2008 Spring Points - Asymmetric Class

Final Series Result

Overall

Sailed:10, Discards:4, To count:6, To qualify:6, Ratings:PY, Entries:11, Scoring system:RYA as amended by SCSC SI's.
Rank Class SailNo Helm Crew R1
23/3
R2
6/4
R3
13/4
R4
20/4
R5
27/4
R6
11/5
R7
8/6
R8
15/6
R9
13/7
R10
20/7
Nett
1st Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 1 2 (4) (3) (5) (5) 2 2 2 2 11
2nd Xenon 4195 Brendan McDonald Eddie McDonald (17) 3 3 1 (17) (17) 3 3 1 (17) 14
DNQ RS 200 1164 Emma Johnson Alex Talbot (17) (17) 1 (17) 1 1 (17) 1 17 17 38
DNQ Laser 3000 3079 Chris Williams Kathy Williams (17) 1 (17) 4 6 (17) 5 (17) 17 17 50
DNQ RS Vareo 157 Graham Lewis   (17) (17) 2 2 3 (17) (17) 17 17 17 58
DNQ Omega 4064 Andrew Appleton Ruth Appleton/Hannah Appleton (17) (17) (17) (17) 2 4 17 17 17 1 58
DNQ Xenon 6262 Andy Leney David Meath (17) (17) 5 (17) 4 (17) 17 17 3 17 63
DNQ Xenon 6246 Graham Lewis Emma Hetherington (17) (17) (17) (17) 17 17 1 17 17 17 86
DNQ Topaz Uno Race x 8698 Pat Southern   (17) (17) (17) (17) 17 2 17 17 17 17 87
DNQ RS200 829 Mikey Fisher Kris Elliott (17) (17) (17) (17) 17 3 17 17 17 17 88
DNQ Magno 3762 Paul Pitman   (17) (17) (17) (17) 17 17 4 17 17 17 89

Series reduced to 10 races

R1

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Elapsed Corrected Nett
1 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 62.55 0.58.32 1

R2

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Elapsed Corrected Nett
1 Laser 3000 3079 Chris Williams Kathy Williams 63.44 1.01.45 1
2 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 75.47 1.10.30 2
3 Xenon 4195 Brendan McDonald Eddie McDonald 85.16 1.19.19 3

R3

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:15.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew Elapsed Corrected Nett
1 RS 200 1164 Emma Johnson Alex Talbot 1.11.36 1.07.37 1
2 RS Vareo 157 Graham Lewis   1.14.33 1.11.49 2
3 Xenon 4195 Brendan McDonald Eddie McDonald 1.18.54 1.13.24 3
4 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 1.30.12 1.23.54 4
5 Xenon 6262 Andy Leney David Meath 1.30.53 1.24.33 5

R4

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Elapsed Corrected Nett
1 Xenon 4195 Brendan McDonald Eddie McDonald 65.13 1.00.40 1
2 RS Vareo 157 Graham Lewis   63.27 1.01.08 2
3 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 68.25 1.03.39 3
4 Laser 3000 3079 Chris Williams Kathy Williams DNF   4

R5

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Elapsed Corrected Nett
1 RS 200 1164 Emma Johnson Alex Talbot 67.22 1.03.37 1
2 Omega 4064 Andrew Appleton Ruth Appleton/Hannah Appleton 72.00 1.06.59 2
3 RS Vareo 157 Graham Lewis   70.02 1.07.28 3
4 Xenon 6262 Andy Leney David Meath 72.46 1.07.41 4
5 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 73.02 1.07.56 5
6 Laser 3000 3079 Chris Williams Kathy Williams 76.11 1.13.49 6

R6

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Elapsed Corrected Nett
1 RS 200 1164 Emma Johnson Alex Talbot 66.03 1.02.22 1
2 Topaz Uno Race x 8698 Pat Southern   78.28 1.05.01 2
3 RS200 829 Mikey Fisher Kris Elliott 70.56 1.06.59 3
4 Omega 4064 Andrew Appleton Ruth Appleton/Hannah Appleton 75.33 1.10.17 4
5 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 75.58 1.10.40 5

R7

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Elapsed Corrected Nett
1 Xenon 6246 Graham Lewis Emma Hetherington 5850 1:30:42 1
2 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 5910 1:31:38 2
3 Xenon 4195 Brendan McDonald Eddie McDonald 6075 1:34:11 3
4 Magno 3762 Paul Pitman   6385 1:38:32 4
5 Laser 3000 3079 Chris Williams Kathy Williams 7797 2:05:55 5

R8

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Elapsed Corrected Nett
1 RS 200 1164 Emma Johnson Alex Talbot 64.05 1.00.31 1
2 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 66.11 1.01.34 2
3 Xenon 4195 Brendan McDonald Eddie McDonald 75.13 1.09.58 3

R9

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Class SailNo Helm Crew Place Nett
1 Xenon 4195 Brendan McDonald Eddie McDonald 1 1
2 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 2 2
3 Xenon 6262 Andy Leney David Meath 3 3

R10

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Elapsed Corrected Nett
1 Omega 4064 Andrew Appleton Ruth Appleton/Hannah Appleton 1.18.46 1.13.16 1
2 Xenon 5095 Mick Church Anne-Katrin Muhlberg/Sven Holwell/Lewis Frost/Elaine Holwell 1.19.57 1.14.22 2

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area17
DNFStarted but did not finish4



Sailwave Scoring Software 1.95 Build 6
www.sailwave.com