South Coast Regatta for ILCA 4, 6 and 7

WPNSA

Results are provisional as of 16:59 on May 13, 2021

Contents

ILCA 4 Type

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Type Sail number Alt Sail Club HelmName age cat Gender R1 R2 R3 Total Nett
1st ILCA 4 164422 4422   Freddie Sunderland U16 Male (5) 2 1 8 3
2nd ILCA 4 212109 2109 Pwllheli SC Arwen Fflur U16 Female (4) 1 3 8 4
3rd ILCA 4 210618 0618 Parkstone YC Henry Keegan U16 Male 2 (10) 2 14 4
4th ILCA 4 201699 1699 Stokes Bay SC Keijiro Kikkawa U18 Male 1 (6) 5 12 6
5th ILCA 4 147059 7059 Pwllheli SC Ffion Wood U18 Female (15) 5 4 24 9
6th ILCA 4 165295 5295 Draycote Water SC James Knight U18 Male 3 (8) 7 18 10
7th ILCA 4 216648 6648 Wembley SC; Stokes Bay SC Max Steele U18 Male (6) 4 6 16 10
8th ILCA 4 216601 6601 Island Barn Reservoir SC Antonio Pascali U16 Male 8 3 (18) 29 11
9th ILCA 4 205144 5144 Poole YC Ollie Freemantle U18 Male 7 (15) 11 33 18
10th ILCA 4 176779 6779 RLymYC Cameron Bignold-Kyles U16 Male 9 (14) 9 32 18
11th ILCA 4 198156 8156 Salcombe YC Ben Meek U16 Male 12 9 (14) 35 21
12th ILCA 4 206917 6917 Snettisham Beach SC Eva Miller U18 Female 10 11 (19) 40 21
13th ILCA 4 195154 5154 Corinthian Otters/Royal Hospital School Angus Beale U16 Male (13) 12 10 35 22
14th ILCA 4 207462 7462 Newhaven & Seaford SC and Weir Wood Sail Ed Rollestone U18 Male 16 7 (21) 44 23
15th ILCA 4 125770 5770   Olly Phillips U16 Male 11 (17) 12 40 23
16th ILCA 4 215283 5283   Millie Lewis U16 Female (20) 16 8 44 24
17th ILCA 4 192770 2770 Hunts SC, Aldeburgh YC, Rutland SC Amalie Hacker U16 Female (17) 13 13 43 26
18th ILCA 4 212037 2037 Banbury Sailing Club and DWSC Aimee Bray U16 Female 14 (18) 17 49 31
19th ILCA 4 205316 5316   River Green U16 Male 19 (20) 15 54 34
20th ILCA 4 195244 5244 Felpham SC Josie Kelly U16 Female 18 (19) 16 53 34
21st ILCA 4 152548 2548 Neyland YC Finn Sinclair U16 Male (21) 21 20 62 41
22nd ILCA 4 153773 3773   Luke Crichton U18 Male (22) 22 22 66 44

