Bartons Early May Yawl Open 2023

Salcombe Yacht Club

Barton Yawl Early May Open

Blue Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Salcombe Yawl Blue Black Betty 138 James Greenhill Rob Thompson 2.0 1.0 1.0 (13.0) 17.0 4.0
2nd Salcombe Yawl Blue Heron 19 John Smithers Peter Hughes 1.0 (3.0) 2.0 3.0 9.0 6.0
3rd Salcombe Yawl Blue Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 5.0 (6.0) 5.0 1.0 17.0 11.0
4th Salcombe Yawl Blue Ha-Penny Breeze 107 Martin Payne Graham Cranford -Smith (6.0) 2.0 3.0 6.0 17.0 11.0
5th Salcombe Yawl Blue Sea the Stars 68 Andrew Wood Chris Skelhorn 4.0 9.0 (17.0 BFD) 2.0 32.0 15.0
6th Salcombe Yawl Blue Kingfisher 15 Michael Knowles Nicola Bass (10.0) 5.0 9.0 4.0 28.0 18.0
7th Salcombe Yawl Blue L'Eagle 150 Simon Dawes Antony Robinson 3.0 11.0 6.0 (17.0 BFD) 37.0 20.0
8th Salcombe Yawl Blue Delta of Aune 116 Toby Strauss K Comrie 7.0 4.0 (17.0 BFD) 9.0 37.0 20.0
9th Salcombe Yawl Blue Kenavo 123 Robert Smith Robin Piggott (9.0) 8.0 4.0 8.0 29.0 20.0
10th Salcombe Yawl Blue Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy (13.0) 13.0 8.0 7.0 41.0 28.0
11th Salcombe Yawl Blue Stonechat 20 Kevin Anderson Jock Lennox (17.0 DNC) 7.0 17.0 BFD 5.0 46.0 29.0
12th Salcombe Yawl Blue Blackbird 14 Sue Proudfoot Juliette Bird 8.0 12.0 (17.0 BFD) 11.0 48.0 31.0
13th Salcombe Yawl Blue Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith (11.0) 10.0 11.0 10.0 42.0 31.0
14th Salcombe Yawl Blue Quince 74 Philip McGee Peter Andrews 12.0 (15.0) 7.0 14.0 48.0 33.0
15th Salcombe Yawl Blue Skylark 89 David Sworder David Fitzsimmons (15.0) 14.0 10.0 12.0 51.0 36.0
16th Salcombe Yawl Blue Blue Vinny 71 Christopher Long Karen Long 14.0 16.0 (17.0 DNS) 17.0 DNF 64.0 47.0

Red Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Salcombe Yawl Red Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 1.0 (4.0) 1.0 1.0 7.0 3.0
2nd Salcombe Yawl Red Bluebird 160 Rob Henderson TRISTAN STONE 2.0 1.0 (6.0) 4.0 13.0 7.0
3rd Salcombe Yawl Red Ruff 178 Paul Rayson Julie Rayson 5.0 (8.0) 3.0 2.0 18.0 10.0
4th Salcombe Yawl Red Nuffin 141 Rob Adams Heather Adams (11.0) 2.0 2.0 8.0 23.0 12.0
5th Salcombe Yawl Red Red Rooster 184 David Stone Mark Hazelwood 3.0 7.0 4.0 (10.0) 24.0 14.0
6th Salcombe Yawl Red Chicken Run 172 Rob Allen Matt Currell (10.0) 3.0 10.0 3.0 26.0 16.0
7th Salcombe Yawl Red Spruce Goose 177 David Greening Frances Gifford (7.0) 6.0 7.0 5.0 25.0 18.0
8th Salcombe Yawl Red Lobster 163 Mike Webster Andrew Reed 8.0 5.0 (9.0) 7.0 29.0 20.0
9th Salcombe Yawl Red Sula Basana 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse (12.0) 11.0 5.0 6.0 34.0 22.0
10th Salcombe Yawl Red Blue Legged Booby 165 Ann Jackson Nicholas Jackson 6.0 10.0 8.0 (14.0 DNF) 38.0 24.0
11th Salcombe Yawl Red Tease 157 Duncan Salmon Richard Bawden 9.0 9.0 (14.0 DNS) 9.0 41.0 27.0
12th Salcombe Yawl Red Black Tern 183 Philip King John Sleep 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNS 14.0 DNS 46.0 32.0
13th Salcombe Yawl Red Mallard 148 Mark Jephcott Sarah Jephcott 13.0 (14.0 DNC) 14.0 DNS 14.0 DNF 55.0 41.0

