Monday series 1 Fast 2021

TMSC

Monday series 1 Fast 2021

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
R8
   
R9
   
R10
   
Total Nett
1st   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 (4.0) 1.0   2.0 (4.0) 3.0 2.0 1.0 1.0 1.0 19.0 11.0
2nd Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 2.5 2.0   (4.0) 3.0 1.0 1.0 3.0 2.5 (12.0 DNC) 31.0 15.0
3rd Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 2.5 (3.0)   3.0 2.0 2.0 3.0 (4.0) 2.5 2.0 24.0 17.0
4th   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 8.0 7.0   5.0 (12.0 DNC) (12.0 RET) 6.0 5.0 5.0 3.0 63.0 39.0
5th   RS 200 461 Emma Doug 1046 7.0 4.0   (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 5.0 6.0 6.0 12.0 DNC 68.0 44.0
6th   laser 5 Keith Watts   1100 1.0 5.0   (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 4.0 12.0 DNC 72.0 48.0
7th   RS 400 1235 Sam Pickering Emily Pickering 942 5.0 (12.0 DNC)   1.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 79.0 55.0
8th   RS 600 960 Alex Carr Alex Smeardon 916 6.0 (12.0 DNC)   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 94.0 70.0
9th   Supanova 1237 Stuart Hall   1077 (12.0 DNC) 6.0   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 12.0 DNC 12.0 DNC 97.0 73.0
10th   Rs Vareo 610 Mark Heyler   1093 (12.0 DNC) (12.0 DNC)   12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 100.0 76.0
11th   Laser Std 175786 Rob Loader   1100 (12.0 DNC) (12.0 DNC)   12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 108.0 84.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   laser 5 Keith Watts   1100 18:30:00 19:02:13 0:32:13 1 0:29:17 1.0
2 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 18:30:00 19:02:05 0:32:05 1 0:30:39 2.5
2 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 18:30:00 19:02:39 0:32:39 1 0:30:39 2.5
4   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 18:30:00 19:03:53 0:33:53 1 0:31:00 4.0
5   RS 400 1235 Sam Pickering Emily Pickering 942 18:30:00 19:00:27 0:30:27 1 0:32:19 5.0
6   RS 600 960 Alex Carr Alex Smeardon 916 18:30:00 19:00:56 0:30:56 1 0:33:46 6.0
7   RS 200 461 Emma Doug 1046 18:30:00 19:05:27 0:35:27 1 0:33:53 7.0
8   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 18:30:00 19:09:55 0:39:55 1 0:36:31 8.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:11:00 19:55:39 0:44:39 2 0:40:51 1.0
2 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:11:00 19:57:24 0:46:24 2 0:44:19 2.0
3 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:11:00 20:00:19 0:49:19 2 0:46:18 3.0
4   RS 200 461 Emma Doug 1046 19:11:00 20:00:26 0:49:26 2 0:47:16 4.0
5   laser 5 Keith Watts   1100 19:11:00 20:04:30 0:53:30 2 0:48:38 5.0
6   Supanova 1237 Stuart Hall   1077 19:11:00 20:06:08 0:55:08 2 0:51:11 6.0
7   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 19:11:00 20:08:02 0:57:02 2 0:52:11 7.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS 400 1235 Sam Pickering Emily Pickering 942 19:30:00 19:57:59 0:27:59 2 0:29:42 1.0
2   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:30:00 20:02:29 0:32:29 2 0:29:43 2.0
3 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:30:00 20:01:54 0:31:54 2 0:29:57 3.0
4 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:30:00 20:03:50 0:33:50 2 0:32:19 4.0
5   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 19:30:00 20:10:06 0:40:06 2 0:36:41 5.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS 400 1235 Sam Pickering Emily Pickering 942 19:00:00 19:54:02 0:54:02 3 0:57:22 1.0
2 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 20:05:02 1:05:02 3 1:01:04 2.0
3 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 20:04:31 1:04:31 3 1:01:37 3.0
4   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 20:10:00 1:10:00 3 1:04:03 4.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 19:40:29 0:40:29 3 0:38:40 1.0
2 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 19:43:11 0:43:11 3 0:40:33 2.0
3   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:47:51 0:47:51 3 0:43:47 3.0
4   RS 200 461 Emma Doug 1046 19:00:00 19:46:16 0:46:16 3 0:44:14 4.0
5   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093     RET     12.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 19:38:26 0:38:26 1 0:36:42 1.0
2   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:43:25 0:43:25 1 0:39:43 2.0
3 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 19:43:32 0:43:32 1 0:40:53 3.0
4   RS 600 960 Alex Carr Alex Smeardon 916 19:00:00 19:39:35 0:39:35 1 0:43:13 4.0
5   RS 200 461 Emma Doug 1046 19:00:00 19:48:29 0:48:29 1 0:46:21 5.0
6   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 19:00:00 19:52:45 0:52:45 1 0:48:16 6.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:39:29 0:39:29 2 0:36:07 1.0
2   laser 5 Keith Watts   1100 19:00:00 19:40:10 0:40:10 2 0:36:31 2.0
3 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 19:38:22 0:38:22 2 0:36:39 3.0
4 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 19:40:09 0:40:09 2 0:37:42 4.0
5   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 19:00:00 19:44:31 0:44:31 2 0:40:44 5.0
6   RS 200 461 Emma Doug 1046 19:00:00 19:43:41 0:43:41 2 0:41:46 6.0
7   Supanova 1237 Stuart Hall   1077 19:00:00 19:47:38 0:47:38 2 0:44:14 7.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:59:27 0:59:27 3 0:54:23 1.0
2 Tarosavan Phantom 890 Nik Lye   1047 19:00:00 20:00:16 1:00:16 3 0:57:34 2.5
2 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 20:01:19 1:01:19 3 0:57:34 2.5
4   laser 5 Keith Watts   1100 19:00:00 20:07:57 1:07:57 3 1:01:46 4.0
5   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 19:00:00 20:08:07 1:08:07 3 1:02:19 5.0
6   RS 200 461 Emma Doug 1046 19:00:00 20:05:13 1:05:13 3 1:02:21 6.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 386 Richard Woods   1093 19:00:00 19:47:40 0:47:40 2 0:43:37 1.0
2 Whassup RS Aero 7 2808 Steve Roberts   1065 19:00:00 19:47:32 0:47:32 2 0:44:38 2.0
3   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 19:00:00 19:54:16 0:54:16 2 0:49:39 3.0
4   Rs Vareo 610 Mark Heyler   1093 19:00:00 19:55:42 0:55:42 2 0:50:58 4.0


Tmsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com