SYC Salcombe Gin Regatta 2021 Enterprise

Salcombe Yacht Club

SYC Salcombe Gin Regatta Enterprise 2021

Enterprise Fleet (from ticket)

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY 01/08 02/08 03/08 04/08 05/08 06/08 Total Nett
1st Floozy 22439 Phil Bevan Catriona Bevan Grafham Water Sailing Club   2.0 1.0 3.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) 16.0 8.0
2nd Mark 3 23349 Ann Jackson Manno Burghfield/Salcombe/Bough Beech   1.0 4.0 1.0 2.0 2.0 (8.0 DNC) 18.0 10.0
3rd Well Spent Youth 23142 Martin Brooking Jane Anderson Hunts Sailing Club   3.0 3.0 2.0 (5.0) 3.0 2.0 DNF 18.0 13.0
4th Hei Matau 21853 David Ackroyd Claire Ackroyd Silver Wing SC   4.0 2.0 4.0 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 29.0 21.0
5th Two Bees 22705 Robin Broomfield Paul Bloomfield Minima Yacht Club   5.0 6.0 5.0 6.0 5.0 DNF (8.0 DNC) 35.0 27.0
6th No name Nokes 21104 Chris Nokes Nokes Family Silver Wing SC   6.0 5.0 6.0 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 37.0 29.0
7th Cool Runnings 22756 Tim Brettell Sharon Bennett Salcombe Yacht Club   (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 48.0 40.0

RS200 Fleet (from ticket)

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY 01/08 02/08 03/08 04/08 05/08 06/08 Total Nett
1st Steve the wonderboat 1121 James Ward Jack Ward Warsash SC   1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0 DNC) 2.0 DNC 8.0 6.0

01/08 - Enterprise Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Mark 3 23349 Ann Jackson Manno Burghfield/Salcombe/Bough Beech   1 1.0
2 Floozy 22439 Phil Bevan Catriona Bevan Grafham Water Sailing Club   2 2.0
3 Well Spent Youth 23142 Martin Brooking Jane Anderson Hunts Sailing Club   3 3.0
4 Hei Matau 21853 David Ackroyd Claire Ackroyd Silver Wing SC   4 4.0
5 Two Bees 22705 Robin Broomfield Paul Bloomfield Minima Yacht Club   5 5.0
6 No name Nokes 21104 Chris Nokes Nokes Family Silver Wing SC   6 6.0

02/08 - Enterprise Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Floozy 22439 Phil Bevan Catriona Bevan Grafham Water Sailing Club   1 1.0
2 Hei Matau 21853 David Ackroyd Claire Ackroyd Silver Wing SC   2 2.0
3 Well Spent Youth 23142 Martin Brooking Jane Anderson Hunts Sailing Club   3 3.0
4 Mark 3 23349 Ann Jackson Manno Burghfield/Salcombe/Bough Beech   4 4.0
5 No name Nokes 21104 Chris Nokes Nokes Family Silver Wing SC   5 5.0
6 Two Bees 22705 Robin Broomfield Paul Bloomfield Minima Yacht Club   6 6.0

03/08 - Enterprise Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Mark 3 23349 Ann Jackson Manno Burghfield/Salcombe/Bough Beech   1 1.0
2 Well Spent Youth 23142 Martin Brooking Jane Anderson Hunts Sailing Club   2 2.0
3 Floozy 22439 Phil Bevan Catriona Bevan Grafham Water Sailing Club   3 3.0
4 Hei Matau 21853 David Ackroyd Claire Ackroyd Silver Wing SC   4 4.0
5 Two Bees 22705 Robin Broomfield Paul Bloomfield Minima Yacht Club   5 5.0
6 No name Nokes 21104 Chris Nokes Nokes Family Silver Wing SC   6 6.0

04/08 - Enterprise Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Floozy 22439 Phil Bevan Catriona Bevan Grafham Water Sailing Club   1 1.0
2 Mark 3 23349 Ann Jackson Manno Burghfield/Salcombe/Bough Beech   2 2.0
3 Hei Matau 21853 David Ackroyd Claire Ackroyd Silver Wing SC   3 3.0
4 No name Nokes 21104 Chris Nokes Nokes Family Silver Wing SC   4 4.0
5 Well Spent Youth 23142 Martin Brooking Jane Anderson Hunts Sailing Club   5 5.0
6 Two Bees 22705 Robin Broomfield Paul Bloomfield Minima Yacht Club   6 6.0

05/08 - Enterprise Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Floozy 22439 Phil Bevan Catriona Bevan Grafham Water Sailing Club   1 1.0
2 Mark 3 23349 Ann Jackson Manno Burghfield/Salcombe/Bough Beech   2 2.0
3 Well Spent Youth 23142 Martin Brooking Jane Anderson Hunts Sailing Club   3 3.0
4 Two Bees 22705 Robin Broomfield Paul Bloomfield Minima Yacht Club   DNF 5.0

06/08 - Enterprise Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Well Spent Youth 23142 Martin Brooking Jane Anderson Hunts Sailing Club   DNF 2.0

01/08 - RS200 Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Steve the wonderboat 1121 James Ward Jack Ward Warsash SC   1 1.0

02/08 - RS200 Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Steve the wonderboat 1121 James Ward Jack Ward Warsash SC   1 1.0

03/08 - RS200 Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Steve the wonderboat 1121 James Ward Jack Ward Warsash SC   1 1.0

04/08 - RS200 Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Sail No Helm Crew Club PY Place Points
1 Steve the wonderboat 1121 James Ward Jack Ward Warsash SC   1 1.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com