event burgee venue burgee

Seapax Viggan Open 14 maj 2023

Trälhavet

Results are provisional as of 9:36 on June 21, 2023

ORCi Klass

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal R1 R2 R3 R4 Total Nett
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 0.8925 1.0 2.0 (4.0) 1.0 8.0 4.0
2 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.0275 2.0 1.0 1.0 (3.0) 7.0 4.0
3 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 0.9698 3.0 3.0 2.0 (5.0) 13.0 8.0
4 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 0.9419 4.0 5.0 (9.0) 2.0 20.0 11.0
5 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 ORCi SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 0.9317 7.0 (8.0) 3.0 4.0 22.0 14.0
6 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 0.9212 6.0 4.0 (7.5) 7.0 24.5 17.0
7 Håkan Snis TBK Fareast 28R ORCi SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 0.9070 5.0 (9.0) 7.5 6.0 27.5 18.5
8 Mats Andersson KSSS Italia 998 ORCi SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 0.8653 (11.0 DNF) 6.0 5.0 11.0 DNS 33.0 22.0
9 Håkan Grönvall KSSS First 40 ORCi SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 0.9780 8.0 (10.0) 6.0 9.0 33.0 23.0
10 Patrik Björklund LSS X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 0.9637 9.0 7.0 (10.0) 8.0 34.0 24.0

SRS Klass

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal R1 R2 R3 R4 Total Nett
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 1.067 1.0 1.0 (4.0) 1.0 7.0 3.0
2 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.235 2.0 2.0 2.0 (4.0) 10.0 6.0
3 Rikard Isby GBK IMS 33 SRS SWE 61 Mithril Ja 1.035 3.0 5.0 (6.0) 3.0 17.0 11.0
4 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 1.113 4.0 6.0 (11.0) 2.0 23.0 12.0
5 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 1.176 5.0 3.0 5.0 (7.0) 20.0 13.0
6 Ita Grossmann Itmaskinen Consulting AB Farr 40 SRS SWE 1121 Silver Bullet Ja 1.226 6.0 8.0 1.0 (16.0 DNC) 31.0 15.0
7 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 SRS SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 1.104 (10.0) 7.0 3.0 6.0 26.0 16.0
8 Bengt Sareyko Svenska Skärgårdskryssare Förbundet SK30 SRS SWE 240 Nymåne Peter Mickos, Fredrik Langels 0.962 7.0 9.0 (16.0 DNF) 5.0 37.0 21.0
9 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 1.095 (9.0) 4.0 9.0 9.0 31.0 22.0
10 Håkan Snis TBK Fareast 28R SRS SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 1.086 8.0 (12.0) 10.0 8.0 38.0 26.0
11 Håkan Grönvall KSSS First 40 SRS SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 1.157 12.0 (13.0) 8.0 11.0 44.0 31.0
12 Andreas Hamrin KSSS Figaro 2 SRS SWE 169 AMAZIGH Nej 1.056 11.0 (16.0 DNF) 12.0 10.0 49.0 33.0
13 Mats Andersson KSSS Italia 998 SRS SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 1.059 (16.0 DNF) 11.0 7.0 16.0 DNS 50.0 34.0
14 Patrik Björklund LSS X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 1.168 (13.0) 10.0 13.0 12.0 48.0 35.0
15 Tomas Sandström TBK RS Elite SRS SWE 41 Sailstar Agrippa P Van der Hoek 0.912 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 64.0 48.0

R1 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 0.8925 11:31:00 12:03:58 0:32:58 0:29:25 1.0
2 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.0275 11:31:00 11:59:40 0:28:40 0:29:27 2.0
3 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 0.9698 11:31:00 12:01:37 0:30:37 0:29:42 3.0
4 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 0.9419 11:31:00 12:03:04 0:32:04 0:30:12 4.0
5 Håkan Snis TBK Fareast 28R ORCi SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 0.9070 11:31:00 12:05:19 0:34:19 0:31:08 5.0
6 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 0.9212 11:31:00 12:05:53 0:34:53 0:32:08 6.0
7 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 ORCi SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 0.9317 11:31:00 12:05:43 0:34:43 0:32:21 7.0
8 Håkan Grönvall KSSS First 40 ORCi SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 0.9780 11:31:00 12:06:01 0:35:01 0:34:15 8.0
9 Patrik Björklund LSS X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 0.9637 11:31:00 12:11:35 0:40:35 0:39:07 9.0
10 Mats Andersson KSSS Italia 998 ORCi SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 0.8653     DNF   11.0

