event burgee venue burgee

Seapax Viggan Open 8 maj 2022

Trälhavet

Results are provisional as of 15:02 on May 8, 2022

ORCi Klass

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: LYS, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 0.8862 1.0 1.0 1.0 (10.0 DSQ) 1.0 14.0 4.0
2 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 0.9178 (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 11.0 8.0
3 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 ORCi SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.7906 2.0 (7.0) 5.0 4.0 3.0 21.0 14.0
4 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.0246 4.0 4.0 4.0 3.0 (7.0) 22.0 15.0
5 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 0.9622 (6.0) 5.0 3.0 5.0 6.0 25.0 19.0
6 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 ORCi SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.0471 7.0 6.0 7.0 1.0 (8.0) 29.0 21.0
7 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 0.9414 (8.0) 3.0 8.0 6.0 4.0 29.0 21.0
8 Johan Bratt KSSS Dehler 45 ORCi SWE 7 Solong 10-11 personer 0.9911 5.0 8.0 6.0 (10.0 DSQ) 5.0 34.0 24.0
9 Iohn Ryott KSSS First 40 ORCi SWE 81400 Öring 8 man 0.949 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 50.0 40.0

SRS Klass

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: LYS, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 1.069 1.0 1.0 1.0 (12.0 DSQ) 1.0 16.0 4.0
2 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 1.101 (5.0) 2.0 3.0 1.0 3.0 14.0 9.0
3 Tomas Sandström TBK RS Elite SRS SWE 41 Sailstar / Agrippa Anton Sandström 0.914 2.0 (6.0) 4.0 3.0 2.0 17.0 11.0
4 Thomas Ragnarsson Västervik SS Späckhuggare SRS SWE 118 Lekstugan Peter Scheu, Pelle Pedersen 0.853 3.0 3.0 2.0 8.0 (12.0 DNS) 28.0 16.0
5 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 SRS SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.936 4.0 (8.0) 7.0 4.0 4.0 27.0 19.0
6 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.232 6.0 5.0 5.0 5.0 (8.0) 29.0 21.0
7 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 1.117 8.0 4.0 (9.0) 7.0 5.0 33.0 24.0
8 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 1.165 (9.0) 7.0 6.0 6.0 7.0 35.0 26.0
9 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.270 (10.0) 9.0 10.0 2.0 9.0 40.0 30.0
10 Johan Bratt KSSS Dehler 45 SRS SWE 7 Solong 10-11 personer 1.183 7.0 10.0 8.0 (12.0 DSQ) 6.0 43.0 31.0
11 Iohn Ryott KSSS First 40 SRS SWE 81400 Öring 8 man 1.151 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0

R1 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 0.8862 10:06:00 10:45:17 0:39:17 0:34:49 1.0
2 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 ORCi SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.7906 10:06:00 10:52:47 0:46:47 0:36:59 2.0
3 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 0.9178 10:06:00 10:46:47 0:40:47 0:37:26 3.0
4 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.0246 10:06:00 10:43:10 0:37:10 0:38:05 4.0
5 Johan Bratt KSSS Dehler 45 ORCi SWE 7 Solong 10-11 personer 0.9911 10:06:00 10:45:03 0:39:03 0:38:42 5.0
6 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 0.9622 10:06:00 10:47:33 0:41:33 0:39:59 6.0
7 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 ORCi SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.0471 10:06:00 10:44:13 0:38:13 0:40:01 7.0
8 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 0.9414 10:06:00 10:48:36 0:42:36 0:40:06 8.0

R2 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 0.8862 11:01:00 11:39:48 0:38:48 0:34:23 1.0
2 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 0.9178 11:01:00 11:40:24 0:39:24 0:36:10 2.0
3 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 0.9414 11:01:00 11:41:07 0:40:07 0:37:46 3.0
4 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.0246 11:01:00 11:38:06 0:37:06 0:38:01 4.0
5 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 0.9622 11:01:00 11:40:41 0:39:41 0:38:11 5.0
6 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 ORCi SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.0471 11:01:00 11:38:26 0:37:26 0:39:12 6.0
7 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 ORCi SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.7906 11:01:00 11:50:46 0:49:46 0:39:21 7.0
8 Johan Bratt KSSS Dehler 45 ORCi SWE 7 Solong 10-11 personer 0.9911 11:01:00 11:41:37 0:40:37 0:40:15 8.0

