Results are final as of 21ST AUGUST 2011

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
                   
NATIONAL 12 3479 SYC Howard Steavenson Rachael Matthews 1092 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 (12.0 DNF) 20.0 8.0
LASER 4.7 151286 SYC Simon Weatherspoon   1175 2.0 1.0 1.0 4.0 (5.0) 1.0 14.0 9.0
LASER RADIAL 190896 Tees and Hartlepool Laura Carveth-Marshall   1104 (12.0 DSQ) 3.0 5.0 1.0 4.0 2.0 27.0 15.0
LASER RADIAL 200228 SYC Ian T Wright   1104 3.0 4.0 3.0 (7.0) 3.0 3.0 23.0 16.0
TOPPER 45471 SYC Faye R Wright   1290 4.0 5.0 4.0 5.0 (8.0) 5.0 31.0 23.0
MIRROR 3508 SYC Dave Shilling Oscar Shilling 1365 (12.0 DNS) 6.0 6.0 8.0 7.0 7.0 46.0 34.0
FLYING FIFTEEN GBR2178 SYC Michael Farmer Caroline Farmer 1025 (12.0 DNS) 12.0 DNS 12.0 DNS 3.0 2.0 6.0 47.0 35.0
TOPPER 45197 SYC Joe Henderson   1290 (12.0 DNS) 12.0 DNS 12.0 DNS 6.0 6.0 4.0 52.0 40.0
LASER PICO Hoylake Judith Stratton Alan Davison 1260 5.0 7.0 7.0 (12.0 DNS) 12.0 DNS 12.0 DNS 55.0 43.0
TOPPER 19024 SYC Greg Chalk   1290 (12.0 DNS) 12.0 DNS 12.0 DNS 9.0 9.0 8.0 62.0 50.0
TOPPER 31498 SYC Neve Smith   1290 (12.0 DNS) 12.0 DNS 12.0 DNS 10.0 10.0 12.0 DNF 68.0 56.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
NATIONAL 12 3479 SYC Howard Steavenson Rachael Matthews 1092     38:16 2 0:35:03 0:00:00 1092 1.0
LASER 4.7 151286 SYC Simon Weatherspoon   1175     43:29 2 0:37:00 0:02:18 1240.866 2.0
LASER RADIAL 200228 SYC Ian T Wright   1104     41:52 2 0:37:55 0:03:11 1194.732 3.0
TOPPER 45471 SYC Faye R Wright   1290     51:08 2 0:39:38 0:05:56 1459.171 4.0
LASER PICO Hoylake Judith Stratton Alan Davison 1260     31:25 1 0:49:52 0:09:20 1793.049 5.0
LASER RADIAL 190896 Tees and Hartlepool Laura Carveth-Marshall   1104     DSQ 2       12.0
MIRROR 3508 SYC Dave Shilling Oscar Shilling 1365     DNS         12.0
FLYING FIFTEEN GBR2178 SYC Michael Farmer Caroline Farmer 1025     DNS         12.0
TOPPER 45197 SYC Joe Henderson   1290     DNS         12.0
TOPPER 19024 SYC Greg Chalk   1290     DNS         12.0
TOPPER 31498 SYC Neve Smith   1290     DNS         12.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
LASER 4.7 151286 SYC Simon Weatherspoon   1175     52:38 3 0:44:48 0:00:00 1175 1.0
NATIONAL 12 3479 SYC Howard Steavenson Rachael Matthews 1092     49:29 3 0:45:19 0:00:34 1104.679 2.0
LASER RADIAL 190896 Tees and Hartlepool Laura Carveth-Marshall   1104     51:09 3 0:46:20 0:01:42 1141.886 3.0
LASER RADIAL 200228 SYC Ian T Wright   1104     51:48 3 0:46:55 0:02:21 1156.396 4.0
TOPPER 45471 SYC Faye R Wright   1290     42:01 2 0:48:51 0:03:30 1406.986 5.0
MIRROR 3508 SYC Dave Shilling Oscar Shilling 1365     46:02 2 0:50:35 0:05:16 1541.49 6.0
LASER PICO Hoylake Judith Stratton Alan Davison 1260     46:27 2 0:55:18 0:08:49 1555.443 7.0
FLYING FIFTEEN GBR2178 SYC Michael Farmer Caroline Farmer 1025     DNS         12.0
TOPPER 45197 SYC Joe Henderson   1290     DNS         12.0
TOPPER 19024 SYC Greg Chalk   1290     DNS         12.0
TOPPER 31498 SYC Neve Smith   1290     DNS         12.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
LASER 4.7 151286 SYC Simon Weatherspoon   1175     43:52 3 0:37:20 0:00:00 1175 1.0
NATIONAL 12 3479 SYC Howard Steavenson Rachael Matthews 1092     41:00 3 0:37:33 0:00:14 1098.214 2.0
LASER RADIAL 200228 SYC Ian T Wright   1104     42:37 3 0:38:36 0:01:24 1141.518 3.0
TOPPER 45471 SYC Faye R Wright   1290     50:03 3 0:38:48 0:01:53 1340.625 4.0
LASER RADIAL 190896 Tees and Hartlepool Laura Carveth-Marshall   1104     42:56 3 0:38:53 0:01:43 1150 5.0
