Sailing Club Series Fast Handicap 2022

Salcombe Yacht Club

Sailing Club Series Fast Handicap 2022

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 16/04 23/04 30/04 7/05 14/05 21/05 Total Nett
1st Lark 2527 Tim Fells Ben Meek 1073 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (20.0 DNC) 1.0 26.0 4.0
2nd ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 2.0 OOD (4.0) 2.0 (3.0) 2.0 2.0 15.0 8.0
3rd Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 3.0 1.0 2.3 OOD (4.0) 3.0 (4.0) 17.3 9.3
4th PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 (20.0 DNC) 5.0 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 73.0 33.0
5th Lark 2157 Will Henderson Mandy Henderson 1070 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.3 OOD 20.0 DNC 3.0 73.3 33.3
6th RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 5.0 6.0 DNF 20.0 DNC 75.0 35.0
7th RS 200 629 Rob Henderson   1046 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 86.0 46.0
8th 505 8050 Peter Colclough George Alexander 903 8.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 91.0 51.0
9th NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 7.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 93.0 53.0
10th K1 811 Mark Savage   1070 10.0 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 95.0 55.0
11th Merlin Rocket 3726 Will Henderson Mary Henderson 980 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 101.0 61.0
12th rs 400 1471 John McLaren Annie McLaren 942 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 104.0 64.0
13th NATIONAL 12 3494 Mary Henderson Frankie Burn 1064 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 105.0 65.0
14th Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 106.0 66.0
15th RS AERO 7 1416 Chris Booth   1065 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 107.0 67.0
16th Merlin Rocket 3621 Tris Squire Shelia Squire 980 (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 107.0 67.0
17th RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1065 9.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 109.0 69.0
18th RS AERO 7 1505 Tim Fells   1065 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0
18th RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 20.0 OOD (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0

16/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Lark 2527 Tim Fells Ben Meek 1073 1.31.22 1.25.09 1.0
2 ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 OOD   2.0
2 Lark 2157 Will Henderson Mandy Henderson 1070 1.31.26 1.25.27 2.0
4 Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 1.24.56 1.26.40 3.0
5 RS 200 629 Rob Henderson   1046 1.33.41 1.29.34 4.0
6 NATIONAL 12 3494 Mary Henderson Frankie Burn 1064 1.35.38 1.29.53 5.0
7 Merlin Rocket 3769 Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 980 1.28.53 1.30.42 6.0
8 NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 1.39.57 1.33.56 7.0
9 505 8050 Peter Colclough George Alexander 903 1.28.09 1.37.37 8.0
10 RS AERO 7 3024 Geoffrey Cox   1065 1.46.16 1.39.47 9.0
11 K1 811 Mark Savage   1070 1.48.38 1.41.32 10.0
12 RS AERO 7 1746 Simon Ballantine   1065 OOD   20.0

23/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 1.24.11 1.25.54 1.0
2 Lark 2527 Tim Fells Ben Meek 1073 1.32.52 1.26.33 2.0
3 505 8050 Peter Colclough George Alexander 903 1.18.48 1.27.16 3.0
4 ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 1.39.30 1.35.40 4.0
5 PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 1.36.55 1.36.32 5.0
6 NATIONAL 12 3537 Mike Hoyle Sian Hodges 1064 1.47.10 1.40.43 6.0
7 Merlin Rocket 3621 Tris Squire Shelia Squire 980 1.42.45 1.44.51 7.0

30/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Lark 2527 Tim Fells Ben Meek 1073 1.41.49 1.34.53 1.0
2 ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 1.41.02 1.37.09 2.0
3 Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 OOD   2.3
4 PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 1.44.44 1.44.19 3.0
5 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 2.04.11 1.56.36 4.0
6 K1 811 Mark Savage   1070 2.59.47 2.48.01 5.0
7 RS AERO 7 1416 Chris Booth   1065 DNF   7.0

7/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Lark 2527 Tim Fells Ben Meek 1073 1.33.55 1.27.32 1.0
2 RS 200 629 Rob Henderson   1046 1.33.23 1.29.17 2.0
3 ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 1.36.06 1.32.24 3.0
4 Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 1.33.16 1.35.10 4.0
5 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 1.42.07 1.35.53 5.0
6 Lark 2157 Will Henderson Mandy Henderson 1070 OOD   8.3

14/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3726 Will Henderson Mary Henderson 980 1.06.08 1.07.29 1.0
2 ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 15.11.21 14.36.18 2.0
3 Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 15.05.43 15.24.12 3.0
4 rs 400 1471 John McLaren Annie McLaren 942 15.14.50 16.11.10 4.0
5 RS AERO 7 1517 Clare Booth   1065 DNF   6.0

21/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Lark 2527 Tim Fells Ben Meek 1073 1.39.44 1.32.57 1.0
2 ALBACORE 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1040 1.39.37 1.35.47 2.0
3 Lark 2157 Will Henderson Mandy Henderson 1070 1.44.12 1.37.23 3.0
4 Merlin Rocket 3682 Ross Borne John Burn 980 1.39.24 1.41.26 4.0
5 PHANTOM 1417 Olly Alexander   1004 1.48.30 1.48.04 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com