2005
Thames Travellers Trophy

Thames Travellers Trophy
Sailed:1  Discards:0  To count:1  Ratings:PY  Entries:0

Greenwich

Greenwich
  Date:22/05/2005  Published start time:11:30:00
Start:Start 1  Time:11:30  Distance:4
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Club PY Finish Elapsed Corrected Ave speed Nett Notes
1 Nemesis MRX 3617 Geoff O'Neil Chris o'Neil WSC 1000 12:59:44 1:29:44 1:29:44 2.675 nm/hr 1.00  
2 Navigator MRX 3618 Morice Cleal Martin Thompson WSC 1000 13:01:41 1:31:41 1:31:41 2.618 nm/hr 2.00  
3 The Matrix MRX 3622 Mark Candelas Phil Treacher WSC 1000 13:02:19 1:32:19 1:32:19 2.6 nm/hr 3.00  
4 Dipper Wayfarer 8929 James Eastwood Darren Bell GYC 1139 13:16:50 1:46:50 1:33:48 2.246 nm/hr 4.00  
5 Limehouse Bosun 7 Steve Wilson Catherine Pearson GYC 1238 13:26:52 1:56:52 1:34:24 2.054 nm/hr 5.00  
6 Greenwich Bosun 3 Nichola Prehn Lucy Preston GYC 1238 13:28:07 1:58:07 1:35:25 2.032 nm/hr 6.00  
7 Fiddler Bosun 2099 Geoff Williams Fiona GYC 1238 13:30:33 2:00:33 1:37:22 1.991 nm/hr 7.00  
8 One Jump Ahead Osprey 1146 Ron Cook Douglas Cook   940 13:03:00 1:33:00 1:38:56 2.581 nm/hr 8.00  
9 Blue by You Snipe 26090 Graham Campbell George Mees   1157 13:24:36 1:54:36 1:39:03 2.094 nm/hr 9.00  
10 SYM 2 Wayfarer 9784 Alan Davies Debra Davies   1139 13:24:33 1:54:33 1:40:34 2.095 nm/hr 10.00  
11 Silva Bosun 5 Tracey McMahon Hayley GYC 1238 13:34:57 2:04:57 1:40:56 1.921 nm/hr 11.00  
12 Gallion Bosun 6 Paul Kenwood Rebecca Scott GYC 1198 13:31:42 2:01:42 1:41:35 1.972 nm/hr 12.00  
13 North Fleet Hope Bosun 2169 Jay Prehn Nick Nelson GYC 1198 13:32:04 2:02:04 1:41:54 1.966 nm/hr 13.00  
14 Bugsby Bosun 2165 Brian Harrison Adrian Ryder GYC 1198 13:32:12 2:02:12 1:42:00 1.964 nm/hr 14.00  
15   Bosun 2333 Emma Craupton Adrian Reeves   1198 13:32:21 2:02:21 1:42:08 1.962 nm/hr 15.00  
16 Topper Topas Duo 1349       1230 13:35:56 2:05:56 1:42:23 1.906 nm/hr 16.00  
17 Blackwall Bosun 1 David Purvis Carla Pengilly GYC 1238 13:38:17 2:08:17 1:43:37 1.871 nm/hr 17.00  
18   Star 115 Richard Banner Eve Pexto EYC 1289 13:44:39 2:14:39 1:44:28 1.782 nm/hr 18.00  
19   Bosun 2331 R Hall J Hall   1198 13:36:08 2:06:08 1:45:17 1.903 nm/hr 19.00  
20 Opus Snipe 27329 Dawn Snape Shane Butcher EYC 1157 13:32:09 2:02:09 1:45:34 1.965 nm/hr 20.00 Junior
21   Star 106     EYC 1289 13:48:31 2:18:31 1:47:28 1.733 nm/hr 21.00  
22   Wayfarer 3 Russel Bradman Chris Willet   1139 13:32:32 2:02:32 1:47:35 1.959 nm/hr 22.00  
23   Star 111     EYC 1289 13:49:50 2:19:50 1:48:29 1.716 nm/hr 23.00  
24 London Docklands Laser Lon Doc Andrew Ktenas   SSC 1078 13:27:38 1:57:38 1:49:07 2.04 nm/hr 24.00  
25 Joie de Vivre GP14 3496       1167 13:37:38 2:07:38 1:49:22 1.88 nm/hr 25.00  
26   Star 113 D Lash D Fletcher EYC 1289 13:55:10 2:25:10 1:52:37 1.653 nm/hr 26.00  
27   Star 54 Nigel Andrew EYC 1289   DNF     30.00  
27   Star 84 Eve Peylip   EYC 1289   DNF     30.00  
27   Topper 43772 Peter Reeves   EYC 1134   DNF     30.00 Junior

Erith

Gravesend

www.greenwichyachtclub.co.uk
GYC@home-it.com
Sailwave Scoring Software 1.64
www.sailwave.com
www.greenwichyachtclub.co.uk
GYC@home-it.com