Early Summer Pursuit 2024

Yorkshire Dales Sailing Club

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank boatname sailnos HelmName CrewName PY R1 R2 Total
1st Musto Skiff 545 Stewart Walker   849 2.0 3.0 5.0
2nd RS 400 8 Keith Escritt Paula Kent 942 4.0 2.0 6.0
3rd RS 200 1545 Ben Dearden Alice Carter 1046 6.0 1.0 7.0
4th RS 200 1713 Paul Hill Alex Hill 1046 7.0 5.0 12.0
5th RS 400 1427 Carl Whitehead Carol Milner 942 5.0 7.0 12.0
6th RS 200 1659 Esme Barraclough Martin Walker 1046 10.0 4.0 14.0
7th RS 400 754 Rob R-Jones Graham Cook 942 9.0 6.0 15.0
8th RS 400 532 John Simms Pete Slingsby 942 8.0 8.0 16.0
9th Finn 745 Graham Tinsley   1049 1.0 19.0 DNS 20.0
10th RS 800 974 Dave Baxter Louise Davison 799 11.0 10.0 21.0
11th Aero 6 3689 Neil Spink     3.0 19.0 RET 22.0
12th RS 400 1363 Simon Byrne Leah Byrne 942 12.0 11.0 23.0
13th RS 400 1460     942 19.0 DNC 9.0 28.0
14th RS 200 1538 Matt Luxton Des Luxton 1046 14.0 14.0 28.0
15th Rs 500 1072 Tim Thornally Bill Anderson 966 19.0 DNC 12.0 31.0
16th Laser 2000 22196 Chris Wright William Wright   19.0 DNC 13.0 32.0
17th RS 200 1068 Tom Ellis John Ransom 1046 13.0 19.0 RET 32.0
18th Xenon 4223 Adam Pickett Marcus Coulter   15.0 19.0 RET 34.0

R1 - 23/06/24 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.00
Rank boatname sailnos HelmName CrewName PY Place
1 Finn 745 Graham Tinsley   1049 1
2 Musto Skiff 545 Stewart Walker   849 2
3 Aero 6 3689 Neil Spink     3
4 RS 400 8 Keith Escritt Paula Kent 942 4
5 RS 400 1427 Carl Whitehead Carol Milner 942 5
6 RS 200 1545 Ben Dearden Alice Carter 1046 6
7 RS 200 1713 Paul Hill Alex Hill 1046 7
8 RS 400 532 John Simms Pete Slingsby 942 8
9 RS 400 754 Rob R-Jones Graham Cook 942 9
10 RS 200 1659 Esme Barraclough Martin Walker 1046 10
11 RS 800 974 Dave Baxter Louise Davison 799 11
12 RS 400 1363 Simon Byrne Leah Byrne 942 12
13 RS 200 1068 Tom Ellis John Ransom 1046 13
14 RS 200 1538 Matt Luxton Des Luxton 1046 14
15 Xenon 4223 Adam Pickett Marcus Coulter   15

R2 at 13.45

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13.45
Rank boatname sailnos HelmName CrewName PY Place
1 RS 200 1545 Ben Dearden Alice Carter 1046 1
2 RS 400 8 Keith Escritt Paula Kent 942 2
3 Musto Skiff 545 Stewart Walker   849 3
4 RS 200 1659 Esme Barraclough Martin Walker 1046 4
5 RS 200 1713 Paul Hill Alex Hill 1046 5
6 RS 400 754 Rob R-Jones Graham Cook 942 6
7 RS 400 1427 Carl Whitehead Carol Milner 942 7
8 RS 400 532 John Simms Pete Slingsby 942 8
9 RS 400 1460     942 9
10 RS 800 974 Dave Baxter Louise Davison 799 10
11 RS 400 1363 Simon Byrne Leah Byrne 942 11
12 Rs 500 1072 Tim Thornally Bill Anderson 966 12
13 Laser 2000 22196 Chris Wright William Wright   13
14 RS 200 1538 Matt Luxton Des Luxton 1046 14
15 Finn 745 Graham Tinsley   1049 DNS
15 Aero 6 3689 Neil Spink     RET
15 RS 200 1068 Tom Ellis John Ransom 1046 RET
15 Xenon 4223 Adam Pickett Marcus Coulter   RET



Sailwave Scoring Software 2.34.00
www.sailwave.com