Spring Series Handicap 2021

Salcombe Yacht Club

Spring Series Handicap 2021

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 10/04 17/4 1/5 Total Nett
1st Aero 7 1746 Simon Ballantine   1065 9.0 5.0 1.0 15.0 15.0
2nd Salcombe Yawl 97 Andrew Wood James Smith 1139 2.0 4.0 24.0 DNC 30.0 30.0
3rd Salcombe Yawl 15 Mike Knowles Nicky Bass 1139 6.0 1.0 24.0 DNC 31.0 31.0
4th Salcombe Yawl 170 Geof Gilson Chris Spencer- Chapman 1096 8.0 3.0 24.0 DNC 35.0 35.0
5th Merlin Rocket 3725 AJ Squire Tris Squire 980 11.0 24.0 DNC 2.0 37.0 37.0
6th Salcombe Yawl 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 1096 13.0 OOD 2.0 24.0 DNC 39.0 39.0
7th Laser 4.7 156205 Charles Evans   1207 5.0 10.0 24.0 DNC 39.0 39.0
8th Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin James Smith 1139 14.0 OCS 7.0 24.0 DNC 45.0 45.0
9th rs 400 1329 Peter Colclough Pete Benett 942 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC 49.0 49.0
10th Laser 4.7 190526 Ben Meek   1208 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC 51.0 51.0
11th Laser 4.7 87 Karen Ballantine   1207 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 DNF 52.0 52.0
12th Laser 4.7 180342 Henry Evans   1208 4.0 24.0 DNC 24.0 DNC 52.0 52.0
13th Laser Radial 189187 Selina King   1147 24.0 DNC 6.0 24.0 DNC 54.0 54.0
14th Salcombe Yawl 138 Barney Greenhill   1139 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 55.0 55.0
15th RS Elite 75 Martin Beck Cheryl Beck 938 24.0 DNC 8.0 24.0 DNC 56.0 56.0
16th Aero 7 2607 Paul Englemann   1065 24.0 DNC 9.0 24.0 DNC 57.0 57.0
17th Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 10.0 24.0 DNC 24.0 DNC 58.0 58.0
18th Aero 7 1517 Claire Booth   1065 24.0 DNC 11.0 24.0 DNC 59.0 59.0
19th N12 3494 John Burn Ross Bourne 1064 12.0 24.0 DNC 24.0 DNC 60.0 60.0
20th Merlin Rocket 3726 Will Henderson Mary Henderson 980 24.0 OOD 24.0 DNC 24.0 DNC 72.0 72.0
20th Merlin Rocket 3641 Mark Waterhouse Fran Gifford 980 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 72.0 72.0
20th Laser Radial 209997 Andrew Groves   1147 24.0 OOD 24.0 DNC 24.0 DNC 72.0 72.0
20th Aero 7 2060 Amy Cleeves   1065 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 72.0 72.0

10/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 rs 400 1329 Peter Colclough Pete Benett 942 1:09:00 1:13:15 1.0
2 Salcombe Yawl 97 Andrew Wood James Smith 1139 1:28:00 1:17:16 2.0
3 Laser 4.7 190526 Ben Meek   1208 1:34:50 1:18:30 3.0
4 Laser 4.7 180342 Henry Evans   1208 1:35:40 1:19:12 4.0
5 Laser 4.7 156205 Charles Evans   1207 1:36:17 1:19:46 5.0
6 Salcombe Yawl 15 Mike Knowles Nicky Bass 1139 1:31:28 1:20:18 6.0
7 Salcombe Yawl 138 Barney Greenhill   1139 1:31:36 1:20:25 7.0
8 Salcombe Yawl 170 Geof Gilson Chris Spencer- Chapman 1096 1:28:31 1:20:46 8.0
9 Aero 7 1746 Simon Ballantine   1065 1:27:08 1:21:49 9.0
10 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1:21:27 1:23:07 10.0
11 Merlin Rocket 3725 AJ Squire Tris Squire 980 1:21:47 1:23:27 11.0
12 N12 3494 John Burn Ross Bourne 1064 1:30:16 1:24:50 12.0
13 Salcombe Yawl 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 1096 OOD   13.0
14 Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin James Smith 1139 OCS   14.0
15 Merlin Rocket 3726 Will Henderson Mary Henderson 980 OOD   24.0
15 Laser Radial 209997 Andrew Groves   1147 OOD   24.0

17/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Salcombe Yawl 15 Mike Knowles Nicky Bass 1139 1:00:20 0:52:58 1.0
2 Salcombe Yawl 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 1096 1:01:47 0:56:22 2.0
3 Salcombe Yawl 170 Geof Gilson Chris Spencer- Chapman 1096 1:02:30 0:57:02 3.0
4 Salcombe Yawl 97 Andrew Wood James Smith 1139 1:06:51 0:58:42 4.0
5 Aero 7 1746 Simon Ballantine   1065 1:03:47 0:59:53 5.0
6 Laser Radial 189187 Selina King   1147 1:09:52 1:00:55 6.0
7 Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin James Smith 1139 1:12:31 1:03:40 7.0
8 RS Elite 75 Martin Beck Cheryl Beck 938 0:59:46 1:03:43 8.0
9 Aero 7 2607 Paul Englemann   1065 1:10:00 1:05:44 9.0
10 Laser 4.7 156205 Charles Evans   1207 1:21:04 1:07:10 10.0
11 Aero 7 1517 Claire Booth   1065 1:19:16 1:14:26 11.0

1/5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Aero 7 1746 Simon Ballantine   1065 1:10:30 1:06:12 1.0
2 Merlin Rocket 3725 AJ Squire Tris Squire 980 1:09:45 1:11:10 2.0
3 Laser 4.7 87 Karen Ballantine   1207 DNF   4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 24
DNFStarted but did not finish 4
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 14
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com