Bucket and Spade 23

Salcombe Yacht Club

Bucket & Spade 23

Juniors Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 26/8 R2 Total Nett
1st Juniors Topper 49017 Charlotte Simmonds   1365 1.0 2.0 OCS 3.0 3.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 26/8 R2 Total Nett
1st Slow Handicap Laser Radial 186863 Venetia Andrew   1147 1.0 8.0 OCS 9.0 9.0
2nd Slow Handicap Laser 4.7 87R Karen Ballantine   1207 9.0 DNC 1.0 10.0 10.0
3rd Slow Handicap Laser 4.7 156215 Jane Walker   1207 9.0 DNC 2.0 11.0 11.0
4th Slow Handicap Laser 4.7 203976 Sian Hodges   1207 9.0 DNC 3.0 12.0 12.0
5th Slow Handicap Laser 4.7 198156 Edward Alexander   1207 3.0 RET 9.0 DNC 12.0 12.0
6th Slow Handicap Laser 4.7 180706 Erica Latham   1207 9.0 DNC 8.0 DNS 17.0 17.0
6th Slow Handicap Laser 4.7 171278 Suzy Andrews   1207 9.0 DNC 8.0 DNS 17.0 17.0
6th Slow Handicap Laser 4.7 172766 Janet Hawkins   1207 9.0 DNC 8.0 DNF 17.0 17.0

Fast Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 26/8 R2 Total Nett
1st Fast Handicap Merlin Rocket 3641 Mark Waterhouse Fran Gifford 980 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Fast Handicap K1 118 Mark Savage   1070 3.0 RET 3.0 6.0 6.0
3rd Fast Handicap 505 8050 Peter Colclough   903 5.0 DNC 2.0 7.0 7.0
4th Fast Handicap Albacore 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1038 5.0 DNC 5.0 DNF 10.0 10.0

Solo Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 26/8 R2 Total Nett
1st Solo Solo 5749 Mike Hicks   1142 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Solo Solo 5966 Tim Law   1142 2.0 4.0 6.0 6.0
3rd Solo Solo 5574 Paul Ellis   1142 1.0 7.0 8.0 8.0
4th Solo Solo 5096 Robin Hodges   1142 7.0 2.0 9.0 9.0
5th Solo Solo 6088 Iain McGregor   1142 8.0 3.0 11.0 11.0
6th Solo Solo 5898 Simon Dobson   1142 6.0 5.0 11.0 11.0
7th Solo Solo 5739 Tim Fells   1142 5.0 9.0 14.0 14.0
8th Solo Solo 5755 Graham Cranford-Smith   1142 9.0 11.0 20.0 20.0
9th Solo Solo 5951 Billy Jago   1142 11.0 10.0 21.0 21.0
10th Solo Solo 5601 Simon Yates   1142 10.0 13.0 23.0 23.0
11th Solo Solo 6030 Adrian Griffin   1142 12.0 12.0 24.0 24.0
12th Solo Solo 5876 Gavin Stevens   1142 18.0 RET 8.0 26.0 26.0
13th Solo Solo 5792 David Greening   1142 4.0 24.0 DNC 28.0 28.0
14th Solo Solo 5851 Roger Guess   1142 24.0 DNC 6.0 30.0 30.0
15th Solo Solo 5411 Stuart Cartwright   1142 14.0 18.0 32.0 32.0
16th Solo Solo 4961 Bru Pearce   1142 15.0 17.0 32.0 32.0
17th Solo Solo 5747 Roger Lumby   1142 13.0 24.0 DNC 37.0 37.0
18th Solo Solo 4788 Simon Ballantine   1142 24.0 DNC 14.0 38.0 38.0
19th Solo Solo 5402 Alex Janzen   1142 16.0 22.0 DNF 38.0 38.0
20th Solo Solo 5183 Malcolm Mackley   1142 24.0 DNC 15.0 39.0 39.0
21st Solo Solo 4857 Mike Hodges   1142 24.0 DNC 16.0 40.0 40.0
22nd Solo Solo 4940 Geoff Allen   1142 24.0 DNC 19.0 43.0 43.0
23rd Solo Solo 5088 Tristram Squire   1142 24.0 DNC 20.0 44.0 44.0

