Topper 5.3 South Topper
GBR
47676 Seb Davies   Warsash Sailing Club 2.0 37.0 4.0 24.0 4.0 (DNC[62.0]) 6.0   139.0 77.0
7 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47236 Devon Green   Poole Yacht Club 9.0 5.0 17.0 11.0 (23.0) 13.0 23.0   101.0 78.0
8 Topper 5.3 South West Topper
GBR
48508 Alex Purrier   Parkstone Yacht Club (BFD[62.0]) 3.0 1.0 2.0 5.0 BFD[62.0] 7.0   142.0 80.0
9 Topper 5.3 Wales Topper
GBR
48667 Bronwen Thomas   Pembrokeshire Performance Sailing Academ 16.0 4.0 33.0 6.0 8.0 (BFD[62.0]) 14.0   143.0 81.0
10 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47653 Amelia Gilboy   Paignton Sailing Club 13.0 12.0 10.0 15.0 15.0 16.0 (26.0)   107.0 81.0
11 Topper 5.3 South Topper
GBR
47658 Alexander Van Doren   Oxford Sailing Club 10.0 34.0 15.0 (DNC[62.0]) 9.0 1.0 13.0   144.0 82.0
12 Topper 5.3 South Topper
GBR
47746 Thomas Peace   Warsash Sailing Club 11.0 11.0 9.0 (DNC[62.0]) 11.0 21.0 20.0   145.0 83.0
13 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47734 George Burden   Parkstone Yacht Club 29.0 10.0 19.0 4.0 18.0 4.0 (BFD[62.0])   146.0 84.0
14 Topper 5.3 South Topper
GBR
48579 Henry Martin   Portchester Sailing Club 3.0 (DNC[62.0]) 3.0 DSQ[62.0] 2.0 5.0 10.0   147.0 85.0
15 Topper 5.3 South Topper
GBR
47786 Emily Brushett   Warsash Sailing Club 7.0 1.0 26.0 (DNC[62.0]) 10.0 20.0 22.0   148.0 86.0
16 Topper 5.3 Wales Topper
GBR
49007 Jack Sims   Llandegfedd SC (DNC[62.0]) 2.0 5.0 3.0 OCS[62.0] 6.0 3.0 5.0 148.0 86.0
17 Topper 5.3 South West Topper
GBR
46690 Isabel Brewer   Parkstone Yacht Club (26.0) 13.0 14.0 5.0 13.0 24.0 18.0   113.0 87.0
18 Topper 5.3 South Topper
GBR
47078 Ffion Cerrato   Warsash Sailing Club (22.0) 19.0 18.0 9.0 17.0 15.0 12.0   112.0 90.0
19 Topper 5.3 Wales Topper
GBR
43911 Flo Tovey   Mumbles/Cardiff 18.0 21.0 16.0 17.0 16.0 (PRP[33.0]) 11.0   132.0 99.0
20 Topper 5.3 South West Topper
GBR
46686 Tilly Brewer   Parkstone Yacht Club 14.0 (DSQ[62.0]) 23.0 8.0 19.0 29.0 19.0   174.0 112.0
21 Topper 5.3 South West Topper
GBR
48433 Alex Jones   Parkstone Yacht Club (DNC[62.0]) 14.0 8.0 10.0 OCS[62.0] 10.0 16.0   182.0 120.0
22 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47399 Holly Norton   Parkstone Yacht Club 15.0 (35.0) 28.0 12.0 27.0 17.0 25.0   159.0 124.0
23 Topper 5.3 South Topper
GBR
46364 Matthew Emerson   Spinnaker Club 19.0 33.0 37.0 (DNC[62.0]) 25.0 9.0 8.0   193.0 131.0
24 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47860 Thomas Semmens   Brixham Yacht Club 5.0 32.0 25.0 (DNC[62.0]) 21.0 22.0 30.0   197.0 135.0
25 Topper 5.3 South Topper
GBR
46447 Ava Francis   Spinnaker Club 21.0 (30.0) 21.0 21.0 26.0 27.0 21.0   167.0 137.0
26 Topper 5.3 South Topper
GBR
48685 Ed Smith   Spinnaker Club 41.0 16.0 22.0 20.0 7.0 (BFD[62.0]) 34.0   202.0 140.0
27 Topper 4.2 South Topper
GBR
47830 Ethan Rhodes   Warsash Sailing Club 24.0 15.0 29.0 26.0 22.0 25.0 (36.0)   177.0 141.0
28 Topper 4.2 Wales Topper
GBR
