Rooster UK RS Tera National Championships

Weymouth and Portland National Sailing Academy
31st August to 1st September 2020

Results are FINAL

Contents

Pro Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet CN SailNo Helm Nat Club R1 R2 R3 R4 R5 Tally
Penalties
Total Nett
1st Pro 43 3091 Toby Smith
ENG
Rutland
SC
(5.0) 2.0 3.0 3.0 2.0   15.0 10.0
2nd Pro 27 2611 Freddie Maclaverty
WAL
Llandudno
SC
1.0 3.0 (15.0) 6.0 3.0   28.0 13.0
3rd Pro 1 1874 Tristan Ahlheid
ENG
Frensham Pond
SC
2.0 5.0 1.0 7.0 (OCS [45.0])   60.0 15.0
4th Pro 39 3200 Fred Salter
ENG
Gurnard
SC
3.0 1.0 (22.0) 17.0 1.0   44.0 22.0
5th Pro 38 2086 Nathan Russell
ENG
Royal Harwich
YC
7.0 7.0 6.0 4.0 (15.0)   39.0 24.0
6th Pro 20 2652 Francis Henderson
ENG
Welsh Harp
SC
6.0 4.0 11.0 5.0 (18.0)   44.0 26.0
7th Pro 3 2156 Ffion Bailey
WAL
Port Dinorwic
SC
9.0 9.0 (10.0) 2.0 9.0   39.0 29.0
8th Pro 22 2671 William James
ENG
Paignton
SC
4.0 15.0 4.0 9.0 (OCS [45.0])   77.0 32.0
9th Pro 25 2402 Rebecca Knock
WAL
Port Dinorwic
SC
16.0 6.0 7.0 10.0 (33.0)   72.0 39.0
10th Pro 35 2602 Matthew Rayner
ENG
Yorkshire Dales
SC
12.0 12.0 (24.0) 12.0 5.0   65.0 41.0
11th Pro 19 1906 Toby Hatsell
ENG
Middle Nene
SC
18.0 (26.0) 2.0 11.0 14.0   71.0 45.0
12th Pro 37 3249 Harry Rowlands
ENG
Rutland
SC
14.0 (16.0) 9.0 8.0 16.0   63.0 47.0
13th Pro 4 3159 William Bailey
ENG
Yorkshire Dales
SC
22.0 22.0 5.0 1.0 (25.0)   75.0 50.0
14th Pro 28 1845 Ben Meek
ENG
Salcombe
YC
(27.0) 18.0 16.0 14.0 6.0   81.0 54.0
15th Pro 8 2171 Dylan Beatty
ENG
Rutland
SC
11.0 21.0 20.0 (27.0) 4.0   83.0 56.0
16th Pro 34 822 Olivia Rawlinson
ENG
Roa Island
Boating Club
19.0 19.0 (21.0) 15.0 7.0   81.0 60.0
17th Pro 45 3262 Imogen Wade
ENG
Draycote Water
SC
8.0 8.0 8.0 36.0 (OCS [45.0])   105.0 60.0
18th Pro 10 3897 Tilda Brayshay
ENG
Yorkshire Dales
SC
10.0 (28.0) 23.0 16.0 11.0   88.0 60.0
19th Pro 36 3639 Benjamin Ripley
ENG
Hayling Island
SC
(23.0) 10.0 17.0 23.0 12.0   85.0 62.0
20th Pro 32 1922 Fflur Pierce
WAL
Port Dinorwic
SC
13.0 (35.0) 14.0 22.0 13.0   97.0 62.0
21st Pro 24 1555 Josie Kelly
ENG
Felpham
SC
20.0 20.0 18.0 (31.0) 8.0   97.0 66.0
22nd Pro 9 3464 Killian Boag
ENG
Gurnard
SC
(28.0) 14.0 19.0 20.0 22.0   103.0 75.0
23rd Pro 2 2111 Dara Ashen
ENG
Hunts
SC
24.0 13.0 (27.0) 26.0 10.0 5.0 105.0 78.0
24th Pro 29 3025 Ben Obrien
ENG
Elton
SC
17.0 24.0 25.0 (28.0) 19.0   113.0 85.0
25th Pro 42 843 Ben Sinfield
WAL
Port Dinorwic
SC
32.0 11.0 (33.0) 21.0 26.0   123.0 90.0
26th Pro 23 2616 Mark Jenkins Jauma
ENG
Hayling Island
SC
30.0 25.0 12.0 24.0 (36.0)   127.0 91.0