Red Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 26/8 R2 Total Nett
1st Red Salcombe Yawl 168 Will Henderson Mandy Henderson 1091 1.0 3.0 4.0 4.0
2nd Red Salcombe Yawl 178 Paul Rayson Julie Rayson 1125 3.0 4.0 7.0 7.0
3rd Red Salcombe Yawl 170 John Burn Frankie Burn 1125 2.0 6.0 8.0 8.0
4th Red Salcombe Yawl 184 David Stone Mark Hazelwood 1091 12.0 DNC 1.0 13.0 13.0
5th Red Salcombe Yawl 187 Andy Savell Elizabeth Savell 1091 12.0 DNC 2.0 14.0 14.0
6th Red Salcombe Yawl 159 Dan Bridger Gail Bridger 1091 12.0 DNC 5.0 17.0 17.0
7th Red Salcombe Yawl 172 Rob Allen   1125 5.0 RET 12.0 DNC 17.0 17.0
8th Red Salcombe Yawl 141 Rob Adams   1091 12.0 DNC 7.0 19.0 19.0
9th Red Salcombe Yawl 181 Martin Beck Cheryl Beck 1091 12.0 DNC 8.0 20.0 20.0
10th Red Salcombe Yawl 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 1091 12.0 DNC 9.0 21.0 21.0
11th Red Salcombe Yawl 175 Geoffrey Cox   1091 12.0 DNC 11.0 DNF 23.0 23.0

Blue Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 26/8 R2 Total Nett
1st Blue Salcombe Yawl 150 Simon Dawes   1125 1.0 3.0 4.0 4.0
2nd Blue Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin James Smith 1125 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Blue Salcombe Yawl 161 Anthony Lofts Andrew Stirling 1125 2.0 4.0 6.0 6.0
4th Blue Salcombe Yawl 68 Olly Turner Chris Skelhorn 1125 10.0 DNC 1.0 11.0 11.0
5th Blue Salcombe Yawl 74 Phil Magee Peter Andrews 1125 5.0 6.0 11.0 11.0
6th Blue Salcombe Yawl 15 Mike knowles Tom Roberts 1125 4.0 9.0 DNF 13.0 13.0
7th Blue Salcombe Yawl 152 Darius Panahay   1125 10.0 DNC 5.0 15.0 15.0
8th Blue Salcombe Yawl 87 Mark Alexander Jane Alexander 1125 10.0 DNC 7.0 17.0 17.0
9th Blue Salcombe Yawl 138 James Greenhill   1139 7.0 RET 10.0 DNC 17.0 17.0

19/8 R1 - Juniors Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Juniors Topper 49017 Charlotte Simmonds   1365 0:46:19 0:33:56 1.0

26/8 R2 - Juniors Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Juniors Topper 49017 Charlotte Simmonds   1365 OCS 2.0

19/8 R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap Laser Radial 186863 Venetia Andrew   1147 0:50:54 0:44:23 1.0
2 Slow Handicap Laser 4.7 198156 Edward Alexander   1207 RET   3.0

26/8 R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow Handicap Laser 4.7 87R Karen Ballantine   1207 1 1.0
2 Slow Handicap Laser 4.7 156215 Jane Walker   1207 2 2.0
3 Slow Handicap Laser 4.7 203976 Sian Hodges   1207 3 3.0
4 Slow Handicap Laser Radial 186863 Venetia Andrew   1147 OCS 8.0
4 Slow Handicap Laser 4.7 180706 Erica Latham   1207 DNS 8.0
4 Slow Handicap Laser 4.7 171278 Suzy Andrews   1207 DNS 8.0
4 Slow Handicap Laser 4.7 172766 Janet Hawkins   1207 DNF 8.0

19/8 R1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap Merlin Rocket 3641 Mark Waterhouse Fran Gifford 980 0:49:59 0:51:00 1.0
2 Fast Handicap K1 118 Mark Savage   1070 RET   3.0

26/8 R2 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast Handicap Merlin Rocket 3641 Mark Waterhouse Fran Gifford 980 1 1.0
2 Fast Handicap 505 8050 Peter Colclough   903 2 2.0
3 Fast Handicap K1 118 Mark Savage   1070 3 3.0
4 Fast Handicap Albacore 8252 Andrew Squire Sheila Squire 1038 DNF 5.0

19/8 R1 - Solo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo Solo 5574 Paul Ellis   1142 1 1.0
2 Solo Solo 5966 Tim Law   1142 2 2.0
3 Solo Solo 5749 Mike Hicks   1142 3 3.0
4 Solo Solo 5792 David Greening   1142 4 4.0
5 Solo Solo 5739 Tim Fells   1142 5 5.0
6 Solo Solo 5898 Simon Dobson   1142 6 6.0
7 Solo Solo 5096 Robin Hodges   1142 7 7.0
8 Solo Solo 6088 Iain McGregor   1142 8 8.0
9 Solo Solo 5755 Graham Cranford-Smith   1142 9 9.0
10 Solo Solo 5601 Simon Yates   1142 10 10.0
11 Solo Solo 5951 Billy Jago   1142 11 11.0
12 Solo Solo 6030 Adrian Griffin   1142 12 12.0
13 Solo Solo 5747 Roger Lumby   1142 13 13.0
14 Solo Solo 5411 Stuart Cartwright   1142 14 14.0
15 Solo Solo 4961 Bru Pearce   1142 15 15.0
16 Solo Solo 5402 Alex Janzen   1142 16 16.0
17 Solo Solo 5876 Gavin Stevens   1142 RET 18.0