48154 Harry Sims   Llandegfedd SC 32.0 22.0 32.0 27.0 (34.0) 26.0 9.0   182.0 148.0
29 Topper 5.3 South West Topper
GBR
48248 Oliver Smith   Poole Yacht Club 20.0 9.0 13.0 22.0 35.0 (BFD[62.0]) BFD[62.0]   223.0 161.0
30 Topper 4.2 South Topper
GBR
45364 Marcus King   Warsash Sailing Club 28.0 24.0 (35.0) 16.0 29.0 33.0 33.0   198.0 163.0
31 Topper 5.3 South Topper
GBR
48315 Finn Brook-Holmes   Portchester Sailing Club (DNC[62.0]) RET[62.0] 20.0 DNC[62.0] 12.0 8.0 2.0   228.0 166.0
32 Topper 5.3 South West Topper
GBR
48600 Zachary Chappell   Parkstone Yacht Club 8.0 38.0 24.0 (DNC[62.0]) 44.0 19.0 35.0   230.0 168.0
33 Topper 4.2 London & SE Topper
CHN
49000 Muen Zhong   Queen Mary SC 31.0 23.0 31.0 23.0 32.0 (BFD[62.0]) 31.0   233.0 171.0
34 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47836 Mason Green   Poole Yacht Club 38.0 28.0 36.0 (DNC[62.0]) 24.0 23.0 24.0   235.0 173.0
35 Topper 4.2 South Topper
GBR
34481 Anna Cameron   Warsash Sailing Club (DNC[62.0]) 26.0 38.0 18.0 30.0 32.0 32.0   238.0 176.0
36 Topper 4.2 South Topper
GBR
47796 Sebastian Sitton   Warsash Sailing Club 35.0 17.0 34.0 13.0 (BFD[62.0]) 35.0 43.0   239.0 177.0
37 Topper 5.3 South Topper
GBR
16481 Amelia Lampard   Hill Head Sailing Club (DNC[62.0]) 25.0 30.0 28.0 33.0 28.0 37.0   243.0 181.0
38 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47926 Amelia Smith   Parkstone Yacht Club 27.0 (40.0) 27.0 29.0 36.0 36.0 28.0   223.0 183.0
39 Topper 4.2 South Topper
GBR
46293 Orla Parker   Netley Sailing Club 34.0 29.0 43.0 (DNC[62.0]) 20.0 31.0 44.0   263.0 201.0
40 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47350 Louis Voss   Parkstone Yacht Club 25.0 39.0 (42.0) 31.0 37.0 38.0 38.0   250.0 208.0
41 Topper 4.2 South West Topper
GBR
47857 Tayah Gilboy   Paignton Sailing Club 37.0 27.0 41.0 30.0 39.0 41.0 (49.0)   264.0 215.0
42 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47731 Isabel Williscroft   Paignton Sailing Club 36.0 (DNC[62.0]) 40.0 19.0 45.0 44.0 50.0   296.0 234.0
43 Topper 4.2 Wales Topper
GBR
45779 Wilf Tovey   Mumbles/Cardiff 43.0 41.0 44.0 32.0 (47.0) 43.0 42.0   292.0 245.0
44 Topper 4.2 South Topper
GBR
47776 Jake Davies   Warsash Sailing Club 33.0 36.0 (DNC[62.0]) DNC[62.0] 41.0 37.0 46.0   317.0 255.0
45 Topper 5.3 South West Topper
GBR
48048 Luke Edwards   Weymouth & Portland National Sailing Aca (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] 28.0 18.0 27.0   321.0 259.0
46 Topper 4.2 Wales Topper
GBR
46734 George Sims   Llandegfedd SC 45.0 (DNC[62.0]) 39.0 33.0 DNC[62.0] 45.0 47.0   333.0 271.0
47 Topper 5.3 South Topper
GBR
47432 Max Morgan   Spinnaker Club 30.0 (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] 46.0 39.0 39.0   340.0 278.0
48 Topper 5.3 South West Topper
GBR
46915 Théodore Harle   Parkstone Yacht Club 39.0 (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] 34.0 29.0   350.0 288.0
49 Topper 5.3 South West Topper
GBR
30199 Victory Montgomery   Paignton Sailing Club 44.0 (DNC[62.0]) 46.0 DNC[62.0] 40.0 46.0 51.0   351.0 289.0
