Bucket and Spade 23

Salcombe Yacht Club

Bucket & Spade 23

Juniors Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 Total Nett
1st Juniors Topper 49017 Charlotte Simmonds   1365 1.0 1.0 1.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 Total Nett
1st Slow Handicap Laser Radial 186863 Venetia Andrew   1147 1.0 1.0 1.0
2nd Slow Handicap Laser 4.7 198156 Edward Alexander   1207 3.0 RET 3.0 3.0

Fast Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 Total Nett
1st Fast Handicap Merlin Rocket 3641 Mark Waterhouse Fran Gifford 980 1.0 1.0 1.0
2nd Fast Handicap K1 118 Mark Savage   1070 3.0 RET 3.0 3.0

Solo Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 Total Nett
1st Solo Solo 5574 Paul Ellis   1142 1.0 1.0 1.0
2nd Solo Solo 5966 Tim Law   1142 2.0 2.0 2.0
3rd Solo Solo 5749 Mike Hicks   1142 3.0 3.0 3.0
4th Solo Solo 5792 David Greening   1142 4.0 4.0 4.0
5th Solo Solo 5739 Tim Fells   1142 5.0 5.0 5.0
6th Solo Solo 5898 Simon Dobson   1142 6.0 6.0 6.0
7th Solo Solo 5096 Robin Hodges   1142 7.0 7.0 7.0
8th Solo Solo 6088 Iain McGregor   1142 8.0 8.0 8.0
9th Solo Solo 5755 Graham Cranford-Smith   1142 9.0 9.0 9.0
10th Solo Solo 5601 Simon Yates   1142 10.0 10.0 10.0
11th Solo Solo 5951 Billy Jago   1142 11.0 11.0 11.0
12th Solo Solo 6030 Adrian Griffin   1142 12.0 12.0 12.0
13th Solo Solo 5747 Roger Lumby   1142 13.0 13.0 13.0
14th Solo Solo 5411 Stuart Cartwright   1142 14.0 14.0 14.0
15th Solo Solo 4961 Bru Pearce   1142 15.0 15.0 15.0
16th Solo Solo 5402 Alex Janzen   1142 16.0 16.0 16.0
17th Solo Solo 5876 Gavin Stevens   1142 18.0 RET 18.0 18.0

Red Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 Total Nett
1st Red Salcombe Yawl 168 Will Henderson Mandy Henderson 1091 1.0 1.0 1.0
2nd Red Salcombe Yawl 170 John Burn Mark Alexander 1125 2.0 2.0 2.0
3rd Red Salcombe Yawl 178 Paul Rayson Julie Rayson 1125 3.0 3.0 3.0
4th Red Salcombe Yawl 172 Rob Allen   1125 5.0 RET 5.0 5.0

Blue Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 19/8 R1 Total Nett
1st Blue Salcombe Yawl 150 Simon Dawes   1125 1.0 1.0 1.0
2nd Blue Salcombe Yawl 161 Anthony Lofts Andrew Stirling 1125 2.0 2.0 2.0
3rd Blue Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin James Smith 1125 3.0 3.0 3.0
4th Blue Salcombe Yawl 15 Mike knowles Tom Roberts 1125 4.0 4.0 4.0
5th Blue Salcombe Yawl 74 Phil Magee Peter Andrews 1125 5.0 5.0 5.0
6th Blue Salcombe Yawl 138 James Greenhill   1139 7.0 RET 7.0 7.0

19/8 R1 - Juniors Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Juniors Topper 49017 Charlotte Simmonds   1365 0:46:19 0:33:56 1.0

19/8 R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap Laser Radial 186863 Venetia Andrew   1147 0:50:54 0:44:23 1.0
2 Slow Handicap Laser 4.7 198156 Edward Alexander   1207 RET   3.0

19/8 R1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap Merlin Rocket 3641 Mark Waterhouse Fran Gifford 980 0:49:59 0:51:00 1.0
2 Fast Handicap K1 118 Mark Savage   1070 RET   3.0

19/8 R1 - Solo Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo Solo 5574 Paul Ellis   1142 1 1.0
2 Solo Solo 5966 Tim Law   1142 2 2.0
3 Solo Solo 5749 Mike Hicks   1142 3 3.0
4 Solo Solo 5792 David Greening   1142 4 4.0
5 Solo Solo 5739 Tim Fells   1142 5 5.0
6 Solo Solo 5898 Simon Dobson   1142 6 6.0
7 Solo Solo 5096 Robin Hodges   1142 7 7.0
8 Solo Solo 6088 Iain McGregor   1142 8 8.0
9 Solo Solo 5755 Graham Cranford-Smith   1142 9 9.0
10 Solo Solo 5601 Simon Yates   1142 10 10.0
11 Solo Solo 5951 Billy Jago   1142 11 11.0
12 Solo Solo 6030 Adrian Griffin   1142 12 12.0
13 Solo Solo 5747 Roger Lumby   1142 13 13.0
14 Solo Solo 5411 Stuart Cartwright   1142 14 14.0
15 Solo Solo 4961 Bru Pearce   1142 15 15.0
16 Solo Solo 5402 Alex Janzen   1142 16 16.0
17 Solo Solo 5876 Gavin Stevens   1142 RET 18.0

19/8 R1 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Red Salcombe Yawl 168 Will Henderson Mandy Henderson 1091 1 1.0
2 Red Salcombe Yawl 170 John Burn Mark Alexander 1125 2 2.0
3 Red Salcombe Yawl 178 Paul Rayson Julie Rayson 1125 4 3.0
4 Red Salcombe Yawl 172 Rob Allen   1125 RET 5.0

19/8 R1 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Blue Salcombe Yawl 150 Simon Dawes   1125 3 1.0
2 Blue Salcombe Yawl 161 Anthony Lofts Andrew Stirling 1125 5 2.0
3 Blue Salcombe Yawl 99 Stephen Galvin James Smith 1125 6 3.0
4 Blue Salcombe Yawl 15 Mike knowles Tom Roberts 1125 7 4.0
5 Blue Salcombe Yawl 74 Phil Magee Peter Andrews 1125 8 5.0
6 Blue Salcombe Yawl 138 James Greenhill   1139 RET 7.0

Scoring codes used

CodeDescription
RETRetired



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com