event burgee venue burgee

Dinghy Regatta 2010

Sunderland Yacht Club

Results as of 20:02 on August 21, 2010

Asymetrical Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
Saturday 21st
Total Nett Notes
1st MUSTO SKIFF 082 Michael Mathews   875 1.0 1.0 1.0
2nd MUSTO SKIFF 393 Jonathan Olin   875 3.0 DNF 3.0 3.0
3rd B14 757 Philip Muray   874 10.0 DNC 10.0 10.0
3rd CHERUB* 3203 Phil Kirk Sarah Kirk 950 10.0 DNC 10.0 10.0
3rd MUSTO SKIFF 127 Tom Steavenson   10.0 DNC 10.0 10.0
3rd MUSTO SKIFF 220 Billy Maughan   875 10.0 DNC 10.0 10.0
3rd MUSTO SKIFF 240 Richard Purdy   875 10.0 DNC 10.0 10.0
3rd CHERUB* 3204 Graham Bridle Eddie Bridle 950 10.0 DNC 10.0 10.0
3rd RS 800 1008 Mike Wilson Corinne Wilson 822 10.0 DNC 10.0 10.0

Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
Saturday 21st
Total Nett Notes
1st LASER 140866 David Ward   1080 3.0 DNC 3.0 3.0
1st TOPPER 19024 Greg Chalk   1295 3.0 DNC 3.0 3.0

RS 300 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
Saturday 21st
Total Nett Notes
1st RS 300 328 Tim Keen   1000 1.0 1.0 1.0
2nd RS 300 456 Tom Ballincall   1000 2.0 2.0 2.0
3rd RS 300 321 Luke McGill   1000 3.0 3.0 3.0
4th RS 300 426 Richard Le Mare   1000 4.0 4.0 4.0
5th RS 300 450 Mark Henman   1000 7.0 DNF 7.0 7.0
5th RS 300 365 Dave Barker   1000 7.0 DNF 7.0 7.0

R1 - Asymetrical Fleet - Saturday 21st at 13.00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 13.05.00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Points Notes
1 MUSTO SKIFF 082 Michael Mathews   875 13.05.00 13.24.00 0.19.00 1 0.21.43 0.00.00 1.0
2 MUSTO SKIFF 393 Jonathan Olin   875     DNF       3.0
3 B14 757 Philip Muray   874     DNC       10.0
3 CHERUB* 3203 Phil Kirk Sarah Kirk 950     DNC       10.0
3 MUSTO SKIFF 127 Tom Steavenson       DNC       10.0
3 MUSTO SKIFF 220 Billy Maughan   875     DNC       10.0
3 MUSTO SKIFF 240 Richard Purdy   875     DNC       10.0
3 CHERUB* 3204 Graham Bridle Eddie Bridle 950     DNC       10.0
3 RS 800 1008 Mike Wilson Corinne Wilson 822     DNC       10.0

R1 - Handicap Fleet - Saturday 21st at 13.00

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 13.10.00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 LASER 140866 David Ward   1080 DNC 3.0
1 TOPPER 19024 Greg Chalk   1295 DNC 3.0

R1 - RS 300 Fleet - Saturday 21st at 13.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13.00.00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Points Notes
1 RS 300 328 Tim Keen   1000 13.00.00 13.29.20 0.29.20 2 0.29.20 0.00.00 1.0
2 RS 300 456 Tom Ballincall   1000 13.00.00 13.34.30 0.34.30 2 0.34.30 0.05.10 2.0
3 RS 300 321 Luke McGill   1000 13.00.00 13.35.06 0.35.06 2 0.35.06 0.05.46 3.0
4 RS 300 426 Richard Le Mare   1000 13.00.00 13.39.20 0.39.20 2 0.39.20 0.10.00 4.0
5 RS 300 450 Mark Henman   1000     DNF       7.0
5 RS 300 365 Dave Barker   1000     DNF       7.0


www.sunderlandyachtclub.co.uk
sycsailing@yahoo.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com