Sping AM series

Stokes Bay Sailing Club

Results are provisional as of 21:58 on September 22, 2021

Asymmetric and Fast Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R4 R5 R6 Total Nett
1st Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 557   Dan Vincent   849 (2.0) 1.0 1.0 2.0 (19.0 DNC) 25.0 4.0
2nd Asymmetric and Fast Handicap   RS 800 1216   Richard Clampett   799 (5.0) 4.0 4.0 (5.0) 3.0 21.0 11.0
3rd Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 469   Nathan Stanier   849 4.0 (8.0) 7.0 (19.0 DNC) 2.0 40.0 13.0
4th Asymmetric and Fast Handicap   Asymmetric Canoe 324   Peter Varley   884 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 5.0 53.0 15.0
5th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF GBR 46   Richard Pelley   849 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 19.0 DNC 1.0 60.0 22.0
6th Asymmetric and Fast Handicap   RS 700 720   Richard Wadsworth   845 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 1.0 19.0 DNC 61.0 23.0
7th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 375   Joshua Belben   849 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 3.0 19.0 DNC 65.0 27.0
8th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 487   Sean Thijsse   849 (19.0 DNC) 6.0 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 68.0 30.0
9th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF GBR543   Stephen Wright   849 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 6.0 69.0 31.0
10th Asymmetric and Fast Handicap   Cherub 3206   JAMES RUDDIMAN   903 (19.0 DNC) 9.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 70.0 32.0
11th Asymmetric and Fast Handicap   505 9196   Penny Clark   903 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 77.0 39.0
12th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 544   Ben Schooling   849 (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 78.0 40.0
13th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 611   Neale Jones   849 (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 79.0 41.0
14th Asymmetric and Fast Handicap   International Canoe 347   Andy Gordon   884 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 79.0 41.0
15th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 534   Andy Rice   849 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 82.0 44.0
16th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 178   John Piatt   849 (19.0 DNC) 7.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 83.0 45.0
17th Asymmetric and Fast Handicap   4000 4466   Alexandria Louise Belben   906 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 84.0 46.0
18th Asymmetric and Fast Handicap   International 14 1552   Oliver Morrell   758 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 57.0

Cadet Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R4 Total Nett
1st Cadet   TOPPER 30794   Sebastian Holloway   1365 1.0 1.0 1.0
2nd Cadet   TOPPER 47355   Samuel Wade   1365 2.0 2.0 2.0
3rd Cadet   TOPPER 45241   Isabella Holloway   1365 3.0 3.0 3.0
4th Cadet   TOPPER 45063   Annabelle Malam   1365 4.0 4.0 4.0
5th Cadet   TOPPER 213   Evie Mulhall   1365 5.0 5.0 5.0
6th Cadet   TOPPER 4.2 45117   Felicity Brewer   1409 6.0 6.0 6.0
7th Cadet   TOPPER 15847   Kalina Smith   1365 16.0 RET 16.0 16.0
7th Cadet   RS FEVA 1023   Daisy Charlesworth   1244 16.0 DNC 16.0 16.0
7th Cadet   TOPPER 53   Eva Howard   1365 16.0 DNC 16.0 16.0
7th Cadet   TOPPER 34135   Daisy Stokes   1365 16.0 DNC 16.0 16.0
7th Cadet   TOPPER 46912   Reuben Wealthy   1365 16.0 DNC 16.0 16.0
7th Cadet   TOPPER 46974   Eve Wealthy   1365 16.0 DNC 16.0 16.0
7th Cadet   TOPPER 4.2 42760   Eloise Brewer   1409 16.0 DNC 16.0 16.0
7th Cadet   TOPPER 4.2 43183   Daisy Charlesworth   1409 16.0 DNC 16.0 16.0
7th Cadet   TOPPER 4.2 45373   Samuel Wade   1409 16.0 DNC 16.0 16.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R2 R4 R5 R6 Total Nett
1st Catamaran Handicap   Unicorn 1094   Gary Piper   775 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 6.0 2.0
2nd Catamaran Handicap   Unicorn 1098   William Stefanou   775 (8.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) 2.0 21.0 5.0
3rd Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 390   Paul Blackburn   695 (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 25.0 9.0
4th Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 428   Adam Charlesworth   695 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 25.0 9.0
5th Catamaran Handicap   FORMULA 18 GBR 22   Andrew McQueen   670 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 26.0 10.0
6th Catamaran Handicap   Shadow 026   Nigel Wade   751 (8.0 DNC) 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 12.0
7th Catamaran Handicap   RS Cat 16 No number   Luke Mulhall   857 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 16.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R4 R5 R6 Total Nett
1st Dinghy Handicap   EUROPE 332   Emma Pearson   1141 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 3.0
2nd Dinghy Handicap   2000 21863   Andy Smith   1114 3.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 55.0 21.0
3rd Dinghy Handicap   BLAZE 585   Giles Beattie   1033 5.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 59.0 25.0
4th Dinghy Handicap   LASER 215376   Nick Van Tienen   1100 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 69.0 35.0
5th Dinghy Handicap   OK 91   Russ Clark   1104 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 70.0 36.0
6th Dinghy Handicap   BLAZE 536   Neil Hawker   1033 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 70.0 36.0
7th Dinghy Handicap   RS 600 891   Russell Belben   920 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 3.0 17.0 DNC 71.0 37.0
8th Dinghy Handicap   CONTENDER 2420   Paul Blackburn   969 (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 72.0 38.0
9th Dinghy Handicap   LASER RADIAL 201709   Robert Draper   1100 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 72.0 38.0
10th Dinghy Handicap   RS 600 8   Christopher Haslam   920 (17.0 NSC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 51.0
10th Dinghy Handicap   RS 300 556   Peter Mackin   970 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 51.0
10th Dinghy Handicap   LASER 152486   Adrian Lynham   1100 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 51.0
10th Dinghy Handicap   LASER 190794   Malcolm Courts   1100 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 51.0
10th Dinghy Handicap   LASER RADIAL 208659   Alastair Brown   1100 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 51.0
10th Dinghy Handicap   LASER RADIAL 209056   Ollie Payne   1100 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 51.0
10th Dinghy Handicap   2000 2774   Andrew Szabo   1114 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 51.0