R1 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew Place Points
1 Salcombe Yawl Blue Heron 19 John Smithers Peter Hughes 1 1.0
2 Salcombe Yawl Blue Black Betty 138 James Greenhill Rob Thompson 2 2.0
3 Salcombe Yawl Blue L'Eagle 150 Simon Dawes Antony Robinson 3 3.0
4 Salcombe Yawl Blue Sea the Stars 68 Andrew Wood Chris Skelhorn 4 4.0
5 Salcombe Yawl Blue Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 5 5.0
6 Salcombe Yawl Blue Ha-Penny Breeze 107 Martin Payne Graham Cranford -Smith 6 6.0
7 Salcombe Yawl Blue Delta of Aune 116 Toby Strauss K Comrie 7 7.0
8 Salcombe Yawl Blue Blackbird 14 Sue Proudfoot Juliette Bird 8 8.0
9 Salcombe Yawl Blue Kenavo 123 Robert Smith Robin Piggott 9 9.0
10 Salcombe Yawl Blue Kingfisher 15 Michael Knowles Nicola Bass 10 10.0
11 Salcombe Yawl Blue Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 11 11.0
12 Salcombe Yawl Blue Quince 74 Philip McGee Peter Andrews 12 12.0
13 Salcombe Yawl Blue Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 13 13.0
14 Salcombe Yawl Blue Blue Vinny 71 Christopher Long Karen Long 14 14.0
15 Salcombe Yawl Blue Skylark 89 David Sworder David Fitzsimmons 15 15.0

R2 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew Place Points
1 Salcombe Yawl Blue Black Betty 138 James Greenhill Rob Thompson 1 1.0
2 Salcombe Yawl Blue Ha-Penny Breeze 107 Martin Payne Graham Cranford -Smith 2 2.0
3 Salcombe Yawl Blue Heron 19 John Smithers Peter Hughes 3 3.0
4 Salcombe Yawl Blue Delta of Aune 116 Toby Strauss K Comrie 4 4.0
5 Salcombe Yawl Blue Kingfisher 15 Michael Knowles Nicola Bass 5 5.0
6 Salcombe Yawl Blue Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 6 6.0
7 Salcombe Yawl Blue Stonechat 20 Kevin Anderson Jock Lennox 7 7.0
8 Salcombe Yawl Blue Kenavo 123 Robert Smith Robin Piggott 8 8.0
9 Salcombe Yawl Blue Sea the Stars 68 Andrew Wood Chris Skelhorn 9 9.0
10 Salcombe Yawl Blue Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 10 10.0
11 Salcombe Yawl Blue L'Eagle 150 Simon Dawes Antony Robinson 11 11.0
12 Salcombe Yawl Blue Blackbird 14 Sue Proudfoot Juliette Bird 12 12.0
13 Salcombe Yawl Blue Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 13 13.0
14 Salcombe Yawl Blue Skylark 89 David Sworder David Fitzsimmons 14 14.0
15 Salcombe Yawl Blue Quince 74 Philip McGee Peter Andrews 15 15.0
16 Salcombe Yawl Blue Blue Vinny 71 Christopher Long Karen Long 16 16.0