ILCA 6 Type

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Type Sail number Alt Sail Club HelmName age cat Gender R1 R2 R3 Total Nett
1st ILCA 6 214268 4268 Stokes Bay SC Ben Elvin AM Male 2 1 (8) 11 3
2nd ILCA 6 214933 4933 Royal Bermuda YC Sebastian Kempe U17 Male (15) 2 5 22 7
3rd ILCA 6 216115 6115 Weir Wood SC Jon Emmett AM Male 3 (7) 6 16 9
4th ILCA 6 213956 3956 Stokes Bay SC Shotaro Kikkawa U21 Male 1 10 (24) 35 11
5th ILCA 6 213544 3544 Frensham Pond SC Luke Anstey U19 Male 5 6 (17) 28 11
6th ILCA 6 215835 5835 Grafham Water SC Tim Evans U17 Male (24) 11 1 36 12
7th ILCA 6 209119 9119 Royal Tay YC Tom Mitchell U19 Male 8 (18) 4 30 12
8th ILCA 6 216646 6646 Great Moor SC Alastair Brown U21 Male 10 3 (12) 25 13
9th ILCA 6 216655 6655 Chew Valley Lake SC Edward Baker U19 Male 14 (17) 3 34 17
10th ILCA 6 210001 0001 Stokes Bay SC Chloe Barr A Female 12 5 (14) 31 17
11th ILCA 6 211013 1013   James Curtis U17 Male (29) 12 7 48 19
12th ILCA 6 202543 2543   Aaron Evans U19 Male (16) 8 13 37 21
13th ILCA 6 198838 8838 Hill Head SC Richie Thurlby U19 Male 20 (23) 2 45 22
14th ILCA 6 214560 4560 Hunts SC, Aldeburgh YC, Rutland SC Terry Hacker U19 Male 11 (15) 11 37 22
15th ILCA 6 213657 3657 Helensburgh SC Scott Forbes U19 Male 7 16 (21) 44 23
16th ILCA 6 200646 0646 Parkstone YC Eve Kennedy U19 Female 21 4 (23) 48 25
17th ILCA 6 214300 4300 Whitstable YC Max Hunt GM Male 4 21 (31) 56 25
18th ILCA 6 211875 1875 Cardiff Bay YC Mila Monaghan A Female 6 (22) 19 47 25
19th ILCA 6 203084 3084 Parkstone YC Freddie Howarth U17 Male 17 9 (33) 59 26
20th ILCA 6 191855 1855 Royal Lymington Yacht Club Albert Barber U19   (37) 20 10 67 30
21st ILCA 6 217881 7881 Frensham Pond SC Charlotte Videlo U19 Female 13 (19) 18 50 31
22nd ILCA 6 201587 1587   Sam Dickinson U17 Male (25) 14 20 59 34
23rd ILCA 6 190996 0996 Cardiff Bay YC Honor Procter U17 Female (26) 26 9 61 35
24th ILCA 6 214007 4007 Royal Lymington Yacht Club Jack Graham-Troll U17 Male 9 31 (34) 74 40
25th ILCA 6 212008 2008 Papercourt SC Samantha Edwards U19 Female (33) 24 16 73 40
26th ILCA 6 208325 8325 Portishead Y & SC Dru Townsend U17 Female 19 (36) 22 77 41
27th ILCA 6 216724 6724 Chew Valley SC / RLymSC / Castle Cove SC Oliver Allen-Wilcox U19 Male (30) 13 29 72 42
28th ILCA 6 208659 8659 IBRSC Luka Franklin U19 Male 18 (42) 26 86 44
29th ILCA 6 216122 6122 West Kirby SC George Colquitt U17 Male (35) 34 15 84 49
30th ILCA 6 216002 6002 Stokes Bay SC/Blithfield SC Lydia Barber U21 Female 22 27 (36) 85 49
31st ILCA 6 215421 5421 Draycote Water William Sunderland U19 Male (34) 25 25 84 50
32nd ILCA 6 193786 3786   Llion Morris U17 Male 28 (33) 28 89 56
33rd ILCA 6 206856 6856 Draycote Water SC Iris Singleton U19 Female (32) 28 30 90 58
34th ILCA 6 215118 5118   Keiran Bray U19 Male 23 (45 UFD) 39 107 62
35th ILCA 6 164918 4918 Erith Yacht Club John Cant A Male 27 35 (41) 103 62
36th ILCA 6 216647 6647 Warsash SC Xavier Dunn U17 Male (42) 30 32 104 62
37th ILCA 6 208680 8680 RLYC Oliver Woodley U19 Male 36 (37) 27 100 63
38th ILCA 6 214960 4960 Royal Southern YC Lucy Davis U19 Female 39 29 (40) 108 68
39th ILCA 6 204915 4915 Royal Lymington YC Findlay Bignold-Kyles U17 Male 31 (41) 37 109 68
40th ILCA 6 202316 2316 Whitstable YC Harry Newton U19 Male (43) 32 42 117 74
41st ILCA 6 204539 4539 RLymYC/MYC Anya Morris U17 Female (40) 40 35 115 75
42nd ILCA 6 213791 3791 Restronguet sailing club William Symonds U21 Male (38) 38 38 114 76
43rd ILCA 6 190673 0673   Joe Mole U17 Male 41 39 (43) 123 80
44th ILCA 6 201709 1709 Stokes Bay SC Bob Draper GGM   (45 DNC) 45 DNC 45 DNC 135 90

ILCA 7 Type

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Type Sail number Alt Sail Club HelmName age cat Gender R1 R2 R3 Total Nett
1st ILCA 7 212109 2109   Ben Flower A Male 2 1 (3) 6 3
2nd ILCA 7 96 96 Royal Lymington YC Jacob Farren-Price A Male (4) 4 1 9 5
3rd ILCA 7 212907 2907 Poole YC James Foster U21 Male 1 (6) 4 11 5
4th ILCA 7 210093 0093 Hayling Island SC Finley Dickinson U19 Male (12) 3 2 17 5
5th ILCA 7 213520 3520   Angus kemp U21 Male 6 2 (10) 18 8
6th ILCA 7 215842 5842 Llyn Brenig SC Kai Wolgram U19 Male 3 (8) 6 17 9
7th ILCA 7 215695 5695 Hayling Island SC Jack Hopkins A Male 5 (13 DSQ) 5 23 10
8th ILCA 7 218435 8435 Emsworth Sailing Club / Stokes Bay Saili Charlie South U19 Male (9) 5 9 23 14
9th ILCA 7 215381 5381 Ballyhome YC Dan McGaughey U21 Male 7 7 (8) 22 14
10th ILCA 7 215390 5390 Redesmere SC Thomas Brindley U21 Male (10) 9 7 26 16
11th ILCA 7 211324 1324 Cardiff YC Rhys Jones U21 Male 8 (11) 11 30 19
12th ILCA 7 213477 3477 Parkstone YC Scott Parker U21 Male 11 10 (12) 33 21

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 45
DSQDisqualification 13
UFDU flag disqualification under rule 30.3 45



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com