MIRROR 3508 SYC Dave Shilling Oscar Shilling 1365     37:58 2 0:41:43 0:04:00 1525.446 6.0
LASER PICO Hoylake Judith Stratton Alan Davison 1260     40:56 2 0:48:44 0:09:34 1644.643 7.0
FLYING FIFTEEN GBR2178 SYC Michael Farmer Caroline Farmer 1025     DNS         12.0
TOPPER 45197 SYC Joe Henderson   1290     DNS         12.0
TOPPER 19024 SYC Greg Chalk   1290     DNS         12.0
TOPPER 31498 SYC Neve Smith   1290     DNS         12.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
LASER RADIAL 190896 Tees and Hartlepool Laura Carveth-Marshall   1104     28:31 3 0:25:50 0:00:00 1104 1.0
NATIONAL 12 3479 SYC Howard Steavenson Rachael Matthews 1092     53:34 3 0:49:03 0:25:22 2073.791 2.0
FLYING FIFTEEN GBR2178 SYC Michael Farmer Caroline Farmer 1025     53:25 3 0:52:07 0:26:56 2067.984 3.0
LASER 4.7 151286 SYC Simon Weatherspoon   1175     62:00 3 0:52:46 0:31:39 2400.281 4.0
TOPPER 45471 SYC Faye R Wright   1290     45:45 2 0:53:12 0:23:32 2656.762 5.0
TOPPER 45197 SYC Joe Henderson   1290     45:46 2 0:53:13 0:23:33 2657.73 6.0
LASER RADIAL 200228 SYC Ian T Wright   1104     60:04 3 0:54:24 0:31:33 2325.433 7.0
MIRROR 3508 SYC Dave Shilling Oscar Shilling 1365     58:02 2 1:03:46 0:34:32 3370.071 8.0
TOPPER 19024 SYC Greg Chalk   1290     56:01 2 1:05:08 0:33:48 3252.961 9.0
TOPPER 31498 SYC Neve Smith   1290     60:19 2 1:10:08 0:38:06 3502.667 10.0
LASER PICO Hoylake Judith Stratton Alan Davison 1260     DNS         12.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
NATIONAL 12 3479 SYC Howard Steavenson Rachael Matthews 1092     48:05 3 0:44:02 0:00:00 1092 1.0
FLYING FIFTEEN GBR2178 SYC Michael Farmer Caroline Farmer 1025     46:24 3 0:45:16 0:01:16 1053.771 2.0
LASER RADIAL 200228 SYC Ian T Wright   1104     37:32 2 0:51:00 0:05:08 1278.605 3.0
LASER RADIAL 190896 Tees and Hartlepool Laura Carveth-Marshall   1104     38:02 2 0:51:41 0:05:38 1295.638 4.0
LASER 4.7 151286 SYC Simon Weatherspoon   1175     41:06 2 0:52:28 0:06:36 1400.107 5.0
TOPPER 45197 SYC Joe Henderson   1290     45:44 2 0:53:11 0:07:52 1557.945 6.0
MIRROR 3508 SYC Dave Shilling Oscar Shilling 1365     49:06 2 0:53:57 0:09:02 1672.634 7.0
TOPPER 45471 SYC Faye R Wright   1290     48:02 2 0:55:51 0:10:10 1636.297 8.0
TOPPER 19024 SYC Greg Chalk   1290     50:03 2 0:58:12 0:12:11 1704.996 9.0
TOPPER 31498 SYC Neve Smith   1290     37:17 1 1:26:42 0:18:21 2540.177 10.0
LASER PICO Hoylake Judith Stratton Alan Davison 1260     DNS         12.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
LASER 4.7 151286 SYC Simon Weatherspoon   1175     41:00 3 0:34:54 0:00:00 1175 1.0
LASER RADIAL 190896 Tees and Hartlepool Laura Carveth-Marshall   1104     38:53 3 0:35:13 0:00:22 1114.339 2.0
LASER RADIAL 200228 SYC Ian T Wright   1104     40:01 3 0:36:15 0:01:30 1146.819 3.0
TOPPER 45197 SYC Joe Henderson   1290     32:09 2 0:37:23 0:02:08 1382.058 4.0
TOPPER 45471 SYC Faye R Wright   1290     32:28 2 0:37:45 0:02:27 1395.671 5.0
FLYING FIFTEEN GBR2178 SYC Michael Farmer Caroline Farmer 1025     38:44 3 0:37:47 0:02:58 1110.041 6.0
MIRROR 3508 SYC Dave Shilling Oscar Shilling 1365     35:39 2 0:39:11 0:03:54 1532.515 7.0
TOPPER 19024 SYC Greg Chalk   1290     39:14 2 0:45:37 0:09:13 1686.555 8.0
NATIONAL 12 3479 SYC Howard Steavenson Rachael Matthews 1092     DNF         12.0
LASER PICO Hoylake Judith Stratton Alan Davison 1260     DNS         12.0
TOPPER 31498 SYC Neve Smith   1290     DNF         12.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 2
www.sailwave.com