R3 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 0.8862 12:00:00 12:38:50 0:38:50 0:34:25 1.0
2 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 0.9178 12:00:00 12:39:29 0:39:29 0:36:14 2.0
3 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 0.9622 12:00:00 12:38:39 0:38:39 0:37:11 3.0
4 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.0246 12:00:00 12:36:30 0:36:30 0:37:24 4.0
5 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 ORCi SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.7906 12:00:00 12:48:53 0:48:53 0:38:39 5.0
6 Johan Bratt KSSS Dehler 45 ORCi SWE 7 Solong 10-11 personer 0.9911 12:00:00 12:39:05 0:39:05 0:38:44 6.0
7 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 ORCi SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.0471 12:00:00 12:38:13 0:38:13 0:40:01 7.0
8 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 0.9414 12:00:00 12:42:34 0:42:34 0:40:04 8.0

R4 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 ORCi SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.0471 13:07:00 13:34:32 0:27:32 0:28:50 1.0
2 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 0.9178 13:07:00 13:38:40 0:31:40 0:29:04 2.0
3 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.0246 13:07:00 13:36:45 0:29:45 0:30:29 3.0
4 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 ORCi SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.7906 13:07:00 13:45:35 0:38:35 0:30:30 4.0
5 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 0.9622 13:07:00 13:39:03 0:32:03 0:30:50 5.0
6 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 0.9414 13:07:00 13:42:17 0:35:17 0:33:13 6.0
7 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 0.8862     DSQ   10.0
7 Johan Bratt KSSS Dehler 45 ORCi SWE 7 Solong 10-11 personer 0.9911     DSQ   10.0

R5 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 0.8862 14:00:00 14:32:02 0:32:02 0:28:23 1.0
2 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 0.9178 14:00:00 14:32:16 0:32:16 0:29:37 2.0
3 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 ORCi SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.7906 14:00:00 14:38:20 0:38:20 0:30:18 3.0
4 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 0.9414 14:00:00 14:33:06 0:33:06 0:31:10 4.0
5 Johan Bratt KSSS Dehler 45 ORCi SWE 7 Solong 10-11 personer 0.9911 14:00:00 14:31:40 0:31:40 0:31:23 5.0
6 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 0.9622 14:00:00 14:33:24 0:33:24 0:32:08 6.0
7 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.0246 14:00:00 14:32:13 0:32:13 0:33:01 7.0
8 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 ORCi SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.0471 14:00:00 14:33:39 0:33:39 0:35:14 8.0

R1 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 1.069 10:06:00 10:45:17 0:39:17 0:42:00 1.0
2 Tomas Sandström TBK RS Elite SRS SWE 41 Sailstar / Agrippa Anton Sandström 0.914 10:06:00 10:52:04 0:46:04 0:42:06 2.0
3 Thomas Ragnarsson Västervik SS Späckhuggare SRS SWE 118 Lekstugan Peter Scheu, Pelle Pedersen 0.853 10:06:00 10:55:52 0:49:52 0:42:32 3.0
4 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 SRS SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.936 10:06:00 10:52:47 0:46:47 0:43:47 4.0
5 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 1.101 10:06:00 10:46:47 0:40:47 0:44:54 5.0
6 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.232 10:06:00 10:43:10 0:37:10 0:45:47 6.0
7 Johan Bratt KSSS Dehler 45 SRS SWE 7 Solong 10-11 personer 1.183 10:06:00 10:45:03 0:39:03 0:46:12 7.0
8 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 1.117 10:06:00 10:48:36 0:42:36 0:47:35 8.0
9 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 1.165 10:06:00 10:47:33 0:41:33 0:48:24 9.0
10 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.270 10:06:00 10:44:13 0:38:13 0:48:32 10.0

R2 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 1.069 11:01:00 11:39:48 0:38:48 0:41:29 1.0
2 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 1.101 11:01:00 11:40:24 0:39:24 0:43:23 2.0
3 Thomas Ragnarsson Västervik SS Späckhuggare SRS SWE 118 Lekstugan Peter Scheu, Pelle Pedersen 0.853 11:01:00 11:53:17 0:52:17 0:44:36 3.0
4 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 1.117 11:01:00 11:41:07 0:40:07 0:44:49 4.0
5 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.232 11:01:00 11:38:06 0:37:06 0:45:42 5.0
6 Tomas Sandström TBK RS Elite SRS SWE 41 Sailstar / Agrippa Anton Sandström 0.914 11:01:00 11:51:05 0:50:05 0:45:47 6.0
7 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 1.165 11:01:00 11:40:41 0:39:41 0:46:14 7.0
8 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 SRS SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.936 11:01:00 11:50:46 0:49:46 0:46:35 8.0
9 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.270 11:01:00 11:38:26 0:37:26 0:47:32 9.0
10 Johan Bratt KSSS Dehler 45 SRS SWE 7 Solong 10-11 personer 1.183 11:01:00 11:41:37 0:40:37 0:48:03 10.0

