event burgee venue burgee

Summer1 Series 2024

FBYC

Summer1Series 2024

A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: FBYC Scoring
Place Boat Name Multiplier Fleet Model SailNo Owner PHRF R1
June 12
R2
June 19
Total Nett
1st Rampage 1.0071 A J24 2769 Glen Dickson 161 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Manitou 1.0926 A J70 72 Rick Lalonde 117 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Lions Den 1.0679 A C&C 35 Mk III 73313 Cameron Hastings 129 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Star Mist 1.0309 A Star 30 30103 Denis Carrier 148 4.0 4.0 8.0 8.0
5th Sushka 1.0272 A CS30 4549 Phil Plumb 150 5.0 6.0 DNC 11.0 11.0

B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: FBYC Scoring
Place Boat Name Multiplier Fleet Model SailNo Owner PHRF R1
June 12
R2
June 19
Total Nett
1st Sarabella .9912 B Hunter 34 1061 Cameron Young 170 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Tsunami II .9594 B Viking 28 44155 Mike & Marj Sherban 189 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Flying Colours .9529 B C&C 29 693 Val Tsyben 193 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Incognito 0.9930 B J24 2345 Mark Chin 169 3.0 4.0 7.0 7.0
5th Windstar 1.0699 B C&C38-3 WK 73 BrianWodehouse 128 6.0 OCS 5.0 11.0 11.0

C Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: FBYC Scoring
Place Boat Name Multiplier Fleet Model SailNo Owner PHRF R1
June 12
R2
June 19
Total Nett
1st Tabinta .8709 C Tanzer 7.5 743 George Vanderkuur 249 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Streak .9371 C Capri 22 51 Mike Brett 203 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd Vivace .9028 C Catalina 25 3014 Dave Riegert 226 4.0 2.0 6.0 6.0
4th Nefarius Purpus .9310 C Sprinta Sport 23 30 John Redman 207 1.0 6.0 DNC 7.0 7.0
5th Dog House .8831 C Pearson 25 48 Richard Greenhalgh 240 6.0 DNC 4.0 10.0 10.0

R1 - A Fleet - June 12

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Boat Name Multiplier Fleet Model SailNo Owner PHRF Elapsed Corrected BCE BCR AveŽspeed Points
1 Rampage 1.0071 A J24 2769 Glen Dickson 161 1:14:42 1:15:14 0:00:00 161   1.0
2 Lions Den 1.0679 A C&C 35 Mk III 73313 Cameron Hastings 129 1:14:20 1:19:23 0:03:53 158.239   2.0
3 Manitou 1.0926 A J70 72 Rick Lalonde 117 1:12:45 1:19:29 0:03:54 146.318   3.0
4 Star Mist 1.0309 A Star 30 30103 Denis Carrier 148 1:21:54 1:24:26 0:08:56 215.21   4.0
5 Sushka 1.0272 A CS30 4549 Phil Plumb 150 1:27:44 1:30:07 0:14:30 259.131   5.0

R2 - A Fleet - June 19

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Boat Name Multiplier Fleet Model SailNo Owner PHRF Elapsed Corrected BCE BCR AveŽspeed Points
1 Rampage 1.0071 A J24 2769 Glen Dickson 161 0.56.26 0.56.50 0.00.00 161   1.0
2 Manitou 1.0926 A J70 72 Rick Lalonde 117 0.53.07 0.58.02 0.01.06 127.945   2.0
3 Lions Den 1.0679 A C&C 35 Mk III 73313 Cameron Hastings 129 0.56.52 1.00.44 0.03.39 165.319   3.0
4 Star Mist 1.0309 A Star 30 30103 Denis Carrier 148 1.01.44 1.03.39 0.06.36 213.821   4.0
5 Sushka 1.0272 A CS30 4549 Phil Plumb 150 DNC         6.0

R1 - B Fleet - June 12

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Boat Name Multiplier Fleet Model SailNo Owner PHRF Elapsed Corrected BCE BCR AveŽspeed Points
1 Sarabella .9912 B Hunter 34 1061 Cameron Young 170 0:38:51 0:38:31 0:00:00 170   1.0
2 Tsunami II .9594 B Viking 28 44155 Mike & Marj Sherban 189 0:40:34 0:38:55 0:00:25 195.25   2.0
3 Incognito 0.9930 B J24 2345 Mark Chin 169 0:43:04 0:42:46 0:04:17 232.021   3.0
4 Flying Colours .9529 B C&C 29 693 Val Tsyben 193 0:44:54 0:42:47 0:04:29 258.987   4.0
5 Windstar 1.0699 B C&C38-3 WK 73 BrianWodehouse 128 OCS         6.0

R2 - B Fleet - June 19

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Boat Name Multiplier Fleet Model SailNo Owner PHRF Elapsed Corrected BCE BCR AveŽspeed Points
1 Sarabella .9912 B Hunter 34 1061 Cameron Young 170 0.37.13 0.36.53 0.00.00 170   1.0
2 Tsunami II .9594 B Viking 28 44155 Mike & Marj Sherban 189 0.40.03 0.38.25 0.01.36 213.503   2.0
3 Flying Colours .9529 B C&C 29 693 Val Tsyben 193 0:43:15 0:41:13 0:04:32 262.637   3.0
4 Incognito 0.9930 B J24 2345 Mark Chin 169 0.41.36 0.41.18 0.04.27 237.302   4.0
5 Windstar 1.0699 B C&C38-3 WK 73 BrianWodehouse 128 0.38.55 0.41.38 0.04.26 196.102   5.0

R1 - C Fleet - June 12

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Boat Name Multiplier Fleet Model SailNo Owner PHRF Elapsed Corrected BCE BCR AveŽspeed Points
1 Nefarius Purpus .9310 C Sprinta Sport 23 30 John Redman 207 0:42:29 0:39:33 0:00:00 207   1.0
2 Streak .9371 C Capri 22 51 Mike Brett 203 0:43:34 0:40:50 0:01:22 222.515   2.0
3 Tabinta .8709 C Tanzer 7.5 743 George Vanderkuur 249 0:48:09 0:41:56 0:02:44 288.156   3.0
4 Vivace .9028 C Catalina 25 3014 Dave Riegert 226 0:46:33 0:42:01 0:02:44 265.241   4.0
5 Dog House .8831 C Pearson 25 48 Richard Greenhalgh 240 DNC         6.0

R2 - C Fleet - June 19

Start: Start 1, Finishes: Place
Place Boat Name Multiplier Fleet Model SailNo Owner PHRF Elapsed Corrected BCE BCR AveŽspeed Points
1 Tabinta .8709 C Tanzer 7.5 743 George Vanderkuur 249 0.44.21 0.38.37 0.00.00 249   1.0
2 Vivace .9028 C Catalina 25 3014 Dave Riegert 226 0.43.10 0.38.58 0.00.23 231.645   2.0
3 Streak .9371 C Capri 22 51 Mike Brett 203 0.43.07 0.40.24 0.01.54 230.912   3.0
4 Dog House .8831 C Pearson 25 48 Richard Greenhalgh 240 0.47.48 0.42.13 0.04.04 299.597   4.0
5 Nefarius Purpus .9310 C Sprinta Sport 23 30 John Redman 207 DNC         6.0



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com