Aline Trophy (Junior)

Final Results as at June 21, 2007

Overall

Sailed:3, Discards:1, To count:2, To qualify:2, Ratings:PY, Entries:10, Scoring system:RYA as amended by SCSC SI.
Rank Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 Nett
1st Laser Radial 141705 Kris Elliott   1101 1.0 (2.0) 1.0 2.0
2nd Cadet 8402 Alex Frost Rory Sanderson 1432 (2.0) 1.0 2.0 3.0
3rd Cadet 9294 Sarah Coates Aliya Janaty 1432 3.0 4.0 (7.0) 7.0
4th Cadet 8534 Lewis Frost Rhos Hawes 1432 4.0 3.0 (16.0) 7.0
5th RS Feva 81 Dan Coates   1189 (6.0) 5.0 4.0 9.0
6th Cadet 9035 Martha Haslam Dominic Hall 1432 (8.0) 6.0 5.0 11.0
7th Cadet 8556 Zoe Smith Lewis Anderson 1432 5.0 (7.0) 6.0 11.0
8th Cadet 8226 Charlotte Hall   1432 9.0 8.0 (16.0) 17.0
DNQ Cadet 8534A Lewis Frost William Curcurian 1432 (16.0) 16.0 3.0 19.0
DNQ Laser Pico xx Ben Whitford   1260 7.0 (16.0) 16.0 23.0

R1

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Corrected Nett
1 Laser Radial 141705 Kris Elliott   1101 56.39 0.51.27 1.0
2 Cadet 8402 Alex Frost Rory Sanderson 1432 73.46 0.51.31 2.0
3 Cadet 9294 Sarah Coates Aliya Janaty 1432 74.15 0.51.51 3.0
4 Cadet 8534 Lewis Frost Rhos Hawes 1432 75.38 0.52.49 4.0
5 Cadet 8556 Zoe Smith Lewis Anderson 1432 80.53 0.56.29 5.0
6 RS Feva 81 Dan Coates   1189 71.02 0.59.45 6.0
7 Laser Pico xx Ben Whitford   1260 80.36 1.03.58 7.0
8 Cadet 9035 Martha Haslam Dominic Hall 1432 94.41 1.06.07 8.0
9 Cadet 8226 Charlotte Hall   1432 DNF   9.0
10 Cadet 8534A Lewis Frost William Curcurian 1432 DNC   16.0

R2

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Corrected Nett
1 Cadet 8402 Alex Frost Rory Sanderson 1432 58.50 0.41.05 1.0
2 Laser Radial 141705 Kris Elliott   1101 46.28 0.42.12 2.0
3 Cadet 8534 Lewis Frost Rhos Hawes 1432 64.57 0.45.21 3.0
4 Cadet 9294 Sarah Coates Aliya Janaty 1432 72.53 0.50.54 4.0
5 RS Feva 81 Dan Coates   1189 60.55 0.51.14 5.0
6 Cadet 9035 Martha Haslam Dominic Hall 1432 79.31 0.55.32 6.0
7 Cadet 8556 Zoe Smith Lewis Anderson 1432 87.05 1.00.49 7.0
8 Cadet 8226 Charlotte Hall   1432 DNF   8.0
9 Cadet 8534A Lewis Frost William Curcurian 1432 DNC   16.0
9 Laser Pico xx Ben Whitford   1260 DNC   16.0

R3

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Corrected Nett
1 Laser Radial 141705 Kris Elliott   1101 41.45 0.37.55 1.0
2 Cadet 8402 Alex Frost Rory Sanderson 1432 54.47 0.38.15 2.0
3 Cadet 8534A Lewis Frost William Curcurian 1432 56:09 0:39:13 3.0
4 RS Feva 81 Dan Coates   1189 51.44 0.43.31 4.0
5 Cadet 9035 Martha Haslam Dominic Hall 1432 64.39 0.45.09 5.0
6 Cadet 8556 Zoe Smith Lewis Anderson 1432 65.33 0.45.47 6.0
7 Cadet 9294 Sarah Coates Aliya Janaty 1432 DNF   7.0
8 Cadet 8534 Lewis Frost Rhos Hawes 1432 DNC   16.0
8 Cadet 8226 Charlotte Hall   1432 DNC   16.0
8 Laser Pico xx Ben Whitford   1260 DNC   16.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area16
DNFStarted but did not finishVaries



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 29
www.sailwave.com