2008 Corinium Cup (Senior)

Final Results on July 7, 2008

Overall

Sailed:3, Discards:1, To count:2, To qualify:2, Ratings:PY, Entries:23, Scoring system:RYA as amended by SCSC SI.
Rank Class SailNo Helm Crew R1 R2 R3 Nett
1st Albacore 8008 Mike Weeks Liz Hassall (29 DNC) 1 1 2
2nd Solo 4632 Alex Talbot   1 2 (5) 3
3rd Solo 4084 Mark Porter   2 3 (4) 5
4th Europe 321 Liz Macdonald   (29 DNC) 4 2 6
5th RS 200 1164 Emma Johnson Leslie Johnson (29 DNC) 6 3 9
6th Solo 4630 John Gilden   5 5 (6) 10
7th Solo 2 Paul Kimmens   3 8 (18 DNF) 11
8th Xenon 4195 Eddie McDonald Brendan McDonald 4 10 (18 DNF) 14
9th Albacore 8068 Dave Morris Sue Morris 7 9 (13) 16
10th Xenon 5095 Mick Church Sven Holwell 8 (11) 10 18
11th RS 200 829 Mikey Fisher Kriss Elliott 6 15 DNF (18 DNF) 21
12th Laser 3000 3079 Chris Williams Eve Williams 10 13 (14) 23
13th Laser 164442 Sophie Williams   (29 DNC) 12 18 DNF 30
DNQ Europe 308 Elena Daynes   (29 DNC) 7 29 DNC 36
DNQ Laser 125999 Matt Hocking   (29 DNC) 29 DNC 7 36
DNQ Europe 306 Ruth Birkett   (29 DNC) 29 DNC 8 37
DNQ Laser 140868 Mike Low   (29 DNC) 29 DNC 9 38
DNQ Pico R Sophie Williams   9 (29 DNC) 29 DNC 38
DNQ Omega 4064 Andrew Appleton Gary Parker 11 (29 DNC) 29 DNC 40
DNQ Flying Fifteen 2582 Tony Oatley Tim Greaves (29 DNC) 29 DNC 11 40
DNQ Laser Radial 146090 Fiona Dickson   (29 DNC) 29 DNC 12 41
DNQ Laser 2000 2977 Blair Jamieson Harry Jamieson 12 DNF (29 DNC) 29 DNC 41
DNQ Topper 6486     (29 DNC) 15 DNF 29 DNC 44

R1

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:11.15
Rank Class SailNo Helm Crew Finish Elapsed Corrected Nett
1 Solo 4632 Alex Talbot   12.06.06 0.51.06 0.44.15 1
2 Solo 4084 Mark Porter   12.06.08 0.51.08 0.44.16 2
3 Solo 2 Paul Kimmens   12.07.45 0.52.45 0.45.40 3
4 Xenon 4195 Eddie McDonald Brendan McDonald 12.04.16 0.49.16 0.45.50 4
5 Solo 4630 John Gilden   12.08.19 0.53.19 0.46.10 5
6 RS 200 829 Mikey Fisher Kriss Elliott 12.04.13 0.49.13 0.46.28 6
7 Albacore 8068 Dave Morris Sue Morris 12.06.10 0.51.10 0.48.00 7
8 Xenon 5095 Mick Church Sven Holwell 12.06.41 0.51.41 0.48.05 8
9 Pico R Sophie Williams   12.16.47 1.01.47 0.49.02 9
10 Laser 3000 3079 Chris Williams Eve Williams 12.06.55 0.51.55 0.50.18 10
11 Omega 4064 Andrew Appleton Gary Parker 12.09.38 0.54.38 0.50.49 11
12 Laser 2000 2977 Blair Jamieson Harry Jamieson   DNF   12
13 Albacore 8008 Mike Weeks Liz Hassall   DNC   29
13 Europe 321 Liz Macdonald     DNC   29
13 RS 200 1164 Emma Johnson Leslie Johnson   DNC   29
13 Laser 164442 Sophie Williams     DNC   29
13 Europe 308 Elena Daynes     DNC   29
13 Laser 125999 Matt Hocking     DNC   29
13 Europe 306 Ruth Birkett     DNC   29
13 Laser 140868 Mike Low     DNC   29
13 Flying Fifteen 2582 Tony Oatley Tim Greaves   DNC   29
13 Laser Radial 146090 Fiona Dickson     DNC   29
13 Topper 6486       DNC   29