26/8 R2 - Solo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo Solo 5749 Mike Hicks   1142 1 1.0
2 Solo Solo 5096 Robin Hodges   1142 2 2.0
3 Solo Solo 6088 Iain McGregor   1142 3 3.0
4 Solo Solo 5966 Tim Law   1142 4 4.0
5 Solo Solo 5898 Simon Dobson   1142 5 5.0
6 Solo Solo 5851 Roger Guess   1142 6 6.0
7 Solo Solo 5574 Paul Ellis   1142 7 7.0
8 Solo Solo 5876 Gavin Stevens   1142 8 8.0
9 Solo Solo 5739 Tim Fells   1142 9 9.0
10 Solo Solo 5951 Billy Jago   1142 10 10.0
11 Solo Solo 5755 Graham Cranford-Smith   1142 11 11.0
12 Solo Solo 6030 Adrian Griffin   1142 12 12.0
13 Solo Solo 5601 Simon Yates   1142 13 13.0
14 Solo Solo 4788 Simon Ballantine   1142 14 14.0
15 Solo Solo 5183 Malcolm Mackley   1142 15 15.0
16 Solo Solo 4857 Mike Hodges   1142 16 16.0
17 Solo Solo 4961 Bru Pearce   1142 17 17.0
18 Solo Solo 5411 Stuart Cartwright   1142 18 18.0
19 Solo Solo 4940 Geoff Allen   1142 19 19.0
20 Solo Solo 5088 Tristram Squire   1142 20 20.0
21 Solo Solo 5402 Alex Janzen   1142 DNF 22.0

19/8 R1 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Red Salcombe Yawl 168 Will Henderson Mandy Henderson 1091 1 1.0
2 Red Salcombe Yawl 170 John Burn Frankie Burn 1125 2 2.0
3 Red Salcombe Yawl 178 Paul Rayson Julie Rayson 1125 4 3.0
4 Red Salcombe Yawl 172 Rob Allen   1125 RET 5.0

26/8 R2 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Red Salcombe Yawl 184 David Stone Mark Hazelwood 1091 1 1.0
2 Red Salcombe Yawl 187 Andy Savell Elizabeth Savell 1091 2 2.0
3 Red Salcombe Yawl 168 Will Henderson Mandy Henderson 1091 3 3.0
4 Red Salcombe Yawl 178 Paul Rayson Julie Rayson 1125 4 4.0
5 Red Salcombe Yawl 159 Dan Bridger Gail Bridger 1091 5 5.0
6 Red Salcombe Yawl 170 John Burn Frankie Burn 1125 6 6.0
7 Red Salcombe Yawl 141 Rob Adams   1091 7 7.0
8 Red Salcombe Yawl 181 Martin Beck Cheryl Beck 1091 8 8.0
9 Red Salcombe Yawl 171 Mike Whitehouse Karen Whitehouse 1091 9 9.0
10 Red Salcombe Yawl 175 Geoffrey Cox   1091 DNF 11.0

19/8 R1 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Blue Salcombe Yawl 150 Simon Dawes   1125 3 1.0
2 Blue Salcombe Yawl 161 Anthony Lofts Andrew Stirling 1125 5 2.0
3 Blue Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin James Smith 1125 6 3.0
4 Blue Salcombe Yawl 15 Mike knowles Tom Roberts 1125 7 4.0
5 Blue Salcombe Yawl 74 Phil Magee Peter Andrews 1125 8 5.0
6 Blue Salcombe Yawl 138 James Greenhill   1139 RET 7.0

26/8 R2 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Blue Salcombe Yawl 68 Olly Turner Chris Skelhorn 1125 1 1.0
2 Blue Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin James Smith 1125 2 2.0
3 Blue Salcombe Yawl 150 Simon Dawes   1125 3 3.0
4 Blue Salcombe Yawl 161 Anthony Lofts Andrew Stirling 1125 4 4.0
5 Blue Salcombe Yawl 152 Darius Panahay   1125 5 5.0
6 Blue Salcombe Yawl 74 Phil Magee Peter Andrews 1125 6 6.0
7 Blue Salcombe Yawl 87 Mark Alexander Jane Alexander 1125 7 7.0
8 Blue Salcombe Yawl 15 Mike knowles Tom Roberts 1125 DNF 9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 8
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies
RETRetired Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com