Autumn PM 2021

Stokes Bay Sailing Club

Results are provisional as of 22:09 on October 31, 2021

Asymmetric and Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R4 R5 R6 Total Nett
1st Asymmetric and Fast   MUSTO SKIFF 557   Dan Vincent     (15.0 DNC) 2.0 1.0 (15.0 DNC) 33.0 3.0
2nd Asymmetric and Fast   MUSTO SKIFF 469   Nathan Stanier     (15.0 DNC) 3.0 2.0 (15.0 DNC) 35.0 5.0
3rd Asymmetric and Fast   MUSTO SKIFF 534   Andy Rice     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 46.0 16.0
4th Asymmetric and Fast   MUSTO SKIFF 46   Richard Pelley     (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 46.0 16.0
5th Asymmetric and Fast   RS800 824   Ben Holloway     1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 46.0 16.0
6th Asymmetric and Fast   MUSTO SKIFF 375   Joshua Belben     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 47.0 17.0
7th Asymmetric and Fast   MUSTO SKIFF 178   John Piatt     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 48.0 18.0
8th Asymmetric and Fast   RS 700 991   Chris Saunders     (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 49.0 19.0
9th Asymmetric and Fast   Asymmetric Canoe 324   Peter Varley     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 60.0 30.0
9th Asymmetric and Fast   International Canoe 347   Andy Gordon     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 60.0 30.0
9th Asymmetric and Fast   4000 4466   Alexandria Louise Belben     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 60.0 30.0
9th Asymmetric and Fast   MUSTO SKIFF 543   Stephen Wright     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNF 60.0 30.0
9th Asymmetric and Fast   RS 800 1196   Andy Smith     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 60.0 30.0
9th Asymmetric and Fast   RS 800 1216   Richard Clampett     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 60.0 30.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R4 R5 R6 Total Nett
1st Dinghy Handicap   OK 91   Russell Clark     1.0 (12.0 DNC) 1.0 14.0 2.0
2nd Dinghy Handicap   EUROPE 332   Emma Pearson     (2.0) 1.0 2.0 5.0 3.0
3rd Dinghy Handicap   RS 600 891   Russell Belben     3.0 3.0 (5.0) 11.0 6.0
4th Dinghy Handicap   EUROPE 302   Rosie Hill     4.0 (12.0 DNC) 3.0 19.0 7.0
5th Dinghy Handicap   RS 300 556   Peter Mackin     (12.0 DNC) 2.0 12.0 DNC 26.0 14.0
6th Dinghy Handicap   EUROPE 400   Ellie Clark     (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 28.0 16.0
7th Dinghy Handicap   RS AERO 5 1159   Harriet Critchley     (12.0 DNC) 4.0 12.0 DNC 28.0 16.0
8th Dinghy Handicap   TASAR 366   Emma Pearson     5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 29.0 17.0
9th Dinghy Handicap   BYTE CII 3554   Louise Roberts     (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 36.0 24.0
9th Dinghy Handicap   SCORPION 1357   Michael Davies     (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNS 36.0 24.0
9th Dinghy Handicap   Laser 2 9107   Andy Wealthy     (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNS 36.0 24.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R4 Total Nett
1st Catamaran Handicap   A CLASS 24   Dave Roberts     1.0 1.0 1.0
2nd Catamaran Handicap   Unicorn 1094   Gary Piper     2.0 2.0 2.0

DART Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R4 R5 R6 Total Nett
1st DART   DART 18 7835   Dave Roberts     (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 24.0 2.0
2nd DART   DART 18 7248   Andy McQueen     (11.0 DNC) 1.0 (4.0) 2.0 18.0 3.0
3rd DART   DART 18 6473   Andy Kelley     1.0 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNS) 26.0 4.0
4th DART   DART 18 36   Gary Piper     2.0 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNS) 29.0 7.0
5th DART   DART 18 7736   Paul Rogers     4.0 (11.0 DNC) (7.0) 3.0 25.0 7.0
6th DART   DART 18 7961   Marco Manganelli     3.0 (11.0 DNC) 8.0 (11.0 DNC) 33.0 11.0
7th DART   DART 18 3766   William Stefanou     5.0 (11.0 DNC) 6.0 (11.0 DNC) 33.0 11.0
8th DART   DART 18 1013   David Lloyd     (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 11.0 DNC 35.0 13.0
9th DART   DART 18 7341   Andrew Mills     6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 39.0 17.0
10th DART   DART 18 7942   hector bunclark     (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 44.0 22.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser   LASER 174621   Nick Harrison     1.0 (17.0 DNC) 1.0 19.0 2.0
2nd Laser   LASER 190794   Malcolm Courts     (4.0) 2.0 2.0 8.0 4.0
3rd Laser   LASER RADIAL 212783   Archie Wright     6.0 4.0 (17.0 DNC) 27.0 10.0
4th Laser   LASER RADIAL 219061   Robert Draper     7.0 5.0 (17.0 DNC) 29.0 12.0
5th Laser   LASER 215303   Nicholas Welbourn     (17.0 DNC) 1.0 17.0 DNC 35.0 18.0
6th Laser   LASER RADIAL 213544   Luke Anstey     2.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 36.0 19.0
7th Laser   LASER 215376   Nick Van Tienen     (17.0 DNC) 17.0 DNC 3.0 37.0 20.0
8th Laser   LASER RADIAL 209056   Ollie Payne     (17.0 DNC) 3.0 17.0 DNC 37.0 20.0
9th Laser   LASER RADIAL 214268   Ben Elvin     3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 37.0 20.0
10th Laser   LASER 182979   Tim Pearse     (17.0 DNC) 17.0 DNC 4.0 38.0 21.0
11th Laser   LASER 216611   Adrian LYNHAM     (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 39.0 22.0
12th Laser   LASER RADIAL 210001   Chloe Elvin     5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 39.0 22.0
13th Laser   LASER 172357   Peter Davison     (17.0 DNC) 17.0 DNC 6.0 40.0 23.0
14th Laser   LASER 190613   Andrew Hill-Smith     8.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 42.0 25.0
15th Laser   LASER RADIAL 160347   Liz Hill-Smith     9.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 43.0 26.0
16th Laser   LASER 197760   Nick Ireland     (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 34.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com