R2

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:13.30
Rank Class SailNo Helm Crew Finish Elapsed Corrected Nett
1 Albacore 8008 Mike Weeks Liz Hassall 14.30.53 1.00.53 0.57.07 1
2 Solo 4632 Alex Talbot   14.37.57 1.07.57 0.58.50 2
3 Solo 4084 Mark Porter   14.39.27 1.09.27 1.00.08 3
4 Europe 321 Liz Macdonald   14.39.05 1.09.05 1.00.39 4
5 Solo 4630 John Gilden   14.41.00 1.11.00 1.01.28 5
6 RS 200 1164 Emma Johnson Leslie Johnson 14.35.12 1.05.12 1.01.34 6
7 Europe 308 Elena Daynes   14.40.33 1.10.33 1.01.56 7
8 Solo 2 Paul Kimmens   14.43.18 1.13.18 1.03.28 8
9 Albacore 8068 Dave Morris Sue Morris 14.40.04 1.10.04 1.05.44 9
10 Xenon 4195 Eddie McDonald Brendan McDonald 14.41.20 1.11.20 1.06.21 10
11 Xenon 5095 Mick Church Sven Holwell 14.42.24 1.12.24 1.07.21 11
12 Laser 164442 Sophie Williams   14.45.13 1.15.13 1.09.46 12
13 Laser 3000 3079 Chris Williams Eve Williams 14.44.24 1.14.24 1.12.06 13
14 RS 200 829 Mikey Fisher Kriss Elliott   DNF   15
14 Topper 6486       DNF   15
16 Laser 125999 Matt Hocking     DNC   29
16 Europe 306 Ruth Birkett     DNC   29
16 Laser 140868 Mike Low     DNC   29
16 Pico R Sophie Williams     DNC   29
16 Omega 4064 Andrew Appleton Gary Parker   DNC   29
16 Flying Fifteen 2582 Tony Oatley Tim Greaves   DNC   29
16 Laser Radial 146090 Fiona Dickson     DNC   29
16 Laser 2000 2977 Blair Jamieson Harry Jamieson   DNC   29

R3

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:15.00
Rank Class SailNo Helm Crew Finish Elapsed Corrected Nett
1 Albacore 8008 Mike Weeks Liz Hassall 15.57.50 0.57.50 0.54.15 1
2 Europe 321 Liz Macdonald   16.02.27 1.02.27 0.54.50 2
3 RS 200 1164 Emma Johnson Leslie Johnson 15.58.33 0.58.33 0.55.17 3
4 Solo 4084 Mark Porter   16.05.06 1.05.06 0.56.22 4
5 Solo 4632 Alex Talbot   16.05.16 1.05.16 0.56.30 5
6 Solo 4630 John Gilden   16.06.32 1.06.32 0.57.36 6
7 Laser 125999 Matt Hocking   16.02.36 1.02.36 0.58.04 7
8 Europe 306 Ruth Birkett   16.06.59 1.06.59 0.58.49 8
9 Laser 140868 Mike Low   16.05.34 1.05.34 1.00.49 9
10 Xenon 5095 Mick Church Sven Holwell 16.06.04 1.06.04 1.01.27 10
11 Flying Fifteen 2582 Tony Oatley Tim Greaves 16.04.55 1.04.55 1.01.46 11
12 Laser Radial 146090 Fiona Dickson   16.09.19 1.09.19 1.02.57 12
13 Albacore 8068 Dave Morris Sue Morris 16.08.36 1.08.36 1.04.21 13
14 Laser 3000 3079 Chris Williams Eve Williams 16.11.26 1.11.26 1.09.13 14
15 Solo 2 Paul Kimmens     DNF   18
15 Xenon 4195 Eddie McDonald Brendan McDonald   DNF   18
15 RS 200 829 Mikey Fisher Kriss Elliott   DNF   18
15 Laser 164442 Sophie Williams     DNF   18
19 Europe 308 Elena Daynes     DNC   29
19 Pico R Sophie Williams     DNC   29
19 Omega 4064 Andrew Appleton Gary Parker   DNC   29
19 Laser 2000 2977 Blair Jamieson Harry Jamieson   DNC   29
19 Topper 6486       DNC   29

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area29
DNFStarted but did not finishVaries



Sailwave Scoring Software 1.95 Build 6
www.sailwave.com