R2 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.0275 12:25:00 12:47:36 0:22:36 0:23:13 1.0
2 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 0.8925 12:25:00 12:51:08 0:26:08 0:23:19 2.0
3 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 0.9698 12:25:00 12:50:14 0:25:14 0:24:28 3.0
4 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 0.9212 12:25:00 12:52:21 0:27:21 0:25:12 4.0
5 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 0.9419 12:25:00 12:52:56 0:27:56 0:26:19 5.0
6 Mats Andersson KSSS Italia 998 ORCi SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 0.8653 12:25:00 12:56:00 0:31:00 0:26:49 6.0
7 Patrik Björklund LSS X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 0.9637 12:25:00 12:52:55 0:27:55 0:26:54 7.0
8 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 ORCi SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 0.9317 12:25:00 12:54:02 0:29:02 0:27:03 8.0
9 Håkan Snis TBK Fareast 28R ORCi SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 0.9070 12:25:00 12:55:46 0:30:46 0:27:54 9.0
10 Håkan Grönvall KSSS First 40 ORCi SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 0.9780 12:25:00 12:54:26 0:29:26 0:28:47 10.0

R3 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.0275 13:05:00 13:27:58 0:22:58 0:23:36 1.0
2 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 0.9698 13:05:00 13:30:13 0:25:13 0:24:27 2.0
3 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 ORCi SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 0.9317 13:05:00 13:31:17 0:26:17 0:24:29 3.0
4 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 0.8925 13:05:00 13:32:35 0:27:35 0:24:37 4.0
5 Mats Andersson KSSS Italia 998 ORCi SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 0.8653 13:05:00 13:33:37 0:28:37 0:24:46 5.0
6 Håkan Grönvall KSSS First 40 ORCi SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 0.9780 13:05:00 13:31:18 0:26:18 0:25:43 6.0
7 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 0.9212 13:05:00 13:33:30 0:28:30 0:26:15 7.5
7 Håkan Snis TBK Fareast 28R ORCi SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 0.9070 13:05:00 13:33:56 0:28:56 0:26:15 7.5
9 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 0.9419 13:05:00 13:33:34 0:28:34 0:26:54 9.0
10 Patrik Björklund LSS X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 0.9637 13:05:00 13:35:30 0:30:30 0:29:24 10.0

R4 - ORCi Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 ORCi SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 0.8925 14:06:00 14:32:49 0:26:49 0:23:56 1.0
2 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off ORCi SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 0.9419 14:06:00 14:33:24 0:27:24 0:25:48 2.0
3 Jonas Andersson TBK Farr 40 ORCi SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.0275 14:06:00 14:31:28 0:25:28 0:26:10 3.0
4 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 ORCi SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 0.9317 14:06:00 14:34:45 0:28:45 0:26:47 4.0
5 Arvid Wahlberg KSSS X-41 ORCi SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 0.9698 14:06:00 14:33:46 0:27:46 0:26:56 5.0
6 Håkan Snis TBK Fareast 28R ORCi SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 0.9070 14:06:00 14:36:24 0:30:24 0:27:34 6.0
7 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 ORCi SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 0.9212 14:06:00 14:37:07 0:31:07 0:28:40 7.0
8 Patrik Björklund LSS X-41 ORCi SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 0.9637 14:06:00 14:37:14 0:31:14 0:30:06 8.0
9 Håkan Grönvall KSSS First 40 ORCi SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 0.9780 14:06:00 14:37:10 0:31:10 0:30:29 9.0
10 Mats Andersson KSSS Italia 998 ORCi SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 0.8653     DNS   11.0