50 Topper 5.3 South West Topper
GBR
45106 Lucy Griffen   Poole Yacht Club 23.0 (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] 43.0 RET[62.0] 48.0   362.0 300.0
51 Topper 4.2 South West Topper
GBR
44529 Félix Harle   Parkstone Yacht Club (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] 42.0 30.0 45.0   365.0 303.0
52 Topper 4.2 Wales Topper
GBR
48159 Eliska Van Der Veen   Llandegfedd SC (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] 38.0 40.0 41.0   367.0 305.0
53 Topper 4.2 South West Topper
GBR
47021 Ollie Rawlings   Lyme Regis Sailing Club 40.0 18.0 (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0]   368.0 306.0
54 Topper 5.3 South West Topper
GBR
47182 Jemima Chappell   Parkstone Yacht Club (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] 48.0 42.0 40.0   378.0 316.0
55 Topper 5.3 South West Topper
GBR
48066 Imogen Hill   Starcross Yacht Club 42.0 (DNC[62.0]) 45.0 DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0]   397.0 335.0
56 Topper 4.2 South West Topper
GBR
45918 Pippa Wilton   Parkstone Yacht Club 46.0 (DNC[62.0]) 47.0 DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0]   403.0 341.0
57 Topper 4.2 South Topper
GBR
46509 Matthew Terry   Warsash Sailing Club (DNC[62.0]) 42.0 DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0]   414.0 352.0
58 Topper 4.2 South West Topper
GBR
47664 Fraser Burnet   Poole Yacht Club (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0]   434.0 372.0
58 Topper 4.2 South Topper
GBR
46452 Jessica Baskett   Spinnaker Club (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0]   434.0 372.0
58 Topper 5.3 South Topper
GBR
48185 Jasmine McQu   Spinnaker Club Ltd (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0]   434.0 372.0
58 Topper 4.2 South Topper
GBR
7078 Megan Cerrato   Warsash Sailing Club (DNC[62.0]) DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0] DNC[62.0]   434.0 372.0

Regatta Optimist Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Region Class Nat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 Tally
penalty
Total Nett
1   South Regatta Optimist
GBR
6508 Sean Di Salle   Gurnard Sailing Club 2.0 1.0 (4.0) 2.0   9.0 5.0
2   South Regatta Optimist
GBR
5618 Finn Byrne   Royal Southern Yacht Club (DNF[20.0]) 2.0 2.0 4.0   28.0 8.0
3   South Regatta Optimist
GBR
5033 Stefano Marangio   Burghfield Sailing Club 1.0 (8.0) 3.0 6.0   18.0 10.0
4   South Regatta Optimist
GBR
5048 Lewis Miller   Spinnaker Club 4.0 3.0 (6.0) 3.0   16.0 10.0
5   South West Regatta Optimist
GBR
5086 Freddy Hemingway   Castle Cove Sailing Club 3.0 4.0 (5.0) 5.0   17.0 12.0
6   South Regatta Optimist
GBR
81 Felix Palmer Ward   Emsworth Sailing Club 6.0 7.0 (8.0) 1.0   22.0 14.0
7   South Regatta Optimist
GBR
5378 Eleanor Ayton   Chichester Yacht Club 5.0 (OCS[20.0]) 7.0 7.0   39.0 19.0
8   South Regatta Optimist
GBR
5988 Camilla Garlick   Burghfield Sailing Club (DNF[20.0]) 5.0 9.0 DNC[20.0]   54.0 34.0