R3 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew Place Points
1 Salcombe Yawl Blue Black Betty 138 James Greenhill Rob Thompson 1 1.0
2 Salcombe Yawl Blue Heron 19 John Smithers Peter Hughes 2 2.0
3 Salcombe Yawl Blue Ha-Penny Breeze 107 Martin Payne Graham Cranford -Smith 3 3.0
4 Salcombe Yawl Blue Kenavo 123 Robert Smith Robin Piggott 4 4.0
5 Salcombe Yawl Blue Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 5 5.0
6 Salcombe Yawl Blue L'Eagle 150 Simon Dawes Antony Robinson 6 6.0
7 Salcombe Yawl Blue Quince 74 Philip McGee Peter Andrews 7 7.0
8 Salcombe Yawl Blue Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 8 8.0
9 Salcombe Yawl Blue Kingfisher 15 Michael Knowles Nicola Bass 9 9.0
10 Salcombe Yawl Blue Skylark 89 David Sworder David Fitzsimmons 10 10.0
11 Salcombe Yawl Blue Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 11 11.0
12 Salcombe Yawl Blue Sea the Stars 68 Andrew Wood Chris Skelhorn BFD 17.0
12 Salcombe Yawl Blue Delta of Aune 116 Toby Strauss K Comrie BFD 17.0
12 Salcombe Yawl Blue Stonechat 20 Kevin Anderson Jock Lennox BFD 17.0
12 Salcombe Yawl Blue Blackbird 14 Sue Proudfoot Juliette Bird BFD 17.0
12 Salcombe Yawl Blue Blue Vinny 71 Christopher Long Karen Long DNS 17.0

R4 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew Place Points
1 Salcombe Yawl Blue Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 1 1.0
2 Salcombe Yawl Blue Sea the Stars 68 Andrew Wood Chris Skelhorn 2 2.0
3 Salcombe Yawl Blue Heron 19 John Smithers Peter Hughes 3 3.0
4 Salcombe Yawl Blue Kingfisher 15 Michael Knowles Nicola Bass 4 4.0
5 Salcombe Yawl Blue Stonechat 20 Kevin Anderson Jock Lennox 5 5.0
6 Salcombe Yawl Blue Ha-Penny Breeze 107 Martin Payne Graham Cranford -Smith 6 6.0
7 Salcombe Yawl Blue Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 7 7.0
8 Salcombe Yawl Blue Kenavo 123 Robert Smith Robin Piggott 8 8.0
9 Salcombe Yawl Blue Delta of Aune 116 Toby Strauss K Comrie 9 9.0
10 Salcombe Yawl Blue Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 10 10.0
11 Salcombe Yawl Blue Blackbird 14 Sue Proudfoot Juliette Bird 11 11.0
12 Salcombe Yawl Blue Skylark 89 David Sworder David Fitzsimmons 12 12.0
13 Salcombe Yawl Blue Black Betty 138 James Greenhill Rob Thompson 13 13.0
14 Salcombe Yawl Blue Quince 74 Philip McGee Peter Andrews 14 14.0
15 Salcombe Yawl Blue L'Eagle 150 Simon Dawes Antony Robinson BFD 17.0
15 Salcombe Yawl Blue Blue Vinny 71 Christopher Long Karen Long DNF 17.0

R1 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew Place Points
1 Salcombe Yawl Red Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 1 1.0
2 Salcombe Yawl Red Bluebird 160 Rob Henderson TRISTAN STONE 2 2.0
3 Salcombe Yawl Red Red Rooster 184 David Stone Mark Hazelwood 3 3.0
4 Salcombe Yawl Red Black Tern 183 Philip King John Sleep 4 4.0
5 Salcombe Yawl Red Ruff 178 Paul Rayson Julie Rayson 5 5.0
6 Salcombe Yawl Red Blue Legged Booby 165 Ann Jackson Nicholas Jackson 6 6.0
7 Salcombe Yawl Red Spruce Goose 177 David Greening Frances Gifford 7 7.0
8 Salcombe Yawl Red Lobster 163 Mike Webster Andrew Reed 8 8.0
9 Salcombe Yawl Red Tease 157 Duncan Salmon Richard Bawden 9 9.0
10 Salcombe Yawl Red Chicken Run 172 Rob Allen Matt Currell 10 10.0
11 Salcombe Yawl Red Nuffin 141 Rob Adams Heather Adams 11 11.0
12 Salcombe Yawl Red Sula Basana 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 12 12.0
13 Salcombe Yawl Red Mallard 148 Mark Jephcott Sarah Jephcott 13 13.0

