Early May Yawl Open 2022

Salcombe Yacht Club

Results are final as of 13:08 on May 2, 2022

Yawl (Blue Fleet) Fleet (from ticket)

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Made for Crew Name R1 R2 Total Nett
1st Yawl (Blue Fleet) Kingfisher 15 Michael Knowles Nicola Bass 1.0 3.0 4.0 4.0
2nd Yawl (Blue Fleet) La Chouette 114 Rob Henderson Tristan Stone 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Yawl (Blue Fleet) Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 6.0 1.0 7.0 7.0
4th Yawl (Blue Fleet) L'Eagle 150 Simon Dawes Simon Dawes 3.0 4.0 7.0 7.0
5th Yawl (Blue Fleet) Heron 19 John Smithers Peter Hughes 7.0 5.0 12.0 12.0
6th Yawl (Blue Fleet) Delta of aune 116 Toby Strauss Ken Comrie 5.0 7.0 12.0 12.0
7th Yawl (Blue Fleet) Budgie 161 Andrew Sterling Stephen Burton 10.0 6.0 16.0 16.0
8th Yawl (Blue Fleet) Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 4.0 17.0 DNC 21.0 21.0
9th Yawl (Blue Fleet) Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 14.0 DNF 8.0 22.0 22.0
10th Yawl (Blue Fleet) Shoveler 99 Stephen Galvin Andrew Wood 8.0 17.0 DNC 25.0 25.0
11th Yawl (Blue Fleet) Blackbird 14 Sue Proudfoot Julie Bird 9.0 17.0 DNC 26.0 26.0
12th Yawl (Blue Fleet) Skylark 89 David Sworder David Fitzsimmons 14.0 DNF 17.0 DNC 31.0 31.0
12th Yawl (Blue Fleet) Barbar 100 Sean Owen Simon Stewart 14.0 DNF 17.0 DNC 31.0 31.0
14th Yawl (Blue Fleet) Kenervo 123 Alastair Harrison Charles Harrison 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
14th Yawl (Blue Fleet) Mandarin 105 James Simpson Christopher Simpson 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0
14th Yawl (Blue Fleet) Raggy 175 Geoffrey Cox Margot Whittaker-Cox 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0

Yawl (Red Fleet) Fleet (from ticket)

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Made for Crew Name R1 R2 Total Nett
1st Yawl (Red Fleet) Ruff 178 Paul Rayson Alice Markham 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Yawl (Red Fleet) Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 5.0 1.0 6.0 6.0
3rd Yawl (Red Fleet) Chicken Run 172 Clive Jacobs Victoria Gibbens 8.0 3.0 11.0 11.0
4th Yawl (Red Fleet) Blue Legged Booby 165 Nicholas Jackson Steve Conroy 2.0 10.0 12.0 12.0
5th Yawl (Red Fleet) Black Betty 138 Paul Ellis James Greenhill 9.0 6.0 15.0 15.0
6th Yawl (Red Fleet) Tease 157 Duncan Salmon Richard Bawden 6.0 9.0 15.0 15.0
7th Yawl (Red Fleet) Nuffin 141 Rob Adams Mike Ewing 7.0 8.0 15.0 15.0
8th Yawl (Red Fleet) Spruce Goose 177 David Greening Fran Gifford 12.0 5.0 17.0 17.0
9th Yawl (Red Fleet) Red Rooster 184 David Stone Mark Hazelwood 10.0 7.0 17.0 17.0
10th Yawl (Red Fleet) Firecrest 187 Andy Savell Elizabeth Savell 14.0 4.0 18.0 18.0
11th Yawl (Red Fleet) Typhoon 181 Martin Beck Cheryll Beck 4.0 15.0 DNF 19.0 19.0
12th Yawl (Red Fleet) Black Tern 183 Philip King John Sleep 3.0 17.0 DNC 20.0 20.0
13th Yawl (Red Fleet) Mallard 148 Mark Jephcott Sarah Jephcott 11.0 11.0 22.0 22.0
14th Yawl (Red Fleet) Sula Basana 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 13.0 15.0 DNF 28.0 28.0
15th Yawl (Red Fleet) Bluebird 160 Malcolm Strang Jon Morgan 16.0 DNF 15.0 DNF 31.0 31.0
16th Yawl (Red Fleet) Great Bustard 189 Charles Thompson tbc 17.0 DNC 17.0 DNC 34.0 34.0

