50th anniversary Regatta - 19th - 20th June 2021

Stokes Bay Sailing Club

Results are final as of 9:52 on July 12, 2021

Contents

ILCA 6 Type

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 70, Scoring system: Appendix A
Rank Type Sail number Club HelmName World Sailing Number Date of birth Gender Membership Number R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st ILCA 6 209119 Royal Tay YC Tom Mitchell   U19 M 2364163 4 3 2 (8) 4 21 13
2nd ILCA 6 214268 Stokes Bay SC Ben Elvin   AM M 2363783 2 (20) 5 2 5 34 14
3rd ILCA 6 216646 Great Moor SC Alastair Brown   U21 M 2362845 1 9 (10) 5 1 26 16
4th ILCA 6 216724 Chew Valley SC / RLymSC / Castle Cove SC Oliver Allen-Wilcox   U19 M 2362763 3 5 6 (13) 2 29 16
5th ILCA 6 218716 Lymington Town SC Hannah Snellgrove   A F 2364395 5 10 (12) 1 3 31 19
6th ILCA 6 211013   James Curtis   U17 M 2393565 (11) 7 3 6 6 33 22
7th ILCA 6 201587   Sam Dickinson   U17 M 2372077 (15) 4 8 4 9 40 25
8th ILCA 6 213563 Carsington Lake SC Joe Scurrah   A M 2363315 10 1 9 (21) 13 54 33
9th ILCA 6 213544 Frensham Pond SC Luke Anstey   U19 M 2363469 13 15 (20) 3 7 58 38
10th ILCA 6 203084 Parkstone YC Freddie Howarth   U17 M 2363087 7 13 13 11 (25) 69 44
11th ILCA 6 210001 Stokes Bay SC Chloe Barr   A F 2362781 6 (29) 22 7 11 75 46
12th ILCA 6 214560 Rutland SC Terry Hacker   U19 M 2363037 (17) 8 17 14 8 64 47
13th ILCA 6 211875 Cardiff Bay YC Mila Monaghan   A F 2364165 8 11 (32) 10 18 79 47
14th ILCA 6 214007 Royal Lymington Yacht Club Jack Graham-Troll   U17 M 2363873 22 19 1 9 (71 DSQ) 122 51
15th ILCA 6 216601 Island Barn Reservoir SC Antonio Pascali ITA210AP U17 M 2364231 16 12 18 12 (19) 77 58
16th ILCA 6 208650 Island Barn Reservoir SC Henry Koe   U17 M 2363139 14 17 (37) 19 14 101 64
17th ILCA 6 217881 Frensham Pond SC Charlotte Videlo   U19 F 2364487 24 6 24 (71 BFD) 12 137 66
18th ILCA 6 218860 Whitstable YC Max Hunt   GM M 2363977 9 (28) 27 26 10 100 72
19th ILCA 6 212946   Edwin Cross   U17 M 2371485 18 2 29 (32) 24 105 73
20th ILCA 6 200510 Frensham Pond SC Ian Gregory   M M 2363879 21 31 4 17 (32) 105 73
21st ILCA 6 216655 Chew Valley Lake SC/Bowmoor SC Edward Baker   U19 M 2363485 12 22 11 (48) 33 126 78
22nd ILCA 6 213540   Coco Barrett   U19 F 2372711 23 14 30 (71 BFD) 15 153 82
