Autumn Series Fast Handicap 2021

Salcombe Yacht Club

Autumn Series Fast Handicap 2021

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 04/09 11/09 18/09 25/09 02/10 09/10 16/10 23/10 Total Nett
1st RS AERO 7 1505 Tim Fells   1065 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (18.0 DNC) 1.0 (18.0 DNC) 1.0 44.0 5.0
2nd Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1.0 (4.0) 3.0 (18.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD (18.0 DNC) 2.0 50.0 10.0
3rd RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 2.8 OOD 3.0 (5.0) 2.0 (18.0 DNC) (4.0) 2.0 4.0 40.8 13.8
4th PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 4.0 5.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 (18.0 DNC) 7.0 79.0 25.0
5th RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 5.3 OOD 5.3 OOD (18.0 DNC) 4.0 (18.0 DNC) 6.0 6.0 (18.0 DNC) 80.6 26.6
6th NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 2.0 6.8 OOD (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 4.0 18.0 DNC 87.8 33.8
7th ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 2.0 1.0 6.0 99.0 45.0
8th NATIONAL 12 3494 John Burn Frankie/Esme Burn 1064 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 3.0 (18.0 DNC) 7.0 18.0 DNC 18.0 DNC 102.0 48.0
9th Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 5.0 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 3.0 104.0 50.0
10th RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1065 (18.0 DNC) 9.0 (18.0 DNC) 5.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 9.0 DNF 113.0 59.0
11th rs 400 1329 Peter Colclough Pete Benett 942 7.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 117.0 63.0
12th RS AERO 7 1416 Chris Booth   1065 12.8 OOD 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 7.0 18.0 DNC 117.8 63.8
13th Merlin Rocket 3621 Tris Squire Shelia Squire 980 6.0 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 121.0 67.0
14th RS AERO 9 1752 Dan Bridger   1014 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 3.0 14.3 OOD 125.3 71.3
15th Lark 2157 Will Henderson Mandy Henderson 1070 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 131.0 77.0
16th rs 400 1471 John McLaren Annie McLaren 942 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 18.0 DNC 131.0 77.0
17th RS AERO 7 2060 Amy Cleaves   1065 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 OOD 18.0 DNC 144.0 90.0

04/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1.39.03 1.41.04 1.0
2 NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 1.50.05 1.43.28 2.0
3 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 OOD   2.8
4 RS AERO 7 1505 Tim Fells   1065 1.50.13 1.43.29 3.0
5 PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 1.45.00 1.44.35 4.0
6 Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 1.43.53 1.46.00 5.0
7 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 OOD   5.3
8 Merlin Rocket 3621 Tris Squire Shelia Squire 980 1.46.15 1.48.25 6.0
9 rs 400 1329 Peter Colclough Pete Benett 942 1.48.41 1.55.23 7.0
10 RS AERO 7 1416 Chris Booth   1065 OOD   12.8

11/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 1505 Tim Fells   1065 1.10.58 1.06.38 1.0
2 rs 400 1329 Peter Colclough Pete Benett 942 1.04.11 1.08.08 2.0
3 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 1.13.29 1.09.00 3.0
4 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1.08.12 1.09.36 4.0
5 PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 1.10.20 1.10.03 5.0
6 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 OOD   5.3
7 Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 1.10.36 1.12.02 6.0
8 NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 OOD   6.8
9 Merlin Rocket 3621 Tris Squire Shelia Squire 980 1.14.51 1.16.23 7.0
10 RS AERO 7 1416 Chris Booth   1065 1.21.32 1.16.33 8.0
11 RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1065 1.21.38 1.16.39 9.0

18/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 1505 Tim Fells   1065 1.34.39 1.28.52 1.0
2 NATIONAL 12 3494 John Burn Frankie/Esme Burn 1064 1.36.21 1.30.33 2.0
3 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1.28.50 1.30.39 3.0
4 PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 1.31.14 1.30.52 4.0
5 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 1.36.56 1.31.01 5.0

25/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 1505 Tim Fells   1065 1.19.55 1.15.02 1.0
2 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 1.20.11 1.15.17 2.0
3 NATIONAL 12 3494 John Burn Frankie/Esme Burn 1064 1.24.33 1.19.28 3.0
4 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 1.25.29 1.20.16 4.0
5 RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1065 1.30.50 1.25.17 5.0

02/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 OOD 2.0

09/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 1505 Tim Fells   1065 1:32:26 1:26:48 1.0
2 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 OOD   2.0
2 ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 1:30:43 1:27:14 2.0
4 NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 1:35:47 1:30:01 3.0
5 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 1:36:35 1:30:41 4.0
6 PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 1:33:14 1:32:52 5.0
7 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 1:46:25 1:39:55 6.0
8 NATIONAL 12 3494 John Burn Frankie/Esme Burn 1064 1:46:30 1:40:06 7.0

16/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 1.19.12 1.16.09 1.0
2 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 1.22.52 1.17.49 2.0
3 RS AERO 9 1752 Dan Bridger   1014 1.19.56 1.18.50 3.0
4 NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 1.24.02 1.18.59 4.0
5 rs 400 1471 John McLaren Annie McLaren 942 1.16.42 1.21.25 5.0
6 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 1.27.37 1.22.16 6.0
7 RS AERO 7 1416 Chris Booth   1065 1.29.26 1.23.58 7.0
8 RS AERO 7 2060 Amy Cleaves   1065 OOD   18.0

23/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 1505 Tim Fells   1065 1.08.05 1.03.56 1.0
2 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1.03.12 1.04.29 2.0
3 Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 1.03.13 1.04.30 3.0
4 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 1.08.59 1.04.46 4.0
5 Lark 2157 Will Henderson Mandy Henderson 1070 1.10.15 1.05.39 5.0
6 ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 1.11.35 1.08.50 6.0
7 PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 1.10.35 1.10.18 7.0
8 RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1065 DNF   9.0
9 RS AERO 9 1752 Dan Bridger   1014 OOD   14.3

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 18
DNFStarted but did not finish 9
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com