event burgee venue burgee

waterwagsrace2seriesdiv2013

Water Wags

Results are final as of 0:32 on September 19, 2013

Division 1A Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Division Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 38 Swift Division 1A RIYC Guy Kilroy Jackie Kilroy 1 2 (7) 3 8 10.0 6.0
2nd 42 Tortoise Division 1A RIYC William Prentice Linda Prentice 2 5 (DNC) 2 7 18.0 8.0
3rd 41 Mollie Division 1A NYC Cathy Mac Aleavey Con Murphy (DNC) 1 DNC 1 1 22.0 12.0
4th 24 Gavotte Division 1A RSGYC Frank Guy Owen McNally (DNC) 8 3 5 3 22.0 12.0
5th 3 Pansy Division 1A RSGYC Vincent Delany Noelle Breen 3 (DNC) 1 DNC 10 24.0 14.0
6th 8 Barbara Division 1A NYC Ian Malcolm Judith Malcolm 8 (DNC) 2 10   24.0 14.0
7th 43 Freddie Division 1A RIYC David Corcoran/Bairbre Stewart   5 15 (DNC) 9   27.0 17.0
8th 15 Moosmie Division 1A RIYC David Mc Farlane Sally Mc Farlane (DNC) 3 DNC 7 2 28.0 18.0
9th 4 Vela Division 1A RIYC Brian Bond Philip Mayne (DNC) 10 10 DNC   31.0 21.0

Division 1B Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Division Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 44 Scally Wag Division 1B RSGYC Dan O'Connor David Williams 7 (13) 4 19 9 14.0 9.0
2nd 6 Mary Kate II Division 1B RIYC Ian Magowan Mark/Chris/Hugh 9 (DNC) 12 8 5 22.0 11.0
3rd 12 Alfa Division 1B RSGYC Michael Donohoe Jenny Donohoe (DNC) 9 5 20   23.0 12.0
4th 30 Sara Division 1B RIYC David Clarke Ann Clarke/ Des Campbell 6 14 8 (DNC)   23.0 12.0
5th 9 Marie Louise Division 1B RIYC John Magner Dara Magner 4 4 (DNC) DNC   24.0 13.0
6th 20 Badger Division 1B RIYC John Cox Mary Cox (DNC) 6 DNC 4 4 25.0 14.0
7th 17 Coquette Division 1B RIYC Seymour Cresswell Gillian Mahony 12 (17) 14 13   23.0 16.0
8th 40 Swallow Division 1B RIYC Denis Woods Margaret Woods (DNC) 7 6 DNC   28.0 17.0
9th 37 Marcia Division 1B RSGYC Jim Foley Yvonne Foley 11 (DNC) DNC 11 6 30.0 19.0
10th 1 Ethna Division 1B RSGYC Tino Hyland Adam Hyland (DNC) DNC DNC DNC   44.0 33.0

Division 2 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Division Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 26 Nandor Division 2 RIYC Brian McBride Stuart McBean 13 12 9 (17)   11.0 5.0
2nd 34 Chloe Division 2 RIYC Kate O'Leary Clare Hogan 10 (DNC) 15 12 13 17.0 7.0
3rd 16 Penelope Division 2 NYC Fergus Cullen Alice Walsh (DNC) 16 13 6 15 17.0 7.0
4th 31 Polly Division 2 RSGYC Henry Rooke Richard Mossop (DNC) 11 11 18   20.0 10.0
5th 14 Phyllis Division 2 RIYC Paul Smith Ann Smith 14 (DNC) 16 15 14 22.0 12.0
6th 08 Eros Division 2 RSGYC Gail Varian   (DNC) 18 17 14   23.0 13.0
7th 10 Sprite Division 2 RIYC Ian Masterson   (DNC) DNC DNC 16 12 35.0 25.0
8th 18 Good Hope Division 2 RIYC Hal Sisk   (DNC) DNC DNC 21 11 38.0 28.0
9th 21 Jacqueline Division 2 RSGYC Geoff Sarratt Gail Varian (DNC) DNC DNC DNC   40.0 30.0

www.waterwags.com
wagsclasscaptain@gamil.com

www.waterwags.com
wagsclasscaptain@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com