9   South Regatta Optimist
GBR
4581 Robby Mayo   Lymington Town Sailing Club (DNF[20.0]) DNC[20.0] 1.0 DNC[20.0]   61.0 41.0
10   South West Regatta Optimist
GBR
5026 Leo Hemingway   Castle Cove Sailing Club (DNF[20.0]) 11.0 10.0 DNC[20.0]   61.0 41.0
11   South West Regatta Optimist
GBR
5805 Charlotte Davis   Parkstone Yacht Club (DNF[20.0]) 6.0 DNC[20.0] DNC[20.0]   66.0 46.0
12   South West Regatta Optimist
GBR
6381 Carwyn Parry   Parkstone Yacht Club (DNF[20.0]) 10.0 PRP[18.0] DNC[20.0]   68.0 48.0
13   South Regatta Optimist
GBR
3777 Sam Wealthy   Warsash Sailing Club (DNF[20.0]) 9.0 NSC[20.0] DNC[20.0]   69.0 49.0
14   South Regatta Optimist
GBR
2453 Monty Lewis   Spinnaker Club Ltd (DNF[20.0]) DNC[20.0] 11.0 DNC[20.0]   71.0 51.0
15   South West Regatta Optimist
GBR
6300 Kit McCarthy   Parkstone Yacht Club (DNF[20.0]) DNC[20.0] DNC[20.0] DNC[20.0]   80.0 60.0
15   South Regatta Optimist
GBR
6536 William Barker   Spinnaker Club (DNF[20.0]) DNC[20.0] DNC[20.0] DNC[20.0]   80.0 60.0
15   South Regatta Optimist
GBR
3512 Naomi Chisnall   Emsworth Sailing Club (DNF[20.0]) DNC[20.0] DNC[20.0] DNC[20.0]   80.0 60.0
15   South Regatta Optimist
GBR
6271 Theodore Fox   Emsworth SC (DNF[20.0]) DNC[20.0] DNC[20.0] DNC[20.0]   80.0 60.0
15   South Regatta Optimist
GBR
6502 Troy Buttimer   Burghfield Sailing Club (DNF[20.0]) DNC[20.0] DNC[20.0] DNC[20.0]   80.0 60.0

Regatta Tera Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Region Class Nat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 Tally
penalty
Total Nett
1   South Regatta Tera
GBR
3897 Fallon Day   Gurnard Sailing Club (2.0) 1.0 1.0 2.0   6.0 4.0
2   South Regatta Tera
GBR
4355 Ella Gardiner   Emsworth Sailing Club 1.0 3.0 2.0 (6.0)   12.0 6.0
3   South West Regatta Tera
GBR
327 Martha Woodward   Castle Cove Sailing Club (DNF[17.0]) 2.0 3.0 4.0   26.0 9.0
4   South Regatta Tera
GBR
642 Meg Webb   Warsash Sailing Club 3.0 (8.0) 8.0 3.0   22.0 14.0
5   South Regatta Tera
GBR
3554 Ran (Ranulph) Wheeler   Gurnard Sailing Club 5.0 (6.0) 5.0 5.0   21.0 15.0
6   South West Regatta Tera
GBR
3900 Tom Solly   Starcross Yacht Club 6.0 (9.0) 4.0 8.0   27.0 18.0
7   South Regatta Tera
GBR
1025 Emily Hyde   Hill Head Sailing Club 7.0 (14.0) 11.0 1.0   33.0 19.0
8   South Regatta Tera
GBR
1056 Ewan Lampard   Hill Head Sailing Club (DNF[17.0]) 4.0 10.0 10.0   41.0 24.0
9   South Regatta Tera
GBR
1846 Emily Leather   Gurnard Sailing Club (DNF[17.0]) 11.0 7.0 11.0   46.0 29.0
10   South West Regatta Tera
GBR
3094 Emma Kaczor   Starcross Yacht Club (DNF[17.0]) 7.0 6.0 DNC[17.0]   47.0 30.0
11   South Regatta Tera
GBR
3061 Aedan Hadaway   Warsash Sailing Club 4.0 12.0 (DNC[17.0]) DNC[17.0]   50.0 33.0
12   South Regatta Tera
GBR
461 Noah Wyles   Emsworth Sailing Club (DNF[17.0]) DNC[17.0] 9.0 7.0   50.0 33.0
13   South Regatta Tera
GBR
4 Zara Richardson   Warsash Sailing Club (DNF[17.0]) 10.0 DNC[17.0] 9.0   53.0 36.0
