Sones Boatyard & Yeti Late May Yawl Open 2023

Salcombe Yacht Club

Sones Boatyard Late May Yawl Open

Yawl (Blue Fleet) Fleet (from ticket)

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Helm Crew Name R1 R2 R3 Total Nett
1st Yawl (Blue Fleet) Kenavo 123 Robert Smith Robin Piggott 4.0 1.0 2.0 7.0 7.0
2nd Yawl (Blue Fleet) Taylor Maid 61 Nigel Dawbarn Roger Marino 7.0 2.0 4.0 13.0 13.0
3rd Yawl (Blue Fleet) Heron 19 John Smithers Peter Hughes 3.0 7.0 3.0 13.0 13.0
4th Yawl (Blue Fleet) Quince 74 Mark Waterhouse Phillip Magee 12.0 5.0 1.0 18.0 18.0
5th Yawl (Blue Fleet) Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 9.0 4.0 7.0 20.0 20.0
6th Yawl (Blue Fleet)   99 Stephen Galvin Chris Spencer-Chapman 5.0 12.0 5.0 22.0 22.0
7th Yawl (Blue Fleet)   15 Mike Knowles Nicky Bass 6.0 9.0 8.0 23.0 23.0
8th Yawl (Blue Fleet) Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 1.0 11.0 13.0 25.0 25.0
9th Yawl (Blue Fleet) Mudlark 84 John McLaren Annie McLaren 2.0 6.0 17.0 OCS 25.0 25.0
10th Yawl (Blue Fleet) Sea the Stars 68 Andrew Wood Chris Skelhorn 8.0 8.0 9.0 25.0 25.0
11th Yawl (Blue Fleet) Stonechat 20 Kevin Anderson Jock Lennox 14.0 3.0 10.0 27.0 27.0
12th Yawl (Blue Fleet) L'Eagle / 150 Simon Dawes Anthony Lofts 11.0 13.0 6.0 30.0 30.0
13th Yawl (Blue Fleet) Blackbird 14 Sue Proudfoot Juliette Bird 10.0 14.0 11.0 35.0 35.0
14th Yawl (Blue Fleet) Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 16.0 10.0 12.0 38.0 38.0
15th Yawl (Blue Fleet) Ladybird Beetle 87 Mark Alexander Jane Alexander 13.0 16.0 15.0 44.0 44.0
16th Yawl (Blue Fleet) Mandarin 105 James Simpson Christopher Simpson 15.0 15.0 14.0 44.0 44.0

Yawl (Red Fleet) Fleet (from ticket)

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Helm Crew Name R1 R2 R3 Total Nett
1st Yawl (Red Fleet)   183 Philip King John Sleep 2.0 1.0 3.0 6.0 6.0
2nd Yawl (Red Fleet) Ruff 178 Paul Rayson Julie Rayson 3.0 2.0 2.0 7.0 7.0
3rd Yawl (Red Fleet) Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 1.0 9.0 1.0 11.0 11.0
4th Yawl (Red Fleet) Guillimot of Salcombe 170 John Burn Tristan Stone 7.0 4.0 4.0 15.0 15.0
5th Yawl (Red Fleet) Red Rooster 184 David Stone Tim Hunt 6.0 7.0 5.0 18.0 18.0
6th Yawl (Red Fleet)   173 Malcolm Squire Jonathan Britton 4.0 5.0 12.0 RET 21.0 21.0
7th Yawl (Red Fleet)   157 Dunan Salmon Richard Baldwin 8.0 8.0 6.0 22.0 22.0
8th Yawl (Red Fleet) Sula Basana 171 Mike Whitehouse Charles Thompson 13.0 DNF 3.0 7.0 23.0 23.0
9th Yawl (Red Fleet) Nuffin 141 Rob Adams Heather Adams 9.0 6.0 8.0 23.0 23.0
10th Yawl (Red Fleet) Astrea 159 Paul Engelmann Tim Brettell 10.0 10.0 9.0 29.0 29.0
11th Yawl (Red Fleet) Zenga 166 Andrew Squire Sue O'Brien 5.0 13.0 RET 13.0 DNC 31.0 31.0
12th Yawl (Red Fleet) Bluebird 160 Malcolm Strang Jon Morgan 11.0 11.0 10.0 32.0 32.0