R3 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 1.069 12:00:00 12:38:50 0:38:50 0:41:31 1.0
2 Thomas Ragnarsson Västervik SS Späckhuggare SRS SWE 118 Lekstugan Peter Scheu, Pelle Pedersen 0.853 12:00:00 12:50:07 0:50:07 0:42:45 2.0
3 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 1.101 12:00:00 12:39:29 0:39:29 0:43:28 3.0
4 Tomas Sandström TBK RS Elite SRS SWE 41 Sailstar / Agrippa Anton Sandström 0.914 12:00:00 12:48:37 0:48:37 0:44:26 4.0
5 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.232 12:00:00 12:36:30 0:36:30 0:44:58 5.0
6 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 1.165 12:00:00 12:38:39 0:38:39 0:45:02 6.0
7 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 SRS SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.936 12:00:00 12:48:53 0:48:53 0:45:45 7.0
8 Johan Bratt KSSS Dehler 45 SRS SWE 7 Solong 10-11 personer 1.183 12:00:00 12:39:05 0:39:05 0:46:14 8.0
9 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 1.117 12:00:00 12:42:34 0:42:34 0:47:33 9.0
10 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.270 12:00:00 12:38:13 0:38:13 0:48:32 10.0

R4 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 1.101 13:07:00 13:38:40 0:31:40 0:34:52 1.0
2 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.270 13:07:00 13:34:32 0:27:32 0:34:58 2.0
3 Tomas Sandström TBK RS Elite SRS SWE 41 Sailstar / Agrippa Anton Sandström 0.914 13:07:00 13:46:29 0:39:29 0:36:05 3.0
4 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 SRS SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.936 13:07:00 13:45:35 0:38:35 0:36:07 4.0
5 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.232 13:07:00 13:36:45 0:29:45 0:36:39 5.0
6 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 1.165 13:07:00 13:39:03 0:32:03 0:37:20 6.0
7 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 1.117 13:07:00 13:42:17 0:35:17 0:39:25 7.0
8 Thomas Ragnarsson Västervik SS Späckhuggare SRS SWE 118 Lekstugan Peter Scheu, Pelle Pedersen 0.853 13:07:00 13:54:37 0:47:37 0:40:37 8.0
9 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 1.069     DSQ   12.0
9 Johan Bratt KSSS Dehler 45 SRS SWE 7 Solong 10-11 personer 1.183     DSQ   12.0

R5 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Se: swe88/besattning 1.069 14:00:00 14:32:02 0:32:02 0:34:15 1.0
2 Tomas Sandström TBK RS Elite SRS SWE 41 Sailstar / Agrippa Anton Sandström 0.914 14:00:00 14:37:29 0:37:29 0:34:16 2.0
3 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi https://naomisailracing.se/ 1.101 14:00:00 14:32:16 0:32:16 0:35:32 3.0
4 Lars Bergqvist SS Svearna Inferno 29 SRS SWE 6000 Garantum Sailing Team Jonas Claesson, Carl-Fredrik Nycander, Mattias Molle Molin 0.936 14:00:00 14:38:20 0:38:20 0:35:53 4.0
5 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing team 1.117 14:00:00 14:33:06 0:33:06 0:36:58 5.0
6 Johan Bratt KSSS Dehler 45 SRS SWE 7 Solong 10-11 personer 1.183 14:00:00 14:31:40 0:31:40 0:37:28 6.0
7 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Johan Aneros, Calle Jr. Johansson, Daniel Holfve, Ludvig Åberg Aas, Sandra Hansson, Johan Blomquist, Erik Lenander, Jon Arnell 1.165 14:00:00 14:33:24 0:33:24 0:38:55 7.0
8 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Jag och 9 gubbar. 1.232 14:00:00 14:32:13 0:32:13 0:39:41 8.0
9 Niclas Heurlin KSSS Farr 400 SRS SWE 412 Wetjob Se www.wetjobracing.com 1.270 14:00:00 14:33:39 0:33:39 0:42:44 9.0
10 Thomas Ragnarsson Västervik SS Späckhuggare SRS SWE 118 Lekstugan Peter Scheu, Pelle Pedersen 0.853 14:00:00   DNS   12.0


peter@famwitt.se


Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com