Sailing Club Series Fast Handicap 2021

Salcombe Yacht Club

Sailing Club Series Fast Handicap 2021

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 22/5 29/5 5/6 12/6 19/6 Total Nett
1st Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 5.0 (23.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 36.0 13.0
2nd NATIONAL 12 3494 John Burn Frankie/Esme Burn 1064 (23.0 DNC) 5.0 3.7 OOD 4.0 2.0 37.7 14.7
3rd RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1068 4.0 1.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 52.0 29.0
4th NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 (23.0 DNC) 23.0 DNC 3.0 2.0 10.0 F/way 61.0 38.0
5th RS AERO 7 1517 Clare Booth   1068 (23.0 DNC) 23.0 DNC 4.0 7.0 5.0 62.0 39.0
6th Merlin Rocket 3725 AJ Squire Tris Squire 980 10.7 OOD (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 4.0 65.7 42.7
7th RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1068 (23.0 DNC) 6.0 6.0 9.0 DNF 23.0 DNC 67.0 44.0
8th RS AERO 9 2607 Paul Engleman   1019 (23.0 DNC) 7.0 7.0 23.0 DNC 10.0 DNF 70.0 47.0
9th RS AERO 7 1505 Tim Fells   1068 (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 1.0 23.0 DNC 71.0 48.0
10th Lark 2157 Will Henderson Mandy Henderson 1070 3.0 2.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 74.0 51.0
11th RS AERO 7 1416 Chris Booth   1068 (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 7.0 81.0 58.0
12th Merlin Rocket 3812 Peter Ballantine Rob Allen 980 1.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 93.0 70.0
13th Merlin Rocket 3691 Mike Calvert Jane Calvert 980 2.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 94.0 71.0
14th rs 400 1329 Peter Colclough Pete Benett 942 (23.0 DNC) 3.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 95.0 72.0
15th Laser 213150     1098 (23.0 DNC) 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 96.0 73.0
16th RS AERO 7 2060     1068 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 98.0 75.0
17th rs 400 1471 John McLaren Annie McLaren 942 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 23.0 DNC 98.0 75.0
18th Laser 195867 Tris Squire   1098 7.0 DNF (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 99.0 76.0
19th Merlin Rocket 3726 Will Henderson Mary Henderson 980 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 115.0 92.0
19th Merlin Rocket 3641 Mark Waterhouse Fran Gifford 980 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 115.0 92.0
19th RS Elite 75 Martin Beck Cheryl Beck 938 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 115.0 92.0
19th RS AERO 9 1752 Dan Bridger   1019 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 OOD 115.0 92.0

22/5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3812 Peter Ballantine Rob Allen 980 1.19.36 1.21.13 1.0
2 Merlin Rocket 3691 Mike Calvert Jane Calvert 980 1.23.35 1.25.17 2.0
3 Lark 2157 Will Henderson Mandy Henderson 1070 1.35.34 1.29.19 3.0
4 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1068 1.38.08 1.31.53 4.0
5 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1.39.18 1.41.20 5.0
6 Laser 195867 Tris Squire   1098 DNF   7.0
7 Merlin Rocket 3725 AJ Squire Tris Squire 980 OOD   10.7

29/5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1068 1.47.38 1.40.47 1.0
2 Lark 2157 Will Henderson Mandy Henderson 1070 1.47.51 1.40.48 2.0
3 rs 400 1329 Peter Colclough Pete Benett 942 1.38.09 1.44.12 3.0
4 Laser 213150     1098 1.56.49 1.46.23 4.0
5 NATIONAL 12 3494 John Burn Frankie/Esme Burn 1064 1.54.25 1.47.32 5.0
6 RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1068 1.56.29 1.49.04 6.0
7 RS AERO 9 2607 Paul Engleman   1019 2.04.05 2.01.46 7.0

5/6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 1505 Tim Fells   1068 2.02.49 1.55.00 1.0
2 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1.59.26 2.01.52 2.0
3 NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 2.11.55 2.03.59 3.0
4 NATIONAL 12 3494 John Burn Frankie/Esme Burn 1064 OOD   3.7
5 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1068 2.20.12 2.11.16 4.0
6 RS AERO 7 1416 Chris Booth   1068 2.20.42 2.11.44 5.0
7 RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1068 2.25.40 2.16.24 6.0
8 RS AERO 9 2607 Paul Engleman   1019 2.19.42 2.17.06 7.0

12/6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 1505 Tim Fells   1068 1:36:11 1:30:04 1.0
2 NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 1:39:09 1:33:11 2.0
3 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1:33:53 1:35:48 3.0
4 NATIONAL 12 3494 John Burn Frankie/Esme Burn 1064 1.42.15 1.36.06 4.0
5 Merlin Rocket 3725 AJ Squire Tris Squire 980 1:34:48 1:36:44 5.0
6 rs 400 1471 John McLaren Annie McLaren 942 1:33:14 1:38:58 6.0
7 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1068 1:45:45 1:39:01 7.0
8 RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1068 DNF   9.0

19/6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1068 1.28.20 1.22.43 1.0
2 NATIONAL 12 3494 John Burn Frankie/Esme Burn 1064 1.30.27 1.25.01 2.0
3 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1.25.40 1.27.25 3.0
4 Merlin Rocket 3725 AJ Squire Tris Squire 980 1.26.52 1.28.38 4.0
5 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1068 1.37.43 1.31.30 5.0
6 RS AERO 7 2060     1068 1.39.02 1.32.44 6.0
7 RS AERO 7 1416 Chris Booth   1068 1.50.53 1.43.49 7.0
8 NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 F/way   10.0
8 RS AERO 9 2607 Paul Engleman   1019 DNF   10.0
10 RS AERO 9 1752 Dan Bridger   1019 OOD   23.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 23
DNFStarted but did not finish Varies
F/way  10
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com