Bucket and Spade Sea Race Handicaped Results 26.8.23 (These results are for handicap comparison)

Salcombe Yacht Club

Bucket & Spade Sea Race Handicapped Results 23

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 51, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 26/8 R1 Total Nett
1st   Salcombe Yawl 68 Oly Turner Chris Skelhorn 1125 1.0 1.0 1.0
2nd   Salcombe Yawl 184 David Stone Mark Hazelwood 1091 2.0 2.0 2.0
3rd Fast Handicap Merlin Rocket 3641 Fran Gifford Anna Rayson 980 3.0 3.0 3.0
4th Solo Solo 5749 Mike Hicks   1142 4.0 4.0 4.0
5th Solo Solo 5096 Robin Hodges   1142 5.0 5.0 5.0
6th Blue Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin Andrew Wood 1125 6.0 6.0 6.0
7th   Salcombe Yawl 187 Andy Savell Elizabeth Savell 1091 7.0 7.0 7.0
8th Solo Solo 6088 Iain McGregor   1142 8.0 8.0 8.0
9th Solo Solo 5966 Tim Law   1142 9.0 9.0 9.0
10th Red Salcombe Yawl 168 Will Henderson Mandy Henderson 1091 10.0 10.0 10.0
11th Blue Salcombe Yawl 150 Simon Dawes Chris Turns 1125 11.5 11.5 11.5
11th Solo Solo 5898 Simon Dobson   1142 11.5 11.5 11.5
13th Red Salcombe Yawl 178 Paul Rayson Julie Rayson 1091 13.0 13.0 13.0
14th   Solo 5851 Roger Guess   1142 14.0 14.0 14.0
15th   505 8050 Peter Colclough Fran Gifford 903 15.0 15.0 15.0
16th Blue Salcombe Yawl 161 Anthony Lofts Andrew Stirling 1125 16.0 16.0 16.0
17th   Salcombe Yawl 159 Dan Bridger Charles Thompson 1091 17.0 17.0 17.0
18th Solo Solo 5574 Paul Ellis   1142 18.0 18.0 18.0
19th Solo Solo 5876 Gavin Stevens   1142 19.0 19.0 19.0
20th Red Salcombe Yawl 170 John Burn Frankie Burn 1091 20.0 20.0 20.0
21st   Salcombe Yawl 141 Rob Adams   1091 21.0 21.0 21.0
22nd Solo Solo 5739 Tim Fells   1142 22.0 22.0 22.0
23rd   Salcombe Yawl 181 Martin Beck Cheryl Beck 1091 23.0 23.0 23.0
24th   Salcombe Yawl 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 1091 24.0 24.0 24.0
25th Solo Solo 5951 Billy Jago   1142 25.0 25.0 25.0
26th Solo Solo 5755 Graham Cranford-Smith   1142 26.0 26.0 26.0
27th Solo Solo 6030 Adrian Griffin   1142 27.0 27.0 27.0
28th Solo Solo 5601 Simon Yates   1142 28.0 28.0 28.0
29th   Solo 4788 Simon Ballantine   1142 29.0 29.0 29.0
30th   Salcombe Yawl 152 Darius Panahay   1125 30.0 30.0 30.0
31st   Solo 5183 Malcolm Mackley   1142 31.0 31.0 31.0
32nd   Solo 4857 Mike Hodges   1142 32.0 32.0 32.0
33rd Solo Solo 4961 Bru Pearce   1142 33.0 33.0 33.0
34th Blue Salcombe Yawl 74 Phil Magee Peter Andrews 1125 34.0 34.0 34.0
35th   Solo 5411 Stuart Cartwright   1142 35.0 35.0 35.0
36th   Solo 4940 Geoff Allen   1142 36.0 36.0 36.0
37th   Salcombe Yawl 87 Mark Alexander Jane Alexander 1125 37.0 37.0 37.0
38th   Solo 5088 Tristam Squire   1142 38.0 38.0 38.0
39th   Laser 4.7 87R Karen Ballantine   1207 39.0 39.0 39.0
40th   Laser 4.7 156215 Jane Walker   1207 40.0 40.0 40.0
41st Fast Handicap K1 118 Mark Savage   1070 41.0 41.0 41.0
42nd   Laser 4.7 203976 Sian Hodges   1207 42.0 42.0 42.0
43rd   Albacore 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1038 52.0 DNF 52.0 52.0
43rd   Solo 5734 Alex Jansen   1142 52.0 DNF 52.0 52.0
43rd   Salcombe Yawl 175 Geoffrey Cox   1091 52.0 DNF 52.0 52.0
43rd   Laser 4.7 180706 Erica Latham   1207 52.0 DNF 52.0 52.0
43rd   Laser 4.7 172766 Janet Hawkins   1207 52.0 DNF 52.0 52.0
43rd   Laser 4.7 171278 Suzy Andrews   1207 52.0 DNF 52.0 52.0
43rd Blue Salcombe Yawl 15 Mike knowles Tom Roberts 1125 52.0 DNF 52.0 52.0
43rd Slow Handicap Laser Radial 186863 Venetia Andrew   1147 52.0 OCS 52.0 52.0
43rd Juniors Topper 49017 Charlotte Simmonds   1365 52.0 OCS 52.0 52.0