Dart Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R2 R4 R5 R6 Total Nett
1st Dart   DART 18 7835   Dave Roberts   832 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 4.0 2.0
2nd Dart   DART 18 889   Paul Grattage   832 4.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 24.0 6.0
3rd Dart   DART 18 7248   Andy McQueen   832 3.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 24.0 6.0
4th Dart   DART 18 6300   Paul Santry   832 5.0 (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 26.0 8.0
5th Dart   DART 18 7961   Marco Manganelli   832 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 29.0 11.0
6th Dart   DART 18 5769   Sue Nelson   832 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 29.0 11.0
7th Dart   DART 18 6473   Andy Kelley   832 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 29.0 11.0
8th Dart   DART 18 7736   Paul Rogers   832 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 30.0 12.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser   LASER 190794   Malcolm Courts   1100 1.0 2.0 (37.0 DNC) 2.0 (4.0) 46.0 5.0
2nd Laser   LASER 213463   Tony Woods   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 3.0 1.0 3.0 81.0 7.0
3rd Laser   LASER 174621   Nick Harrison   1100 (37.0 DNC) (6.0) 1.0 5.0 2.0 51.0 8.0
4th Laser   LASER 211133   Adam Fermor   1100 2.0 3.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 5.0 84.0 10.0
5th Laser   LASER 214125   Jake Bowhay   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 4.0 1.0 116.0 42.0
6th Laser   LASER RADIAL 209056   Ollie Payne   1100 (37.0 DNC) 1.0 (37.0 DNC) 6.0 37.0 DNC 118.0 44.0
7th Laser   LASER 215376   Nick Van Tienen   1100 5.0 (37.0 DNC) 7.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 123.0 49.0
8th Laser   LASER 213512   Kieran Santry   1100 6.0 (37.0 DNC) 10.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 127.0 53.0
9th Laser   LASER RADIAL 212783   Archie Wright   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 7.0 10.0 128.0 54.0
10th Laser   LASER RADIAL 201709   Robert Draper   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 9.0 37.0 DNC 8.0 128.0 54.0
11th Laser   LASER 212661   Jake Farren-Price   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 2.0 37.0 DNC 37.0 DNC 150.0 76.0
12th Laser   LASER 216284   Norman Struthers   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 3.0 37.0 DNC 151.0 77.0
13th Laser   LASER 146283   Andy Gordon   1100 3.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 151.0 77.0
14th Laser   LASER RADIAL 210001   Chloe Elvin   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 4.0 37.0 DNC 37.0 DNC 152.0 78.0
15th Laser   LASER RADIAL 216002   Lydia Barber   1100 (37.0 DNC) 4.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 152.0 78.0
16th Laser   LASER 152486   Adrian Lynham   1100 4.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 152.0 78.0
17th Laser   LASER RADIAL 214268   Ben Elvin   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 5.0 37.0 DNC 37.0 DNC 153.0 79.0
18th Laser   LASER 215401   Charlie South   1100 (37.0 DNC) 5.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 153.0 79.0
19th Laser   LASER RADIAL 213544   Luke Anstey   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 6.0 154.0 80.0
20th Laser   LASER 190794   Courts   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 6.0 37.0 DNC 37.0 DNC 154.0 80.0
21st Laser   LASER 189111   Neil Crossouard   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 7.0 155.0 81.0
22nd Laser   LASER 172357   Peter Davison   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 8.0 37.0 DNC 156.0 82.0
23rd Laser   LASER RADIAL 206251   Ollie Payne   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 8.0 37.0 DNC 37.0 DNC 156.0 82.0
24th Laser   LASER 216611   Adrian LYNHAM   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 9.0 157.0 83.0
25th Laser   LASER RADIAL 143678   Ewan Cameron   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 9.0 37.0 DNC 157.0 83.0
26th Laser   LASER RADIAL 118177   Charlie Kettler   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 10.0 37.0 DNC 158.0 84.0
27th Laser   LASER RADIAL 189695   Harris Goodman   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 11.0 37.0 DNC 37.0 DNC 159.0 85.0
28th Laser   LASER 214415   Chris Ellyatt   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 185.0 111.0
28th Laser   LASER RADIAL 166607   Zak Crane-Whatmore   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 185.0 111.0
28th Laser   LASER RADIAL 179812   Islay Goodman   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 185.0 111.0
28th Laser   LASER RADIAL 198838   Richie Thurlby   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 185.0 111.0
28th Laser   LASER 206428   Edward Sitton   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 185.0 111.0
28th Laser   LASER RADIAL 206878   ZoĆ« Malam   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 185.0 111.0
28th Laser   LASER RADIAL 216919   Jessica perkins   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 185.0 111.0
28th Laser   LASER 4.7 195249   Ryan Davies   1208 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 185.0 111.0
28th Laser   LASER RADIAL 216646   Alastair Brown   1100 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 185.0 111.0

Moth Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R2 R5 Total Nett
1st Moth   International Moth 4509   Jason Belben   499 1.0 (4.0 DNC) 5.0 1.0
2nd Moth   International Moth 4765   Jeremy Hartley   499 2.0 (4.0 DNC) 6.0 2.0
3rd Moth   International Moth 3940   Penny Clark   499 (4.0 DNC) 4.0 DNC 8.0 4.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com