R1 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 1.067 11:31:00 12:03:58 0:32:58 0:35:11 1.0
2 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.235 11:31:00 11:59:40 0:28:40 0:35:24 2.0
3 Rikard Isby GBK IMS 33 SRS SWE 61 Mithril Ja 1.035 11:31:00 12:05:16 0:34:16 0:35:28 3.0
4 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 1.113 11:31:00 12:03:04 0:32:04 0:35:41 4.0
5 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 1.176 11:31:00 12:01:37 0:30:37 0:36:00 5.0
6 Ita Grossmann Itmaskinen Consulting AB Farr 40 SRS SWE 1121 Silver Bullet Ja 1.226 11:31:00 12:01:03 0:30:03 0:36:50 6.0
7 Bengt Sareyko Svenska Skärgårdskryssare Förbundet SK30 SRS SWE 240 Nymåne Peter Mickos, Fredrik Langels 0.962 11:31:00 12:09:19 0:38:19 0:36:52 7.0
8 Håkan Snis TBK Fareast 28R SRS SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 1.086 11:31:00 12:05:19 0:34:19 0:37:16 8.0
9 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 1.095 11:31:00 12:05:53 0:34:53 0:38:12 9.0
10 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 SRS SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 1.104 11:31:00 12:05:43 0:34:43 0:38:20 10.0
11 Andreas Hamrin KSSS Figaro 2 SRS SWE 169 AMAZIGH Nej 1.056 11:31:00 12:09:11 0:38:11 0:40:19 11.0
12 Håkan Grönvall KSSS First 40 SRS SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 1.157 11:31:00 12:06:01 0:35:01 0:40:31 12.0
13 Patrik Björklund LSS X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 1.168 11:31:00 12:11:35 0:40:35 0:47:24 13.0
14 Mats Andersson KSSS Italia 998 SRS SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 1.059     DNF   16.0

R2 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 1.067 12:25:00 12:51:08 0:26:08 0:27:53 1.0
2 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.235 12:25:00 12:47:36 0:22:36 0:27:55 2.0
3 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 1.176 12:25:00 12:50:14 0:25:14 0:29:40 3.0
4 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 1.095 12:25:00 12:52:21 0:27:21 0:29:57 4.0
5 Rikard Isby GBK IMS 33 SRS SWE 61 Mithril Ja 1.035 12:25:00 12:54:10 0:29:10 0:30:11 5.0
6 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 1.113 12:25:00 12:52:56 0:27:56 0:31:05 6.0
7 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 SRS SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 1.104 12:25:00 12:54:02 0:29:02 0:32:03 7.0
8 Ita Grossmann Itmaskinen Consulting AB Farr 40 SRS SWE 1121 Silver Bullet Ja 1.226 12:25:00 12:51:13 0:26:13 0:32:08 8.0
9 Bengt Sareyko Svenska Skärgårdskryssare Förbundet SK30 SRS SWE 240 Nymåne Peter Mickos, Fredrik Langels 0.962 12:25:00 12:58:45 0:33:45 0:32:28 9.0
10 Patrik Björklund LSS X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 1.168 12:25:00 12:52:55 0:27:55 0:32:36 10.0
11 Mats Andersson KSSS Italia 998 SRS SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 1.059 12:25:00 12:56:00 0:31:00 0:32:50 11.0
12 Håkan Snis TBK Fareast 28R SRS SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 1.086 12:25:00 12:55:46 0:30:46 0:33:25 12.0
13 Håkan Grönvall KSSS First 40 SRS SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 1.157 12:25:00 12:54:26 0:29:26 0:34:03 13.0
14 Andreas Hamrin KSSS Figaro 2 SRS SWE 169 AMAZIGH Nej 1.056 12:25:00 12:55:23 DNF   16.0

R3 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Ita Grossmann Itmaskinen Consulting AB Farr 40 SRS SWE 1121 Silver Bullet Ja 1.226 13:05:00 13:28:07 0:23:07 0:28:20 1.0
2 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.235 13:05:00 13:27:58 0:22:58 0:28:22 2.0
3 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 SRS SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 1.104 13:05:00 13:31:17 0:26:17 0:29:01 3.0
4 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 1.067 13:05:00 13:32:35 0:27:35 0:29:26 4.0
5 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 1.176 13:05:00 13:30:13 0:25:13 0:29:39 5.0
6 Rikard Isby GBK IMS 33 SRS SWE 61 Mithril Ja 1.035 13:05:00 13:33:55 0:28:55 0:29:56 6.0
7 Mats Andersson KSSS Italia 998 SRS SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 1.059 13:05:00 13:33:37 0:28:37 0:30:18 7.0
8 Håkan Grönvall KSSS First 40 SRS SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 1.157 13:05:00 13:31:18 0:26:18 0:30:26 8.0
9 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 1.095 13:05:00 13:33:30 0:28:30 0:31:12 9.0
10 Håkan Snis TBK Fareast 28R SRS SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 1.086 13:05:00 13:33:56 0:28:56 0:31:25 10.0
11 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 1.113 13:05:00 13:33:34 0:28:34 0:31:48 11.0
12 Andreas Hamrin KSSS Figaro 2 SRS SWE 169 AMAZIGH Nej 1.056 13:05:00 13:35:26 0:30:26 0:32:08 12.0
13 Patrik Björklund LSS X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 1.168 13:05:00 13:35:30 0:30:30 0:35:37 13.0
14 Bengt Sareyko Svenska Skärgårdskryssare Förbundet SK30 SRS SWE 240 Nymåne Peter Mickos, Fredrik Langels 0.962     DNF   16.0