26/8 R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   Salcombe Yawl 68 Oly Turner Chris Skelhorn 1125 0:44:57 0:39:57 1.0
2   Salcombe Yawl 184 David Stone Mark Hazelwood 1091 0:43:47 0:40:08 2.0
3 Fast Handicap Merlin Rocket 3641 Fran Gifford Anna Rayson 980 0:39:28 0:40:16 3.0
4 Solo Solo 5749 Mike Hicks   1142 0:46:16 0:40:31 4.0
5 Solo Solo 5096 Robin Hodges   1142 0:46:28 0:40:41 5.0
6 Blue Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin Andrew Wood 1125 0:45:49 0:40:44 6.0
7   Salcombe Yawl 187 Andy Savell Elizabeth Savell 1091 0:44:34 0:40:51 7.0
8 Solo Solo 6088 Iain McGregor   1142 0:46:42 0:40:54 8.0
9 Solo Solo 5966 Tim Law   1142 0:46:49 0:41:00 9.0
10 Red Salcombe Yawl 168 Will Henderson Mandy Henderson 1091 0:44:54 0:41:09 10.0
11 Blue Salcombe Yawl 150 Simon Dawes Chris Turns 1125 0:46:44 0:41:32 11.5
11 Solo Solo 5898 Simon Dobson   1142 0:47:26 0:41:32 11.5
13 Red Salcombe Yawl 178 Paul Rayson Julie Rayson 1091 0:45:21 0:41:34 13.0
14   Solo 5851 Roger Guess   1142 0:47:31 0:41:36 14.0
15   505 8050 Peter Colclough Fran Gifford 903 0:37:40 0:41:43 15.0
16 Blue Salcombe Yawl 161 Anthony Lofts Andrew Stirling 1125 0:47:05 0:41:51 16.0
17   Salcombe Yawl 159 Dan Bridger Charles Thompson 1091 0:45:41 0:41:52 17.0
18 Solo Solo 5574 Paul Ellis   1142 0:47:50 0:41:53 18.0
19 Solo Solo 5876 Gavin Stevens   1142 0:48:36 0:42:33 19.0
20 Red Salcombe Yawl 170 John Burn Frankie Burn 1091 0:46:26 0:42:34 20.0
21   Salcombe Yawl 141 Rob Adams   1091 0:46:39 0:42:46 21.0
22 Solo Solo 5739 Tim Fells   1142 0:49:02 0:42:56 22.0
23   Salcombe Yawl 181 Martin Beck Cheryl Beck 1091 0:46:55 0:43:00 23.0
24   Salcombe Yawl 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 1091 0:47:00 0:43:05 24.0
25 Solo Solo 5951 Billy Jago   1142 0:49:30 0:43:21 25.0
26 Solo Solo 5755 Graham Cranford-Smith   1142 0:49:40 0:43:29 26.0
27 Solo Solo 6030 Adrian Griffin   1142 0:49:51 0:43:39 27.0
28 Solo Solo 5601 Simon Yates   1142 0:50:26 0:44:10 28.0
29   Solo 4788 Simon Ballantine   1142 0:51:09 0:44:47 29.0
30   Salcombe Yawl 152 Darius Panahay   1125 0:50:24 0:44:48 30.0
31   Solo 5183 Malcolm Mackley   1142 0:51:23 0:45:00 31.0
32   Solo 4857 Mike Hodges   1142 0:52:20 0:45:50 32.0
33 Solo Solo 4961 Bru Pearce   1142 0:53:47 0:47:06 33.0
34 Blue Salcombe Yawl 74 Phil Magee Peter Andrews 1125 0:53:03 0:47:09 34.0
35   Solo 5411 Stuart Cartwright   1142 0:53:52 0:47:10 35.0
36   Solo 4940 Geoff Allen   1142 0:54:19 0:47:34 36.0
37   Salcombe Yawl 87 Mark Alexander Jane Alexander 1125 0:54:12 0:48:11 37.0
38   Solo 5088 Tristam Squire   1142 0:56:13 0:49:14 38.0
39   Laser 4.7 87R Karen Ballantine   1207 1:20:56 1:07:03 39.0
40   Laser 4.7 156215 Jane Walker   1207 1:23:30 1:09:11 40.0
41 Fast Handicap K1 118 Mark Savage   1070 1:17:00 1:11:58 41.0
42   Laser 4.7 203976 Sian Hodges   1207 1:32:00 1:16:13 42.0
43   Albacore 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1038 DNF   52.0
43   Solo 5734 Alex Jansen   1142 DNF   52.0
43   Salcombe Yawl 175 Geoffrey Cox   1091 DNF   52.0
43   Laser 4.7 180706 Erica Latham   1207 DNF   52.0
43   Laser 4.7 172766 Janet Hawkins   1207 DNF   52.0
43   Laser 4.7 171278 Suzy Andrews   1207 DNF   52.0
43 Blue Salcombe Yawl 15 Mike knowles Tom Roberts 1125 DNF   52.0
43 Slow Handicap Laser Radial 186863 Venetia Andrew   1147 OCS   52.0
43 Juniors Topper 49017 Charlotte Simmonds   1365 OCS   52.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 52
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 52



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com