27th Pro 12 2306 Harry Burge
ENG
Rutland
SC
(34.0) 17.0 34.0 13.0 30.0   128.0 94.0
28th Pro 7 1316 James Barraclough
ENG
Shropshire
SC
(BFD [45.0]) 33.0 13.0 18.0 35.0   144.0 99.0
29th Pro 18 2442 Jess Haigh
ENG
Blackwater
SC
15.0 32.0 32.0 (33.0) 21.0   133.0 100.0
30th Pro 44 3780 Finley Southon
ENG
Bough Beech
SC
21.0 34.0 30.0 19.0 (OCS [45.0])   149.0 104.0
31st Pro 31 2040 Oliver Phillips
ENG
Royal Lymington
YC
(BFD [45.0]) 23.0 29.0 25.0 27.0   149.0 104.0
32nd Pro 13 2456 Georgiana Caldecott
ENG
Rutland
SC
29.0 29.0 (36.0) 30.0 20.0   144.0 108.0
33rd Pro 16 1499 Edward Gamble
ENG
Hayling Island
SC
(38.0) 30.0 31.0 35.0 17.0   151.0 113.0
34th Pro 26 3201 Thomas Leather
ENG
Gurnard
SC
(35.0) 31.0 26.0 32.0 24.0   148.0 113.0
35th Pro 21 2260 Joshua Inglesfield
ENG
Hayling Island
SC
33.0 27.0 28.0 29.0 (39.0)   156.0 117.0
36th Pro 14 2482 Amelia Dendle
ENG
Christchurch
SC
25.0 43.0 35.0 (DNF [45.0]) 31.0   179.0 134.0
37th Pro 17 3261 Issy Glazebrook
ENG
ASWC Portland 39.0 37.0 (44.0) 37.0 23.0   180.0 136.0
38th Pro 30 2300 Charlotte Osborne
ENG
Royal Victoria
YC
26.0 (40.0) 39.0 39.0 32.0   176.0 136.0
39th Pro 6 2573 Thomas Banes-Walker
ENG
Frensham Pond
SC
31.0 36.0 37.0 (40.0) 34.0   178.0 138.0
40th Pro 11 2874 Aimee Bulkes
ENG
Bowmoor
SC
37.0 38.0 (43.0) 38.0 28.0   184.0 141.0
41st Pro 40 3579 Will Sears
ENG
Christchurch
SC
40.0 39.0 38.0 (43.0) 29.0   189.0 146.0
42nd Pro 15 2852 Matthew English
ENG
Bowmoor
SC
36.0 (42.0) 41.0 41.0 38.0   198.0 156.0
43rd Pro 5 2272 Joe Baker
ENG
Broadstairs
SC
42.0 (RET [45.0]) 42.0 34.0 40.0   203.0 158.0
44th Pro 33 2835 Tom Pritchard Jones
ENG
Leigh and Lowton
SC
41.0 41.0 40.0 (42.0) 37.0   201.0 159.0

Sport Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 63, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet CN SailNo Helm Nat Club R1 R2 R3 R4 Tally
Penalties
Total Nett
1st Sport 98 2392 Oliver Stratton-Brown
ENG
Frensham Pond
SC
2.0 9.0 2.0 2.0   15.0 15.0
2nd Sport 75 2226 Finlay Lomas-Clarke
ENG
Frensham Pond
SC
3.0 6.0 7.0 5.0   21.0 21.0
3rd Sport 50 4112 Jac Bailey
WAL
Port Dinorwic
SC
9.0 3.0 1.0 11.0   24.0 24.0
4th Sport 100 3575 Freddie Sunderland
ENG
Draycote Water
SC
1.0 4.0 11.0 16.0   32.0 32.0
5th Sport 107 2661 Charlotte White
ENG
Wilsonian
SC
4.0 13.0 15.0 1.0   33.0 33.0
6th Sport 102 1901 Alex Sydenham
ENG
Hayling Island
SC
8.0 20.0 3.0 6.0   37.0 37.0
7th Sport 51 3766 Macsen Barber
WAL
Neyland
YC
20.0 5.0 6.0 10.0   41.0 41.0
8th Sport 101 2575 Ruby Sunderland
ENG
Gurnard
SC
14.0 10.0 16.0 9.0   49.0 49.0