R1 - Yawl (Blue Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Helm Crew Name Place Points
1 Yawl (Blue Fleet) Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 1 1.0
2 Yawl (Blue Fleet) Mudlark 84 John McLaren Annie McLaren 2 2.0
3 Yawl (Blue Fleet) Heron 19 John Smithers Peter Hughes 3 3.0
4 Yawl (Blue Fleet) Kenavo 123 Robert Smith Robin Piggott 4 4.0
5 Yawl (Blue Fleet)   99 Stephen Galvin Chris Spencer-Chapman 5 5.0
6 Yawl (Blue Fleet)   15 Mike Knowles Nicky Bass 6 6.0
7 Yawl (Blue Fleet) Taylor Maid 61 Nigel Dawbarn Roger Marino 7 7.0
8 Yawl (Blue Fleet) Sea the Stars 68 Andrew Wood Chris Skelhorn 8 8.0
9 Yawl (Blue Fleet) Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 9 9.0
10 Yawl (Blue Fleet) Blackbird 14 Sue Proudfoot Juliette Bird 10 10.0
11 Yawl (Blue Fleet) L'Eagle / 150 Simon Dawes Anthony Lofts 11 11.0
12 Yawl (Blue Fleet) Quince 74 Mark Waterhouse Phillip Magee 12 12.0
13 Yawl (Blue Fleet) Ladybird Beetle 87 Mark Alexander Jane Alexander 13 13.0
14 Yawl (Blue Fleet) Stonechat 20 Kevin Anderson Jock Lennox 14 14.0
15 Yawl (Blue Fleet) Mandarin 105 James Simpson Christopher Simpson 15 15.0
16 Yawl (Blue Fleet) Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 16 16.0

R2 - Yawl (Blue Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Helm Crew Name Place Points
1 Yawl (Blue Fleet) Kenavo 123 Robert Smith Robin Piggott 1 1.0
2 Yawl (Blue Fleet) Taylor Maid 61 Nigel Dawbarn Roger Marino 2 2.0
3 Yawl (Blue Fleet) Stonechat 20 Kevin Anderson Jock Lennox 3 3.0
4 Yawl (Blue Fleet) Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 4 4.0
5 Yawl (Blue Fleet) Quince 74 Mark Waterhouse Phillip Magee 5 5.0
6 Yawl (Blue Fleet) Mudlark 84 John McLaren Annie McLaren 6 6.0
7 Yawl (Blue Fleet) Heron 19 John Smithers Peter Hughes 7 7.0
8 Yawl (Blue Fleet) Sea the Stars 68 Andrew Wood Chris Skelhorn 8 8.0
9 Yawl (Blue Fleet)   15 Mike Knowles Nicky Bass 9 9.0
10 Yawl (Blue Fleet) Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 10 10.0
11 Yawl (Blue Fleet) Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 11 11.0
12 Yawl (Blue Fleet)   99 Stephen Galvin Chris Spencer-Chapman 12 12.0
13 Yawl (Blue Fleet) L'Eagle / 150 Simon Dawes Anthony Lofts 13 13.0
14 Yawl (Blue Fleet) Blackbird 14 Sue Proudfoot Juliette Bird 14 14.0
15 Yawl (Blue Fleet) Mandarin 105 James Simpson Christopher Simpson 15 15.0
16 Yawl (Blue Fleet) Ladybird Beetle 87 Mark Alexander Jane Alexander 16 16.0

R3 - Yawl (Blue Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Helm Crew Name Place Points
1 Yawl (Blue Fleet) Quince 74 Mark Waterhouse Phillip Magee 1 1.0
2 Yawl (Blue Fleet) Kenavo 123 Robert Smith Robin Piggott 2 2.0
3 Yawl (Blue Fleet) Heron 19 John Smithers Peter Hughes 3 3.0
4 Yawl (Blue Fleet) Taylor Maid 61 Nigel Dawbarn Roger Marino 4 4.0
5 Yawl (Blue Fleet)   99 Stephen Galvin Chris Spencer-Chapman 5 5.0
6 Yawl (Blue Fleet) L'Eagle / 150 Simon Dawes Anthony Lofts 6 6.0
7 Yawl (Blue Fleet) Gemstone 112 Simon Dobson Nicki Dobson 7 7.0
8 Yawl (Blue Fleet)   15 Mike Knowles Nicky Bass 8 8.0
9 Yawl (Blue Fleet) Sea the Stars 68 Andrew Wood Chris Skelhorn 9 9.0
10 Yawl (Blue Fleet) Stonechat 20 Kevin Anderson Jock Lennox 10 10.0
11 Yawl (Blue Fleet) Blackbird 14 Sue Proudfoot Juliette Bird 11 11.0
12 Yawl (Blue Fleet) Lily Maud 152 Darius Panahy Jane Panahy 12 12.0
13 Yawl (Blue Fleet) Halcyon 155 Guy Rigby Tom Crampton Smith 13 13.0
14 Yawl (Blue Fleet) Mandarin 105 James Simpson Christopher Simpson 14 14.0
15 Yawl (Blue Fleet) Ladybird Beetle 87 Mark Alexander Jane Alexander 15 15.0
16 Yawl (Blue Fleet) Mudlark 84 John McLaren Annie McLaren OCS 17.0