R2 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew Place Points
1 Salcombe Yawl Red Bluebird 160 Rob Henderson TRISTAN STONE 1 1.0
2 Salcombe Yawl Red Nuffin 141 Rob Adams Heather Adams 2 2.0
3 Salcombe Yawl Red Chicken Run 172 Rob Allen Matt Currell 3 3.0
4 Salcombe Yawl Red Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 4 4.0
5 Salcombe Yawl Red Lobster 163 Mike Webster Andrew Reed 5 5.0
6 Salcombe Yawl Red Spruce Goose 177 David Greening Frances Gifford 6 6.0
7 Salcombe Yawl Red Red Rooster 184 David Stone Mark Hazelwood 7 7.0
8 Salcombe Yawl Red Ruff 178 Paul Rayson Julie Rayson 8 8.0
9 Salcombe Yawl Red Tease 157 Duncan Salmon Richard Bawden 9 9.0
10 Salcombe Yawl Red Blue Legged Booby 165 Ann Jackson Nicholas Jackson 10 10.0
11 Salcombe Yawl Red Sula Basana 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 11 11.0

R3 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew Place Points
1 Salcombe Yawl Red Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 1 1.0
2 Salcombe Yawl Red Nuffin 141 Rob Adams Heather Adams 2 2.0
3 Salcombe Yawl Red Ruff 178 Paul Rayson Julie Rayson 3 3.0
4 Salcombe Yawl Red Red Rooster 184 David Stone Mark Hazelwood 4 4.0
5 Salcombe Yawl Red Sula Basana 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 5 5.0
6 Salcombe Yawl Red Bluebird 160 Rob Henderson TRISTAN STONE 6 6.0
7 Salcombe Yawl Red Spruce Goose 177 David Greening Frances Gifford 7 7.0
8 Salcombe Yawl Red Blue Legged Booby 165 Ann Jackson Nicholas Jackson 8 8.0
9 Salcombe Yawl Red Lobster 163 Mike Webster Andrew Reed 9 9.0
10 Salcombe Yawl Red Chicken Run 172 Rob Allen Matt Currell 10 10.0
11 Salcombe Yawl Red Tease 157 Duncan Salmon Richard Bawden DNS 14.0
11 Salcombe Yawl Red Black Tern 183 Philip King John Sleep DNS 14.0
11 Salcombe Yawl Red Mallard 148 Mark Jephcott Sarah Jephcott DNS 14.0

R4 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat type Fleet Boat Sail number Helm Crew Place Points
1 Salcombe Yawl Red Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 1 1.0
2 Salcombe Yawl Red Ruff 178 Paul Rayson Julie Rayson 2 2.0
3 Salcombe Yawl Red Chicken Run 172 Rob Allen Matt Currell 3 3.0
4 Salcombe Yawl Red Bluebird 160 Rob Henderson TRISTAN STONE 4 4.0
5 Salcombe Yawl Red Spruce Goose 177 David Greening Frances Gifford 5 5.0
6 Salcombe Yawl Red Sula Basana 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 6 6.0
7 Salcombe Yawl Red Lobster 163 Mike Webster Andrew Reed 7 7.0
8 Salcombe Yawl Red Nuffin 141 Rob Adams Heather Adams 8 8.0
9 Salcombe Yawl Red Tease 157 Duncan Salmon Richard Bawden 9 9.0
10 Salcombe Yawl Red Red Rooster 184 David Stone Mark Hazelwood 10 10.0
11 Salcombe Yawl Red Blue Legged Booby 165 Ann Jackson Nicholas Jackson DNF 14.0
11 Salcombe Yawl Red Black Tern 183 Philip King John Sleep DNS 14.0
11 Salcombe Yawl Red Mallard 148 Mark Jephcott Sarah Jephcott DNF 14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.3 17
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com