9th Sport 62 2162 Ben Greenhalgh
WAL
Port Dinorwic
SC
7.0 1.0 5.0 PRP [40.0]   53.0 53.0
10th Sport 91 3052 Luke Rowlands
ENG
Rutland
SC
18.0 7.0 25.0 8.0   58.0 58.0
11th Sport 106 3192 Harry West
ENG
Royal Lymington
YC
21.0 8.0 8.0 22.0   59.0 59.0
12th Sport 56 2311 Will Bradley
ENG
Gurnard
SC
33.0 16.5 4.0 7.0   60.5 60.5
13th Sport 103 2623 Max Tait
ENG
Royal Lymington
YC
10.0 15.0 20.0 19.0   64.0 64.0
14th Sport 65 2218 Ethan Hill
ENG
Chichester
YC
6.0 21.0 10.0 28.0   65.0 65.0
15th Sport 82 3811 Samuel Osborne
ENG
Royal Victoria
YC
25.0 24.0 9.0 14.0   72.0 72.0
16th Sport 68 2664 William Johnson
ENG
Brightlingsea
SC
28.0 19.0 13.0 17.0   77.0 77.0
17th Sport 95 309 Theo Smith
ENG
Rutland
SC
22.0 14.0 19.0 24.0   79.0 79.0
18th Sport 87 2365 Max Rawlinson
ENG
Roa Island
Boating Club
23.0 18.0 24.0 15.0   80.0 80.0
19th Sport 97 2459 Mark Soars
ENG
Frensham Pond
SC
15.0 2.0 21.0 48.0   86.0 86.0
20th Sport 66 3259 Amelie Hiscocks
ENG
Weymouth & Portland Sailing Academy 12.0 25.0 47.0 3.0   87.0 87.0
21st Sport 73 1654 Merry Lewis
ENG
Hayling Island
SC
42.0 42.0 12.0 4.0   100.0 100.0
22nd Sport 57 1638 Annabel Caldecott
ENG
Rutland
SC
24.0 27.0 28.0 27.0   106.0 106.0
23rd Sport 47 2387 William Ahlheid
ENG
Frensham Pond
SC
43.0 16.5 29.0 18.0   106.5 106.5
24th Sport 96 2214 Andrew Soars
ENG
Frensham Pond
SC
51.0 11.0 22.0 25.0   109.0 109.0
25th Sport 104 2560 Toby Thompson
ENG
Frensham Pond
SC
13.0 32.0 38.0 29.0   112.0 112.0
26th Sport 77 2604 Oliver Mckee
ENG
Rutland
SC
19.0 12.0 23.0 60.0   114.0 114.0
27th Sport 70 2837 Matthew Knowles
ENG
Bolton
SC
5.0 39.0 33.0 39.0   116.0 116.0
28th Sport 93 3611 Rafferty Seddon
ENG
Salterns
SC
48.0 34.0 14.0 30.0   126.0 126.0
29th Sport 85 2478 Jasmine Pillon
ENG
Hayling Island
SC
37.0 28.0 36.0 26.0   127.0 127.0
30th Sport 80 2871 Harry Mitchell
ENG
Fairlop Waters
SC
39.0 33.0 43.0 13.0   128.0 128.0
31st Sport 99 2348 William Stratton-Brown
ENG
Frensham Pond
SC
17.0 31.0 46.0 36.0   130.0 130.0
32nd Sport 78 3554 Angus Middleton-leal
ENG
Gurnard
SC
35.0 36.0 26.0 34.0   131.0 131.0
33rd Sport 71 3163 Sirene Le Petit
WAL
Pembrokeshire Performance
Sailing Aca
27.0 44.0 39.0 23.0   133.0 133.0
34th Sport 60 2331 Osea Evans
ENG
Blackwater
SC
50.0 23.0 17.0 45.0   135.0 135.0
35th Sport 72 3914 Samuel Leather
ENG
Gurnard
SC
29.0 30.0 37.0 41.0   137.0 137.0
36th Sport 76 3496 Zoe Lomas-Clarke
ENG
Frensham Pond
SC
41.0 22.0 32.0 44.0   139.0 139.0
37th Sport 69 3719 Thomas Jubb
ENG
Hayling Island
SC
30.0 46.0 44.0 20.0   140.0 140.0
38th Sport 64 1789 Ava Harris-Scott