R1 - Yawl (Blue Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Made for Crew Name Place Points
1 Yawl (Blue Fleet) Kingfisher 15 Michael Knowles Nicola Bass 1 1.0
2 Yawl (Blue Fleet) La Chouette 114 Rob Henderson Tristan Stone 2 2.0
3 Yawl (Blue Fleet) L'Eagle 150 Simon Dawes Simon Dawes 3 3.0
4 Yawl (Blue Fleet) Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 4 4.0
5 Yawl (Blue Fleet) Delta of aune 116 Toby Strauss Ken Comrie 5 5.0
6 Yawl (Blue Fleet) Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 6 6.0
7 Yawl (Blue Fleet) Heron 19 John Smithers Peter Hughes 7 7.0
8 Yawl (Blue Fleet) Shoveler 99 Stephen Galvin Andrew Wood 8 8.0
9 Yawl (Blue Fleet) Blackbird 14 Sue Proudfoot Julie Bird 9 9.0
10 Yawl (Blue Fleet) Budgie 161 Andrew Sterling Stephen Burton 10 10.0
11 Yawl (Blue Fleet) Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy DNF 14.0
11 Yawl (Blue Fleet) Skylark 89 David Sworder David Fitzsimmons DNF 14.0
11 Yawl (Blue Fleet) Barbar 100 Sean Owen Simon Stewart DNF 14.0

R2 - Yawl (Blue Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Made for Crew Name Place Points
1 Yawl (Blue Fleet) Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 1 1.0
2 Yawl (Blue Fleet) La Chouette 114 Rob Henderson Tristan Stone 2 2.0
3 Yawl (Blue Fleet) Kingfisher 15 Michael Knowles Nicola Bass 3 3.0
4 Yawl (Blue Fleet) L'Eagle 150 Simon Dawes Simon Dawes 4 4.0
5 Yawl (Blue Fleet) Heron 19 John Smithers Peter Hughes 5 5.0
6 Yawl (Blue Fleet) Budgie 161 Andrew Sterling Stephen Burton 6 6.0
7 Yawl (Blue Fleet) Delta of aune 116 Toby Strauss Ken Comrie 7 7.0
8 Yawl (Blue Fleet) Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 8 8.0

R1 - Yawl (Red Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Made for Crew Name Place Points
1 Yawl (Red Fleet) Ruff 178 Paul Rayson Alice Markham 1 1.0
2 Yawl (Red Fleet) Blue Legged Booby 165 Nicholas Jackson Steve Conroy 2 2.0
3 Yawl (Red Fleet) Black Tern 183 Philip King John Sleep 3 3.0
4 Yawl (Red Fleet) Typhoon 181 Martin Beck Cheryll Beck 4 4.0
5 Yawl (Red Fleet) Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 5 5.0
6 Yawl (Red Fleet) Tease 157 Duncan Salmon Richard Bawden 6 6.0
7 Yawl (Red Fleet) Nuffin 141 Rob Adams Mike Ewing 7 7.0
8 Yawl (Red Fleet) Chicken Run 172 Clive Jacobs Victoria Gibbens 8 8.0
9 Yawl (Red Fleet) Black Betty 138 Paul Ellis James Greenhill 9 9.0
10 Yawl (Red Fleet) Red Rooster 184 David Stone Mark Hazelwood 10 10.0
11 Yawl (Red Fleet) Mallard 148 Mark Jephcott Sarah Jephcott 11 11.0
12 Yawl (Red Fleet) Spruce Goose 177 David Greening Fran Gifford 12 12.0
13 Yawl (Red Fleet) Sula Basana 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 13 13.0
14 Yawl (Red Fleet) Firecrest 187 Andy Savell Elizabeth Savell 14 14.0
15 Yawl (Red Fleet) Bluebird 160 Malcolm Strang Jon Morgan DNF 16.0

R2 - Yawl (Red Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Made for Crew Name Place Points
1 Yawl (Red Fleet) Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 1 1.0
2 Yawl (Red Fleet) Ruff 178 Paul Rayson Alice Markham 2 2.0
3 Yawl (Red Fleet) Chicken Run 172 Clive Jacobs Victoria Gibbens 3 3.0
4 Yawl (Red Fleet) Firecrest 187 Andy Savell Elizabeth Savell 4 4.0
5 Yawl (Red Fleet) Spruce Goose 177 David Greening Fran Gifford 5 5.0
6 Yawl (Red Fleet) Black Betty 138 Paul Ellis James Greenhill 6 6.0
7 Yawl (Red Fleet) Red Rooster 184 David Stone Mark Hazelwood 7 7.0
8 Yawl (Red Fleet) Nuffin 141 Rob Adams Mike Ewing 8 8.0
9 Yawl (Red Fleet) Tease 157 Duncan Salmon Richard Bawden 9 9.0
10 Yawl (Red Fleet) Blue Legged Booby 165 Nicholas Jackson Steve Conroy 10 10.0
11 Yawl (Red Fleet) Mallard 148 Mark Jephcott Sarah Jephcott 11 11.0
12 Yawl (Red Fleet) Typhoon 181 Martin Beck Cheryll Beck DNF 15.0
12 Yawl (Red Fleet) Sula Basana 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse DNF 15.0
12 Yawl (Red Fleet) Bluebird 160 Malcolm Strang Jon Morgan DNF 15.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com