14   South Regatta Tera
GBR
2578 Harry Sayer   Warsash Sailing Club (DNF[17.0]) 13.0 12.0 12.0   54.0 37.0
15   South Regatta Tera
GBR
2144 Emily Shell   Warsash Sailing Club (DNF[17.0]) 5.0 DNC[17.0] DNC[17.0]   56.0 39.0
16   South Regatta Tera
GBR
2371 Harriet Webb   Warsash Sailing Club (DNF[17.0]) DNC[17.0] DNC[17.0] DNC[17.0]   68.0 51.0

Regatta Topper Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Region Class Nat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 Tally
penalty
Total Nett
1 Regatta Topper 5.3 South West Regatta Topper
GBR
16880 Chloe Clarke   Castle Cove Sailing Club (4.0) 1.0 1.0 2.0   8.0 4.0
2 Regatta Topper 4.2 South West Regatta Topper
GBR
454747 James Broad   Poole Yacht Club 2.0 (9.0) 2.0 1.0   14.0 5.0
3 Regatta Topper 5.3 South West Regatta Topper
GBR
44193 Amelie Ballantyne   Starcross Yacht Club (6.0) 4.0 4.0 3.0   17.0 11.0
4 Regatta Topper 5.3 South Regatta Topper
GBR
42308 William Le Grice   Warsash Sailing Club (7.0) 3.0 5.0 4.0   19.0 12.0
5 Regatta Topper 4.2 South West Regatta Topper
GBR
48678 Thomas Norton   Parkstone Yacht Club 1.0 7.0 7.0 (DNC[16.0])   31.0 15.0
6 Regatta Topper 4.2 South West Regatta Topper
GBR
8 Imogen Hill   Starcross Yacht Club (DNC[16.0]) 5.0 3.0 7.0   31.0 15.0
7 Regatta Topper 5.3 South West Regatta Topper
GBR
44052 Isabel Bramah   Castle Cove Sailing Club (8.0) 6.0 6.0 5.0   25.0 17.0
8 Regatta Topper 4.2 South Regatta Topper
GBR
47466 Alex Varney   Warsash Sailing Club 3.0 (10.0) 9.0 6.0   28.0 18.0
9 Regatta Topper 5.3 South Regatta Topper
GBR
30863 Finley Beardsley   Spinnaker Club Ltd 5.0 (8.0) 8.0 8.0   29.0 21.0
10 Regatta Topper 4.2 South West Regatta Topper
GBR
45918 Pippa Wilton   Parkstone Yacht Club (DNC[16.0]) 2.0 10.0 DNC[16.0]   44.0 28.0
11 Regatta Topper 4.2 South Regatta Topper
GBR
40623 Lewis Cameron   Warsash Sailing Club (DNF[16.0]) 13.0 DNC[16.0] 9.0   54.0 38.0
12 Regatta Topper 4.2 South Regatta Topper
GBR
44844 Finlay Rhodes   Warsash Sailing Club (DNF[16.0]) 11.0 DNC[16.0] DNC[16.0]   59.0 43.0
13 Regatta Topper 4.2 South Regatta Topper
GBR
46509 Matthew Terry   Warsash Sailing Club (DNC[16.0]) 12.0 DNC[16.0] DNC[16.0]   60.0 44.0
14 Regatta Topper 4.2 South Regatta Topper
GBR
41384 Jack Baskett   Spinnaker Club (DNF[16.0]) DNC[16.0] DNC[16.0] DNC[16.0]   64.0 48.0
14 Regatta Topper 4.2 South West Regatta Topper
GBR
45513 Eloise Harford Tapp   Parkstone Yacht Club (DNF[16.0]) DNC[16.0] DNC[16.0] DNC[16.0]   64.0 48.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 Varies
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 67
DSQDisqualification 62
NSCA boat did not sail the course as defined rule A5.1 Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies
PRPScoring penalty under rule 44.3 Varies
RETRetired Varies
UFDU flag disqualification under rule 30.3 Varies

https://wpnsa.org.uk
sally.reynoldson@wpnsa.org.uk

https://www.rya.org.uk/events/2022-RJC

Sailwave Scoring Software 2.29.6
www.sailwave.com