R1 - Yawl (Red Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Helm Crew Name Place Points
1 Yawl (Red Fleet) Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 1 1.0
2 Yawl (Red Fleet)   183 Philip King John Sleep 2 2.0
3 Yawl (Red Fleet) Ruff 178 Paul Rayson Julie Rayson 3 3.0
4 Yawl (Red Fleet)   173 Malcolm Squire Jonathan Britton 4 4.0
5 Yawl (Red Fleet) Zenga 166 Andrew Squire Sue O'Brien 5 5.0
6 Yawl (Red Fleet) Red Rooster 184 David Stone Tim Hunt 6 6.0
7 Yawl (Red Fleet) Guillimot of Salcombe 170 John Burn Tristan Stone 7 7.0
8 Yawl (Red Fleet)   157 Dunan Salmon Richard Baldwin 8 8.0
9 Yawl (Red Fleet) Nuffin 141 Rob Adams Heather Adams 9 9.0
10 Yawl (Red Fleet) Astrea 159 Paul Engelmann Tim Brettell 10 10.0
11 Yawl (Red Fleet) Bluebird 160 Malcolm Strang Jon Morgan 11 11.0
12 Yawl (Red Fleet) Sula Basana 171 Mike Whitehouse Charles Thompson DNF 13.0

R2 - Yawl (Red Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Helm Crew Name Place Points
1 Yawl (Red Fleet)   183 Philip King John Sleep 1 1.0
2 Yawl (Red Fleet) Ruff 178 Paul Rayson Julie Rayson 2 2.0
3 Yawl (Red Fleet) Sula Basana 171 Mike Whitehouse Charles Thompson 3 3.0
4 Yawl (Red Fleet) Guillimot of Salcombe 170 John Burn Tristan Stone 4 4.0
5 Yawl (Red Fleet)   173 Malcolm Squire Jonathan Britton 5 5.0
6 Yawl (Red Fleet) Nuffin 141 Rob Adams Heather Adams 6 6.0
7 Yawl (Red Fleet) Red Rooster 184 David Stone Tim Hunt 7 7.0
8 Yawl (Red Fleet)   157 Dunan Salmon Richard Baldwin 8 8.0
9 Yawl (Red Fleet) Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 9 9.0
10 Yawl (Red Fleet) Astrea 159 Paul Engelmann Tim Brettell 10 10.0
11 Yawl (Red Fleet) Bluebird 160 Malcolm Strang Jon Morgan 11 11.0
12 Yawl (Red Fleet) Zenga 166 Andrew Squire Sue O'Brien RET 13.0

R3 - Yawl (Red Fleet) Fleet (from ticket)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet (from ticket) Boat Sail number Helm Crew Name Place Points
1 Yawl (Red Fleet) Storm 168 Will Henderson Mandy Henderson 1 1.0
2 Yawl (Red Fleet) Ruff 178 Paul Rayson Julie Rayson 2 2.0
3 Yawl (Red Fleet)   183 Philip King John Sleep 3 3.0
4 Yawl (Red Fleet) Guillimot of Salcombe 170 John Burn Tristan Stone 4 4.0
5 Yawl (Red Fleet) Red Rooster 184 David Stone Tim Hunt 5 5.0
6 Yawl (Red Fleet)   157 Dunan Salmon Richard Baldwin 6 6.0
7 Yawl (Red Fleet) Sula Basana 171 Mike Whitehouse Charles Thompson 7 7.0
8 Yawl (Red Fleet) Nuffin 141 Rob Adams Heather Adams 8 8.0
9 Yawl (Red Fleet) Astrea 159 Paul Engelmann Tim Brettell 9 9.0
10 Yawl (Red Fleet) Bluebird 160 Malcolm Strang Jon Morgan 10 10.0
11 Yawl (Red Fleet)   173 Malcolm Squire Jonathan Britton RET 12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 13
DNFStarted but did not finish 13
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 17
RETRetired Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com