23rd ILCA 6 216122 West Kirby SC George Colquitt GBRGC61 U17 M 2367741 (33) 27 19 18 21 118 85
24th ILCA 6 198049 Stokes Bay SC Keijiro Kikkawa   U19 M 2364021 20 (32) 21 16 29 118 86
25th ILCA 6 211165 Datchet Water SC Josh Lyttle   U17 M 2364089 27 33 7 20 (71 DNC) 158 87
26th ILCA 6 205147 Seafarers SC Vittorio Boccolini   AM M 2363555 19 24 15 30 (35) 123 88
27th ILCA 6 195049 Island Barn SC Daniel Fletcher   U19 M 2381011 25 26 23 (27) 17 118 91
28th ILCA 6 208163 Bosham SC George Ellis-Miller ISAF GBRGE20 U21 M 2363779 (40) 30 39 15 16 140 100
29th ILCA 6 208680 RLYC Oliver Woodley   U19 M 2364595 37 16 (42) 31 20 146 104
30th ILCA 6 206856 Draycote Water SC Iris Singleton   U19 F 2363327 (71 OCS) 35 14 35 22 177 106
31st ILCA 6 197693 Bough Beech SC Sergio Messina   GM M 2364149 26 23 36 (71 BFD) 23 179 108
32nd ILCA 6 209425 Rutland SC Carys Attwell   U17 F 2363477 31 (54) 31 22 31 169 115
33rd ILCA 6 213516 Queen Mary SC Niall Peelo   M M 2364245 32 36 (54) 23 34 179 125
34th ILCA 6 217515 Draycote Water SC James Knight   U17 M 2364029 30 41 28 (71 BFD) 26 196 125
35th ILCA 6 208659 IBRSC Luka Franklin   U19 M 2362995 28 37 (48) 42 27 182 134
36th ILCA 6 213537 Brading Haven YC Kristian Schafer   U19 M 2363311 48 (51) 33 29 28 189 138
37th ILCA 6 209056 Stokes Bay SC Oliver Payne   U17 M 2363245 (58) 38 25 34 42 197 139
38th ILCA 6 215421 Draycote Water William Sunderland   U19 M 2364431 34 34 34 (52) 44 198 146
39th ILCA 6 215118   Keiran Bray   U19 M 2362839 38 (48) 16 47 47 196 148
40th ILCA 6 195243 Crawley Mariners YC Miles Vidler   U19 M 2364489 41 45 35 (71 DNC) 30 222 151
41st ILCA 6 208325 Portishead Y & SC Dru Townsend   U17 F 2364475 50 25 51 28 (55) 209 154
42nd ILCA 6 205144 Poole YC Ollie Freemantle   U17 M 2363001 35 (60) 38 37 52 222 162
43rd ILCA 6 215305 Nairn SC Jasmin Robertson   U19 F 2363285 36 49 (57) 36 45 223 166
44th ILCA 6 212573   Rhys Powell   U19 M 2368207 45 (62) 44 41 38 230 168
45th ILCA 6 8   James Russell   U19 M 2393069 54 21 55 40 (57) 227 170
46th ILCA 6 212783 Warsash SC Archie Wright   U17 M 2363437 42 39 40 (49) 49 219 170
47th ILCA 6 201709 Stokes Bay SC Bob Draper GBRRD73 GGM M 2363757 (57) 40 43 44 43 227 170