R4 - SRS Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plats Skeppare Klubb Båttyp Klass Segelnr Båtnamn Besättning Mätetal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Patrik Forsgren KSSS First 36.7 SRS SWE 88 Team Pro4u Anders Björk, Peter Thorwid, Sven Eriksson, Joakim Hoppe, Zacharias Kraft, Emil Alnebeck 1.067 14:06:00 14:32:49 0:26:49 0:28:37 1.0
2 Fredrik Lagerström OXSS Farr 40 One Off SRS SWE 9164 Joint Venture New generation sailing tea Noa Andersson, Olle Holmberg, Jennie Wettergren, Karl Haglund, Martina Thorn, Melker Ljungdahl, Andres Fahlström, Stefan Eriksson, Urban Lagerström 1.113 14:06:00 14:33:24 0:27:24 0:30:30 2.0
3 Rikard Isby GBK IMS 33 SRS SWE 61 Mithril Ja 1.035 14:06:00 14:36:05 0:30:05 0:31:08 3.0
4 Jonas Andersson TBK Farr 40 SRS SWE 123 Stormtrooper Återkommer 1.235 14:06:00 14:31:28 0:25:28 0:31:27 4.0
5 Bengt Sareyko Svenska Skärgårdskryssare Förbundet SK30 SRS SWE 240 Nymåne Peter Mickos, Fredrik Langels 0.962 14:06:00 14:38:56 0:32:56 0:31:41 5.0
6 Lars Bergqvist SS Svearna Farr 30 SRS SWE 60000 Garantum Sailing Team Axel Antas-Bergkvist, Carl Fredrik Nycander, Patrik Hahne, Jonas Claesson, Didrik Dahlström 1.104 14:06:00 14:34:45 0:28:45 0:31:44 6.0
7 Arvid Wahlberg KSSS X-41 SRS SWE 44 Oxygen Erik Evers, Oskar Sömermaa, Eve Gepard, Daniel Holfve, Madeleine Lithvall, Oscar Krog-Jensen, Axel Hallqvist, Patrik Adickes, Markus Jenkinson 1.176 14:06:00 14:33:46 0:27:46 0:32:39 7.0
8 Håkan Snis TBK Fareast 28R SRS SWE 53 Penny Racing Max Leissner, Peter Fredin, Markus Lindén, Emil Axelson 1.086 14:06:00 14:36:24 0:30:24 0:33:01 8.0
9 Tobias Hemmingsson TBK First 40.7 SRS SWE 1024 Naomi Anders Joachimsson, Johan Strömdahl, Christoffer Bohrn, Therese Ressel, Jenny Ahlin, John Kaiser, Nils Englund 1.095 14:06:00 14:37:07 0:31:07 0:34:04 9.0
10 Andreas Hamrin KSSS Figaro 2 SRS SWE 169 AMAZIGH Nej 1.056 14:06:00 14:39:09 0:33:09 0:35:00 10.0
11 Håkan Grönvall KSSS First 40 SRS SWE 13 C-me Leif Grönvall, Per Tengå, Magnus Sundberg, Ulf Zchutttig, Olof Bratthall, Troj Sternhäll 1.157 14:06:00 14:37:10 0:31:10 0:36:04 11.0
12 Patrik Björklund LSS X-41 SRS SWE 34649 Magic-Mix Magic Mix Youth Team 1.168 14:06:00 14:37:14 0:31:14 0:36:29 12.0
13 Mats Andersson KSSS Italia 998 SRS SWE 251 Madonna Per Ovrén, Viktor Planting Bergloo, Fredrik Aminoff, Staffan Laring, Måns Gustafsson 1.059     DNS   16.0


peter@famwitt.se


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com