ENG
Elton
SC
44.0 26.0 30.0 40.0   140.0 140.0
39th Sport 81 3916 Matilda Moore
ENG
Gurnard
SC
11.0 49.0 40.0 42.0   142.0 142.0
40th Sport 63 3580 Tristan Harding
ENG
Frensham Pond
SC
26.0 45.0 34.0 38.0   143.0 143.0
41st Sport 94 478 Tom Sinfield
WAL
Port Dinorwic
SC
45.0 41.0 31.0 37.0   154.0 154.0
42nd Sport 89 3246 Nicola Richards
ENG
Castle Cove
SC
36.0 29.0 50.0 43.0   158.0 158.0
43rd Sport 90 1215 Emilia Ripley
ENG
Hayling Island
SC
34.0 58.0 35.0 32.0   159.0 159.0
44th Sport 67 3255 Louis Hiscocks
ENG
Weymouth & Portland Sailing Academy 47.0 52.0 55.0 12.0   166.0 166.0
45th Sport 49 1693 Felicity Angell
ENG
Draycote Water
SC
53.0 43.0 18.0 52.0   166.0 166.0
46th Sport 53 2372 Jack Bew
ENG
Docklands Sailing &
Watersports Centr
31.0 35.0 49.0 51.0   166.0 166.0
47th Sport 61 2028 Imogen Green
ENG
Draycote Water
SC
38.0 37.0 52.0 46.0   173.0 173.0
48th Sport 86 1878 Samuel Pontefract
ENG
Royal Lymington
YC
55.0 38.0 54.0 31.0   178.0 178.0
49th Sport 52 4108 George Bence
ENG
Salterns
SC
63.0 55.0 27.0 35.0   180.0 180.0
50th Sport 92 1556 Kirsty Scott
ENG
Starcross
YC
52.0 48.0 48.0 33.0   181.0 181.0
51st Sport 105 491 Rowan Walker- Green
ENG
Cotswold
SC
40.0 40.0 53.0 50.0   183.0 183.0
52nd Sport 109 1610 Frederick Wood
ENG
Leigh and Lowton
SC
16.0 57.0 59.0 56.0   188.0 188.0
53rd Sport 88 2511 Henry Reed
ENG
Starcross
YC
32.0 56.0 51.0 55.0   194.0 194.0
54th Sport 84 798 Harriet Paley
ENG
Starcross
YC
49.0 53.0 45.0 53.0   200.0 200.0
55th Sport 74 1769 Susanna Local
ENG
Bough Beech
SC
56.0 59.0 41.0 49.0   205.0 205.0
56th Sport 110 2391 Tom Yates
ENG
Gurnard
SC
46.0 51.0 56.0 54.0   207.0 207.0
57th Sport 59 3564 Harry Dendle
ENG
Christchurch
SC
57.0 50.0 60.0 47.0   214.0 214.0
58th Sport 83 3662 Marcus Pakes
ENG
Haversham
SC
54.0 47.0 58.0 58.0   217.0 217.0
59th Sport 58 2496 Angus Cockburn
ENG
Hayling Island
SC
61.0 61.0 42.0 59.0   223.0 223.0
60th Sport 48 1885 Ben Angell
ENG
Draycote Water
SC
58.0 54.0 61.0 61.0   234.0 234.0
61st Sport 46 3928 William Adams
ENG
Hayling Island
SC
60.0 60.0 57.0 57.0   234.0 234.0
62nd Sport 79 3438 Harris Middleton-leal
ENG
Gurnard
SC
59.0 62.0 63.0 63.0   247.0 247.0
63rd Sport 54 3612 Joe Bewick
ENG
Salterns
SC
62.0 63.0 62.0 62.0   249.0 249.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 45
DNFStarted but did not finish 45
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 45
PRPScoring penalty under NoR 1.4 (Post Race Penalty) 40
RETRetired 45

wpnsa.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.28.7
www.sailwave.com