48th ILCA 6 204539 RLymYC/MYC Anya Morris   U17 F 2364167 47 (50) 41 45 39 222 172
49th ILCA 6 152548 Neyland YC/ Pembrokeshire Performance Sa Finn Sinclair   U17 M 2364371 51 42 (60) 39 41 233 173
50th ILCA 6 195242   Rob Kemp   GM M 3946979 49 43 45 38 (51) 226 175
51st ILCA 6 190996 Cardiff Bay YC Honor Procter   U17 F 2364283 46 57 (59) 24 53 239 180
52nd ILCA 6 188220 Orwell YC William Thorogood   U19 M 2363369 (61) 55 46 25 58 245 184
53rd ILCA 6 198189   Andrew Chapman   GM M 2362871 44 46 26 (71 DNC) 71 DNC 258 187
54th ILCA 6 206251   John Russell   M M 2391527 52 52 (56) 46 37 243 187
55th ILCA 6 193786   Llion Morris   U17 M 2370123 (56) 56 53 43 36 244 188
56th ILCA 6 216002 Stokes Bay SC/Blithfield SC Lydia Barber GBRLB45 U21 F 2362777 (71 DNC) 71 DNC 47 33 40 262 191
57th ILCA 6 136530 Oxford SC James Barrett   U17 M 2362785 39 53 (71 DNC) 50 50 263 192
58th ILCA 6 177861 Queen Mary SC Alison Stevens   AM F 2363351 59 47 49 (71 BFD) 46 272 201
59th ILCA 6 216647 Warsash SC Xavier Dunn   U17 M 2362947 43 18 (71 DNC) 71 DNC 71 DNC 274 203
60th ILCA 6 182565 Llandudno SC Matthew Stubbins   U17 M 2363359 55 (61) 50 51 48 265 204
61st ILCA 6 216919 Warsash Sailing Club Jessica Perkins   U17 F 2370999 53 (59) 52 53 56 273 214
62nd ILCA 6 162576 Shotley SC Terry Scutcher   GM M 2364353 29 44 (71 DNC) 71 DNC 71 DNC 286 215
63rd ILCA 6 146162 Newhaven and Seaford Sailing Club Zoe McCaig   AM F 3953771 60 58 58 (71 BFD) 54 301 230
64th ILCA 6 206878 Stokes Bay Sailing Club Zoe Malam   U19 F 2382259 62 63 (71 DNC) 71 DNC 71 DNC 338 267
65th ILCA 6 190673   Joe Mole   U17 M 2370113 (71 DNC) 71 DNC 71 DNC 71 DNC 71 DNC 355 284
65th ILCA 6 196244 Hill Head SC Zak Crane-Whatmore   U17 M 2362901 (71 DNC) 71 DNC 71 DNC 71 DNC 71 DNC 355 284
65th ILCA 6 213579 Grafham Water SC Ian Rawet   Legend M 2364307 (71 DNC) 71 DNC 71 DNC 71 DNC 71 DNC 355 284
65th ILCA 6 214933 Royal Bermuda YC Sebastian Kempe BERSK6 U17 M 2363127 (71 DNC) 71 DNC 71 DNC 71 DNC 71 DNC 355 284
65th ILCA 6 216212 Whitstable YC Christopher Marsh   U17 M 2364119 (71 DNC) 71 DNC 71 DNC 71 DNC 71 DNC 355 284
65th ILCA 6 216648 Wembley SC; Stokes Bay SC Max Steele   U17 M 2363349 (71 DNC) 71 DNC 71 DNC 71 DNC 71 DNC 355 284

