event burgee venue burgee

waterwags2013

Water Wags

Results are final as of 14:17 on October 30, 2013

Division 1A Division

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Division Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st 41 Mollie Division 1A NYC Cathy Mac Aleavey Con Murphy 7.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 1.0 32.0 12.0
2nd 38 Swift Division 1A RIYC Guy Kilroy Jackie Kilroy (10.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 2.0 4.0 3.0 (5.0) 29.0 14.0
3rd 42 Tortoise Division 1A RIYC William Prentice Linda Prentice 1.0 4.0 (5.0) 2.0 4.0 (10.0 DNC) 2.0 4.0 32.0 17.0
4th 24 Gavotte Division 1A RSGYC Frank Guy Owen McNally (8.0) 3.0 3.0 (10.0 DNC) 5.0 3.0 4.0 3.0 39.0 21.0
5th 15 Moosmie Division 1A RIYC David Mc Farlane Sally Mc Farlane 2.0 7.0 6.0 (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 5.0 2.0 45.0 25.0
6th 3 Pansy Division 1A RSGYC Vincent Delany Noelle Breen 4.0 (10.0 DNC) 4.0 3.0 (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 6.0 48.0 28.0
7th 8 Barbara Division 1A NYC Ian Malcolm Judith Malcolm 5.0 5.0 (10.0 DNC) 5.0 (10.0 DNC) 2.0 7.0 10.0 DNC 54.0 34.0
8th 43 Freddie Division 1A RIYC David Corcoran/Bairbre Stewart   3.0 6.0 (10.0 DNC) 4.0 7.0 (10.0 DNC) 6.0 10.0 DNC 56.0 36.0
9th 4 Vela Division 1A RIYC Brian Bond Philip Mayne 6.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 67.0 47.0

Division 1B Division

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Division Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st 20 Badger Division 1B RIYC John Cox Mary Cox 3.0 2.0 4.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 35.0 13.0
2nd 37 Marcia Division 1B RSGYC Jim Foley Yvonne Foley 1.0 1.0 1.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 3.0 36.0 14.0
3rd 44 Scally Wag Division 1B RSGYC Dan O'Connor David Williams (5.0) 4.0 2.0 3.0 (5.0) 1.0 5.0 4.0 29.0 19.0
4th 6 Mary Kate II Division 1B RIYC Ian Magowan Mark/Chris/Hugh (6.0) 5.0 3.0 4.0 (11.0 DNC) 5.0 2.0 2.0 38.0 21.0
5th 12 Alfa Division 1B RSGYC Michael Donohoe Jenny Donohoe 7.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 2.0 6.0 11.0 DNC 55.0 33.0
6th 9 Marie Louise Division 1B RIYC John Magner Dara Magner 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 59.0 37.0
7th 30 Sara Division 1B RIYC David Clarke Ann Clarke/ Des Campbell 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 6.0 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 60.0 38.0
8th 17 Coquette Division 1B RIYC Seymour Cresswell Gillian Mahony (11.0 DNC) 6.0 (11.0 DNC) 6.0 7.0 6.0 4.0 11.0 DNC 62.0 40.0
9th 40 Swallow Division 1B RIYC Denis Woods Margaret Woods (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 72.0 50.0
10th 1 Ethna Division 1B RSGYC Tino Hyland Adam Hyland (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 88.0 66.0

Division 2 Division

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Division Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st 34 Chloe Division 2 RIYC Kate O'Leary Clare Hogan 1.0 3.0 2.0 1.0 (10.0 DNC) (4.0) 2.0 3.0 26.0 12.0
2nd 16 Penelope Division 2 NYC Fergus Cullen Alice Walsh (5.0) 1.0 4.0 (10.0 DNC) 3.0 3.0 1.0 5.0 32.0 17.0
3rd 26 Nandor Division 2 RIYC Brian McBride Stuart McBean 6.0 2.0 (10.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 6.0 (10.0 DNC) 39.0 19.0
4th 14 Phyllis Division 2 RIYC Paul Smith Ann Smith 3.0 (5.0) 5.0 3.0 (10.0 DNC) 5.0 4.0 4.0 39.0 24.0
5th 31 Polly Division 2 RSGYC Henry Rooke Richard Mossop 2.0 6.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 2.0 7.0 10.0 DNC 48.0 28.0
6th 08 Eros Division 2 RSGYC Gail Varian   4.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 6.0 3.0 10.0 DNC 51.0 31.0
7th 10 Sprite Division 2 RIYC Ian Masterson   7.0 7.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 2.0 54.0 34.0
8th 18 Good Hope Division 2 RIYC Hal Sisk   (10.0 DNC) 8.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 8.0 1.0 58.0 38.0
9th 21 Jacqueline Division 2 RSGYC Geoff Sarratt Gail Varian (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 80.0 60.0

www.waterwags.com
wagsclasscaptain@gamil.com

www.waterwags.com
wagsclasscaptain@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com