Talbot Cup (Senior)

Final Results as at June 20, 2007

Overall

Sailed:3, Discards:1, To count:2, To qualify:2, Ratings:PY, Entries:14, Scoring system:RYA as amended by SCSC SI.
Rank Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 Nett
1st Albacore 6403 Norman Halstead Ruth Birkett 1066 1.0 1.0 (20.0) 2.0
2nd Solo 3926 Dave Hassall   1155 (11.0) 5.0 1.0 6.0
3rd Europe 321 Liz Macdonald   1139 (11.0) 4.0 2.0 6.0
4th Laser Radial 180662 Mikey Fisher   1101 (11.0) 3.0 3.0 6.0
5th Phantom 890 Chris Payne   1043 (11.0) 2.0 8.0 10.0
6th Albacore 8008 Liz Hassall Tony Knight 1066 (11.0) 8.0 5.0 13.0
7th Supernova 549 Chris Bower   1062 (20.0) 7.0 7.0 14.0
8th Laser Radial 183141 Mike Frost   1101 (11.0) 6.0 9.0 15.0
DNQ Solo 4777 Geoff Rickard   1155 (20.0) 20.0 4.0 24.0
DNQ Albacore 5827 John Bailey S Penrith 1066 (20.0) 20.0 6.0 26.0
DNQ RS 400 423 Mick Church   952 11.0 (20.0) 20.0 31.0
DNQ Miracle 2551 Andy Schaffner Thomas Schaffner 1178 11.0 (20.0) 20.0 31.0
DNQ Laser 4.7 75092 Sarah Jane Dobner   1175 11.0 (20.0) 20.0 31.0
DNQ Laser 175465 Ian Bartlett   1078 11.0 (20.0) 20.0 31.0

R1

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Corrected Nett
1 Albacore 6403 Norman Halstead Ruth Birkett 1066 58:24 0:54:47 1.0
2 Solo 3926 Dave Hassall   1155 DNF   11.0
2 Europe 321 Liz Macdonald   1139 DNF   11.0
2 Laser Radial 180662 Mikey Fisher   1101 DNF   11.0
2 Phantom 890 Chris Payne   1043 DNF   11.0
2 Albacore 8008 Liz Hassall Tony Knight 1066 DNF   11.0
2 Laser Radial 183141 Mike Frost   1101 DNF   11.0
2 RS 400 423 Mick Church   952 DNF   11.0
2 Miracle 2551 Andy Schaffner Thomas Schaffner 1178 DNF   11.0
2 Laser 4.7 75092 Sarah Jane Dobner   1175 DNF   11.0
2 Laser 175465 Ian Bartlett   1078 DNF   11.0
12 Supernova 549 Chris Bower   1062 DNC   20.0
12 Solo 4777 Geoff Rickard   1155 DNC   20.0
12 Albacore 5827 John Bailey S Penrith 1066 DNC   20.0

R2

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Corrected Nett
1 Albacore 6403 Norman Halstead Ruth Birkett 1066 37:51 0:35:30 1.0
2 Phantom 890 Chris Payne   1043 45:25 0:43:33 2.0
3 Laser Radial 180662 Mikey Fisher   1101 50:35 0:45:57 3.0
4 Europe 321 Liz Macdonald   1139 54:09 0:47:33 4.0
5 Solo 3926 Dave Hassall   1155 55:55 0:48:25 5.0
6 Laser Radial 183141 Mike Frost   1101 53:21 0:48:27 6.0
7 Supernova 549 Chris Bower   1062 52:40 0:49:36 7.0
8 Albacore 8008 Liz Hassall Tony Knight 1066 53:18 0:50:00 8.0
9 Solo 4777 Geoff Rickard   1155 DNC   20.0
9 Albacore 5827 John Bailey S Penrith 1066 DNC   20.0
9 RS 400 423 Mick Church   952 DNC   20.0
9 Miracle 2551 Andy Schaffner Thomas Schaffner 1178 DNC   20.0
9 Laser 4.7 75092 Sarah Jane Dobner   1175 DNC   20.0
9 Laser 175465 Ian Bartlett   1078 DNC   20.0

R3

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Corrected Nett
1 Solo 3926 Dave Hassall   1155 31:15 0:27:03 1.0
2 Europe 321 Liz Macdonald   1139 31:30 0:27:39 2.0
3 Laser Radial 180662 Mikey Fisher   1101 31:43 0:28:48 3.0
4 Solo 4777 Geoff Rickard   1155 33:40 0:29:09 4.0
5 Albacore 8008 Liz Hassall Tony Knight 1066 31:43 0:29:45 5.0
6 Albacore 5827 John Bailey S Penrith 1066 33:30 0:31:26 6.0
7 Supernova 549 Chris Bower   1062 34:06 0:32:07 7.0
8 Phantom 890 Chris Payne   1043 34:40 0:33:14 8.0
9 Laser Radial 183141 Mike Frost   1101 38:45 0:35:12 9.0
10 Albacore 6403 Norman Halstead Ruth Birkett 1066 DNC   20.0
10 RS 400 423 Mick Church   952 DNC   20.0
10 Miracle 2551 Andy Schaffner Thomas Schaffner 1178 DNC   20.0
10 Laser 4.7 75092 Sarah Jane Dobner   1175 DNC   20.0
10 Laser 175465 Ian Bartlett   1078 DNC   20.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area20
DNFStarted but did not finish11



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 29
www.sailwave.com