ILCA 7 Type

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Rank Type Sail number Club HelmName World Sailing Number Date of birth Gender Membership Number R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st ILCA 7 210093 Hayling Island SC Finley Dickinson   U19 M 2363745 1 1 4 (39 BFD) 5 50 11
2nd ILCA 7 215842 Llyn Brenig SC Kai Wolgram GBRKW39 U19 M 2364587 2 (7) 5 2 3 19 12
3rd ILCA 7 212907 Poole YC James Foster   U21 M 2363835 (17) 5 6 5 1 34 17
4th ILCA 7 218436 Leigh and Lowton Gareth Kelly   M M 2368907 5 3 (11) 8 7 34 23
5th ILCA 7 202549 Queen Mary SC Orlando Gledhill GBROG7 M M 2363859 7 2 (17) 9 6 41 24
6th ILCA 7 218435 Emsworth Sailing Club / Stokes Bay Saili Charlie South GBRCS111 U19 M 2364401 (15) 4 8 12 4 43 28
7th ILCA 7 174621 Stokes Bay SC Nick Harrison   GM M 2363919 12 6 10 (25) 2 55 30
8th ILCA 7 215244   Thomas Parkhurst   U21 M 2364227 6 11 (16) 6 12 51 35
9th ILCA 7 214125 Stokes Bay SC Jake Bowhay   A M 2363565 10 8 9 (13) 11 51 38
10th ILCA 7 217871 Queen Mary SC Mark Lyttle   GM M 2364093 3 21 (31) 3 13 71 40
11th ILCA 7 214610 Stokes Bay SC Tony Woods   GM M 2364597 8 9 3 23 (24) 67 43
12th ILCA 7 195867 Salcombe YC Tim Law   GGM M 2364043 9 (23) 20 7 9 68 45
13th ILCA 7 213699 Oxford SC Alan Davis GBRAD71 GM M 2363721 18 12 1 (22) 17 70 48
14th ILCA 7 215390 Redesmere SC Thomas Brindley   U21 M 2363589 (22) 20 2 16 10 70 48
15th ILCA 7 214415 Queen Mary SC Chris Ellyatt   GM M 2363781 4 15 23 (27) 8 77 50
16th ILCA 7 0   George Graham   U21 M 2391303 (24) 18 12 4 16 74 50
17th ILCA 7 218434   Angus kemp   U21 M 2393533 16 16 22 1 (39 BFD) 94 55
18th ILCA 7 210233 Weir Wood SC Theo Gumbley   U19 M 2363883 (25) 22 13 10 14 84 59
19th ILCA 7 209122   Roger O'Gorman   AM M 3938743 19 14 7 (20) 20 80 60
20th ILCA 7 213545 Olton Mere SC George Sunderland   U21 M 2364433 11 19 (28) 21 18 97 69
21st ILCA 7 215376 Stokes Bay SC Nicolas Van Tienen GBRNV2 AM M 2363387 23 10 (25) 18 23 99 74
22nd ILCA 7 216500 Chew Valley Lake SC Peter Sherwin GBRPS42 GGM M 2364363 28 27 14 11 (29) 109 80
23rd ILCA 7 217429 Queen Mary SC Guy Noble   GM M 2363227 14 (25) 21 24 21 105 80
24th ILCA 7 168986 Weston Sailing Club John Goldsbrough   GGM M 2370345 27 26 18 15 (28) 114 86
25th ILCA 7 215375 Oxford SC Nick Livingstone   GGM M 2364067 20 (31) 15 30 22 118 87
26th ILCA 7 214265 Stokes Bay SC Mac Courts   GGM M 2363687 21 29 19 (31) 19 119 88
27th ILCA 7 213005 Pevensey Bay SC Neil Peters   GM M 2364251 31 17 (39 OCS) 26 15 128 89
28th ILCA 7 209265 Queen Mary SC Michael Hicks   GGM M 2363943 13 24 27 (29) 26 119 90
29th ILCA 7 189111   Neil Crossouard   A M 3951251 26 13 26 (39 DNC) 39 DNC 143 104
30th ILCA 7 183153 Island Barn SC Matthew Fletcher   GM M 2381009 30 30 29 19 (31) 139 108
31st ILCA 7 216611 Stokes Bay SC Adrian Lynham   M M 2363155 29 (34) 24 28 27 142 108
32nd ILCA 7 215788 Queen Mary SC David Popper   GM M 2363263 32 (33) 30 17 30 142 109
33rd ILCA 7 215933 Wembley SC John Curran   M M 2362907 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 14 25 156 117
34th ILCA 7 211257 Queen Mary SC David Casale GBR111 ish GM M 2363639 33 32 32 (39 DNC) 39 DNC 175 136
35th ILCA 7 178823   Terence ONEILL   M M 3787069 34 28 (39 OCS) 39 DNC 39 DNC 179 140
36th ILCA 7 208888 Stokes Bay SC & Bosham SC Simon Radford   GM M 2364297 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 39 DNC 39 DNC 195 156
36th ILCA 7 215303 Hykeham SC Nick Welbourn   U21 M 2364509 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 39 DNC 39 DNC 195 156
36th ILCA 7 217000 Royal Victoria YC Arthur Farley   U19 M 2363799 (39 DNC) 39 DNC 39 DNC 39 DNC 39 DNC 195 156

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 Varies
DNCDid not come to the starting area Varies
DSQDisqualification 71
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com